“תעשיית השנאה”:החמא”ס מפיץ באמצעות האינטרנט קריקטורות אנטישמיות לקהלי יעד של דוברי השפה הרוסית.


1. בקרב תשתית האינטרנט של החמא"ס בולט הפורטל Paletine-info המתפרסם בגרסאות שונות בשמונה שפות (ערבית, אנגלית, צרפתית, רוסית, פרסית, אורדו, מלאית ותורכית). בפורטל זה מופץ מידע חדשותי ועובדתי שזור בתעמולה על פעולות הטרור של החמא"ס, הסכסוך עם ישראל והנעשה בזירה הפנים פלסטינית. המסרים המופצים באתרים שבפורטל, באמצעות כתבות ומידע ויזואלי, מעודדים את הטרור ומטיפים לשנאה נגד ישראל והעם היהודי, ארה"ב ומדינות המערב. 1 המידע בשפות השונות מופץ על בסיס אסטרטגיה הסברתית אחידה תוך התאמות לקהלי היעד השונים.

2. בקרב השפות השונות מתאפיינת הגרסה הרוסית של 2Palestine-info בריבוי קריקטורות אנטישמיות (ואנטי מערביות) , שאינן מופיעות בגרסאות של הפורטל בשפות האחרות. הדבר נובע, להערכתנו ממדיניות הסברה המבוססת על ההנחה כי קהלי יעד דוברי השפה הרוסית (ברוסיה וברפובליקות העצמאיות במרכז אסיה) בשלים לקלוט הסתה אנטישמית ואנטי מערבית וכי באמצעות הקריקטורות הללו ניתן גם לקדם את הטמעתם של מסרי חמא"ס (אסלאם רדיקאלי; תמיכה בטרור; עוינות לארה"ב) בקרב קהלי היעד דוברי השפה רוסית .

3. הקריקטורות המופיעות באתר החמא"ס אינן מקוריות . הן נלקחו מאתר אינטרנט איראני בעל אופי אנטישמי ואנטי-אמריקאי Irancartoon.ir) ) המארח קריקטוריסטים מרחבי העולם, בין השאר מרוסיה. דגש רב מושם בקריקטורות שבאתר החמא"ס על המוטיבים של השוואת היהודים לנאצים, הצגת היהודים כצמאי דם; הכחשת השואה או מזעורה והעלאת הטענה כי היהודים משתמשים בשואה כצידוק לביצוע שואה נגד הפלסטינים (דוגמאות ראו נספח).

4. יצוין בהקשר לכך כי ח’אלד משעל, יו"ר הלשכה המדינית של החמא"ס, עשה לאחרונה שימוש במוטיבים של מזעור ממדי השואה ושל ההשוואה המופרכת בין שואת העם היהודי למדיניות ישראל כלפי הפלסטינים. בכינוס "האמאם אלקרצ’אוי" שנערך לאחרונה בדוחה, בירת קטר, ציין ח’אלד משעל בין השאר:

"…בהזדמנות זו, ועל רקע מה ששמעתי מהגברת המכובדת מגרמניה [נציגה מגרמניה שנכחה בכינוס], אני רוצה לציין דבר מה. אני רוצה שיהיה ברור למערב ולעם הגרמני, שעדיין נסחט באמתלה של מה שעשו הנאצים נגד הציונים או נגד היהודים. מה שעשתה מדינת ישראל לעם הפלסטיני, גברת מכובדת, הוא כפול ומכופל ביחס למה שעשו הנאצים ליהודים . זהו ניפוח שעבר זמנו של נושא השואה . אנחנו לא מתכחשים לעובדות אולם לא נסכים להיסחט על רקע ניפוח והעצמה. אשר לשואה הציונית נגד עם פלסטין ועמי האומה הערבית והאסלאמית, הרי שהיא שואה שעדיין עומדת לנגד עינינו , והתקשורת העולמית מסקרת אותה, ואיש לא יכול להתכחש לה או לטעון שנופחה…" (טלוויזית אלג’זירה, 16 ביולי 2007).

דוגמאות לקריקטורות שהופיעו בגרסה הרוסית של Palestine-info (נכון ל-18 ביולי 2007). הקריקטורות המופיעות באתר החמא”ס לקוחות מאתר האינטרנט האיראני Irancartoon.ir
מחמד עבד אלחמיד סרור, פעיל נ"ט, בחזבאללה. נתפס במהלך מלחמת לבנון השנייה והובא למעצר בישראל. ראיון מוסרט עימו סייע לעבודה על השימוש שעושה חזבאללה באוכלוסייה האזרחית כב"מגן אנושי".

 

השוואת היהודים לנאצים

 

מוזיאון השואה (בנוי בצורת צלב קרס)

 

השוואת השואה למדיניות ישראל נגד הפלסטינים

 

ישראל בסיוע האו"מ מבצעת שואה נגד הפלסטינים

 

ישראל מבצעת שואה נגד הפלסטינים בעוד העולם מוחה נגד מעשי הנאצים

 

השוואת גדר הביטחון שבונה ישראל לגדר של מחנה הריכוז באושוויץ

 

ישראל מבצעת שואה נגד הפלסטינים, הגרועה מהשואה שנעשתה נגד היהודים

 

ישראל/ היהודים מבצעים שואה נגד הפלסטינים

 
ישראל/היהודים מבצעים שואה נגד הפלסטינים   ישראל/היהודים מבצעים שואה נגד הפלסטינים
 

השואה משמשת כהצדקה למעשי ההרג של ישראל

 

ישראל מתבססת על סכר השואה על זכר השואה. בלעדיה היא תיפול לתהום

 
ישראל /היהודים מבצעים שואה נגד הפלסטינים

ישראל מבצעת שואה נגד הפלסטינים

   

הפלסטינים שנגדם מתבצעת שואה כקורבן של הנאצים ושל ישראל/היהודים

1 פרוט בנושא ניתן יהיה למצוא בלקט מידע שייצא בקרוב:"האינטרנט כזירת מאבק עם ארגוני הטרור; השימוש שעושים חזבאללה וחמא"ס באינטרנט במלחמה על התודעה והצעות כיצד ניתן להתמודד עם התופעה"

2 נכון לתחילת מאי 2007 מסתייע האתר בשפה הרוסית בחברות ברוסיה. הוא רשום בחברת Russian Institute for Public Networks, Moscow , RU וחברת שירותי האינטרנט היא INFOBOX, St. Petersburg , RU (אתר הגנה)

לראש העמוד