חדשות העימות הישראלי פלסטיני (15-1 במאי, 2007)


ומטחי רקטות לעבר שדרות…

  התחדשו העימותים האלימים ברצועת עזה….

בית שנפגע כתוצאה ממתקפת הרקטות של החמא”ס (רויטרס, 15 במאי. צלם: אמיר כהן)
 

עימותים אלימים בעזה בין פת”ח לחמא”ס

(טלוויזיה אלעאלם, 14 במאי)

עיקרי תמונת המצב

  במוקד האירועים בשטח עמד מטח כבד של ירי רקטות על שדרות וסביבתה ב-15 במאי ע"י החמא"ס. הירי מהווה ניסיון ברור להסיט את תשומת הלב מהעימותים הפנים-פלסטיניים, מהאנרכיה הגואה ומאוזלת היד של ממשלת האחדות הפלסטינית, לעבר העימות עם ישראל .

  בזירה הפנים פלסטינית שבו והתלקחו העימותים האלימים בין פת"ח לחמא"ס, כשלושה חודשים לאחר הסכם מכה. במהלך העימותים הללו נהרגו קרוב ל-30 פעילים משני הצדדים. התרשמותנו היא שהחמא"ס, בשלב זה, מפגינה עליונות בשטח.

  שיאם של העימותים היה התקפה של פעילי החמא"ס על עמדות משמר הנשיאות והביטחון הלאומי הפרוסים במעבר קרני (המהווה צינור אספקה מרכזי לתושבי הרצועה). להתקפה קדם מסע שיסוי תקשורתי של החמא"ס נגד משמר הנשיאות. במהלך ההתקפה נהרגו 8 אנשי משמר הנשיאות וכ-20 נפצעו. פת"ח טען כי המדובר ברצח בדם קר של אנשי משמר הנשיאות שהיו בג’יפ שהתהפך. החמא"ס יצאה בהודעה שקרית שטענה כי ישראל היא שפגעה בג’יפ וקראה בהודעה נוספת להמטיר אש רקטות לעבר ישראל.

אירועים בולטים בשטח

רצועת עזה

מטח רקטות כבד על שדרות

  ב- 15 במאי נורה מטח של כבד של רקטות על שדרות וסביבתה. סה"כ אותרו 16 נפילות רקטות ו-6 פצצות מרגמה. 1 ב-16 במאי בשעות הבוקר נורה מטח נוסף של רקטות (אותרו 8 נפילות). כתוצאה מהירי נפצעו 5 תושבים מקומיים ביניהם אישה שנפצעה קשה ובנה, שנפצע באורח קל, כ-25 איש לקו בהלם. כמו כן נגרם נזק למספר בתים.

  תנועת החמא"ס/גדודי עז אלדין אלקסאם נטלה אחריות לירי. בהודעה מטעמה נכתב כי הירי נועד "להזכיר לאויב הציוני" כי הפלסטינים ישובו יום אחד לשטחי ישראל "ולתקן" את הניסיונות של "ההוללים" (קרי, פת"ח) להצית את הזירה הפלסטינית הפנימית (אתר האינטרנט של גדודי עז אלדין אלקסאם, 15 במאי).

  זהו המקרה השני של ירי מאסיבי של רקטות ופצצות מרגמה מצד החמא"ס מאז הפסקת האש בנובמבר 2006. כזכור ביצעו פעילי החמא"ס ירי רחב היקף של פצצות מרגמה ב-24 באפריל (בוקר יום העצמאות) כנראה במסגרת פעולת הסחה לשם חטיפת חייל . ירי הרקטות הנוכחי כוון לנסות להסיט את תשומת הלב מהעימותים הפנים-פלסטיניים בין החמא"ס לפת"ח ומאוזלת היד של ממשלת האחדות הפלסטינית, לעבר העימות עם ישראל.

מדיניות ישראל

  בעקבות מטח הרקטות על שדרות התקיימה הערכת מצב אצל שר הביטחון. על פי דיווחי התקשורת (הארץ, 16 במאי) הוחלט על הגברת הפעילות ה"נקודתית" לסיכול ומנע של ירי הרקטות אך לא התקבלה החלטה על פעולה קרקעית נרחבת של צה"ל ברצועת עזה. "מקורות מדיניים בירושלים" מסרו כי הקבינט הביטחוני-מדיני אמור להתכנס ביום א’ הקרוב (20 במאי) להמשך דיונים קודמים על מדיניות הביטחון מול רצועת עזה (שם).

