חדשות העימות הישראלי פלסטיני 31-16 במאי 2007פינוי אישה פצועה כתוצאה מירי רקטות בשדרות (רויטרס, 27 במאי, צילום: רונן זבולון)
 

בית מגורים שנפגע בשדרות כתוצאה מירי רקטות (רויטרס, 30 במאי, צלמת: אליענה אפונטה)

עיקרי תמונת המצב

  המחצית השנייה של חודש מאי התאפיינה במתקפת רקטות לעבר שדרות ויישובי הנגב המערבי, שניזומה ע"י החמא"ס . במהלך מתקפה זו אותרו מאז ה-15 במאי כ-230 נפילות בשטח ישראל, כמות חסרת תקדים מאז תחילת העימות הישראלי-פלסטיני. המתקפה גבתה חייהם של שני אזרחים בשדרות וגרמה לפצועים, נפגעי הלם והרס של מבנים ומוסדות בשדרות וביישובי הסביבה.

  בימים האחרונים פחת באופן משמעותי היקף הירי לעומת ימיה הראשונים של המתקפה, והוא מסתכם ב-3-2 נפילות מידי יום. זאת, להערכתנו, בשל הפעילות ההתקפית של צה"ל בשילוב קשיים מבצעיים של החמא"ס ותחושה של החמא"ס כי עלה בידה חהשיג את מטרותיה העיקריות ובמרכזן הסטת העימות הפנימי עם פת"ח לעבר העימות עם ישראל.

  על רקע זה, ועל רקע התנגדותו העקרונית לירי הרקטות, העלה אבו מאזן, יו"ר הרשות הפלסטינית, הצעה להפסקת אש לתקופה של חודש , שבמהלכה יתקיים מו"מ עם ישראל אודות הרחבתה לגדה . החמא"ס ושאר הארגונים הזדרזו לדחות את ההצעה ודרשו הרגעה כוללת ובו זמנית, שתחול על עזה והגדה המערבית . סוגיה זאת נדונה בפגישות שהתקיימו בין אבו מאזן לאסמאעיל הניה ובין משלחות פת"ח וחמא"ס המקיימות שיחות בקהיר בתיווך מצרי.

אירועים בולטים בשטח

מסתמנת ירידה משמעותית בהיקף ירי הרקטות על שדרות
ויישובי עוטף עזה
1

  שבועיים מאז תחילתה של מתקפת הרקטות (15 במאי) ניראה כי כמות הרקטות המשוגרות לעבר יישובי הנגב המערבי פחתה באופן משמעותי לעומת ימיה הראשונים של המתקפה. בימים האחרונים עומד ירי הרקטות על ממוצע של כ-3-2 רקטות מידי יום לעומת 40-20 נפילות בימיה הראשונים של המתקפה (ראו פרק נתונים סטטיסטיים).

  בסך הכל אותרו במהלך השבועיים הללו כ- 230 נפילות במערב הנגב וביישובי עוטף עזה (כ-300 נפילות בסך הכל במהלך חודש מאי). 2זוהי כמות חודשית חסרת תקדים מאז תחילת העימות הישראלי-פלסטיני . את רוב הירי ספגו העיר שדרות והישובים הסמוכים לה.

   מתקפת ירי הרקטות גבתה עד כה מחיר של שני הרוגים: שיראל פרידמן ז"ל, תושבת שדרות שנהרגה ב-21 במאי, ואושרי עוז ז"ל, תושב הוד השרון, בן 36, שרקטה פגעה ב-27 במאי במכוניתו שעה שהגיע לשדרות לצורך עבודתו. כמו כן נפצעו 4 אזרחים באורח בינוני, 40 באורח קל ו-238 אזרחים פגועי הלם וחרדה.


אושרי עוז ז"ל
 
שיראל פרידמן ז"ל
( המקור: אתר משרד החוץ)

  מבנים רבים בשדרות ויישובי הסביבה ספגו פגיעות ישירות וביניהם בתי מגורים, בית ספר, בית כנסת, מסעדה, מתנ"ס, חממות שדות שעלו באש ועוד. תושבי העיר שדרות נשלחו, בעיקר בסופי השבוע, ל"חופשות רענון" למרכז הארץ. בשיאו של הפינוי הוצאו לריענון כ-3,200 תושבים מהעיר (המונה 24,000 תושבים). על פי הערכת גורם ביטחוני במתקני האגודה למען החייל ובבתי המלון נותרו עדיין כ-1,800 מתושבי שדרות.

