ביום העצמאות סוכל כנראה פיגוע (חטיפה?) של החמא”ס נגד יעד צבאי בדרום הרצועה בחסות ירי מאסיבי של פצצות מרגמה ורקטות.

c7_2602

c7_2602


עידוד פיגועי חטיפה

כרזה שפורסמה ע”י החמא”ס לרגל “יום האסיר”. בראש הכרזה נכתב :”אסירינו הגיבורים. כל שנה וגלעד [שליט] חדש”. בתחתית הכרזה נתונים סטטיסטיים על האסירים הפלסטינים האסורים בבתי הכלא בישראל. בעמודה האדומה בגרף מצוין:” יותר מ-11,000 אסירים הכלואים בישראל (אתרי האינטרנט של החמא”ס והג’האד האסלאמי, 17 אפריל)

עיקרי האירוע (סיכום ראשוני)

1. ב-24 באפריל, בוקר יום העצמאות, ביצעו פעילי החמא"ס ברצועת עזה ירי פצצות מרגמה רחב היקף בחלקו הדרומי של ציר הביטחון המקיף את עזה ("ציר הוברס"). בסך הכל זוהו ע"י צה"ל כ-30-25 פצצות מרגמה, שנורו לעבר כוחות צה"ל באזור דרום רצועת עזה 1.

2. במקביל לירי פצצות המרגמה נורו מספר רקטות קסאם מצפון הרצועה לעבר שטח ישראל. חמש רקטות נפלו בשטחים פתוחים במערב הנגב ושלוש בשטח רצועת עזה. ירי הרקטות כוון ככל הנראה לעבר שטחים פתוחים ולא לעבר ריכוזי אוכלוסייה. מסוקי צה"ל הגיבו אש לעבר מקורות הירי.

3. במהלך הירי זיהו כוחות צה"ל מספר דמויות המתקרבות לגדר המערכת. להערכת גורמי צה"ל הירי המאסיבי הווה ככל הנראה פעולת הסחה , שביצעה החמא"ס, במסגרת ניסיון לבצע פיגוע נגד כח צה"ל, יתכן לשם חטיפת חייל. 2

  c7_2602

הודעת החמא"ס על הירי (טלוויזית סראג’ אלאקצא, 24 באפריל)

תגובת דוברי החמא"ס

4. דוברים מטעם החמא"ס, נטלו אחריות פומבית לירי המאסיבי של הרקטות ופצצות המרגמה והטילו את האחריות להסלמה על ישראל (אתר האינטרנט של גדודי עז אלדין אלקסאם, 24 באפריל).

5. אבו עבידה, דובר החמא"ס/גדודי עז אלדין אלקסאם התייחס בהצהרה לאתר האינטרנט של חמא"ס/גדודי עז אלדין אלקסאם. עיקרי דבריו:

א. "ירינו לעבר ההתנחלויות הציוניות 3 הסמוכות לרצועת עזה עשרות רקטות ופצצות מרגמה, מהצפון ועד לדרום הרצועה…" סה"כ נורו 60 רקטות ו-61 פצצות מרגמה. על "ההתנחלויות הציוניות".

ב. הירי בוצע בתגובה על ההתנקשויות שבוצעו ע"י ישראל בגדה המערבית וניסיונות ההתנקשות ברצועה. 4

ג. "הפצצנו את כרם שלום, זהו המוצב שממנו שבינו את החייל הציוני גלעד שליט כדי להזכיר לאויב הציוני כי גלעד שליט עדיין בידנו, ואנחנו עדיין נכונים לחטוף חיילים נוספים" .

6. במסיבת עיתונאים שקיימו חמושים מחמא"ס/גדודי חללי עז אלדין אלקסאם נשאל אבו עבידה האם ה"הרגעה" הסתיימה. הוא השיב כי את הירי שביצע החמא"ס יש לראות כתגובה ל"פשעי הכיבוש הציוני" ולא בהקשר של סיום ה"הרגעה". לדבריו, בפועל, ה"הרגעה" הסתיימה לפני זמן רב משום שישראל הפרה אותה מהרגע הראשון (טלוויזית ראמתאן, 24 באפריל).


אבו עבידה במסיבת העיתונאים: ה"הרגעה" הסתיימה מזמן
(טלוויזיית אלג’זירה, 24 באפריל)

7. משיר אלמצרי ציר החמא"ס במועצה המחוקקת אמר כי "הההרגעה ["אלתהדאה"] הסתיימה באופן מעשי ". הוא הוסיף כי "האויב הציוני קבר את היוזמה הערבית" וכי "אין אופק מדיני בין הפלסטינים והישות הציונית" (אתר האינטרנט של החמא"ס, 25 באפריל).


