חדשות העימות הישראלי פלסטיני 14-1 בדצמבר 2006


…והטרור מעזה נמשך הגם שהיקפו ירד

 

החמא"ס מגייסת תמיכה וכספים…..

 

פעיל גדודי סאמי אלע’ול (פת"ח) שניסה לבצע פיגוע באזור נחל עוז בצילום טרם יציאתו לפיגוע (סוכנות הידיעות רמת’אן, 14 בדצמבר)

 

 

לחיצת יד של אסמאעיל הניה ואחמדינז’אד בעת ביקורו באיראן (אירנ"א, 10 בדצמבר)

עיקרי תמונת המצב

 • ארגוני המחבלים ברצועת עזה ממשיכים להפר את הפסקת האש ו"לטפטף" ירי של רקטות "קסאם" לעבר יישובי הנגב המערבי. עם זאת בהיקף ירי הרקטות מהרצועה, ובכמות שאר סוגי פעולות הטרור, חלה ירידה ניכרת . את האחריות להמשך ירי הרקטות מעזה ולניסיון פיגוע באזור נחל עוז נטלו בעיקר גורמי "פת"ח".
 • על רקע המשך המבוי הסתום במו"מ להקמת ממשלת האחדות גוברת האנרכיה ב"שטחים", בעיקר ברצועת עזה. היא מצאה ביטוייה בחיסולים הצדדיים (בהם נפגעו ילדים חפים מפשע), בהתנגשויות אלימות בין פעילי פת"ח וכוחות הביטחון לבין פעילי חמא"ס ובהשתלטות גורמי חמא"ס על מעבר רפיח בשל מניעת כניסת אסמאעיל הניה לרצועה כשבאמתחתו עשרות מיליוני דולרים.
 • ראש ממשלת החמא"ס אסמאעיל הניה קיים סבב ביקורים במדינות ערביות. בלטו במיוחד ביקוריו בסוריה ובאיראן במהלכם מיצב עצמו באופן ברור לצד הציר האיראני- סורי ("ציר הרשע"). הניה שב והצהיר כי אין בדעת החמא"ס להכיר בזכות קיומה של מדינת ישראל וכי מערכת הטרור נגדה תימשך עד לחיסולה. האיראנים מצידם הבטיחו לו סיוע נדיב (250 מליון $) במטרה להקל על הלחצים להם נתונה ממשלת החמא"ס ולהעמיק את השפעתם בשטחי "הרשות הפלסטינית".

 

אירועים בולטים בשטח

רצועת עזה

ארגוני המחבלים ממשיכים להפר את הפסקת האש

 • למרות הפסקת אש ברצועת עזה שנכנסה לתוקפה החל מה-26 בנובמבר נמשך ירי רקטות קסאם לעבר יישובי הנגב המערבי, אף כי בהיקף נמוך בהרבה מהתקופה שקדמה להפסקת האש. מאז תחילת הפסקת האש ועד ה-14 בדצמבר נורו 24 רקטות קסאם. זאת, לעומת 144 רקטות שנורו במהלך חודש נובמבר (חודש שיא בירי הרקטות) עד לפסקת האש. צה"ל מצידו ממשיך להפגין איפוק מול המשך הירי.
 • את האחריות לביצוע אירועי הירי נטל בעיקר ארגון פת"ח, אשר הזרוע הצבאית שלו ברצועה הודיעה בפומבי על התנערותה מההסכם. בלט במיוחד אירוע במסגרתו נורו לעבר יישובי הנגב המערבי חמש רקטות ב-12 בדצמבר. על אירוע זה נטלו אחריות פת"ח והג’האד האסלאמי בפלסטין, אשר זוהי נטילת אחריות הראשונה שלו מאז תחילת הפסקת האש.
 • ראש הממשלה אהוד אולמרט אמר כי האיפוק הישראלי לנוכח ירי רקטות הקסאם "הולך ונעשה קשה יותר" וכי הוא מודע לקלות שבה יכול המצב להידרדר לכדי אלימות ( ynet , 13 בדצמבר) .

ירי רקטות בחתך יומי מאז ההרגעה

פעילות סיכול ומנע ברצועת עזה

 • כוח צה"ל ירה לעבר מחבל פלסטיני צפונית למעבר קרני. המחבל, שנהרג היה חמוש ברובים וברימונים (13 בדצמבר) על פי סוכנות הידיעות רמת’אן המדובר ככל הנראה בפעיל "גדודי סאמי אלע’ול" (פת"ח), שהתכוון לבצע פיגוע באזור נחל עוז.
 • כוחות מצריים הערוכים לאורך קו הגבול חשפו שלוש מנהרות סמוך לציר פילדלפי ( 6 בדצמבר, 13 בדצמבר).

