חוליית מחבלים מהג’האד האסלאמי בפלסטין ופת”ח ביצעה חדירה לישראל באזור מעבר כיסופים לשם תקיפת כוח של צה”ל.הג’יפ ועליו הכתובות TV ו-Press באמצעותו הגיעה חוליית התקיפה

(באדיבות ידיעות אחרונות ומאיר אזולאי)

כללי

1.

ב-9 ביוני בשעות הצהרים תקפה חוליית מחבלים עמדה וסיור של צה"ל סמוך למעבר כיסופים. יתכן כי החוליה התכוונה גם לחטוף חייל צה"ל אם תיווצר לכך הזדמנות מבצעית. החוליה, שמנתה ארבעה מחבלים, הגיעה לאזור בג’יפ מוסווה כרכב צוות טלוויזיה, פרצה את השער וחדרה לשטח ישראל. לאחר הגעתה ניסתה החוליה לתקוף עמדה של צה"ל הסמוכה לגדר שהייתה ריקה . כוחות צה"ל שהגיעו למקום ניהלו חלופי אש עם אנשי החוליה במהלכם נהרג אחד המחבלים ושלושה נמלטו.

סיכום ראשוני של האירוע

2. ביום שבת ה-9 ביוני, בסמוך לשעה 1300, זיהו תצפיתנים של צה"ל ג’יפ לבן ועליו כיתוב בולט TV ו- Press , המשמש עיתונאים וצוותי צילום ברצועה. הג’יפ שנסע לכיוון מעבר כיסופים לשעבר, התנגש בכוח במחסום ופרץ את השער בגדר המערכת.

3. ארבעה מחבלים נוסעי הג’יפ ירדו מכלי הרכב והתקדמו לעבר עמדה של צה"ל ("פילבוקס"), הסמוכה לשער, תוך שהם יורים לעברה ככל הנראה במטרה להשתלט עליה. התצפית הייתה באותה עת בלתי מאוישת. משהבינו זאת המחבלים הם החלו לנוע חזרה לכיוון הגדר. בשלב זה נתקלו ארבעת המחבלים בכוח צה"ל, שהוזעק למקום. במהלך חילופי אש שהתנהלו בין כוח צה"ל לבין המחבלים ירו המחבלים טילי נ"ט, נשק קל וידו רימונים לעבר הכוח.


עמדת צה"ל ("פילבוקס ") ליד מעבר כיסופים
(באדיבות ידיעות אחרונות ומאיר אזולאי)

4. תוך כדי חילופי האש החלו המחבלים להימלט לכיוון דרום. שלושה מהם הצליחו לשוב לשטח רצועת עזה. הרביעי ברח לעבר מעביר מים צפונית לשער המעבר. בחילופי אש בין כוח צה"ל למחבל הרביעי נהרג המחבל מחמד ח’ליל ג’עברי בן 19 , משכונת סג’אעיה שבעזה.


מעביר המים בו הסתתר המחבל הרביעי
(באדיבות ידיעות אחרונות ומאיר אזולאי)

5.

במהלך התקרית ירו פעילי ג’האד אסלאמי ופת"ח (חוליית רתק) אש מרגמות משטח הרצועה על כוחות צה"ל באזור כיסופים. לא היו נפגעים.

 

צילום הג’יפ מתוך סרטון שהופץ ע"י אלג’זירה ומקורו בג’האד האסלאמי בפלסטין ובפת"ח. נראה כי הג’יפ צולם לפני שסומנו עליו הכתובות TV ו- Press (טלוויזיית אלג’זירה, 10 ביוני).

 

צילום הג’יפ ובו הכתובת TV ו- Press באמצעותו הגיעה חוליית התקיפה למעבר כיסופים. משמאל: כלב תקיפה של צה"ל רץ לעבר ג’יפ המחבלים ליד הגדר (באדיבות ידיעות אחרונות ומאיר אזולאי)

התבטאויות פלסטיניות

6. במהלך התקיפה ולאחריה התפארו דוברי הג’האד האסלאמי בפלסטין ופתח בהישגי הפעולה תוך העלאת טענות שקריות , חסרות אחיזה במציאות.

7. עיקרי ההודעה:

א. אבו אחמד, דובר הג’האד האסלאמי בפלסטין, אמר כי הפעולה הוכנה לפני זמן רב והמתינה לשעת הכושר לביצועה. לדבריו היתה זו פעולת התאבדות (עמליה אסתשהאדיה) "איכותית" ומורכבת. הג’האד האסלאמי בפלסטין אף הפיץ תמונה של המחבל שנהרג, מחמד ח’ליל ג’עברי, מקריא "צוואה" לפני צאתו לפעולה כמקובל לפני פעולות התאבדות (אתר פאל-מדיה, 9 ביוני).


המחבל מחמד ח’ליל ג’עברי קורא את "צוואתו" (9 ביוני)

ב. אבו אחמד גם דיווח כי שלושה מהמחבלים נסוגו לאחר שתחמושתם אזלה וכי מחבל הרביעי נותר במוצב כשעימו חייל צה"ל שבוי וגופת חייל נוסף אשר נהרג במהלך הפעולה. מאוחר יותר דיווח אבו אחמד כי נתנה הוראה להרוג את החייל השבוי ( paltoday , 9 ביוני). לדיווחים אלו אין אחיזה במציאות .


אבו אחמד דובר הג’האד האסלאמי בפלסטין מתאר את הג’יפ
באמצעותו בוצע הפיגוע.

בדבריו לא נאמר שעל הג’יפ הופיעה הכתובת
TV (אלג’זירה, 9 במאי)

ג. אבו ת’אא’ר דובר גדודי חללי אלאקצא מסר כי מלבד חוליית התקיפה נטלו חלק בפעולה עוד כ- 12 מחבלים כחוליית סיוע. לדבריו הפעולה היא תחילתו של מסע פיגועים שיכלול גם ערים בתוך ישראל (אלג’זירה, 9 ביוני).