ציר החמא"ס במועצה המחוקקת משיר אל מצרי : ההרגעה הסתיימה באופן מעשי
(אתר האינטרנט של החמא"ס, 25 באפריל)

8. לעומת ההצהרות המתלהמות של אבו עבידה ומשיר אלמצרי ניסו דוברי הממשלה להנמיך מעט את הלהבות, תוך המנעות מלהכריז על "מות ההרגעה" והאשמת ישראל בטרפודה. כך למשל, ראש הממשלה אסמאעיל הניה ציין כי הממשלה וההנהגה הפלסטינית השקיעו מאמצים רבים על מנת לבסס את ה"הרגעה" אולם עמדה זו נענתה ב"הרחבת התוקפנות" ע"י ישראל. אסמאעיל הניה קרא לקהילה הבינלאומית לרסן את ישראל (טלוויזית ראמתאן, 24 באפריל). שר ההסברה מצטפא אלברע’ותי הפציר בקהילה הבינלאומית להפעיל לחצים על ישראל להפסיק את ההתקפות ולכונן "הרגעה" כוללת, הדדית ומתמשכת (ראמתאן, 24 באפריל).

תגובת אבו מאזן

9. אבו מאזן, בעת ביקורו ברומא, קרא לישראל לנהוג באיפוק ולהפגין "שליטה עצמית" על מנת שהאירועים לא ישנו. לטענתו, ההפרה של הפסקת האש הינה חריגה והאירוע לא יחזור על עצמו.

משמעות האירוע

10. אירוע זה הינו הראשון מסוגו, שביצע חמא"ס מאז שהושג הסכם הפסקת האש ברצועה בין אהוד אולמרט ואבו מאזן ב-26 בנובמבר 2006. עד כה נמנע חמא"ס מירי רקטות לעבר ישראל ועל מרבית מקרי ירי הרקטות היה אחראי הג’האד האסלאמי בפלסטין.

11. ראוי לציון הקישור שעשה דובר החמא"ס בין הירי המאסיבי שבוצע ביום העצמאות לבין ה"תזכורת" לכך שהחמא"ס מוכנה לחטוף חיילים נוספים. לאחרונה רבו ההתבטאויות של דוברים מטעם החמא"ס על כוונה לחטוף חיילים נוספים כ"קלפי מיקוח" לשם שחרור אסירים פלסטינים (ראו נספח). התבטאויות אלה נועדו להגביר את הלחץ על ישראל להיענות לתביעות חוטפי גלעד שליט. בו בזמן הן יוצרות במערכת הפוליטית והחברתית הפלסטינית לגיטימציה לחטיפת ישראלים נוספים ועלולות, להערכתנו, לבטא כוונה של החמא"ס וארגוני טרור נוספים לחטוף ישראלים נוספים על מנת להגביר את יכולת המיקוח של ארגוני הטרור, גם במחיר של הסלמה מול ישראל.

נספח

מבחר התבטאויות דוברים מטעם החמא"ס (וארגוני טרור פלסטינים נוספים) בדבר כוונה לחטוף ישראלים כ"קלפי מיקוח" לשם שחרור אסירים פלסטינים

כללי

1. לאחרונה הרבו דוברי ארגוני הטרור הפלסטינים להתבטא בדבר הצורך לחטוף חיילים ישראליים (ואף אזרחים) על מנת שהם יהוו "קלפי מיקוח" נוספים במשא ומתן לשחרור האסירים הפלסטינים. התבטאויות אלה באו על רקע הפרסומים בדבר הסתייגות ישראל מרשימות האסירים שהגישו חוטפיו של גלעד שליט ואירועי "יום האסיר הפלסטיני", שהציפו את סוגיית האסירים שבידי ישראל. כל אלו עוררו רמת ציפיות גבוהה בחברה הפלסטינית לשחרור מאסיבי של אסירים שבידי ישראל, כולל כאלו עם דם על הידיים.

תנועת החמא"ס

2. לאחרונה בלטו ההתבטאויות הבאות של דוברים מטען החמא"ס :

א. דובר החמא"ס בעזה אסמאעיל רצ’ואן : בדרשת יום השישי שנשא במסגד פלסטין בעזה אמר כי זכותם של האסירים המרצים שנות מאסר רבות שיעשה הכל על מנת לשחררם, בכל האמצעים, כולל חטיפת חיילים ישראליים . לדבריו כל אמצעי לגיטימי למען שחרור האסירים (טלוויזיית אלאקצא, 14 באפריל). בהתבטאות נוספת הטיל אסמאעיל רצ’ואן את האחריות לאי השלמת עסקת שחרור האסירים על ישראל וקרא לכל הארגונים הפלסטינים לאחד את מאמציהם ולפעול לחטיפת חיילים ישראליים .

