חדשות העימות הישראלי פלסטיני (31-15 בדצמבר 2006)


והמציאות:
הגברת ירי הרקטות למרות הפסקת האש

  התקווה לשלום…

תושבי שדרות עומדים ליד המקום בו פגעה רקטת הקסאם בשני הנערים ופצעה אותם קשה (רויטרס, 26 בדצמבר צלם: עמיר כהן)
 
פגישת אולמרט אבו מאזן
(טלוויזית אלג’זירה, 23 בדצמבר)

עיקרי תמונת המצב

•  במוקד האירועים עמדה פגישת ראש ממשלת ישראל אהוד אולמרט עם יו”ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן). הפגישה התקיימה על רקע הפרות פלסטיניות בלתי פוסקות של הסכם הפסקת האש ברצועת עזה והתגברות העימותים האלימים בין פת”ח לבין החמא”ס.

•  בפגישת אולמרט אבו מאזן סוכם על שורה של הקלות לאוכלוסייה הפלסטינית ובמרכזן הקלת מעבר סחורות ואנשים בין רצועת עזה לישראל, הסרת מחסומים ביהודה ושומרון והעברת 100 מיליון $ מכספי המיסים המוחזקים בישראל באמצעות אבו מאזן לצרכים הומניטאריים. מערכת הביטחון נערכת עתה ליישום ההחלטות הללו בשטח במחיר נטילת סיכונים ביטחוניים.

•  ובינתיים הפסקת האש ברצועת עזה עליה סוכם בין אולמרט לאבו מאזן בסוף נובמבר אינה נשמרת. ירי הרקטות מהרצועה לעבר יישובי הנגב המערבי חזרה ל”שיגרה” המוכרת ובמהלך דצמבר אותרו כ-50 נפילות בשטח ישראל (שגרמו לפציעה קשה של שני נערים בשדרות) בקרב ארגוני הטרור המפרים את הפסקת האש בולט הג’האד האסלאמי בפלסטין, ארגון טרור המקבל הנחיותיו מדמשק אשר באופן מסורתי חותר לטרפד כל ניסיון של הידברות והרגעה בין ישראל לרשות הפלסטינית.

אירועים בולטים בשטח 

עלייה חדה בירי הרקטות לעבר יישובי הנגב המערבי

 • במהלך המחצית השנייה של חודש דצמבר, למרות קיומה של הפסקת האש, חלה הגברה משמעותית בירי רקטות הקסאם לעבר יישובי הנגב המערבי. סה"כ במהלך חודש דצמבר 1 אותרו בשטח ישראל 50 נפילות של רקטות קסאם. אחד המטחים (26 בדצמבר) גרם לפציעה קשה של שני נערים.

 • מתחילת הסכם הפסקת האש (25 בנובמבר) אותרו 76 נפילות של רקטות בשטח ישראל 2. אמנם, כמות זו של ירי רקטות קסאם נופלת מהשיא של חודש נובמבר (157 נפילות) אולם היא דומה מאד לכמות הנפילות בחודשים אוגוסט, ספטמבר ואוקטובר (בין 40-50 רקטות מידי חודש). משמעותה המעשית של הפסקת האש הינה איפוא, חזרה לשגרת הירי של החודשים הקודמים.

 


שיגור רקטת “אלקדס”: צילום אילוסטרציה מתוך אתר הג’האד האסלאמי בפלסטין (קודסווי 28 בדצמבר)

 • בקרב הארגונים המפרים את הפסקת האש בולט הג’האד האסלאמי בפלסטין (ארגון שבלט גם בהפרת "ההרגעה" בשנת 2005), שאנשיו ביצעו את רוב ירי הרקטות. גם ארגון פת"ח/גדודי חללי אלאקצא נטל על עצמו אחריות לכמה ממקרי הירי. תנועת החמא"ס נמנעה מלהצטרף למבצעי הירי אולם היא לא נקטה צעדים בשטח למנוע מארגונים אחרים להפר את הפסקת האש.

