האינטרנט כזירת מאבק עם ארגוני הטרור: השימוש שעושים חזבאללה וחמאס באינטרנט במלחמה על התודעה ודרכי ההתמודדות עם התופעה


1. חזבאללה וחמאס מהווים דוגמא בולטת לארגוני טרור אסלאמיים, שהשכילו לנצל לצרכיהם את המהפכה התקשורתית של העשור האחרון. הארגונים הללו עושים שימוש מאסיבי בכלי התקשורת, בעיקר הטלוויזיה והאינטרנט , לצורכי המלחמה על התודעה, המתנהלת במקביל ללחימה בשטח. באמצעות כלי התקשורת הם מפיצים את האידיאולוגיה והמסרים הפוליטיים שלהם, יוצרים עניין ציבורי בפעילותם, ומנסים להביא להגברת האהדה והתמיכה למניעיהם.

2. המקלדת בעידן הנוכחי הנה כלי נשק חשוב עבור חזבאללה, חמאס ושאר ארגוני הטרור לא פחות מאשר הקלצ’ניקוב, או הרקטה או מטען הצד. מעבר לשימוש הנרחב במלחמה על התודעה נעשה באינטרנט מגוון שימושים נוספים :

א. קיום קשר מבצעי בין הארגונים והמפקדות לבין התשתיות המבצעית וקהלי היעד שלהם, שפעמים רבות מפרידים ביניהם מרחבים גיאוגרפיים ניכרים (למשל, מפקדת חמאס בדמשק שבראשה עומד ח’אלד משעל ותשתיות התנועה ברצועת עזה וביהודה ושומרון). אתרי אינטרנט ופורומים של הגולשים מהווים פלטפורמה נוחה גם להעברת הודעות אופרטיביות לפעילים השונים או אף לציבור כולו (כגון הפצת כרוזים הקוראים לפעולה, הפגנות למשל) 1. כמו כן, מהווה האינטרנט אמצעי חשוב לאיסוף מל"מ על יעדים לפיגוע 2.

ב. רכישת ידע מבצעי – פעילי הטרור מסתייעים באתרי אינטרנט ובהם ידע טכני אודות נושאים כמו ייצור חומרי נפץ ובניית רקטות ארטילריות. תחום זה חשוב במיוחד לארגוני הטרור הפלסטיניים מכיוון שאין ברשותם אמצעי לחימה תקניים מתקדמים כמו שיש חזבאללה.

ג. איסוף תרומות – במהלך השנים האחרונות הולכת ומתרחבת התופעה של גיוס כספים עבור קרנות הצדקה האסלאמיות באמצעות האינטרנט. גופי הטרור האסלאמיים, בכלל זה חמאס וחזבאללה, מסתייעים בתשתית רחבה של קרנות צדקה למימון פעילותם בעיקר בתחום האזרחי-ארגוני (מקצת מהכספים הללו "זולגים" גם לתחום המבצעי).

3. חשיבות "שיווק" האידיאולוגיה והמסרים של ארגוני הטרור האסלאמיים באמצעות הטלוויזיה הלווינית והאינטרנט גברה לאחר אירועי
ה-11 בספטמבר 2001. מנגד, ארה"ב ובמידה פחותה מדינות אחרות, הערימו במהלך השנים האחרונות קשיים בפני ההתנהלות התקשורתית של ארגוני הטרור השונים. דוגמה בולטת לכך הן ההגבלות שהטילו ארה"ב, צרפת ומדינות אירופיות נוספות על שידורי ערוץ הטלוויזיה הלוויני אלמנאר של חזבאללה.

4. באמצעות השימוש באינטרנט יכולים חזבאללה וחמאס כמו גם אלקאעדה וארגוני הג’האד העולמי לחמוק בקלות יחסית מהקשיים שעורמות בפניהם הממשלות השונות (כולל הממשל האמריקני), תוך היתלות בחופש הביטוי (התיקון הראשון בחוקת ארה"ב) ובעיקרון המקובל בקרב דעת הקהל העולמית שאין להטיל צנזורה על האינטרנט. על רקע זה, נותר האינטרנט אמצעי התקשורת העיקרי בו מופצים כמעט באין מפריע האידיאולוגיה של הג’האד העולמי וארגוני הטרור הפלסטינים, קריאות להשמדת ישראל, הסתה אנטישמית פרועה ועידוד הטרור (בצד הנחיות אופרטיביות למבצעיו).

5. בעודם עושים שימוש נרחב באינטרנט כאמצעי לתמיכה בפעילות הטרור ולהפצת האידיאולוגיה שלהם, בעוד שמסתייעות בחברות מערביות, שוללים חזבאללה, חמאס וארגוני הטרור האסלאמיים הרדיקליים את מסרי המערב המופצים באמצעות האינטרנט (דמוקרטיה, חופש ביטוי, שוויון האישה וכו’). הדבר בא לידי ביטוי ברצועת עזה שבה בתי קפה אינטרנט מהווים יעד מרכזי להתנכלויות מצד גורמים אסלאמיסטיים.