ב. בכרוז שפרסם החמא"ס ב-16 באפריל לרגל " יום האסיר" נאמר בין השאר: "אנו שבים ומדגישים את נחישותנו לשחרר את כל אסירנו ואסירותינו …בכל דרך אפשרית ובכל האמצעים הניתנים, במיוחד לאור כישלון [מימוש] כל הערבויות [שהובטחו תמורת ] שחרורם… אנו קוראים לגדודי ההתנגדות [הפלסטינים כולם] …לקחת את היוזמה לידיהם ולצאת במשותף [בפעולות] ולתכנן לשחרר את האסירים באמצעות פעילות בשטח ובראשה לקיחה בשבי של חיילים ציוניים , דבר שהוכיח עצמו כדרך אידיאלית לשחרור אסירינו ממוסרות הכיבוש…" (אתר האינטרנט של החמא"ס, 25 באפריל).

3. להלן מבחר התבטאויות נוספות של דוברים מטעם החמא"ס בנושא חטיפת ישראליים:

א. משיר אלמצרי , חבר המועצה המחוקקת מטעם החמא"ס, אמר במהלך עצרת שנערכה בעזה לרגל יום השנה למותם של אחמד יאסין ועבד אלעזיז רנתיסי כי התקווה שחרור האסירים לא יתבצע באמצעות תיאומים ביטחוניים ומשא ומתן אלא באמצעות מה שהוא כינה "טקטיקה צבאית בפעולות איכותיות". לדבריו חטיפת חיילים היא זכות לגיטימית של העם הפלסטיני כדי לשחרר את אסיריו (טלוויזיית אלג’זירה, 20 באפריל). עוד התבטא כי פעולת החטיפה של גלעד שליט נתנה תקווה למשפחות האסירים שבניהם ישוחררו והשמיע קריאה לארגונים השונים להמשיך ולחטוף חיילים (אתר החמא"ס, 17 באפריל).

ב. אימן טה , אחד מדוברי החמא"ס בעזה, השמיע איום במהלך ראיון לרשת טלוויזיה איראנית כי אם ישראל לא תשחרר אסירים תבוצענה חטיפות נוספות לשם מיקוח . לדבריו "החיילים הישראליים הם מטרה לחטיפות ולהחלפתם באסירים" (טלוויזיית אלעאלם, 10 באפריל).

ג. יו"ר סיעת החמא"ס במועצה המחוקקת, ח’ליל אלחיה, קרא במהלך ישיבה של המועצה המחוקקת ששודרה בטלוויזיה הפלסטינית הממסדית להוסיף להודעת סיכום הישיבה סעיף הקורא לארגונים השונים לפעול במרץ לחטיפת חיילים (טלוויזיה פלסטינית, 18 באפריל).

4. משתתפי תהלוכת תמיכה באסירים הפלסטינים שהתקיימה בעזה (20 באפריל) דרשו מישראל להסכים לחילופי האסירים על פי תנאי החמא"ס בתמורה לשחרורו של גלעד שליט. חלקם נשאו שלטים בהם נאמר כי יש לחטוף עוד חיילים ישראליים נוספים על מנת ללחוץ על לשחרר אסירים פלסטינים.

ארגוני טרור נוספים

5. הג’האד האסלאמי בפלסטין קרא לחטוף חיילים לצורכי מיקוח. בכרוז שפורסם לרגל "יום האסיר" הודגש הצורך בהשקעת כל מאמץ לשחרור האסירים והושמעה קריאה לרכז מאמץ למציאת שיטות חדשות לשביית וחטיפת חיילים ו"מתנחלים ציוניים" (קרי, גם אזרחים). שכן, זוהי הדרך הטובה ביותר והקרובה ביותר לשחרר את האסירים הפלסטינים (אתר האינטרנט של הג’האד האסלאמי בפלסטין, 17 באפריל).

6. אבו מג’אהד , דובר הזרוע המבצעית של וועדות ההתנגדות העממית , אחד הארגונים המחזיקים בגלעד שליט, אמר במהלך טקס לרגל יום האסיר שנערך בח’אן יונס כי גלעד שליט יכול להישאר בכלא עשרות שנים. הוא השמיע קריאה לכל הפלגים הפלסטינים להגביר את מאמציהם לחטוף חיילים על מנת להביא לעסקאות חילופין נוספות (אתר פאל-מדיה, 19 באפריל).


1 על פי דיווחי החמא"ס נורו 61 פצצות מרגמה ו-31 רקטות (טלוויזית סראג’ אלאקצא, 24 באפריל). בפועל מספר הפצצות והרקטות שנורו הינו נמוך יותר.

2 דרך פעולה זו של הפגזה ארטילרית כהסחה לביצוע פיגוע חטיפה מאפיינת את חזבאללה בלבנון.

3 החמא"ס נוהג לקרוא לישובים בישראל "התנחלויות" כביטוי לחוסר הלגיטימיות שלהם, בעיניו.

4 אבו עבידה מתכוון לאירועים שאירעו לאחרונה בגדה בהם נהרגו בעימותים עם כוחות צה"ל מספר פלסטינים בהם פעילי פת"ח והג’האד האסלאמי בפלסטין, בעימותים עם כוחות צה"ל.

לראש העמוד