נמשכת מתקפת הרקטות של החמא”ס על שדרות והנגב המערבי על רקע עימותים קשים בין פת”ח לחמא”ס ברצועת עזהבית הרוס בעיר שדרות כתוצאה מפגיעה ישירה של רקטה
(באדיבות המטה לביטחון שדרות, 16 במאי)

עיקרי תמונת המצב

1. נמשכת מתקפת ירי רקטות של החמא"ס לעבר שדרות ויישובי הנגב המערבי שהחלה ב-15 במאי. עד כה אותרו נפילות של 74 רקטות 2, שגרמו לעשרות נפגעים (רובם הגדול פצועים קל ונפגעי הלם וחרדה). מתקפת הירי מלווה בדברי התפארות של החמא"ס על "הצלחתה" "לכתוש" את הישובים הישראליים ולשבש באופן חמור את שגרת החיים של האוכלוסייה המקומית.

2. ברקע מתקפת הירי עומדת החרפה משמעותית בתקריות האלימות בין החמא"ס לפת"ח , שגבו עד כה כ-50 הרוגים (מאז ה-13 במאי). בתקריות אלו בלטו הדומיננטיות של החמא"ס ואובדן השליטה של ההנהגות על דרגי השטח. על רקע זה הירי הפרובוקטיבי של החמא"ס לעבר ישראל מהווה ניסיון ברור להסיט את תשומת הלב מהעימות הפנים-פלסטיני לעבר העימות עם ישראל, כפי שמודה החמא"ס בהודעותיו הפומביות.

3. תגובת ישראל במישור הצבאי התאפיינה עד כה בתקיפות "נקודתיות" נגד יורי הרקטות ומשגריהם ונגד תשתיות הטרור תוך הימנעות מפעולות קרקעיות נרחבות ברצועת עזה. במקביל נעשים מאמצים לסייע לתושבי שדרות כולל ע"י הוצאתם ל"חופשות רענון".

נתונים

4. ב- 16 במאי ובבוקר ה- 17 במאי נמשכה מתקפת ירי הרקטות ופצצות המרגמה לעבר יישובי הנגב המערבי שהחלה ב-15 במאי. רוב הירי כוון לעבר העיר שדרות וחלקו לעבר ישובים נוספים בנגב המערבי. ב- 16 וב- 17 במאי אותרו 45 נפילות בשטח ישראל (נכון ל-17 במאי, 15:00). בסך הכל מאז החלה מתקפת הירי אותרו בשטח ישראל 74 נפילות 3.

מתקפת הירי: מספר הנפילות בחלוקה לימים

5. כתוצאה מהירי ב- 16 במאי נפצעה אישה בעיר שדרות ומספר תושבים לקו בחרדה. כמו כן נגרם נזק לרכוש. אחת הרקטות שנורתה בבוקר 17 במאי פגעה בכיתת בית ספר באחד מיישובי הנגב בעת שהתנהלו במקום בחינות. שניים נפגעו באורח קל וכמה לקו בחרדה. בעל ההון ארקדי גיידמק ומשרד הביטחון פועלים לסייע לתושבים המעוניינים בכך לצאת ל"חופשות רענון".

 

פינוי פצועים בעיר שדרות (באדיבות המטה לביטחון שדרות, 16 במאי)

נטילת אחריות של החמא"ס/גדודי עז אלדין אלקסאם

6. תנועת החמא"ס/גדודי אלדין אלקסאם נטלה אחריות למרבית אירועי הירי. החמא"ס פרסמה הודעה לפיה ירתה ביממה האחרונה 60 רקטות. כמה ארגוני טרור נוספים נטלו אחריות על מקצת מאירועי הירי.

7. חמא"ס/גדודי עז אלדין אלקסאם פרסמו הודעות המתפארות בהצלחתם "לכתוש" את הישובים הישראליים ולהביא להשבתת בחיים בשדרות ובשאר יישובי הנגב המערבי ("התנחלויות ציוניות" בלשון ההודעות). אחת ההודעות מתפארת בכך שהירי גרם לעשרות נפגעים ובעקבותיו הוחלט להשבית את הלימודים "בהתנחלות שדרות" (אתר האינטרנט של גדודי עז אלדין אלקסאם, 16 במאי). הודעות מטעם גדודי עז אלדין אלקסאם מסרו על כוונתם להמשיך בירי ואף להגבירו (טלוויזיית סראג’ אלאקצא, 15 במאי; אתר האינטרנט של גדודי עז אלדין אלקסאם, 17 במאי).

8. הודעת החמא"ס/גדודי עז אלדין אלקסאם קשרו במפורש את הירי של החמא"ס לעבר ישראל עם העימות בינם לבין פת"ח ברצועת עזה: "בעוד גדודי עז אלדין אלקסאם כותשים את ההתנחלויות הציוניות…הפושעים שכירי החרב פורקי העול בזירה הפלסטינית (קרי, פת"ח ומנגנוני הביטחון) זורעים הרג, הרס וחורבן…" (אתר האינטרנט של גדודי עז אלדין אלקסאם, 16 במאי). הודעה אחרת מציינת כי ירי הרקטות הינו מסר מהחמא"ס המכוון "לאויב ולסוכניו". ההודעה קראה לאותם "סוכנים" (קרי, פת"ח) "לתקן את מחוג המצפן ולהפנותו לעבר אלה אשר מפיקים תועלת מהאירועים בעזה (קרי, ישראל)…" (שם).