גבר היקף ירי הרקטות לעבר יישובי הנגב המערבי

  המטח הכבד על שדרות היווה שיאו של ירי מתמשך של רקטות על יישובי הנגב המערבי; שהיקפו גבר במחצית הראשונה של מאי . בשבועיים הראשונים של מאי אותרו 53 נפילות ביישובי הנגב המערבי (מהן 16 נפילות ב-15 במאי) 2. זאת, לעומת 68 נפילות במהלך חודש אפריל.

  בין אירועי הירי של המחצית הראשונה של חודש מאי (שעל רובם נטל אחריות הג’האד האסלאמי בפלסטין) ראויים לציון:

•  5 במאי – פגיעה ישירה בבית מגורים בשדרות, לא היו נפגעים.

•  6 במאי – רקטה נחתה בסמוך לתחנת דלק. אחד מעובדי התחנה נפצע באורח קל ושלושה אנשים לקו בהלם.

•  7 במאי – רקטה נחתה סמוך לגן ילדים בשדרות וגרמה נזק לבניין ציבורי.

הביצוע בפועל

  עידוד ירי הרקטות

שיגור רקטה לעבר אשקלון ע”י הג’האד האסלאמי בפלסטין (טלוויזיה אלעאלם, 14 במאי)
 
“רקטות ההתנגדות מערערות שוב את יסודות האויב (פלסטין אלא’ן, אתר חדשות באינטרנט המזוהה עם החמא”ס, 25 באפריל)

פעילות סיכול ומנע 3

  במסגרת פעילות הסיכול והמנע תקף צה"ל מהאוויר מכונית ובה מחבלים המשתייכים לג’האד האסלאמי בפלסטין, שהיו בדרכם לשגר רקטות בין בית חנון לג’בליה (בצפון הרצועה). הרכב נפגע פגיעה ישירה. המחבלים שישבו שברכב הצליחו להימלט אך עובר אורח נפגע (7 במאי).

  ב-16 במאי בשעות הבוקר, בתגובה על מטח רקטות נוסף לעבר הנגב המערבי, ירו מסוקי חיל האוויר לעבר שטחים פתוחים בצפון רצועת עזה.

יהודה ושומרון

מאבטח נפצע קשה בפיגוע ירי

  שלושה או ארבעה מחבלים ירו מתוך רכב לעבר חוות הדלק ליד דיר קדיס בסמוך לישוב ניל"י שבדרום מערב השומרון (6 במאי). מהירי נפגע מאבטח ישראלי של מיכלית דלק באורח קשה. ארגון פת"ח נטל על עצמו את האחריות לביצוע הירי.

פעולות סיכול ומנע

  ביהודה ושמרון נמשכה פעילות הסיכול והמנע של כוחות הביטחון:

•  בפעילות משותפת של כוחות הביטחון נעצר בראמאללה פעיל פת"ח/תנזים, שהיה מעורב בפיגועי ירי רבים נגד אזרחים וכוחות הביטחון הישראליים באזור ראמאללה (2 במאי) .

•  בתקרית אש שהתפתחה במהלך פעילות מעצר פעילי טרור סמוך לכפר סילת אלחרתיה (צפון מערב לג’נין), הרג כוח צה"ל שלושה פלסטינים חמושים המשתייכים לזרוע המבצעית/טרוריסטית של הג’האד האסלאמי בפלסטין (4 במאי).

•  במהלך פעילות צה"ל במחנה הפליטים בית עין עילמא שבשכם נפתחה אש לעבר הכוח מצד חמושים פלסטינים, שגרמה לפציעתו של אחד החיילים באורח קל. הכוח השיב באש ופגע בשני חמושים פלסטינים (10במאי).

נתונים סטטיסטיים 

מאפייני הפיגועים בחלוקה חודשית

נפילות מזוהות של רקטות בישראל בחתך חודשי

נפגעים בחתך חודשי

הזירה הפנים-הפלסטינית

חידוש העימותים האלימים בין חמא”ס לפת”ח ואנרכיה גואה

כללי

  כשלושה חודשים לאחר הסכם מכה שבו והתלקחו העימותים האלימים בין פת"ח לחמא"ס. העימותים התנהלו ברצועת עזה ולא גלשו ליהודה ושומרון. הניצוץ שהצית את ההתלקחות היה פריסת מנגנוני הביטחון ברצועה (10 במאי) בניסיון של אבו מאזן ותומכיו להחזיר את הביטחון והסדר. במסגרת זאת נפרסו מנגנוני ביטחון ברצועה ללא תאום מוקדם עם החמא"ס, אשר התנגדה למהלך. החמא"ס הבהירה כי הכוח המבצע (שבשליטתה) לא נטל חלק בפריסה וכי למהלך זה אין כל קשר לתכנית הביטחונית שגובשה ע"י שר הפנים.