 • העילה לירי הינה לרוב מה שמכונה הפרות הסכם "ההרגעה" מצד ישראל ביהודה ושומרון. זאת למרות שמלכתחילה הסכם הפסקת האש לא כלל את יהודה ושומרון ולמרות שפת"ח והג’האד האסלאמי בפלסטין ממשיכים במאמציהם לבצע משם פיגועי טרור נגד ישראל. הג’האד האסלאמי בפלסטין שב והבהיר כי בכוונתו להמשיך בירי הרקטות לעבר ישראל וכי הוא נערך לגל של פיגועי התאבדות בישראל. דובר ממשלת החמא"ס ע’אזי חמד, לעומת זאת, הצהיר כי הסכם ההרגעה, שאושר ע"י כל הארגונים הפלסטינים, עודנו תקף (אלג’זירה, אלקדס, 27 בדצמבר).

מדיניות ישראל

 • בתום דיון ביטחוני (27 בדצמבר), בעקבות פציעת שני הנערים בשדרות, הנחו ראש הממשלה ושר הביטחון לצה"ל לפעול באופן ממוקד נגד חוליות רקטות הקסאם המנסות לירות לעבר ישראל. יחד עם זאת לא אושרו פעולות רחבות היקף ברצועה וישראל שבה והדגישה את עניינה לשמור על הפסקת האש למרות שזו אינה מקוימת ע"י הפלסטינים.

 • ובמישור הדיפלומטי: על רקע העלייה החדה בשיגורי רקטות הקסאם הגישה ישראל איגרת מחאה למזכ"ל האו"ם ולנשיא התורן של מועצת הביטחון (25 בדצמבר) שסקר את הפרות הסכם הפסקת האש ע"י הפלסטינים. האיגרת הבהירה כי ישראל לא תוכל להמשיך ולהבליג לאורך זמן על המשך ירי הרקטות.

ירי רקטות בחתך שבועי מאז הסכם הפסקת האש

המשך פעילות הסיכול והמנע ביהודה ושומרון

 • על רקע המשך מאמצי ארגוני הטרור לבצע פיגועים מיהודה ושומרון (ובהם פיגועי התאבדות בשטח ישראל) המשיכו כוחות צה"ל בפעילות סיכול ומנע. במסגרת זאת:-

  • 26 בדצמבר – כוחות הביטחון עצרו את מחמוד אלסעדי, פעיל בכיר בג’האד האסלאמי בפלסטין בג’נין. המחבל העצור, תושב מחנה הפליטים ג’נין, היה כלוא בישראל בגין מעורבותו בפעילות טרור ושוחרר במאי 2005. עם שחרורו שב לפעול בשורות הארגון. במסגרת תפקידו עסק סעדי בהעברת כספים למימון פעולות טרור ממפקדת הארגון בדמשק ל"שטחים".

  • 22 בדצמבר – כוח צה"ל חשף במחסום חווארה (דרומית לשכם) אמצעי לחימה ובהם שבעה רימונים, אקדח וחומר נפץ במשקל של כ- 1 ק"ג .
 
אמצעי הלחימה שנתפסו במחסום חוארה (צילום: דובר צה”ל, 22 בדצמבר)
  • 20 בדצמבר – בחילופי אש כבדים במהלך פעילות כוחות הביטחון, שהתנהלו ב-20 בדצמבר בשעות הצהרים בכפר סלת אלחארת’יה (אזור ג’נין), נהרגו שני פעילים מבצעיים בכירים המשתייכים לארגון הג’האד האסלאמי בפלסטין. השניים היו מעורבים בתכנון פיגועים בישראל, כולל פיגועי התאבדות. תשתית זו אוכוונה ומומנה ע"י מפקדת הג’האד האסלאמי בפלסטין בדמשק. 3

  • 19 בדצמבר – כוחות הביטחון הרגו בכפר צידא (מצפון לטול כרם) פעיל בכיר בפת"ח/תנזים, שהתמחה בייצור מטענים ומכוניות תופת והיה מעורב במספר רב של פיגועי ירי.