תגובת ישראל

9. ראש הממשלה אהוד אולמרט ערך בשעות אחר הצהרים של ה-16 במאי התייעצות ביטחונית לדיון במצב המתדרדר ברצועת עזה. בדיון נטלו חלק שר הביטחון, עמיר פרץ וסגנו, שרת החוץ ציפי לבני וראשי מערכת הביטחון. בדיון הוחלט לאשר לצה"ל ולמערכת הביטחון לבצע שורה של פעולות מנע על מנת לפגוע במשגרי הרקטות ומפקדיהם, לפגוע בתשתיות הטרור ולשבש את יכולות השיגור . ראש הממשלה הבהיר כי ישראל לא תוכל להמשיך להבליג על הפגיעה באזרחיה (אתר ראש הממשלה, 17 במאי).

10. בשטח תקף צה"ל מהאוויר את מטה הכוח המבצע סמוך לרפיח (16 במאי). כתוצאה מהתקיפה נהרגו ארבעה מפעילי הכוח וכעשרים נפצעו. נזק רב נגרם למבנה. כמו כן נהרגו שני חברי חוליית משגרי רקטות של גדודי עז אלדין אלקסאם סמוך לג’בלייה (16 במאי). בשעות הצהרים של ה-17 במאי נכנסו כמה טנקים לצפון רצועת עזה באזור העיירה בית להייא המהווה מרחב שיגור רקטות. אחר הצהרים, הותקף מהאוויר מבנה של החמא"ס בעזה ומכוניות המשתייכות לפעילי טרור

הזירה הפנים-פלסטינית

11. מתקפת הירי על שדרות ויישובי הנגב המערבי מתנהלת על רקע המשך העימותים הקשים המתנהלים בין החמא"ס לפת"ח ברצועת עזה . העימותים כוללים חיסולים הדדיים, ירי והפגזות, פשיטות על בתים,מארבים לכלי רכב. החרפת האלימות הביאה לעלייה חדה במספר ההרוגים : מאז בוקר ה-16 במאי הגיע מספרם לכ-30. מאז 13 במאי נהרגו ברצועה כ-50 איש , מרביתם פעילי מנגנונים ופת"ח. מוקד העימותים ביממה האחרונה הינה העיר עזה במהלך העימותים בלטה עד כה העליונות בשטח של החמא"ס .


שוטר פלסטיני יורה לעבר מבנה בו נמצאים אנשי חמא"ס

(אתר האינטרנט
,beirut.indymedia 17 במאי)

12. להלן כמה אירועים בולטים ביממה האחרונה:

א. ירי פגזים ואש מקלעים לעבר ביתו של רשיד אבו שבאכ , מפקד ביטחון הפנים, בעזה. לאחר מכן פרצו חוליות חמושות מגדודי עז אלדין אלקסאם ומהכוח המבצע של החמא"ס לתוך הבית. לפחות ארבעה שומרי ראש נהרגו ושמונה נפצעו. רשיד אבו שבאכ לא שהה באותה עת בביתו.

ב. ארבעה פעילי ביטחון לאומי נהרגו במהלך חילופי אש במתחם הסראיא בעיר עזה.

ג. חמישה פעילי חמא"ס נהרגו בטעות על ידי פעילי חמא"ס/גדודי עז אלדין אלקסאם לאחר שנעצרו והוסעו במכונית של אנשי פת"ח. בתקרית נהרגו גם שני אנשי פת"ח.

ד. עשרות עיתונאים , ערבים וזרים, ששהו בבניין "אלשוא וחצרי" במרכז העיר עזה נלכדו בחילופי אש שהתנהלו בין פת"ח לחמא"ס . על פי אחת הגרסאות הבניין הותקף על מנת למנוע מהחמא"ס לקיים מסיבת עיתונאים.


עשרות העיתונאים לכודים בבניין (אלג’זירה, 16 במאי)

ה. בליל 15-16 במאי הותקפה שיירה של המשלחת הביטחונית המצרית וועדת המעקב אחד יישום ההסכם בין פת"ח לחמא"ס. בשיירה היו פעילים מהחמא"ס ומהפת"ח. החמא"ס האשים את פת"ח ואת משמר הנשיאות בהתקפה.

ו. האוניברסיטה האסלאמית בעזה הפכה (כבעבר) למוקד של קרבות . דובר משמר הנשיאות האשים את גדודי עז אלדין אלקסאם בירי פצצות מרגמה ממתחם האוניברסיטה לעבר משכן הנשיאות בעזה. הוא האשים את החמא"ס כי "הפכה את האוניברסיטה האסלאמית למחנה צבאי" (אתר דניא אלוטן, 16 במאי).

13. במהלך העימותים הומחשה פעם נוספת אוזלת היד של הנהגת שני הצדדים מול דרגי השטח . לקריאותיהם של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ויו"ר הלשכה המדינית של החמא"ס ח’אלד אלמשעל להביא להפסקת האש לא הייתה השפעה ממשית על דרגי השטח . כמו כן נכשלו מאמצי המשלחת הביטחונית המצרית ברצועה להרגיע את המצב ולהביא להפסקת אש. ב-16 במאי בשמונה בערב הכריזה החמא"ס חד צדדית על הפסקת אש אולם זו הופרה מיד והעימותים נמשכו. במקביל מנהלים הצדדים היריבים מערכת הסתה חריפה בהאשימם זה את זה באחריות לעימותים האלימים (כולל האשמות המטילות על אבו מאזן ואסמאעיל הניה אחריות אישית לעימותים).


ללא מילים…קריקטורה של אמיה ג’חא (אלחיאת אלג’דידה, 17 במאי)


1 נכון ל-17 במאי, 1700 .

2 על פי נתוני צה"ל. הנתונים עדכניים ל-17 מאי 1500

3 המספר כולל נפילות רקטות שאותרו. להערכתנו מספר הרקטות שנורו גבוה יותר.

לראש העמוד