  מרבית אירועי הירי במהלך מתקפת הרקטות בוצעו ע"י תנועת החמא"ס (אליה הצטרפו שאר ארגוני המחבלים). על פי הודעות נטילות האחריות עולה כי בימים האחרונים גדל חלקו היחסי של הג’האד האסלאמי בפלסטין באירועי הירי. חלק מירי הרקטות התבצע מקרבת בתי מגורים במקומות מאוכלסים (ראו שני סרטוני וידאו שהופצו ע"י החמא"ס והג’האד האסלאמי בפלסטין בהם נראים שיגורי רקטות מקרבת בתי מגורים) .

לצפייה בסרטונים לחצו כאן
סרטון 1      סרטון 2


שיגור רקטה של תנועת החמא"ס/עז אלדין אלקסאם (ערוץ אלאקצא, 23 במאי)

  ראש שירות ביטחון כללי יובל דיסקין העריך בישיבת הממשלה ב-27 במאי את הסיבות לירידה בהיקף ירי הרקטות. להערכתו הפעילות של צה"ל, הגורמת לנפגעים בקרב החמא"ס, מקשה מאד על החמא"ס. כמו כן יש לחמא"ס מגבלות ביכולת ייצור הקסאמים וקשיים בשינוע שלהם. אולם למרות זאת, סבור יובל דיסקין כי החמא"ס רחוק עדיין מנקודת השבירה ויש לו את היכולת להמשיך בירי ואף להרחיב את הטווח שלו לעבר אשקלון, כמענה לפגיעות קשות יותר ( ynet , 28 במאי).

נתונים סטטיסטיים  3

מתקפת הירי: מספר הנפילות בחלוקה לימים

נפילות רקטות בחתך חודשי

פעילות סיכול ומנע של צה”ל וכוחות הביטחון

רצועת עזה

  צה"ל וכוחות הביטחון המשיכו בפעילות סיכול ומנע ברצועת עזה, שכללה תקיפות "נקודתיות" מהאוויר נגד יעדי טרור. בין השאר הותקפו בימים האחרונים:

•  חוליות משגרי רקטות בעת שיגור.

•  עמדות/בסיסים של ארגוני הטרור ושל הכוח המבצע של החמא"ס.

•  כלי רכב שהסיעו חוליות שיגור רקטות והעבירו אמצעי לחימה.

•  מחרטות לייצור אמצעי לחימה ומחסנים לאיחסונם.

•  משרדי חלפני כספים ובתי עסק ברצועת עזה שעסקו בהעברות כספים לארגוני המחבלים.

 

מחרטה לייצור רקטות של גדודי פת"ח/חללי אלאקצא ותוצרתה על פי סרטון של ערוץ אלמנאר (29 במאי)

 
תקיפות חיל האוויר ברצועת עזה (אלג’זירה, 23 במאי)

  במסגרת פעילות הסיכול והמנע של צה"ל נכנסו כוחות מיוחדים לשטח רצועת עזה והרגו שני פעילי חמא"ס באזור מעבר סופה שבמרכז רצועת עזה (29 במאי).

  לדברי שר הביטחון עמיר פרץ מתחילת האירועים נהרגו כתוצאה מהפעילות של צה"ל ברצועת עזה 59 פלסטינים. 46 מההרוגים הינם פעילי חמא"ס, ארבעה פעילי ג’האד אסלאמי בפלסטין והשאר אזרחים ( ynet , 28 במאי) 4 .

יהודה ושומרון

פיגוע ירי מדרום לירושלים

  שוטר משמר הגבול ומאבטח נפצעו בפיגוע ירי סמוך לגדר ההפרדה בשכונת ארמון הנציב בירושלים. למחסום הגדר, בו עמד השוטר יחד עם עוד כמה מאבטחים הגיעו שני פלסטינים אחד מהשנים ירה בגבו של השוטר. שני המחבלים נורו ונהרגו על ידי השוטר. פת"ח גדודי חללי אלאקצא נטלו אחריות לביצוע הפיגוע (טלוויזית אלמנאר, 26 במאי). דובר רשמי פלסטיני הצהיר כי אין קשר בין תנועת פת"ח לבין הפיגוע (סוכנות הידיעות הפלסטינית, 26 במאי).