יהודה ושומרון

מאבטח נדקר ונפצע קשה

 • אזרח מאבטח נדקר ונפצע באורח קשה מאד סמוך למחסום קלנדיה מצפון לירושלים (13 בדצמבר). פיגוע הדקירה בוצע כאשר כמה פלסטינים התקהלו במעבר כלי הרכב שבמחסום. בחסות ההתקהלות ניגש אחד מהם אל המאבטח ודקר אותו בצווארו. מהמקום נמלטו שלושה פלסטינים, שאחד מהם נעצר ע"י כוחות הביטחון. בחודשים האחרונים נעצרו מספר פלסטינים כשברשותם סכינים במחסום זה ובמחסומים נוספים ביהודה ושומרון.

ירי לעבר כוחות צה"ל בקבטיה

 • ב-11 בדצמבר סמוך לקבטיה (מדרום לג’נין) נורתה אש לעבר כוח צה"ל שהגיע לחלץ כלי רכב. חייל צה"ל נפצע בראשו באורח בינוני. ארגון וועדות ההתנגדות העממית נטל אחריות על הפיגוע.

סיכול פיגוע בשטח ישראל

 • כוח צה"ל עצר (13 בדצמבר) מכונית במחסום עין בידאן (מזרחית לשכם). בתא המטען של המכונית נמצא מטען חומר נפץ במשקל של שמונה ק"ג מוסתר בתוך תרמיל. ארבעת נוסעי הרכב, פעילי פת"ח, נעצרו.

מעצר פעילי פת"ח/ תנזים בטול כרם ובבית לחם

 • במסגרת פעילות הסיכול והמנע, ביצעו כוחות הביטחון שורה של מעצרים ברחבי יהודה ושומרון. בקרב העצורים בלטו שני פעילי פת"ח/תנזים בכירים, שהיו מבוקשים מזה זמן רב:
  • 4 בדצמבר – נעצר בטול כרם מחבל, שעמד בראש חולייה שעסקה בתכנון פיגוע התאבדות בשטח ישראל. כעשרה ימים לפני מעצרו נעצר גם המחבל המתאבד שאמור היה להישלח על ידו לביצוע הפיגוע.
  • 10 בדצמבר – נעצר פעיל פת"ח/תנזים שהיה מבוקש מזה זמן רב. העצור היה מעורב בתכנון וביצוע פיגועים רבים בגזרת בית לחם ביניהם ירי לעבר חיילי צה"ל (נובמבר 2000), שכתוצאה ממנו נהרגו שני חיילים וארבעה נפצעו.
  • 14 בדצמבר – נהרג ראש פת"ח /תנזים, במחנה הפליטים בית אלמא (אזור שכם). המחבל ההרוג היה מעורב בתכנון וביצוע פיגועים באזור שכם ובשטח ישראל ובאכוונה ומימון של פעילים ברצועת עזה.

  חשיפת תשתית מבצעית של הג’האד האסלאמי בפלסטין בדרום הר חברון

  • בחודשים האחרונים חשף שירות ביטחון כללי תשתית רחבה של פעילים מבצעיים של הג’האד האסלאמי בפלסטין באזור דורא שבדרום הר חברון. התשתית שנחשפה מנתה מספר חוליות, שתכננו להוציא לפועל פיגועי טרור קשים. עד כה נעצרו ע"י כוחות הביטחון הישראלים 50 פעילים מאזור דורא ומכפרים נוספים בדרום הר חברון. בין העצורים שבעה פעילים, שהביעו נכונות לבצע פיגוע התאבדות בשטח ישראל1.

  נתונים סטטיסטיים

  מאפייני הפיגועים בחלוקה חודשית

נפילות מזוהות של נשק תלול מסלול (בעיקר רקטות "קסאם" ) בחתך חודשי

נפגעים בחתך חודשי


החלטת בג"צ מאפשרת לבצע סיכולים ממוקדים תוך בחינת כל מקרה לגופו (דיווח ראשוני)

 • שופטי בג"צ, בראשות הנשיא בדימוס אהרון ברק, דחו (14 בדצמבר) עתירה לאסור באופן גורף את מדיניות הסיכול הממוקד אותה נוקטת ישראל נגד פעילי טרור. פסק הדין קבע אין לקבוע מראש שכל סיכול ממוקד הוא אסור אך יש להציב מגבלות וסייגים לבצוע פעולות הסיכול.

