בריאיון לערוץ טלוויזיה איראני, אסאמה חמדאן, נציג החמאס בלבנון, מצדיק את פיגועי ההתאבדות בישראל, בדגש על פיגועי ההתאבדות באוטובוסים.


 

אסאמה חמדאן: כל אזרחי ישראל הנם לוחמים, השוהים באזור בו מתנהלת מלחמה ולפיכך פיגועי ההתאבדות הנם מוצדקים
(צילום:אתר אלאנבאא’ של חזבאללה)

 

צילום של פיגוע התאבדות באוטובוס בתל-אביב (מתוך פורום חמא”ס ב-Palestine-info 21 ביולי 2007)

כללי

1. בריאיון שערך ערוץ הטלוויזיה האיראני בשפה הערבית " כות’ר " עם אסאמה חמדאן , נציג חמאס בלבנון, הביע חמדאן תמיכה נחרצת בפיגועי התאבדות נגד ישראל . הוא שלל את זכות קיומה של מדינת ישראל והדגיש כי מטרתה הסופית של חמאס הנה " למחוק את הישות הזאת מהאדמה " (בדומה להתבטאויות של הצמרת האיראנית). בהתבטאות זאת, שנועדה "לאוזניים איראניות" התיר אסאמה חמדאן את חרצובות לשונו והציג את תפיסת חמאס ללא כחל וסרק 1 .

2. בריאיון, הרצוף סילופים עובדתיים, מצדיק אסאמה חמדאן באופן עקרוני רצח ללא אבחנה של אזרחים ישראלים 2. ה"צידוק" שהוא נותן להרג אזרחים הנו שכל האזרחים הללו הנם לוחמים , בין אם מדובר בלובשי מדים ובין לאו, משום שהם הגיעו לפלסטין מרחבי העולם, גזלו את אדמתה, ונשארו באזור בו מתנהלת מלחמה. לשיטתו, פיגועי ההתאבדות באוטובוסים הנם מוצדקים משום שהאוטובוסים הנם אמצעי תעבורה המשמש גם חיילים.

3. התבטאות זו של אסאמה חמדאן שבה וממחישה כי תנועת חמאס, שאותה הוא מייצג, ממשיכה לדבוק בעמדותיה הקיצוניות בשאלת הסכסוך עם ישראל ואין היא מוכנה להגמיש עמדותיה העקרוניות כהוא זה ולהיענות לדרישות ה"רביעייה" והקהילה הבינ"ל. עמדות אלו, עולות בקנה אחד עם האידיאולוגיה והאסטרטגיה של תנועת חמאס, כפי שהם מצאו ביטויים באמנת חמאס משנת 1988 3.

קטעים מריאיון אסאמה חמדאן

4. להלן קטעים מהריאיון שהעניק אסאמה חמדאן לערוץ האיראני (6 באוגוסט) 4:

א. הצדקת פיגועי ההתאבדות נגד ישראל ושלילת הזיקה ההיסטורית של היהודים לארץ ישראל:

המנחה: "… השריעה [ההלכה האסלאמית] אוסרת [לפעול ב] תוקפנות במהלך הג’האד, כמו למשל רצח ילדים, נשים וזקנים ואנשי דת המקדישים עצמם ללימודי הדת, ואזרחים נוספים שאינם משרתים בצבא האויב. האם אתה מחשיב את כל היהודים בפלסטין ללוחמים ולכאלה הגוזלים את האדמה? [שהרי] ראינו פיגועי התאבדות [עמליאת אסתשהאדיה] באוטובוסים ובמסעדות [בישראל]".

אסאמה חמדאן: "קודם כל, תן לי להעלות סוגיה חשובה מאד: מהו הדין לגבי אלה הנמצאים בפלסטין, או מה שמכונה "ישראל", [שהרי הם] תוקפנים וגזלנים של האדמה [קרי, פלסטין]. כפי שאנו [קרי: חמאס] רואים זאת, הם כולם הגיעו לפלסטין מבחוץ [קרי: מחוץ לארץ], בין אם זה אירע לפני ההכרזה [על הקמת] הישות הציונית או לאחריה. אם היית עורך בדיקה סטטיסטית בישות הציונית, היית מבחין כי המקור של כל האנשים האלה [קרי: היהודים המתגוררים בישראל] הוא מארצות אחרות [מחוץ לפלסטין]. הם באו מאירופה, ממזרח אירופה, מאמריקה, מדרום אמריקה וממקומות נוספים [ברחבי העולם]".