פעילות סיכול ומנע

  בתגובה למתקפת הירי מרצועת עזה הגבירו צה"ל וכוחות הביטחון גם את פעילות הסיכול והמנע ביהודה ושומרון נגד פעילי חמא"ס וארגוני טרור נוספים. במסגרת זו נעצרו כמה עשרות פלסטינים ביניהם שרים בממשלת האחדות הלאומית, חברי המועצה המחוקקת וראשי עיריות. במסגרת הפעילות נעצרו גם פעילי טרור שהיו מבוקשים מזה זמן רב.

  בין הפעולות הללו יצוינו:

•  פעילות מבצעית של כוחות הביטחון באזור ראמאללה במהלכה נהרג פעיל בזרוע המבצעית/טרוריסטית של פת"ח ונפצעו ארבעה פעילים נוספים (29 במאי)

•  פעילות מבצעית של כוחות הביטחון באזור ג’נין במהלכה נהרג פעיל כוח 17 וגדודי חללי אלאקצא (29 במאי).

•  מעצר מפקד גדודי חללי אלאקצא באזור יריחו ובקעת הירדן (29 במאי).

•  מעצר פעיל פת"ח, אחיו של זכריא זבידי, אשר נטל חלק בכמה פיגועי ירי לעבר כלי רכב ישראליים (28 במאי).

•  פעילות במחנה הפליטים בלאטה (שכם) במהלכה נעצרו חמישה פעילי פת"ח ופעיל חמא"ס, ביניהם חבר המועצה המחוקקת מטעם פת"ח ג’מאל טיראווי ובכיר בפת"ח/תנזים (28 במאי).


מעצרים באזור שכם, 30 במאי 2007 (צילום: סוכנות מעאן)

מעצר פעיל טרור בכיר בראמאללה

  ב-28 במאי עצרו כוחות הביטחון את ח’אלד ג’מאל מוסא שויש, פעיל טרור בכיר מאזור ג’נין ששהה בשנים האחרונות בראמאללה. העצור היה מבוקש במשך שבע שנים בשל מעורבותו בביצוע פיגועים בהם נהרגו שמונה אזרחים ישראליים בין השאר הוא היה מעורב בשילוח מחבלים מתאבדים (2002) ובפיגועי ירי לעבר כלי רכב בכביש חוצה שומרון (2001-2000). בשנים האחרונות הוא עסק בעיקר באכוונת פיגועי טרור כולל פיגועי חטיפה ופיגועי ירי.

הזירה הפנים-פלסטינית

הצעת אבו מאזן להפסקת אש מדורגת

  אבו מאזן, יו"ר הרשות הפלסטינית, העלה הצעה לתקופה של חודש , שבמהלכה יתקיים מו"מ עם ישראל אודות הרחבתה תחולתה לגדה . אבו מאזן קרא לארגונים השונים לעשות את הצעד הראשון ולהפסיק את ירי הרקטות ובכך "לגלגל את הכדור" למגרש הישראלי.

  לדברי אבו מאזן לכשיפסק ירי הרקטות תאלץ ישראל להפסיק את התקיפות האוויריות ואם היא לא תעשה זאת תתמוך דעת הקהל העולמית (ואולי אף הישראלית) בצד הפלסטיני:"…העניין מתחיל בהפסקת ירי הרקטות. כאשר נפסיק לשגר רקטות, הכדור יעבור למגרש הישראלי, ואז לא יהיה תירוץ לכל תוקפנות או הפצצה נגדנו, לפחות בעיניהם או בעיני העולם…" (ראיון אבו מאזן לאלג’זירה, 29 במאי).