הזירה הפנים-פלסטינית

סבב ביקורים של ראש הממשלה אסמאעיל הניה במדינות ערב

תחילת הביקורים בסוריה ובאיראן: אסמאעיל הניה יורד מכבש המטוס בסוריה
(טלוויזיה סורית, 5 בדצמבר )

 • ראש ממשלת החמא"ס קיים במחצית הראשונה של דצמבר סבב ביקורים במדינות ערב. הניה החל את סבב ביקוריו במצרים משם המשיך בקטר (3 בדצמבר) ולסוריה (7-3 בדצמבר). אחר כך ביקר באיראן (11-7 בדצמבר) ומשם יצא לסודאן (11 בדצמבר). את ביקורו בסודאן קטע הניה בשל התגברות האנרכיה בעזה.
 • במהלך ביקוריו בדמשק ובטהראן נפגש אסמאעיל הניה עם בכירי המשטר במדינות הללו. בביקור בסוריה הוא נפגש, בין השאר, עם הנשיא בשאר אסד ועם סגנו פארוק אלשרע. באיראן הוא נפגש, בין השאר, עם המנהיג ח’אמנאי ועם נשיא איראן מחמוד אחמדינז’אד. ביקוריו אלה, וההתבטאויות הבוטות שלו התואמות היטב המדיניות הסורית והאיראנית, היוו מסר ברור החמא"ס שמה את יהבה על הציר האיראני-סורי ("ציר הרשע") וממנו היא מצפה לסיוע כספי, צבאי ומדיני. בתום ביקורו באיראן דיווח החמא"ס כי האיראנים הבטיחו להניה סיוע בסך של 250 מיליוני דולר (ראו להלן).
 • במהלך פגישותיו בדמשק ובטהראן אסמאעיל הניה שב ושלל את זכות קיומה של מדינת ישראל ("הישות הציונית העושקת") והדגיש כי ממשלת החמא"ס "…לא תכיר לעולם בישות הציונית". הוא שיבח את דרך הטרור (ה"התנגדות") והדגיש כי פעולות הטרור נגד ישראלי תמשכנה. הניה ציין כי הוא רואה את איראן כעומק האסטרטגי של הפלסטינים. בהתייחס למצב בזירה הפנים-פלסטינית קרא הניה להקמת ממשלת אחדות פלסטינית על מנת "לסכל את המזימה האמריקאית-ציונית" אך הדגיש כי ממשלה שכזאת חייבת לקום על בסיס עקרונות החמא"ס2.
 • עם שובו של אסמאעיל הניה לרצועה ביקש שר הביטחון עמיר פרץ לסגור את מעבר רפיח ולמנוע את כניסתו משום שברשותו עשרות מיליוני דולרים אותם הוא מבקש להכניס לרצועה. באזור המעבר התפתחו חילופי אש בין כוח של המשמר הנשיאותי של אבו מאזן לבין אנשי החמא"ס, שניסו לפרוץ את המעבר בכוח. על פי מידע ראשוני השתלטו פעילי החמא"ס על המעבר וגרמו בו להרס רב. בעקבות האירועים הודיעו המשקיפים האירופאים על סגירת המעבר. ככל הנמסר החרימו השלטונות המצריים של הכסף שברשות הניה והדבר עשוי לאפשר כניסתו לרצועה.

מחריפה האנרכיה בשטחים

 • האנרכיה ב"רשות הפלסטינית", בדגש על רצועת עזה, הגיעה לאחרונה לשיאים חדשים. נמשכים ההפגנות והעימותים האלימים בין הפלגים והמנגנונים השונים ובצידם חילופי ההאשמות בין הפת"ח לחמא"ס בדבר האחריות למשבר הפנימי המחריף.
 • במסגרת זו יצוינו האירועים הבאים:
 • מחאות אלימות של מנגנוני הביטחון הכפופים לאבו מאזן, אשר עדיין לא קבלו משכורותיהם:-
  • כ-500 מאנשי מנגנוני הביטחון בעזה וברפיח פלשו לבנין המועצה המחוקקת בעזה (טלוויזיה אלג’זירה, 9 בדצמבר). החמא"ס גינתה את האירוע והציגה אותו כניסיון הפיכה נגד הלגיטימיות הפלסטינית (אתר החמא"ס, 9 בדצמבר).