עימותים אלימים בעזה בין פת"ח לחמא"ס (טלוויזיה אלעאלם, 14 במאי)

  העימותים האלימים בין חמא"ס לפת"ח ולמנגנוני הביטחון המזוהים עם אבו מאזן פרצו ב-13 במאי והם עדיין נמשכים (נכון לבוקר ה-16 במאי) למרות מספר ניסיונות (שכשלו) להרגעה ולהסדרת הפסקת אש. כתוצאה מהעימותים הללו נהרגו קרוב ל-30 פעילי פת"ח, חמא"ס ואנשי מנגנוני הביטחון. כמו כן נפצעו עשרות פעילים ועשרות נחטפו.

  מוקדי ההתנגשויות היו בעיר עזה, במרכז הרצועה ובצפונה. שיאם של העימותים בהתקפה של פעילי חמא"ס (15 במאי) על עמדות משמר הנשיאות והביטחון הלאומי (הנאמנים לאבו מאזן) הפרוסים במעבר קרני (המהווה צינור אספקה משמעותי לתושבי הרצועה). באירוע נהרגו 7 אנשי המשמר הנשיאותי וכ-20 נפצעו. איש נוסף של הביטחון הלאומי נורה ונהרג ע"י צה"ל בעת שנמלט לעבר גדר הגבול. במהלך האירוע נורו ע"י החמא"ס עשרות פצצות מרגמה. כמה מהן נפלו בשטח ישראל.

  על פי גרסת פת"ח ג’יפ תגבורת של הביטחון הלאומי ובו שמונה אנשים, שהיה בדרכו למעבר קרני, התהפך כתוצאה מירי רקטת RPG ע"י פעילי חמא"ס. אחד מנוסעיו נהרג. שאר השבעה נרצחו בדם קר ע"י פעילי החמא"ס (פאלפרס, 15 במאי). מפקדת הביטחון הלאומי טענה כי החמא"ס מנסה לגרום ל"הפיכה צבאית" נגד המוסדות הפלסטינים הלגיטימיים (סוכנות הידיעות ופא, 15במאי). החמא"ס שלא היססה (כבעבר) לפגוע במעבר קרני, פרסמה הודעה שקרית בה טענה כי הישראלים הם שפגעו בג’יפ של הביטחון הלאומי (פאלמדיה, 15 במאי). בהודעה נוספת קראה החמא"ס לכל המנגנונים המבצעיים של ארגוני המחבלים להמטיר אש רקטות לעבר ישראל (אתר פלסטין אלא’ן, 15 במאי).

  למתקפת החמא"ס על עמדות משמר הנשיאות קדם מסע שיסוי נגד משמר הנשיאות בכלי התקשורת המזוהים עם החמא"ס. אנשי משמר הנשיאות כונו "שכירי חרב" והואשמו בהריגת שני מפקדים בגדודי עז אלדין אלקסאם (טלוויזית אלאקצא, אתר פלסטין אלא’ן, 14 במאי). מחמוד אלזהאר, בכיר בחמא"ס אף האשים במפורש את משמר הנשיאות באחריות לאנרכיה בתכנון אמריקאי: "מה שמתרחש בעזה הוא האנרכיה היצירתית עליה דיברה שרת החוץ האמריקאית, קונדוליסה רייס, שאילצה את שר הפנים להתפטר. זהו ביצוע מילולי [קרי, מעשי] לתוכנית הביטחונית, שבאופן גלוי ציידה את משמר הנשיאות בכספים הנחוצים לביצוע התוכנית הזו" ( פלסטין-אינפו, 14 במאי) 4


הרוגים ממשמר הנשיאות כתוצאה ממתקפה שערכה החמא"ס

(טלוויזיה פלסטינית, 15 במאי)

אנרכיה גואה

  העימותים האלימים בין פת"ח לחמא"ס שבו ופרצו לאחר תקופה של רגיעה זמנית מאז הסכם מכה. בתקופה זאת חלה עלייה משמעותית בהיקף אירועי האנרכיה , בעיקר ברצועת עזה, שהפכו את חיי התושבים המקומיים לבלתי נסבלים. כמויות הנשק הגדולות ברצועת עזה, והנגישות הרבה לכלי נשק (הנמכרים בפומבי) רק מוסיפים שמן למדורה. מאז תחילת 2007 נהרגו כ-170 פלסטינים באירועי אנרכיה פנימיים מהם 65 מאז פסגת מכה (פברואר) וכ-40 מאז השבעת ממשלת האחדות (מרץ).