6. מטרת עבודה זאת היא לבחון את השימוש שעושים חזבאללה וחמאס באינטרנט במסגרת המלחמה על התודעה תוך הסתייעות בשירותי חברות מערביות לשם כך. בשולי העבודה מועלים רעיונות והצעות בדבר דרכי המאבק בגופי הטרור בזירת האינטרנט, בדגש על חזבאללה וחמאס. העבודה כוללת שלושת חלקים:

א. חלק א: השימוש שעושה חזבאללה באינטרנט במסגרת המלחמה על התודעה.

ב. חלק ב: השימוש שעושה תנועת חמאס באינטרנט במסגרת המלחמה על התודעה.

ג. חלק ג: רעיונות והצעות בדבר דרכי המאבק בגופי הטרור בזירת האינטרנט, בדגש על חזבאללה וחמאס.

חלק א

השימוש שעושה חזבאללה באינטרנט במסגרת המלחמה על התודעה

תשתית אתרי האינטרנט של חזבאללה

1. חזבאללה עושה שימוש נרחב באינטרנט מאז סוף שנות התשעים. לאחר מלחמת לבנון השנייה (יולי-אוגוסט 2006), שבמהלכה נפלו אתרים רבים של הארגון, שידרג חזבאללה בצורה ניכרת את תשתית אתרי האינטרנט שלו ע"י הוספה של אתרים חדשים, שקודם לכן לא היו קיימים. באתרים החדשים ניכרים שיפורים הן במישור הטכנולוגי והן ברמת העדכון בהשוואה לתקופה שלפני המלחמה.

2. תשתית אתרי האינטרנט של חזבאללה כוללת כיום כ- 20-15 אתרים (חלקם יורדים ועולים מהרשת מידי פעם). להלן מאפייניה של תשתית זאת:

א. אתרי האינטרנט מופעלים על בסיס מדיניות הסברתית-תעמולתית אחידה , הנקבעת ע"י מנהיג הארגון חסן נצראללה על בסיס האסטרטגיה האיראנית הכוללת והאידיאולוגיה האסלאמית רדיקלית של המשטר האיראני.

ב. קהלי היעד של אתרי האינטרנט הם מגוונים וכוללים את לבנון (בעדיפות ראשונה), העולם הערבי/מוסלמי (בעדיפות שנייה) המערב וישראל (עדיפות שלישית).

ג. האתרים מופיעים ב-5 שפות: ערבית (עדיפות ראשונה), אנגלית (עדיפות שנייה), צרפתית, פרסית, ועברית (עדיפות שלישית) 3 .

ד. טכנולוגיה אינטראקטיבית: באתרי רדיו אלנור ו-ועד (ההבטחה) ניתן להאזין לתחנת הרדיו של חזבאללה (רדיו נור) דרך האינטרנט. גם את שידורי הטלוויזיה של ערוץ הטלוויזיה אלמנאר ניתן לקלוט דרך האינטרנט (ערוץ אלמנאר האינטרנטי ואתר אנבאא). הדבר מאפשר לחזבאללה לעקוף את המגבלות שהוטלו על שידורי אלמנאר ע"י ארה"ב וכמה מדינות אירופיות.

3. המסרים הבולטים המועברים באמצעות אתרי האינטרנט 4:

א. חזבאללה כ"מגן לבנון": טיפוח הדימוי של חזבאללה כארגון לבנוני חזק, לגיטימי, בעל יכולות מבצעיות מתקדמות, אשר מגן על לבנון מול "התוקפנות הישראלית".

ב. חזבאללה ניצח ב"מלחמת לבנון השנייה". לאחר המלחמה האחרונה שקד הארגון לטפח את מיתוס "הניצחון האלוהי" (בלשונו). ממצאי ועדת וינוגראד 5 מהווים אמצעי בידו להפצת והטמעת המיתוס.

ג. פולחן אישיות של מנהיג חזבאללה חסן נצראללה ושל ה"מנהיג" האיראני, מקור הסמכות ההלכתית עלי ח’אמנא’י.

ד. מתן לגיטימציה לטרור באמצעות טיפוח ערכי " הג’האד " ("מלחמת הקודש") "השהאדה" (מות הקדושים לשם אללה) ו"המקואמה" ("התנגדות", קרי האלימות והטרור).

ה. הסתה ארסית נגד ישראל, התנועה הציונית, העם היהודי, ארה"ב והמערב. במסגרת זאת מושמעות קריאות להשמדת ישראל בצד הסתה אנטישמית.

מי מסייע לתשתית האינטרנט של חזבאללה? 6

4. יכולות תשתית האינטרנט של חזבאללה חורגות בברור בהיקפן ובאיכותן מיכולות של ארגון טרור ומהווה ביטוי נוסף לסיוע שמגישה איראן לארגון. הסיוע האיראני מתבטא בהקצאת סכומי כסף ניכרים הדרושים להפעלת האתרים הרבים בשפות רבות, באיכות גבוהה וברמת עדכניות גבוהה.