"הפיגוע בכיסופים הינו התחלה של מבצע צבאי שיכלול את כל
הערים הישראליות בעורף הישראלי",

אבו תאא’ר דובר פת"ח
( הטלוויזיה המצרית, 9 ביוני)

תגובת צה"ל

8. בתגובה לפיגוע, תקף צה"ל מהאוויר (ליל 10-9 ביוני) שני מבנים ששימשו פעילי טרור: משרד השייך לג’האד האסלאמי בפלסטין בעיר עזה ומבנה של פת"ח ששימש על פי החשד כמחרטה לייצור אמצעי לחימה בשיח’ רצ’ואן. כמו כן נכנסו כוחות קרקעיים לדרום רצועת עזה (10 ביוני) על מנת לפעול נקודתית נגד תשתיות טרור.

 

תוצאות תקיפות צה"ל בעזה (אלאקצא, 9 ביוני)

שימוש ברכבי עיתונות ובתיעוד עיתונאי לביצוע פיגועי טרור

9. רכבי עיתונות ותיעוד עיתונאי נועדו להעניק הגנה לעיתונאים הפועלים בזירות בהן מתנהלת לחימה ולסייע להם במילוי תפקידם. השימוש ברכבי עיתונות ובתיעוד עיתונאי לשם ביצוע פעולות טרור עלול לסכן את שלומם של העיתונאים. מסיבה זאת איגוד התקשורת הזרה בישראל ( FAP ) ואיגוד העיתונאים הפלסטינים פרסמו הודעות גינוי לשימוש שעשו המחבלים ברכב עם הסימן TV בפיגוע במעבר כיסופים (9 ביוני).

10. אין זאת הפעם הראשונה שארגוני הטרור עושים שימוש ברכבי עיתונות ובתיעוד עיתונאי:

א. ב-1 בנובמבר 2004 פוצץ עצמו מחבל מתאבד מהחזית העממית לשחרור פלסטין בשוק הכרמל בתל-אביב. המחבל המתאבד הובל למקום הפיגוע ע"י סטודנט ללימודי תקשורת באוניברסיטת אלנג’אח בשכם, שהשתמש בתעודת עיתונאי שניתנה לו במסגרת לימודיו על מנת לעבור באין מפריע מחסומים צבאיים.

ב. ב-22 במאי 2002 נעצר במחסום של כוחות הביטחון הישראליים במרכז רצועת עזה מחבל בשם ח’דר אבו סכראן, שנסע ברכב עיתונות עם מחבלים נוספים. המחבל התכוון לבצע פיגוע באמצעות רימון יד שנמצא ברשותו.

סיכום והערכה

11. נראה לנו כי המחבלים תכננו לבצע פיגוע "איכותי" אולם זה כשל בשל העדר מודיעין מדויק ועדכני ובשל תגובה מהירה של כוח צה"ל שהגיע למקום. המחבלים הצליחו להגיע לעמדת התצפית של צה"ל כשהם מסתייעים בג’יפ מסווה כרכב טלוויזיה אולם הופתעו משגילו כי העמדה אינה מאוישת. מטרת הפיגוע היתה, להערכתנו, לפגוע בחיילי צה"ל בעמדה ו/או בסיור אולם יתכן כי החוליה התכוונה גם לחטוף חייל צה"ל אם תיווצר הזדמנות מבצעית לכך.

12. הפיגוע ממחיש את ה"תחרות" הקיימת בין ארגוני הטרור בכל הנוגע לביצוע פיגועי "איכות" מהרצועה . הג’האד האסלאמי בפלסטין ופת"ח ניסו לבצע פיגוע "איכות" דווקא בעיתוי בו תנועת החמא"ס הפסיקה את ירי הרקטות לעבר ישראל ולהמחיש כי הם נמצאים בקדמת המאבק המזוין נגד ישראל. במסגרת ה"תחרות" בין ארגוני המחבלים נודעת חשיבות מיוחדת לביצוע חטיפת חיילי צה"ל , ולו גם כתוצר לוואי של פגועי חדירה והרג.

13. יוזכרו בהקשר לכך שני פיגועים קודמים:

א. ביום העצמאות (24 באפריל) סוכל פיגוע ( יתכן חטיפה) של החמא"ס נגד יעד צבאי בדרום הרצועה בחסות ירי מאסיבי של פצצות מרגמה ורקטות 1.

ב. ב-25 ביוני, 2006 ביצעה קבוצה של שבעה מחבלים תקיפה של כוח צה"ל סמוך לישוב כרם שלום במהלכה נחטף חייל צה"ל גלעד שליט והועבר לרצועת עזה. את התקיפה ביצעו ה"חמא"ס", "וועדות ההתנגדות העממית" ו"צבא האסלאם" 2.


1 ראו בהקשר לקט : " ביום העצמאות סוכל כנראה פיגוע (חטיפה?) של החמא"ס נגד יעד צבאי בדרום הרצועה בחסות ירי מאסיבי של פצצות מרגמה ורקטות. דובר הזרוע המבצעית של החמא"ס שנטל אחריות לירי, ציין כי ה"הרגעה" אינה קיימת וטען כי הירי בוצע על מנת להוות תזכורת לישראל כי גלעד שליט עודנו בידי החמא"ס וכי החמא"ס מוכנה לחטוף חיילים נוספים" ( 25 באפריל, 2007)

2 ראו בהקשר לקט: " תקיפת כוח צה"ל וחטיפת חיל באזור כרם שלום" (26 ביוני, 2006).

לראש העמוד