אנשי מנגנוני הביטחון מפגינים על הלנת שכר מול בניין המועצה המחוקקת בעזה (אלג’זירה, 9 בדצמבר)

 

  • שני אנשי מנגנון הביטחון נפצעו בתקריות אנשי חמא"ס מול בניין הפרלמנט הפלסטיני במהלך הפגנה רבת משתתפים של מנגנוני הביטחון. המפגינים מחו על אי תשלום משכורותיהם וטענו כי החמא"ס משתמש בכסף שהוא מגייס לתשלום משכורתיהם של אנשיו בלבד. גם בגדה היו הפגנות דומות .
 • חיסולים הדדיים:-
   • אש נורתה לעבר שיירתו של שר הפנים סעיד ציאם, שנסעה בעיר עזה (10 בדצמבר). סעיד ציאם מהווה מטרה למתנגדי חמא"ס בשל העוצמה שצבר בידו וכמי שאחראי להפעלתו של הכוח המבצע השנוי במחלוקת.
   • בירי לעבר רכבו של בהאא’ בעלושה, מבכירי המודיעין הכללי ברצועת עזה, נהרגו שלושת בניו בני ונהגו (11 בדצמבר). האצבע המאשימה הופנתה כלפי תנועת החמא"ס. הריגת שלושת הילדים, זעזעה את הציבור הפלסטיני ועוררה גל גינויים חריפים והפגנות.
מימין: מכוניתו נקובת כדורים של בהאא’ בעלושה (טלוויזת אלג’זירה, 11 בדצמבר). משמאל : מפגינים מול ביתו של אבו מאזן במחאה על הרג שלושת הילדים (טלוויזיה פלסטינית, 13 בדצמבר).
   • 13 בדצבמר- בסאם עבד אלמאלכ, פעיל בכיר בחמא"ס, מרצה באוניברסיטת אלקדס ושופט בבית הדין השרעי ברצועה, נורה ע"י חמושים בח’אן יונס.
 • בשל ריבוי התקריות האלימות החליטה ממשלת החמא"ס להכפיף את מנגנוני הביטחון של משרד הפנים באופן ישיר לשר הפנים. כמו כן החליטה הממשלה להכפיף 2,500 מאנשי הכוח המבצע למשרד הפנים כעובדים מן השורה, ולהקצות 300 אלף דולר לבניית בסיסים עבור כוח זה. בתגובה הודיע גורם במשרד יו"ר הרשות הפלסטינית כי מדובר בהחלטות לא חוקיות, שכן רק לאבו מאזן הסמכות לקבל החלטות כאלה (אלחיאת אלג’דידה, 5 בדצמבר).

בחירות מוקדמות לנשיאות ולמועצה המחוקקת

 • הועד הפועל של אש"פ שהתכנס בראמאללה לישיבה שלא מן המניין (2 בדצמבר), המליץ בפני אבו מאזן לקיים בחירות מוקדמות לנשיאות ולמועצה המחוקקת. בתום הכינוס, פורסמה הודעה בה הופנתה קריאה לראש הממשלה אסמאעיל הניה להתפטר מתפקידו לפני תחילת כל דיאלוג על הרכבת הממשלה.
 • דובר החמא"ס אסמאעיל רצ’ואן ביקר בחריפות את החלטות הועד הפועל וכינה אותן "מהפכה נגד הממשלה" (אתר החמא"ס באינטרנט, 2 בדצמבר). דוברי החמא"ס הבהירו כי אין בדעתם לקיים בחירות למועצה המחוקקת, מהלך שחוקיותו מוטלת בספק.

הקמת ממשלת האחדות , "פלונטר" שהפלסטינים מתקשים להתירו
( אלאיאם, 25 בנובמבר )  

המישור הכלכלי

 • ברשות הפלסטינית נמשך המשבר הכלכלי למרות שבכירים בחמא"ס מתפארים ביכולתה של הממשלה הפלסטינית להסיר את המצור הבינלאומי ולדחות את הלחצים המופעלים על ממשלת החמא"ס. נמשכים העיכובים בתשלום משכורות לעובדי הרשות במיוחד לכוחות הביטחון הנאמנים לפת"ח.
 • לאחרונה קיבלה ממשלת החמא"ס הבטחות להעברת כספים מכמה מקורות:
   • אירופה – הנציבות האירופית הודיעה כי החלה לשלם באמצעות מנגנון הסיוע הבינלאומי הזמני משכורות ליותר מ-70,000 עובדים בעלי הכנסה נמוכה במגזר הציבורי בשווי של 20 מיליון יורו (אלחיאת אלג’דידה, 5 בדצמבר).
   • איראן – הניה קיבל הבטחות איראניות לסיוע כספי בהיקף של 250 מיליון $ עבור תשלום משכורות לעובדי משרדי הרווחה, העבודה והתרבות למשך שישה חודשים (100 מיליוני דולר), קצבאות עבור משפחות האסירים והשהידים (45 מיליוני דולר) ועבור משכורות מובטלים ודייגים.
   • קטר סודאן וסוריה – הבטיחו מימון אף הן בגובה של כמה עשרות מיליוני דולרים. בלטה במיוחד קטר שהבטיחה מימון משכורות למשרדי הבריאות והחינוך בשווי של 22 מיליוני דולר וסיוע לשורה של פרויקטים.
 • משלחת של משרד האוצר אמורה לצאת למדינות בהן ביקרה הניה על מנת להסדיר את אופן העברת הכספים שהובטחו (טלוויזית אלג’זירה, 13 בדצמבר).

