פיגועי חטיפה כדרך פעולה מועדפת: מעצר שלושה פעילי חמא”ס שביצעו ניסיון חטיפה בצומת עלי (צפונית לירושלים)


נתונים

1. ב-4 בפברואר 2007 בשעות הערב ארע ניסיון חטיפה של אזרח ישראלי בצומת עלי (צפונית לירושלים). האזרח, שעמד בתחנת ההסעה שבצומת, חשד בשלושה פלסטינים שהגיעו למקום וסירב לעלות לרכבם. לאחר שסירב נמלטו השלושה מהמקום. האזרח הזעיק את כוחות הביטחון. כוחות צה"ל שערכו סריקות באזור, עצרו סמוך לביר זית (צפונית לראמאללה) כלי רכב ובו שלושת הפלסטינים. ברכב נמצאו גם אמצעי לחימה.

2. יצוין כי אותה חולייה ניסתה קודם לכן באותו יום לבצע חטיפה של שלושה תלמידי ישיבה שעמדו בתחנת ההסעה שבצומת תפוח . השלושה סיפרו כי נהג הרכב סימן להם כי רק נוסע אחד יוכל לעלות לרכב ולפיכך הם החליטו שלא לעלות.

תוצאות חקירת השלושה 1

3. שלושת העצורים הפלסטינים שניסו לבצע את ניסיונות החטיפה הינם פעילי חמא"ס מאזור ראמאללה . הם הודו בחקירתם כי תכננו וביצעו את ניסיונות החטיפה זמן קצר טרם מעצרם:

א. אנס אחמד יוסף ברגותי – מתכנן הפיגוע, בן 20 תושב הכפר כובר (מצפון לראמאללה) , היה כלוא בעבר בכלא הישראלי.

ב. עצאם עומר צאלח ברגותי – בן, 21 תושב הכפר כובר. היה כלוא בכלא ישראלי עד דצמבר 2006. מספר שבועות לאחר שסיים לרצות את תקופת מאסרו הוא חזר לבצע פיגועים.

ג. שראר חסן דאוד מנצור – בן 23 תושב הכפר בלעין (בין מודיעין לראמאללה). היה עצור בעבר פעמיים ושוחרר ביוני 2006. הוא גויס על ידי שני הראשונים לסיוע בביצוע החטיפה.

4. לצורך ביצוע החטיפה רכשו שלושת פעילי החמא"ס רכב גנוב והשיגו אקדחים. הם תכננו להסתיר את החטוף במערה באזור מגוריהם ולהחזיק בו כ"קלף מיקוח" לשחרור אסירים שבידי ישראל . הם תכננו להרוג את החטוף אם יתנגד לחטיפתו . לאחר שהשלימו את ההכנות לפיגוע יצאו השלושה לנסיעה בכבישי יהודה ושומרון במהלכה ניסו בשתי הזדמנויות שונות (בצומת תפוח ובצומת עלי) לחטוף ישראלים שהמתינו בתחנות ההסעה.

סיכום והערכה

5. חטיפת אזרחים וחיילים בשטח ישראל או בשטחי יהודה, שומרון ועזה לשם שימוש בהם כבני ערובה הנה דרך פעולה שנוקטים ארגוני הטרור הפלסטינים. כאמצעי לשחרור אסירים שבידי ישראל. בראיית החמא"ס זהו אמצעי "לגיטימי", שאינו נכלל במדיניות הפיגועים המרוסנת יחסית שהיא נוקטת 2. יתרה מזו, סיכול ניסיון החטיפה בעלי ממחיש כי פעילי החמא"ס ממשיכים בניסיונות לביצוע פיגועי חטיפה במקביל למו"מ המתקיים לשחרור החייל החטוף גלעד שליט.

6. תושבים יהודיים המתגוררים ביהודה ושומרון מהווים יעד מועדף לפיגועי חטיפה. זאת בשל היותם מטרה זמינה שכן, תושבים רבים עומדים (לעיתים לבדם) בתחנות הסעה בצמתים, ורבים מהם מסתייעים בשירותים שונים בישובים הערביים (מוסכים, בעלי מלאכה וכד’). הקרבה לאזורים המיושבים על ידי פלסטינים מקנה לחוטפים אפשרות מהירה לעברת החטופים והסתרתם ולהטמעות בקרב האוכלוסייה המקומית.

7.strong>יצוין כי במהלך שנת 2006 חלה עליה בכמות ההתרעות על כוונת ארגוני הטרור לבצע פיגועי חטיפה 3 ובמקביל חלה עליה בכמות פיגועי החטיפה שבוצעו בפועל . ארגוני הטרור הפלסטינים ביצעו ב-2006 שלושה פיגועי חטיפה, שהבולט והמשמעותי מביניהם הוא חטיפתו של החייל גלעד שליט באזור כרם שלום ב-25 ביוני (שעל שחרורו עדיין מתנהל מו"מ) . שני פיגועי חטיפה נוספים, שבוצעו בשטחי יהודה ושומרון, הסתיימו ברציחת החטופים .

8. כמו כן בוצעו במהלך שנת 2006 כמה ניסיונות חטיפה, שסוכלו ע"י כוחות הביטחון. בין הניסיונות שסוכלו בלטו:

א. באזור הטיילת בתל אביב נעצרה ב-21 ביולי מחבלת בת 21 ממחנה הפליטים בלאטה שבשכם, שתכננה לבצע פיגוע חטיפה. המחבלת שוגרה ע"י תשתית פתח/תנזים במחנה הפליטים בלאטה שבשכם, המכוונת ע"י חזבאללה. המחבלת הודתה בחקירתה כי התכוונה להיפגש עם יהודי שעמו היא נמצאת בקשר, לסמם אותו בעזרת כדורי הרדמה, לחטוף אותו ולהביאו לשכם.

ב. ב-20 ביולי נעצר מחבל בעת שניסה לחדור לישראל מסיני. בחקירתו הוא הודה כי נשלח לישראל ע"י פעיל ועדות ההתנגדות העממית ברצועת עזה כדי לחטוף ישראלי (בעדיפות חייל) ולהבריחו לרצועה לשם ניהול מו"מ על שחרור אסירים פלסטינים. ההנחיה שקיבל הייתה לנסות לחטוף חייל אם ייכשל הניסיון לרצוח אותו ולהעביר את מסמכיו לרצועה לצרכי ניהול מו"מ.

ג. ב-15 ביוני נעשה ניסיון לחטוף שתי נערות בצומת רחלים (סמוך לאריאל) בשעה שהמתינו לטרמפ. הניסיון בוצע ע"י שלושה פעילי פתח/גדודי חללי אלאקצא מאזור ג’נין. השלושה תכננו לרצוח את החטוף/חטופים, לקבור אותם ולנהל משא ומתן על שחרורו של פעיל בכיר בפתח/גדודי חללי אלאקצא הכלוא בישראל (אחיו של אחד המעורבים בחטיפה). הפעילים שכרו רכב, הגיעו לאזור רחלים, ניסו לתפוס את שתי הנערות בתחנת האוטובוס והצליחו לחטוף אחת מהן ולנסוע עמה. תכניתם סוכלה עם מעצר הרכב במחסום צה"ל, לאחר שקצין שעבר במקום, זיהה את ההתרחשות .


1 על פי דיווח שירות ביטחון כללי

2 פירוט ראו : "הטרור נגד ישראל בשנת 2006: נתונים מאפיינים ומגמות" (מרץ 2007).

3 על פי דיווח שירות ביטחון כללי.

לראש העמוד