5. מההיבט הטכני מסתייעת תשתית זאת ע"י חברות ספקיות שירותי אינטרנט ( ISP ) המצויות בארה"ב (תשע חברות), קנדה (שתי חברות) וסוריה (שלוש חברות). להלן כמה מאפיינים להסתייעות זו (נכון ליולי) 7:

א. מאז הבדיקה הקודמת שקיימנו (3 בדצמבר 2006) נראה, כי קיימת מגמה לחזור ולהיעזר בחברות מצפון אמריקה (ארה"ב וקנדה). להערכתנו בשל השירות האיכותי יותר שניתן לקבל מהן. בבדיקה הנוכחית הסתבר כי מרבית האתרים של חזבאללה נעזרים בחברות ספקיות שירותי אינטרנט הנמצאות בארה"ב (יצוין כי גם אתרי הג’האד העולמי והאסלאם הרדיקאלי מסתייעים בחברות מערביות, בעיקר אמריקניות) 8.

ב. ארבעה אתרי חדשות מובילים בשפות השונות מסתייעים בחברת התקשורת הסורית Syrian Telecommunication Establishment . ושניים מסתייעים בחברה מאיראן. הדבר נועד, לדעתנו, להבטיח פעילותם הרצופה של אתרים חשובים אלו ללא לחצים חיצוניים.

ג. אתרי הבלוגים (בספרדית) בדרום אמריקה המזדהים עם חזבאללה והמטיפים לאלימות ולשנאה שלו נעזרים בשירותי חברות אינטרנט אמריקניות גדולות כמו Yahoo ו- Microsoft . אתר אחד נעזר בחברה מארגנטינה.

ד. ישנם כמה אתרים הנעזרים ביותר מחברה ספקית שירותי אינטרנט אחת. הדבר נועד ככל הנראה להקל על מציאת חלופה לאתר במקרה של נפילתו.

חלוקת אתרי האינטרנט של חזבאללה עפ"י תוכנם

6. את אתרי האינטרנט של חזבאללה. ניתן לחלק לשבע קבוצות עיקריות עפ"י תוכנם:

א. קבוצה א: אתרי החדשות המרכזיים של חזבאללה.

ב. קבוצה ב: אתרי כלי התקשורת של חזבאללה.

ג. קבוצה ג: אתרי אינטרנט מקומיים של כפרים ועיירות בדרום לבנון.

ד. קבוצה ד: אתר המוקדש למחבל סמיר אלקנטאר, סמל למאבק שמנהל חזבאללה לשחרור אסירים שבידי ישראל.

ה. קבוצה ה: אתרי מוסדות חברתיים של חזבאללה.

ו. קבוצה ו: אתרי פורומים המזוהים עם חזבאללה.

ז. קבוצה ז: אתרים/בלוגים בדרום אמריקנים, בשפה הספרדית, המזדהים עם חזבאללה.

 

להמשך המסמך בפורמט PDF לחץ כאן

 


1 בהקשר זה ראה שימוע שנעשה ב-3 במאי בסנט האמריקני:

" TERRORISTS USE INTERNET TO RECRUIT, TRAIN, LAUNCH ATTACKS
Senators Call for U.S. Counter Strategy"

2 מתוך:
http://www.senate.gov/~govt-aff/index.cfm?FuseAction=PressReleases.Detail&Affiliation=C&PressRelease_id=1457&Month =5&Year=2007

3 כמו כן, קיימים בלוגים של תומכי הארגון ברחבי העולם. בדרום אמריקה למשל, אתרים/בלוגים בשפה הספרדית, שאינם שייכים לחזבאללה, אולם הם מזדהים עם הארגון ויש בהם סממנים בולטים של הארגון.

4 פירוט ראו: "המלחמה על התודעה במסגרת העימות בין ארגוני הטרור לבין ישראל, חזבאללה כמקרה מבחן"
(6 במאי 2007).

5 ועדת החקירה הישראלית החוקרת את התנהלות צה"ל והדרג המדיני בישראל במהלך "מלחמת לבנון השנייה".

6 פרק זה מעדכן לקט מ-3 בדצמבר, 2006 "טרור ואינטרנט: השימוש הנרחב שעושה חזבאללה באינטרנט כאמצעי
להפצת הסתה אנטי-ישראלית, אנטי-יהודית ואנטי-אמריקנית במסגרת המלחמה על התודעה.

7 חלק זה של העבודה מסתמך על אתרי האינטרנט hagana ו- whois . פירוט החברות בהן מסתייעים האתרים
השונים מובא בעבודה.

8 ראו מסמך של ממר"י מה-19 ביולי:

"The Enemy Within: Where Are the Islamistq/Jihadist Websites Hosted, and What Can Be Done about it". Inquiry and Analysis Series – No 374 (להלן "The E nemy Within" )


לראש העמוד