 
שוק נשק בעזה. הנשק נמכר בגלוי לעיני כל (אלערביה , 9 במאי)

   במסגרת אירועי האנרכיה בלטו : פעילות עבריינית אלימה ופשיעה מאורגנת בהיקף גדול; חיסולי חשבונות על רקע אישי או על רקע סכסוכים בין חמולות; התנכלויות של קבוצות פשע ושל גורמי אסלאם קיצוני למקומות בילוי המזוהים עם תרבות המערב (בתי קפה אינטרנט, חנויות וידאו) ולזרים השוהים ברצועת עזה (נציגי ארגונים בינלאומיים ותקשורת זרה). העיר עזה הפכה למעין "עיר רפאים" שמערכות החיים בה משותקות (דבר המוצא ביטויו, בין היתר, בהצטברות של אשפה רבה ברחובות).


הדברת האנרכיה: קריקטורה של אמיה ג’חא המזוהה עם החמא"ס

(אלקדס, 16 באפריל)

   חמורה ביותר הייתה מתקפת הירי במהלך עצרת של אונר"א שהתקיימה בבית ספר ברפיח כאשר נפתחה אש לעבר הקהל והושלך רימון (6 במאי). כתוצאה מכך נהרג מאבטח של אחד מחברי המועצה המחוקקת ושבעה אזרחים נהרגו. ההתקפה בוצעה ע"י קבוצה אסלאמיסטית קיצונית, המשתייכת לסלפיה, 5 במחאה על העירוב בין נשים לגברים במהלך העצרת. בעקבות זאת נעצרו מספר פעילים של הזרם הסלפי ואגודת צדקה סלפית ברפיח הועלתה באש (8 במאי). מזכיר האו"ם גינה את ההתקפה וקרא לרשות הפלסטינית להשליט חוק וסדר ולהגן על גופים הומניטאריים כגון אונר"א.

“צבא האסלאם” נטל אחריות לחטיפת עיתונאי בריטי

  ב- 8 במאי 2007, כחודשיים לאחר חטיפתו (12 במרץ) של כתב ה- BBC אלן ג’ונסטון, נטל ארגון המתקרא " צבא האסלאם " אחריות לחטיפה והציג את דרישותיו. זאת, ע"י שליחת קלטת וידאו למשרדי ערוץ הטלוויזיה אלג’זירה בעזה, הכוללת הקראת דרישות החוטפים, כשברקע צילום תעודת העיתונאי של אלן ג’ונסטון. בהודעה דורשים החוטפים לשחרר שבויים (במשתמע פעילי הג’האד העולמי, שבידי ארה"ב ובעלות בריתה) ובמרכזם השיח’ אבו קתאדה (ירדני ממוצא פלסטיני העצור בבריטניה בשל קשריו עם אלקאעדה וגורמי הג’האד העולמי) 6


תעודת העיתונאי של כתב ה- BBC אלן ג’ונסטון (טלוויזיה אלערביה, 10 במאי)

הסלמה במלחמת התעמולה

  במקביל התחדשה בכל עוזה מלחמת התעמולה באמצעי התקשורת הפלסטינית. החמא"ס הטילה את האחריות להסלמה על פת"ח בטענה כי זוהי "חלק ממזימה שנועדה להכשיל את התוכנית הביטחונית" ( palestine info , 14 במאי). הפת"ח האשים את חמא"ס בהפרת ההסכמים כיוון שיש לה סדר יום (אג’נדה) העומד מעל לסדר היום הפלסטיני (רמז לטענה שהחמא"ס מבצעת סדר יום של גורמים חיצוניים כגון איראן). דובר פת"ח ג’מאל נזאל האשים את החמא"ס בהכשלת סיורו של אבו מאזן באירופה באמצעות ירי הרקטות בעת ביקורו באיטליה.

התפטרות שר הפנים

  על רקע האירועים הללו הגיש שר הפנים האני אלקאוסמי את התפטרותו (בפעם השלישית מאז כניסתו לתפקיד). התפטרותו התקבלה הפעם ע"י ראש הממשלה הניה , אשר משמש כממלא מקומו עד למינוי מחליף קבוע. לטענת אלקואסמי ההתפטרות באה בעקבות הפגיעה בסמכויותיו, אשר התבטאה, בין השאר, בפריסת מנגנוני הביטחון ברצועה ללא ידיעתו.

סיכום והערכה

  הסבב החדש של העימותים האלימים בין פת"ח לחמא"ס ממחיש את חוסר יכולתה של ממשלת האחדות הלאומית לגשר על המתחים העמוקים ולייצב את המערכת הפוליטית והביטחונית הפלסטינית . בפרט בולט כישלונה של הממשלה להרגיע את העימות האלים בין החמא"ס לפת"ח, היעד המרכזי שלשמו היא קמה.