חשיפת תשתיות מבצעיות של החמא”ס באזור יהודה

 • בחודשים האחרונים חשפו כוחות הביטחון באזור יהודה חוליית פעילים מבצעיים חברי תנועת החמא"ס. חברי החוליה, שפעלו באכוונת פעילים בכירים מרצועת עזה, תכננו לחטוף מתנחל או חייל באזור ירושלים, על מנת שיהווה קלף מיקוח במשא ומתן לשחרור אסירי החמא"ס הכלואים בבתי כלא בישראל. תשתית זו אוכוונה ומומנה על ידי החמא"ס ברצועת עזה. 4

מעצר פעיל פת"ח/גדודי חללי אלאקצא בראמאללה

 • כוחות הביטחון עצרו ב-2 בנובמבר את המבוקש מחמד רדא עבד צעידי, תושב מחנה הפליטים אלעמרי (אזור ראמאללה), מחמד צעידי, פעיל פת"ח/גדודי חללי אלאקצא המבוקש היה מעורב ברצח מריק גבריאלוב (אוקטובר 2000) ובפיגועי ירי לעבר כוחות צה"ל.

נתונים סטטיסטיים 

מאפייני הפיגועים בחלוקה חודשית

נפילות מזוהות של רקטות בישראל בחתך חודשי

נפגעים בחתך חודשי

פגישת ראש הממשלה אהוד אולמרט
עם יו”ר “הרשות הפלסטינית” מחמוד עבאס
 


פגישת אבו מאזו ואהוד אולמרט (טלוויזית אלג’זירה, 23 בדצמבר)

 • בערב ה-23 בדצמבר נפגש ראש ממשלת ישראל אהוד אולמרט עם יו"ר ה"רשות" מחמוד עבאס (אבו מאזן). בתום הפגישה פורסם כי היא התנהלה ב"אווירה טובה וידידותית" וכי שני המנהיגים הביעו רצונם לנקוט מהלכים קונקרטיים לקידום תהליך השלום. השניים הדגישו את החשיבות שבקיום "קשר ישיר ורציני" ביניהם והסכימו לקיים פגישות תכופות על מנת לקדם את הנושאים השוטפים העומדים על סדר היום. 5

 • במישור המעשי סוכם על נקיטת הצעדים שורת מהלכים שעיקרם 6:-

  • הפסקת האש: תיבחן הרחבת הפסקת האש גם לגדה המערבית , בהתאם להבנות שהושגו בשארם אלשיח’ בפברואר 2005, וזאת אם תישמר הפסקת האש ברצועת עזה. בו בזמן ראש ממשלת ישראל הביע דאגתו מהמשך ירי רקטות ה"קסאם" מרצועת עזה באומרו כי "ישראל לא תוכל להבליג לאורך זמן אם יימשכו ההפרות של הפסקת האש".

  • שיפור המצב ההומניטרי : ראש הממשלה אהוד אולמרט הודיע כי ישראל תנקוט "צעדים מיידיים וקונקרטיים" כדי להקל על התנאים ההומניטריים של העם הפלסטיני. בהקשר זה החליט ראש הממשלה להעביר 100 מיליון $ מכספי המיסים המוחזקים בישראל במטרה לטפל בצרכים ההומניטריים של האוכלוסייה הפלסטינית ובכלל זה סיוע לפעולתם השוטפת של מספר בתי חולים פלסטינים. הובהר כי הכספים הללו לא יועברו לממשלת החמא"ס (אלא יועברו דרך אבו מאזן).