המנחה : "במילים אחרות, לא היו פלסטינים יהודים?"

חמדאן : "לא היו פלסטינים יהודים. כאשר החל המנדט הבריטי
בשנת 1917, הייתה התנחלות אחת [בלבד] באדמות פלסטין, ובה עשרות [בודדות] של יהודים, אשר התגוררו באופן בלתי חוקי, עפ"י החוק שהיה תקף אז. אני רוצה לציין, כי בתקופת השלטון העותומאני, היה חוק שאסר על היהודים לשהות בפלסטין יותר מחודש, [אחרת] נשללו מהם דרכוניהם ומסמכיהם . [במהלך התקופה העותומאנית] הוענקו להם [קרי: ליהודים] אישורים מהמדינה העותומאנית לעבור במעברים [לפלסטין] ולשהות באדמות הפלסטיניות עד חודש. הקבוצה היחידה, שאפשר לומר כי הייתה יהודית ושחייתה אז [בפלסטין], התגוררה בשכם, והיא מתגוררת בה עד היום 5. הפלסטינים מחשיבים אותם לחלק מהחברה הפלסטינית, והם מונים מאות בודדות, לכל היותר. אלה אשר היגרו [לפלסטין] ממדינות שונות הם לא יהודים. כל מי שמגיע לאזור מלחמה ושוהה בו, הנו לוחם, לא משנה אם הוא לובש מדים. זו הסוגיה הראשונה ".

ב. הצדקת פיגועי התאבדות באוטובוסים:

אסאמה חמדאן: "[לגבי] הסוגיה השנייה. בפועל, לא חמאס ולא כוח [של] ההתנגדות הפלסטינית הרגו אזרחים [ישראלית] בכוונה תחילה. אתה הזכרת את האוטובוסים, הם [ האוטובוסים , מהווים מקרה ] פשוט יותר. האוטובוס. מאובטח באמצעי ביטחון שונים, [לעומת] בית ספר, תיאטרון, או אצטדיון ספורט למשל, שהם מטרות אזרחיות, שבהן הרג של נשים וילדים הוא מכוון. יעדים אלה [בתי ספר, תיאטראות ואצטדיונים] לא היוו מטרה עבור ההתנגדות. מדוע האוטובוסים הפכו למטרות? מפני שהם אמצעי תעבורה שמשמש גם חיילים. החיילים הציוניים, אשר נעים מבתיהם לבסיסיהם ובחזרה, משתמשים באמצעי תחבורה ציבוריים, מפני שהם ניתנים בחינם או כמעט בחינם . אני חושב שיש מטרה ביטחונית לשימוש של חיילי הכיבוש בתחבורה ציבורית, והיא להגן על עצמם בתוך מה שנקרא במרכאות "אזרחים". לכן, כפי שאני רואה זאת, עליהם להפסיק להשתמש בתחבורה ציבורית, או לחלופין, החברה [הישראלית] צריכה למנוע זאת מהם, שהרי המטרה היא החיילים. לצורך הדגשה, מתוך עשרות פיגועים שבוצעו [נגד אוטובוסים] לא קרה שהציונים הודיעו על עשרות ילדים הרוגים, או חמישים נשים הרוגות, ההפך הוא הנכון – אם תעקוב אחר ההרוגים שנהרגו בפעולות ההתאבדות [אלעמליאת אלאסתשהאדיה] באוטובוסים, תבחין כי כ-70 אחוזים היו מקרב חיילי הכיבוש, ואפילו לבשו את המדים שלהם ברגע ביצוע הפעולה…" 6.

הרג ללא אבחנה של ילדים, נשים וקשישים:
שניים מפיגועי ההתאבדות שבוצעו ע"י חמאס באוטובוסים

 

פיצוץ באוטובוס “קו 2” בירושלים בו נהרגו 23 נוסעים ונפצעו כ- 115 (19 באוגוסט 2003). בין ההרוגים 11 נשים, 2 תינוקות בני שנה, תינוקת בת 3, וילד בן 9.