הסתה פרועה נגד ישראל וארה"ב בכלי התקשורת הפלסטינים באמצעות קריקטורות

 • בכלי התקשורת הפלסטינים, ובתוכם גם בטאון "הרשות הפלסטינית" "אלחיאת אלג’דידה" נמשכת הסתה פרועה נגד ישראל וארה"ב שאחד מביטוייה הינן קריקטורות המהוות כלי יעיל להעברת מסרים וקיבוע סטראוטיפים.
 • בולטת במיוחד הקריקטוריסטית אמיה ג’חא, בעלת דעות פוליטיות המזוהות עם החמא"ס3. הקריקטורות שלה המופיעות בבטאון ה"רשות" ובכלי תקשורת של החמא"ס, הינם בעלי אופי אנטי-ישראלי, אנטישמי ואנטי-אמריקאי והן זוכות לפופולריות רבה בקרב הציבור הפלסטיני והערבי.
 • להלן דוגמאות להסתה באמצעות קריקטורות בבטאון ה"רשות" ובכלי תקשורת של החמא"ס.

ישראל

מהדורת 2006 … מהדורת 2002…
אהוד אולמרט "אוכל ילדים פלסטינים" מוטיב ממוחזר של קריקטורה שאמיה ג’חא עשתה בה שימוש בהסתה נגד אריאל שרון בשנת 2002 (אלחיאת אלג’דידה, 9 בנובמבר )

קריקטורה של אמיה ג’חא: הנשיא בוש וראש ממשלת ישראל אולמרט סועדים את ליבם בגופות המוגשות להם על ידי דמות בלבוש ערבי (אלחיאת אלג’דידה, 8 בנובמבר)

ארה"ב

קריקטורה של אמיה ג’חא: דמות שטן המייצג את ארה"ב עם חרב מגואלת בדם בידו האחת וילד פלסטיני בידו השנייה (אלרסאלה, 16 בנובמבר).

איור של אחד מגולשי האינטרנט של החמא"ס המציג ילד פלסטיני צלוב במחאה נגד הוטו האמריקאי לגינוי ישראל (אתר חמא"ס לקוח מחדר הדיונים האומנותי בפורום חמא"ס)

 

קריקטורה של אמיא ג’חא המתארת את הצביעות כביכול של הדימוקרטיה האמריקאית (אלחיאת אלג’דידה, 19 בנובמבר)

קריקטורה של אמיא ג’חא הבאה להעביר מסר כי ארה"ב מופעלת ע"י ישראל והיהודים: ראשו של הנשיא בוש כטבעת ענודה על ידי שעל שרוולה מגן דוויד (אלחיאת אלג’דידה 7 בדצמבר)

 


1. פירוט ראו לקט "חשיפת תשתית מבצעית נרחבת של הג’האד האסלאמי בפלסטין בדרום הר חברון מנעה הוצאה לפועל של פיגועי טרור קשים כולל ביצוע התאבדות בישראל" 13 בדצמבר.

2. פירוט ראו לקט :" אסמאעיל הניה ראש ממשלת החמא"ס מיצב את עצמו בברור כחלק מהמחנה האיראני-סורי ("ציר הרשע") בעת ביקוריו בדמשק ובטהראן. בהתבטאויות הוא שב והבהיר כי החמא"ס שוללת את זכות קיומה של ישראל ושמה יהבה על המשך מערכת הטרור נגדה עד לחיסולה. זאת תוך דחייה מוחלטת של דרישות אבו מאזן, הקוורטט והקהילה הבינלאומית" 12 בדצמבר).

3. בעלה היה פעיל בזרוע המבצעית- טרוריסטית של החמא"ס ומצא מותו בקרב עם חיילי צה"ל ב-2003.

לראש העמוד