  • הקלה על מעבר סחורות ואנשים בין רצועת עזה לישראל: סוכם כי יש לעשות "מאמץ אמיתי" על מנת לשדרג את המעברים בין רצועת עזה לישראל במטרה להקל על מעבר סחורות ואנשים. במסגרת זאת הוחלט לשפר את מערך הבדיקות הביטחוניות. זאת על מנת לעמוד ביעד של מעבר 400 משאיות ביום ולקדם את אפשרויות הסחר בין רצועת עזה, הגדה המערבית וישראל.

  • הסרת מחסומים ביהודה ושומרון : ראש הממשלה מסר לאבו מאזן כי בתאום עם שר הביטחון הוא הנחה את צה"ל להסיר מספר מחסומים ולהציג תוכנית להסרתם של מחסומים נוספים ביהודה ושומרון. זאת על מנת להקל על תנועת האוכלוסייה הפלסטינית, שאינה מעורבת בטרור.

  • חידוש עבודתן של הועדות המשותפות לישראל ולפלסטינים, כפי שנקבע בהבנות שארם אלשיח’ (פברואר 2005) 7 על מנת להתמודד עם מכלול סוגיות ביטחוניות ואזרחיות עליהם הוסכם בועידת שארם אלשיח’ וכאלה העומדות עתה על הפרק 8. בהקשר לכך הוחלט לחדש את פעילות הועדה הביטחונית המרובעת בין ישראל, הרשות הפלסטינית, מצרים וארה"ב. בנוסף לכך העלה אבו מאזן רעיון לכינונו של ערוץ מו"מ סמוי עם ישראל בו יידונו סוגיות הנוגעות לפתרון הקבע בהשתתפות נציג או נציגי ה"רביעייה" (סוכנות הידיעות המזרח תיכונית מקהיר, 27 בדצמבר).

  • שחרור אסירים פלסטינים : ראש ממשלת ישראל ציין בפני אבו מאזן שהוא מבין את רגישותו ואת רגישותה של החברה הפלסטינית לסוגיית האסירים וציין כי יהיה מוכן לשחרר אסירים באמצעות אבו מאזן לאחר שחרורו של גלעד שליט. בנוסף, הוחלט לחדש את פעילות הועדה המשותפת האחראית לגיבוש קריטריונים חדשים לשחרור אסירים פלסטינים. ועדה זו תתחיל לפעול באופן מיידי ותגיש את המלצותיה לשני המנהיגים בהקדם האפשרי. על פי מקורות פלסטינים בראש הצד הפלסטיני יעמוד קאדורה פארס, שישב שנים ארוכות בבתי הכלא הישראלים והעומד בראש "מועדון האסיר הפלסטיני" ("אלאיאם", 26 בדצמבר).

 • בהמשך לפגישה עם אבו מאזן, כינס ראש הממשלה אולמרט ישיבה ב-25 בדצמבר בהשתתפות ראשי מערכות הביטחון, בה סוכם עקרונית על שורה של הקלות לאוכלוסייה הפלסטינית. מערכת הביטחון בוחנת עתה את אופן יישום ההחלטות בשטח. במסגרת זאת נבחן מגוון של הקלות, שעיקרן:-

  • הורדת כמה עשרות חסימות בלתי מאוישות ביהודה ובשומרון המפרידות בין הכפרים לבין ערי המחוז (הועלתה הצעה להסיר 27 חסימות בשלב הראשון).

  • הקלות בנוהלי הבדיקה ב-16 מחסומים קבועים ביהודה ושומרון . צה"ל ינהיג במחסומים הללו בידוק מדגמי , במקום ההנחיות הקשיחות המחייבות כיום בדיקה מדוקדקת של כל רכב פלסטיני העובר בהם. הדבר יקל על מעבר תושבים וסחורות דרך המחסומים.

  • מתוכננת בניית מחלפים שיוקמו כמנהרות מתחת לכביש האורך ("כביש 60"), העובר לאורך גב ההר . זאת על מנת להקל על תנועת התושבים הפלסטינים ולצמצם את החיכוך בינם לבין צה"ל.