  ממשלת האחדות מצטיירת גם כחסרת אונים מול אתגרים נוספים הניצבים לפתחה ובמרכזם הפסקת האנרכיה, והפסקת החרם הבינלאומי (הכלכלי והמדיני) על הרשות הפלסטינית. לנוכח מצב זה פוחתת מידת הרלוונטיות של ממשלת האחדות ומתרבים לאחרונה גילויי האכזבה בחמא"ס. ביטוי לכך ניתן למצוא באיומים שמעלים בכירים בחמא"ס כי אם לא יחול שינוי במצב עלול הדבר להוביל לקריסת הרשות ולהחרפת העימות האלים עם ישראל . ירי מטח הרקטות על שדרות ממחיש את הפיתוי של החמא"ס לנסות ולהביא להסלמת העימות עם ישראל כמוצא לחוסר יכולתה לנהל את הרשות הפלסטינית ולתת מענה אמיתי למצוקות הציבור הפלסטיני.

מסמך "אבני הבוחן" האמריקאי והתגובות עליו

  לאחרונה העבירה לישראל מסמך המנסה להביא להסדר ביטחוני בין ישראל לפלסטינים ולהרגיע את המצב. המסמך, המכונה "אבני הבוחן" ( Benchmarks ) , מציע לקבוע לוח זמנים במהלכו תסיר ישראל מחסומים ביהודה ושומרון, תקל על התנועה במעברים לרצועת עזה (ובמרכזם מעבר קרני) ותפעיל את "המעבר הבטוח"- תנועת אזרחים וסחורות בין הרצועה ליהודה ושומרון. הפלסטינים מצידם נדרשים להפסיק את הטרור , כולל ירי הרקטות מרצועת עזה, ולהימנע מניצול הורדת המחסומים לביצוע פיגועי טרור.

  הקושי המרכזי במסמך הינו סירובם של ארגוני הטרור השונים ובמרכזם החמא"ס להפסיק את פיגועי הטרור כפי שהדבר מצא את ביטויו במטח הרקטות על שדרות ובהתקפה על עמדות מנגנוני הביטחון במעבר קרני. החמא"ס דחה על הסף את המסמך. ח’אלד משעל התבטא כי הפלסטינים לא ינטשו את דרך ההתנגדות (קרי, האלימות והטרור) בתמורה להקלות בתנועה (אלג’זירה, 4 במאי). ישראל מצידה טרם הגיבה באופן פורמאלי על המסמך האמריקאי והיא עדיין בוחנת אותו. צאא’ב עריקאת , המחזיק בתיק המו"מ באש"פ, ברך על המסמך באומרו כי זוהי יוזמה חיובית הגם שאין היא תחליף למשא ומתן.


1 המספר כולל רקטות שאותרו. להערכתנו, מספר הרקטות שנורו גבוה יותר.

2 המספר אינו כולל את הרקטות אותרו בבוקר 16 מאי.

3 נכון לבוקר ה- 16 במאי.

4 בנוסף לכך החמא"ס הוציאה הודעה מטעמה הטוענת כי חטיפת אזרחים ורציחתם מתבצעת בהתאם לאימונים ולהוראות שהתקבלו בקורסים של משמר הנשיאות ושל כוחות פת"ח (פלסטין-אינפו, 14 במאי).

5 סלפיה – תפיסת עולם ותנועה פוליטית באסלאם המודרני, שנוצרו נוכח תחושת נחיתות מתמשכת של המוסלמים כלפי העולם שאינו מוסלמי. לגרסתן, נחיתות זו נוצרה הואיל והמוסלמים סטו מ"דרך הישר". לפיכך, רק קיום קפדני של מצוות האסלאם ("פונדמנטליזם"), ופעילות אקטיבית (לרבות בכוח הזרוע) ישיבו את האסלאם לעליונותו, כפי שעוצבה ע"י אבותיו הראשונים ("אלסלף אלצאלח").

6 פירוט ראו לקט "מרכז המידע למודיעין ולטרור": "צבא האסלאם", התארגנות פלסטינית טרוריסטית ברצועת עזה, נטלה אחריות על חטיפת העיתונאי הבריטי אלן ג’ונסטון. בתמורה לשחרורו הוא דורש את שחרורם של פעילי ג’האד עולמי ובמרכזם שיח’ אבו קתאדה (ירדני ממוצא פלסטיני, העצור בבריטניה בשל קשריו עם הטרור העולמי) , 16 במאי 2007.

לראש העמוד