דובר מטעם החמא”ס בראיון לערוץ טלוויזיה איראני: לאבו מאזן אין סמכות לשאת ולתת עם ישראל והחמא”ס יתנגד לכל הסכם שיושג במו”מ שכזה


1. אימן מחמד צאלח טה , אחד מדוברי חמא"ס ברצועת עזה, הבהיר בראיון לערוץ טלוויזיה איראני כי לאבו מאזן אין סמכות מלאה לשאת ולתת עם ישראל וכי חמא"ס דוחה כל הסכם שיושג כתוצאה ממו"מ שכזה.


אימאן מחמד צאלח טה
(צילום: טלוויזיית אלעאלם, 11 באפריל, 2007)

2. ב-17 באפריל שידר ערוץ הטלוויזיה האיראני בשפה הערבית "אלעאלם" תוכנית אירוח בשם "אלמחור" ("הציר"). במהלך התוכנית התקיים ראיון עם אימן מחמד צאלח טה , פעיל מבצעי לשעבר של החמא"ס שהיה כלוא בישראל וכיום אחד מדוברי החמא"ס וחבר בועדת המעקב הבינארגונית למניעת עימותים בין חמא"ס לפת"ח. בראיון נשאל אימן טה על עמדת חמא"ס כלפי המגעים שמנהל אבו מאזן עם ישראל. להלן עיקרי תשובתו:

א. עמדת תנועת החמא"ס לא השתנתה ולא תשתנה כלפי "הישות הציונית" וכלפי הפגישות, שמקיים הנשיא אבו מאזן עם [ראש ממשלת ישראל] אהוד אולמרט: "התנועה אומרת בצורה הברורה ביותר כי הפגישות הללו הן חסרות תועלת, ואינן משרתות את האינטרס הפלסטיני בשום פנים ואופן".

ב. "קווי היסוד של הממשלה אינם [מהווים את] המצע של תנועת ההתנגדות האסלאמית חמא"ס. קווי היסוד של ממשלת האחדות מהווים את המכנה משותף הנמוך ביותר עליו מסכימים הפלגים הפלסטינים . אנו אומרים בצורה הברורה ביותר שתנועת חמא"ס עדיין רואה עצמה כעומדת בחוד החנית בעימות עם האויב החומס [ישראל]. היא לא תוותר על מצע ההתנגדות שלה [קרי, האלימות והטרור]… ".

ג. "אני אומר באופן חד משמעי שאנו מתנגדים למו"מ וכל מה שהוא יביא. אנו בתנועת החמא"ס לא נסכים לו, ולדעתי אלה [הם] דברים ברורים ומפורשים, אשר [כבר] נאמרו ע"י ד"ר מחמוד אלזהאר וע"י ראש סיעת חמא"ס במועצה [המחוקקת] ד"ר ח’ליל אלחיה . [זאת] כאשר [הם] הביעו אמון בממשלה, אך הדגישו כי הם מסתייגים ממתן סמכות מלאה למו"מ בידי הנשיא…".

ד. לשאלה מה יעשה החמא"ס כאשר אבו מאזן יגיע להסכם [עם ישראל] והאם תנועת החמא"ס תתנגד לממשלה, שהיא עומדת בראשה היתה התשובה: " בהחלט . כלומר, אנו אומרים שלא נקבל מו"מ עם הכובש על זכויות היסוד של העם הפלסטיני ועל זכויותיו הלגיטימיות . [אנו] לא נתמקח על הזכויות האלה ונסרב לכך בין אם בממשלה ובין אם במועצה המחוקקת…"

 

לראש העמוד