  • הקלות במעברים שבין רצועת עזה לישראל. המדובר בשיפור האבטחה במעבר קרני ע"י ישראל (והפלסטינים) על מנת להפעילו יותר שעות ביום (כיום המעבר פעיל בשעות האור בלבד). כמו כן מדובר בהגדלת נפח התנועה במעבר ארז (בין השאר ע"י שינויים בנוהלי הבידוק) ופתיחת מעבר כרם שלום למעבר סחורות (הדבר מחייב החלטה פלסטינית).

 • ההחלטות כוללות איפא שורה של הקלות , שנועדו להקל על מצוקות היום-יום של האוכלוסייה הפלסטיני גם במחיר של נטילת סיכונים ביטחוניים הסרת חסימות והקלות בנוהלי הבדיקה עלולים לאפשר לפעילי טרור להעביר אמצעי לחימה ופעילים בין הגזרות בקלות רבה יותר ואף להקל על שיגור מפגעים לעורף מדינת ישראל (כפי שמוכיח ניסיון העבר). לפיכך יישום ההחלטות הללו, ואף הרחבת ההקלות לאוכלוסייה הפלסטינית, יהיו מותנים במידת יכולתם של אבו מאזן והצד הפלסטיני לשמר רגיעה ביטחונית ולשים קץ לאנרכיה הפנימית הגוברת. אחרת עלולות ההסכמות שהושגו, על אף הרצון הטוב של שני הצדדים להישאר גם הפעם "על הנייר" בלבד .

תגובות בזירה הפלסטינית לפגישת אולמרט אבו- מאזן

 • התגובות לפגישה, כצפוי, היו מעורבות: אבו מאזן ותומכיו ברכו על תוצאותיה בעוד שהחמא"ס והג’האד האסלאמי בפלסטין הביעו הסתייגות מעצם קיומה ומתוצאותיה.

 • להלן עיקרי התגובות:-

  • אבו מאזן ומקורביו : אבו מאזן ציין כי הפגישה מהווה "התחלה טובה לחידוש תהליך השלום" והביע אופטימיות לגבי קיום ההבטחות הישראליות ("אלג’זירה", 25 בדצמבר). הוא ציין כי הצד הישראלי נענה לכל הדרישות שהציג (סוכנות הידיעות הפלסטינית, 24 בדצמבר). נביל אבו רדינה, דובר הנשיאות, ציין כי הפגישה היתה "מועילה" והביע תקוותו שהיא תהווה בסיס לתחילת מגעים חדשים ("אלחיאת אלג’דידה", 24 בדצמבר; רדיו BBC , 24 בדצמבר).

  • התקשורת הפלסטינית : העיתונות הפלסטינית הבליטה בעמודים הראשונים את החלטות ממשלת ישראל לבצע שורת הקלות לפלסטינים ביהודה, שומרון ועזה. בהקשר זה הובלטו בעיקר ההבטחות לבצע הקלות במחסומים ולהקל על מעבר הסחורות לרצועת עזה.

  • החמא"ס : סגן יו"ר הלשכה המדינית של החמא"ס מוסא אבו מרזוק גינה את הפגישה בטענה שהיא "שיפרה את התדמית של היישות הציונית מול העולם" אך לא הביאה להישגים משמעותיים (אתר האינטרנט של החמא"ס, 24 בדצמבר). דובר ממשלת החמא"ס ע’אזי חמד המעיט ממשמעות הסיכומים שהושגו (אתר האינטרנט של החמא"ס, 24 בדצמבר) וציין כי ישראל מנסה להשיג רווחים הסברתיים מול העולם תמורת הקלות לא משמעותיות (סוכנות הידיעות "ראמתאן", 24 בדצמבר).

  • הג’האד האסלאמי בפלסטין : בהודעה שפרסם הארגון נמסר כי הפגישה אינה משרתת את האינטרסים של העם הפלסטיני משום שהיא מהווה חלק ממאמצי ישראל ללבות מלחמת אחים. הארגון הביע השתוממות על האווירה החמה ששררה בפגישה וציין "קיווינו לחום כזה בין הנשיא אבו מאזן לראש הממשלה הניה" (סוכנות הידיעות "מען", 24 דצמבר).

