סיכול פיגוע התאבדות של הג’האד האסלאמי בפלסטין שאמור היה להתבצע בתל אביב


1. ב-20 בפברואר סוכל פיגוע התאבדות שאמור היה להתבצע במרכז ישראל, כנראה תל- אביב . זאת בעקבות מידע שהגיע לידי כוחות הביטחון לפיו מחבל מתאבד יצא בשעות הבוקר מג’לבון (סמוך לג’נין) בדרכו למרכז הארץ. ברשות המחבל היה תיק ובו חומרי נפץ במשקל רב וכוונתו היתה לפוצצו במקום הומה אדם (תחנה מרכזית, מרכז מסחרי, קניון). המחבל ועימו מספר חשודים נוספים נעצרו בדירת מסתור בבת ים.


מחמוד אבראהים קאסם עביד: מבכירי מבוקשי הג’האד האסלאמי בפלסטין בצפון השומרון,
ששיגר את המחבל לביצוע פיגוע התאבדות (אתר האינטרנט של הג’האד האסלאמי בפלסטין, 22 בפברואר)

2. המחבל שהתכוון לבצע את פיגוע ההרג הינו עומר אבו רוב, בן 23 פלסטיני תושב ג’לבון שבאזור ג’נין. מחקירתו הראשונית עולה כי הוא הגיע ב-20 בפברואר בשעות אחר הצהרים המוקדמות לראשון לציון כשעל גבו תיק ובו מטען הנפץ אותו התכוון לדבריו להפעיל בתל אביב. מסיבה שעדיין לא ברורה (יתכן תקלה במערכת ההפעלה) החליט להשליך את המטען למכולת אשפה בראשון לציון. לאחר השלכת המטען נסע לבת ים לדירת מסתור שם שהה עד שנעצר. לאחר תפיסתו נלקח המחבל למרכז ראשון לציון שם הצביע בפני החוקרים על מכולת אשפה בה נמצא התיק שהכיל את חומר הנפץ.

3. למחרת סיכול פיגוע ההרג הרגו כוחות הביטחון הישראלים במחנה הפליטים ג’נין את מחמוד אבראהים קאסם עביד (אבו ג’חים) בעת שנסע במכוניתו. הוא היה חמוש ברובה M-16 ובמכוניתו נמצאו מספר מטעני חבלה (דובר צה"ל). אבו ג’חים היה אחד מבכירי המבוקשים של הג’האד האסלאמי באזור צפון השומרון ומי ששיגר את המחבל לפיגוע ההרג שסוכל ב-20 בפברואר. במסגרת פעילותו הוא גייס מועמדים פוטנציאליים לביצוע פיגועי התאבדות בשטח ישראל, שימש כיצרן מטעני חבלה "איכותיים" והיה מעורב בעשרות מקרים של פיצוץ מטענים נגד כוחות צה"ל באזור ג’נין.

4. הג’האד האסלאמי בפלסטין , באכוונת מפקדתו בדמשק ובסיוע של איראן וסוריה, ממשיך להיות ארגון הטרור המוביל בתחום פיגועי ההתאבדות בשטח ישראל 1. פיגוע ההתאבדות האחרון שביצע (בשיתוף עם גורמי פת"ח) היה במאפיה באילת (29 בינואר). בניגוד לפת"ח ולחמא"ס לא חש הארגון מחויבות לרסן פעילותו בשל שיקולים פוליטיים או בשל צרכי האוכלוסייה. מדיניות הפיגועים שלו , מרצועת עזה ומיהודה ושומרון, ממשיכה לחתור להסלמה ולהידרדרות גם לאחר שהושגה הפסקת האש ברצועה בין ישראל לבין יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן.


1
הג’האד האסלאמי בפלסטין היה ארגון הטרור היחיד שהצליח במהלך 2006 להוציא לפועל שני פיגועי התאבדות קטלניים בישראל (תל-אביב). בשתי הפעולות הללו, שמקורן בתשתית הארגון בשומרון, נהרגו 9 אנשים וכ-110 נפצעו. כמו כן סוכלו עשרות ניסיונות לפגועי התאבדות שניסה הארגון לבצע בשנה האחרונה.

לראש העמוד