  ב-30 במאי קיים אבו מאזן שתי פגישות עם ראש הממשלה (אסמאעיל הניה) לקריאתו של אבו מאזן להפסקת אש. דוברו של ראש הממשלה אסמאעיל הניה ודוברים מטעם החמא"ס, פת"ח והג’האד האסלאמי בפלסטין, שבו והביעו התנגדותם ל"הרגעה" עם ישראל שתצטמצם לרצועת עזה ודרשו הרגעה כוללת ובו זמנית שתחול על עזה והגדה המערבית.


פגישת אבו מאזן עם אסמאעיל הניה ב-30 במאי 2007 (צילום: סוכנות מעאן)

השיחות בקהיר

  בקהיר נפתח סבב שיחות בין משלחות פת"ח וחמא"ס בתיווך מצרי. ב-27 במאי נועדה משלחת פת"ח עם בכירים מצריים בראשות ראש המודיעין הכללי עמר סלימאן. בהמשך צפויות להתקיים פגישות בין משלחת החמא"ס לבין המצרים ופגישה בין משלחות פת"ח וחמא"ס בהשתתפות המצרים. על הפרק ביסוס הפסקת האש הפנים-פלסטינית והרגעת המצב עם ישראל.

  משלחת פת"ח, שהגיעה לקהיר כוללת, בין השאר, את עזאם אלאחמד, מבכירי פת"ח וסגן ראש הממשלה; רוחי פתוח, נציגו של אבו מאזן ומחמד דחלאן שיצטרף אליה במצרים. בראש משלחת החמא"ס , הכוללת אישים בכירים מה"פנים" ומה"חוץ", עומד מוסא אבו מרזוק, סגן ראש הלשכה המדינית. משלחת החמא"ס הגיעה לקהיר ב-29 במאי, יומיים לאחר שמשלחת פת"ח החלה שיחותיה עם המצרים.

נמשך הויכוח העקרוני אודות מידת התועלת שבירי הרקטות

  יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן שב וקרא לארגונים הפלסטינים להפסיק את ירי הרקטות לעבר ישראל והגדיר אותו כ"חסר תועלת". לדבריו, המשך הירי לא יפתור את המשבר אלא רק ייתן סיבות לישראל לתקוף אזרחים ברצועה. הוא גם גינה את "התעקשותם של [כמה] גורמים להרוס את רצועת עזה, תוך שהם משרתים אינטרסים אישיים ואג’נדות זרות…" (סוכנות הידיעות הפלסטינית, 27 במאי). הועד המרכזי של פת"ח קרא גם הוא להנהגת החמא"ס להפסיק את ירי הרקטות, שישראל מגיבה עליהם בהרג בני העם הפלסטיני והרס מוסדותיו (סוכנות הידיעות הפלסטינית, 21 במאי).

  התבטאויותיו אלה של אבו מאזן גררה גל של תגובות מצד דוברים של החמא"ס והג’האד האסלאמי בפלסטין. כך למשל יחיא מוסא , חבר המועצה המחוקקת, התבטא כי הרקטות "מזעזעות את ביטחונה של הישות [הציונית]" (אתר פלסטין אלא’אן, 25 במאי). נזאר ריאן , בכיר בחמא"ס ציין כי "הרקטות שלנו מגיעת לקילומטרים והן חזקות יותר מהארסנל חסר היכולת של הערבים בארצות הערביות" (אתר פאל-מדיה, 25 במאי); ח’אלד מנצור , מבוקש בג’האד האסלאמי בפלסטין, ציין כי "הרקטות האלו הן שאילצו את האויב הנפשע לעזוב את עזה, את שדרות ובקרוב גם את אשקלון ותל-אביב" (עיתון פלסטין, 25 במאי).