הזירה הפנים-פלסטינית

החרפת המאבקים האלימים בין פת"ח לחמא"ס

 • במהלך השבועיים האחרונים החריפו העימותים האלימים בין פת"ח ומנגנוני הביטחון הנאמנים לאבו מאזן לבין החמא"ס. העילה המיידית לפרץ גל חדש של עימותים הייתה קריאתו של אבו מאזן להקדמת הבחירות (16 בדצמבר). בכירים משני הצדדים ואף גורמים חיצוניים (מצרים) עשו מאמצים להרגעת הרוחות ולמניעת הפיכת העימותים למלחמת אחים כוללת.

 • ב-19 בדצמבר התקבלה החלטה על הפסקת אש שכללה הסכמה להסגת פעילי מנגנוני הביטחון ו"הכוח המבצע" מהרחובות והפסקת ההסתה בתקשורת. למרות ההודעה על הפסקת האש נמשכות באופן ספוראדי התנגשויות אלימות בין הצדדים והמתיחות ביניהם שבה ומאיימת להתפרץ.החרפת המאבקים האלימים בין פת"ח לחמא"ס (אתר "אלריאצ’, 28 בדצמבר)

 • מוקד האירועים האלימים היה (כבעבר) ברצועת עזה שם יש לחמא"ס יתרון מובהק אולם הם התפשטו גם למספר מוקדים ביהודה ושומרון שם היתרון מצוי בידי פת"ח ומנגנוני הביטחון. האירועים כללו קרבות ירי, יידוי רימונים לעבר ריכוזי קהל, ירי לעבר בתי בכירי ממשל, ירי לעבר מבנים של מנגנוני ממשל וביטחון, ניסיונות התנקשות, חטיפות ועוד.

 • בין האירועים ברצועת עזה יצוינו:-

  • ירי לעבר לשכת הנשיאות בעזה. כתוצאה מהירי נהרג איש משמר הנשיאות וכ-12 אנשים נפצעו (17 בדצמבר).

  • גורמים חמושים השתלטו על מתקני מנגנון הביטחון בעזה ובג’באליה. קצין ביטחון נהרג וכשבעה נפצעו (17 בדצמבר).

  • חמושים פתחו באש לעבר ביתו של אבו מאזן בעזה (סוכנות הידיעות אי,פי, 17 בדצמבר). כמו כן חמושים פתחו באש לעבר ביתו של שר החוץ של ממשלת החמא"ס מחמוד אלזהאר (25 בדצמבר).

  • בסדרה של פעולות חטיפה הדדיות נחטפו עשרות פעילי פת"ח וחמא"ס בצפון הרצועה. הבולט שבין החטופים היה סופיאן אבו זיידה , חבר המועצה המהפכנית של פת"ח ושר לשעבר לענייני האסירים (שנחטף ושוחרר).

  • סגן מפקד הביטחון המסכל באזור רפיח נפצע באורח קשה במסגרת ניסיון התנקשות באמצעות ירי לעבר מכוניתו בעת שנסע בעיר עזה (23 בדצמבר).
 
חמושים ואנשי מנגנוני ביטחון בעזה (טלוויזיה פלסטינית, 20 בדצמבר)
 • ביהודה ושומרון בלטה תקרית בשכם (22 בדצמבר) כאשר חמושים מתנועת פת"ח פתחו באש לעבר משתתפי עצרת שנערכה לציון יום השנה ה-19 ליסוד תנועת החמא"ס כתוצאה ממנה נפצעו מספר אנשים. הסכם הרגעה מקומי הושג באמצעות תיווך של אנשי החזית העממית בשכם.

מחמד דחלאן: מנהיג פת"ח הנמצא "על הכוונת" של החמא"ס


מחמד דחלאן מוקף בשומרי ראש נואם בעצרת בג’נין (טלוויזית אלג’זירה, 17 בדצמבר)

 • במסגרת המאבקים האלימים ברשות הפלסטינית נתפס, מחמד דחלאן, "האיש החזק" של פת"ח ברצועה, כיעד מרכזי ע"י החמא"ס . הוא מואשם ע"י החמא"ס כבכיר פת"ח המוביל את המאבק נגד התנועה ברצועה ונתפס כיורשו הפוטנציאלי של אבו מאזן.

 • מקורות פלסטינים שבו ודיווחו אודות מספר ניסיונות להתנקש בחייו של מחמד דחלאן. כך למשל דווח כי מנגנוני הביטחון הפלסטינים נטרלו מטען רב עוצמה, מסוג בו משתמש החמא"ס, שהונח בכביש המוביל לח’אן יונס בו נוהג דחלאן לנסוע. כמו כן דווח כי אנשי הג’האד האסלאמי בפלסטין ירו לעבר שיירה של מחמד דחלאן במחנה הפליטים ג’נין וכי חמושים ירו לעבר ביתו במתחם הסראיא בעזה.

 • לניסיונות החמא"ס להתנקש בחייו של דחלאן מתלווה מסע הכפשה תקשורתי מצד החמא"ס בכוונה, להערכתנו, להכשיר את הקרקע לחיסולו. החמא"ס הטילה על מחמד דחלאן את האחריות לאנרכיה הביטחונית, האשימה אותו בשיתוף פעולה עם ישראל (אתר פאלמדיה, 22 בדצמבר) והטילה עליו את האחריות לניסיון ההתנקשות בחייו של אסמאעיל הניה במעבר רפיח (סוכנות הידיעות מען, 15 בדצמבר). מחמד דחלאן, מצידו, דחה את ההאשמות נגדו ותקף בחריפות את תנועת החמא"ס בכנותו אותו "ארגון פאשיסטי שהורג ללא רחם" (טלוויזיה אלערב, 17 בדצמבר).דה-לגיטימציה תקשורתית-תעמולתית של מחמד דחלאן ע"י החמא"ס: קובץ מאמרי הכפשה נגד מחמד דחלאן המופיעים זה מספר שבועות באתר האינטרנט של החמא"ס תחת הכותרת:"תיקים שחורים"

הודעת אבו מאזן על הקדמת הבחירות


נאום אבו מאזן (טלוויזיה פלסטינית, 16 בדצמבר)

 • על רקע האנרכיה המתגברת והמבוי הסתום במו"מ להקמת ממשלת אחדות פלסטינית הודיע אבו מאזן (16 בדצמבר) כי החליט לקרוא לבחירות מוקדמות למועצה המחוקקת ולנשיאות. בנאומו סקר אבו מאזן את השתלשלות העניינים תוך שהוא מותח ביקורת חריפה על ממשלת החמא"ס ומטיל עליה את האחריות לכישלון המגעים להקמת ממשלת אחדות לאומית. לדברי אבו מאזן ממשלת החמא"ס נכשלה בניהול ענייני הפלסטינים, הביאה להסלמה מיותרת ביחסים עם ישראל והציגה עמדות פוליטיות בלתי מציאותיות שהובילו להטלת מצור בינ"ל ולהדרדרות פנימית חריפה.

 • הודעת אבו מאזן על כוונתו להקדים את הבחירות התקבלה בביקורת חריפה מצד החמא"ס :

  • ח’אלד משעל אמר כי ההכרזה על בחירות מוקדמות מנוגדת לחוק ואינה בסמכותו של הנשיא כיוון שפירושה הוא פיזור המועצה המחוקקת. לדבריו, ההכרזה היא חלק מהניסיון להוציא את החמא"ס מהממשלה על רקע הלחצים החיצוניים המופעלים על אבו מאזן לעשות כך.
  • ראש ממשלת החמא"ס אסמאעיל הניה תקף את אבו מאזן והאשים את הפת"ח בסיוע לגורמים החיצוניים החותרים תחת הממשלה הפלסטינית. אסמאעיל הניה האשים את אבו מאזן ואת הפת"ח בהכשלת המאמצים לכינון ממשלת אחדות, בסיוע לבידוד ממשלת החמא"ס ובשיתוף פעולה עם האמריקאים להפלת ממשלת החמא"ס (סוכנות הידיעות מען, 19 בדצמבר).