דיווחים בתקשורת הפלסטינית לפיהם חמא"ס הורתה לפעיליה להפסיק את ירי הרקטות

  על פי סוכנות הידיעות פאל-מדיה, המתבססת על "מקורות מקורבים לחמא"ס", הודיעו גדודי עז אלדין אלקסאם, בחוזר פנימי על הפסקת ירי הרקטות לעבר ישראל. אותם מקורות ציינו כי "החלטה הזו הינה תוצאה של לחץ פנימי וחיצוני על התנועה ועל הזרוע הצבאית שלה להפסיק את ירי הרקטות לעבר ישראל". המקורות הוסיפו כי ההחלטה לא מומשה באופן מוחלט ולאחר הפצת החוזר שיגרו פעילי החמא"ס [ב-29 במאי] כמה רקטות לעבר שדרות (אחר פאל-מדיה, המזוהה עם פתח והביטחון המסכל, 29 במאי). 5 דיווחים דומים פורסמו גם בתקשורת הישראלית. 6

  אבו עבידה , דובר חמא"ס/גדודי עד אלדין אלקסאם, הכחיש את הידיעה באומרו ש"אין בדברים שמץ של אמת", וההוכחה לכך הינה המשך הירי של החמא"ס לעבר יישובים ישראלים. אבו עבידה הודה כי מופעלים על החמא"ס "לחצים חיצוניים ופנימיים" להפסיק את ירי הרקטות אך היא דבקה בעמדתה "שלא ניתן לכיבוש [הישראלי] הפסקת באש חינם, עד שתיפסק התוקפנות נגד העם הפלסטיני בגדה המערבית וברצועת עזה" (אתר פלסטין אלא’ן, 30 במאי).

נמשכים אירועי אנרכיה ברצועת עזה ובשומרון

  בעוד שהפסקת האש בין החמא"ס לפת"ח נשמרת בדרך כלל, נמשכו אירועי האנרכיה ברצועת עזה, שאינם קשורים בהכרח לעימות בין שני הארגונים. בימים האחרונים דיווחה התקשורת הפלסטינית על חטיפת מנכ"ל משרד האוצר (27 במאי) ועל ירי לעבר ראש לשכת השופט השרעי העליון בעזה (29 במאי). כמו כן דווח על חטיפה (ושחרור) של פעיל בכוח המבצע, ירי חטיפות ורצח של אזרחים והצתת בית קפה אינטרנט בעיר עזה.

המצב ברצועת עזה בראי הקריקטורה

  באזור טובאס שבצפון השומרון התפתחו עימותים אלימים במיוחד (28 במאי) בין אנשי מנגנוני הביטחון הפלסטינים לבין פעילי פת"ח ובני משפחת דראע’מה. זאת בעקבות מותו של רא’אד דראע’מה, פעיל פת"ח, שניסה לחמוק ממעצר על רקע מעורבותו בהריגת אישה פלסטינית לפני כשנה. תומכיו התקיפו ביריות את מפקדת הביטחון הלאומי המקומית והעלו אותה באש. בהמשך הזעיקו מנגנוני הרשות הפלסטינית תגבורות מג’נין, שכם וראמאללה כדי להרגיע את המצב. בעימותים הללו נפצעו עשרות פעילים משני הצדדים, חלקם באופן קשה.


1 בהמשך ללקטי המידע שהוציא "מרכז המידע למודיעין ולטרור" בנושא.

2 המדובר בנפילות מאותרות בשטח ישראל בלבד. להערכתנו מספר שיגורי הרקטות גדול בכ-20% .

3 נכון ל-31 במאי 1700 . המדובר בנפילות מאותרות בשטח ישראל בלבד. להערכתנו מספר שיגורי הרקטות גדול בכ-20%. .

4 מאז הצהרתו של שר הביטחון עמיר פרץ נוספו עוד מספר הרוגים כתוצאה מהארוע באזור מעבר סופה.

5 ב-29 במאי נטלה חמא"ס אחריות למספר שיגורי רקטות רובם לעבר שדרות.

6 ברדיו" קול ישראל" (30 במאי) נמסר מפי "מקור פלסטיני בכיר" כי בכיר בזרוע הצבאית של חמא"ס עבד אלהאדי ציאם, הורה להפסיק את ירי הרקטות בשל הנזק הנגרם למחנות האמונים של החמא"ס בתקיפות חיל האוויר ועקב לחץ של הדרג המדיני של החמא"ס. על פי אותו דיווח אחמד אלע’נדור, מפקד הזרוע הצבאית של החמא"ס בצפון הרצועה, סרב לציית להוראה והורה להמשיך בירי הרקטות. דיווח דומה הופיע גם בכתבתו של אבי יששכרוב בהארץ, 30 במאי.

לראש העמוד