מסעות אסמאעיל הניה

 • ב-28 בדצמבר יצא ראש ממשלת החמא"ס אסמאעיל הניה לביקור בסעודיה. משם הוא צפוי להמשיך לירדן. נילווים אליו שר הפנים סעיד ציאם ושר החוץ מחמוד אלזהאר. זהו המשך סבב הביקורים של הניה במדינות ערב, שנקטע בשל התקריות האלימות ברשות הפלסטינית.

 • בסעודיה נפגש אסמאעיל הניה עם נשיא סודאן עמר אלבשיר ועם ראש המודיעין הכללי המצרי עמר סלימאן. אסמאעיל הניה מסר בראיון לעיתון הסעודי "עכאט’" כי עודכן ע"י עמר סלימאן, שהושגה "נוסחה טובה" בעניין שחרור אסירים פלסטינים תמורת החייל החטוף גלעד שליט (עכאט’ 30 בדצמבר). ב-31 בדצמבר אמור הניה להיפגש עם מלך סעודיה עבדאללה בן עבד אלעזיז (סוכנות הידיעות ראמתאן, 30 בדצמבר). משם הוא אמור להמשיך לביקורים בירדן ובכווית.


1 נכון לצהרי 31 בדצמבר.

2 מספר מקרי הירי גבוה יותר. חלק מהרקטות נפלו בשטח הרצועה ולפיכך אין הן נכללות בסטטיסטיקה.

3 ראו בהקשר לקט מידע :" הריגת שני פעילים מבצעיים בכירים של הג’האד האסלאמי בפלסטין בכפר סלת אלחארת’יה (אזור ג’נין) מנעה ביצוע פיגועים בישראל, כולל פיגועי התאבדות. תשתית זו אוכוונה ומומנה ע"י מפקדת הג’האד האסלאמי בפלסטין בדמשק בתגובה ירו פעילי הארגון רקטות לעבר יישובי הנגב המערבי " (21 בדצמבר)

4 ראו בהקשר לקט מידע: " חשיפת תשתיות מבצעיות של החמא"ס (ביהודה) מנעה פיגועי חטיפה בישראל על מנת לרכוש "קלפי מיקוח" למו"מ לשחרור אסירים. תשתית זו אוכוונה ומומנה על ידי החמא"ס ברצועת עזה (20 בדצמבר).

5 על פי אתר האינטרנט של משרד ראש הממשלה, 24 בדצמבר.

6 שם

7 פסגת שארם אלשיח’ התקיימה ב-8 בפברואר 2005 בהשתתפות ראש ממשלת ישראל אריאל שרון, יו"ר "הרשות הפלסטינית" אבו מאזן, נשיא מצרים מבארכ ומלך ירדן עבדאללה. בפגישה סוכם על הפסקת אש בין ישראל לפלסטינים ועל שורת מהלכים ביטחוניים וצעדים בוני אמון במסגרת "מפת הדרכים".

8 על פי מקורות פלסטינים יוקמו וועדה כלכלית וועדה ביטחונית. מהצד הפלסטיני יעמוד בראש הועדה הכלכלית יועצו הכלכלי של הנשיא מחמד מצטפא ובראש הועדה הביטחונית לואא’ (אלוף) אסמאעיל ג’בר, שייעזר ברשיד אבו שבאכ וברפיק אלטיראווי ("אלאיאם", 26 בדצמבר).

לראש העמוד