 

פיצוץ באוטובוס “קו 14” בירושלים בו נהרגו 17 נוסעים וכ-104 נפצעו (11 ביוני 2003). בין ההרוגים 11 נשים, 6 מהן בגילאים שבין 62
ל-70 (מקור: “רויטרס”, צילום: גיל כהן מגן).

ג. המטרה הסופית – השמדת ישראל:

אסאמה חמדאן : "אנחנו (קרי: חמאס) מתכוננים לעימות [עם ישראל], לא רק כהכנה לתוקפנות ישראלית, שהרי הישות הזו מושתתת על תוקפנות, אלא משום שהמטרה הסופית של ההתנגדות 7 היא למחוק את הישות הזאת מהאדמה 8. מטרה זו מצריכה התפתחות של היכולות של ההתנגדות , עד שתחוסל ישות זו. "


1 בכירי חמאס שבים ומדגישים בהתבטאויותיהם הפומביות את תמיכתם בטרור. ראה למשל לקט מידע: "מוסא אבו מרזוק, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, הודה כי ממשלת חמאס תומכת בפעילות הטרור ואישר כי גדר הביטחון שהקימה ישראל בגדה מקשה על ביצוע פיגועי התאבדות" (6 ביוני). ח’אלד משעל, ראש הלשכה המדינית של חמאס, בנאום שנשא לאחרונה בסודאן, שב וחזר על כך שחמאס דבקה ב"זכות ההתנגדות והג’האד" (ערוץ אלג’זירה, 17 באוגוסט).

2 פעילות אלימה להשגת מטרות פוליטיות המכוונות נגד אזרחים נתפסת ע"י הקהילה הבינ"ל כטרור , דרך פעולה אסורה ובלתי לגיטימית, שיש להעניש בחומרה את מבצעיה. זאת בראש ובראשונה משום שהטרוריסטים בוחרים לפגוע באופן מכוון באזרחים תמימים כדי לקדם את מטרותיהם. לפיכך חמאס הנה ארגון טרור ומדינות המעניקות לה מחסה, כגון לבנון המארחת את אסאמה חמדאן, נציג החמאס, הנן מדינות תומכות טרור.

3 ראה: http://www.terrorism-info.org.il/malam_multimedia/Hebrew/heb_n/html/gj_hamas.htm ,

http://classic.omedia.co.il/Show_Article.asp?DynamicContentID=1302&MenuID=603&ThreadID=1014010 ,

http://www.terrorism-info.org.il/malam_multimedia/Hebrew/heb_n/pdf/hamas_covenant.pdf .

4 התרגום מערבית לעברית נעשה ע"י מרכז המידע למודיעין ולטרור על בסיס הריאיון המוקלט כפי שהופיע באתר ממר"י. ראה: http://www.memritv.org/clip/en/1527.htm

5 הכוונה לבני העדה השומרונית המתגוררים בשכם. למעט השומרונים כל האזרחים היהודים המתגוררים בישראל, לשיטתו של אסאמה חמדאן, אינם אזרחי פלסטין.

6 דבריו של אסאמה חמדאן אינם נכונים. מרבית פיגועי ההתאבדות כוונו ע"י ארגוני הטרור נגד יעדים אזרחיים מובהקים, כגון אוטובוסים כדי להביא להרג אזרחים רבים ככל האפשר ללא אבחנה. הרוב הבולט של הנרצחים בפיגועי התאבדות היו אזרחים, רק מקצתם היו אנשי כוחות הביטחון, רובם של האזרחים היו כאלו שנקלעו באקראי לזירת הפעולה. בקרב הנרצחים בולט שיעור גבוה של תינוקות, ילדים, נערים וקשישים. פרוט ראו: "טרור המתאבדים בשנות העימות הישראלי- פלסטיני (ספטמבר 2000- דצמבר 2005)" , 25 בדצמבר 2005.

7 אסאמה חמדאן מודה למעשה בריאיון, כי משמעות המונח "התנגדות" (מקאומה) הנו פעילות טרוריסטית (הכוללת פיגועי התאבדות) שמטרתה לחסל את מדינת ישראל.

8 הטרמינולוגיה בה משתמש אסאמה חמדאן דומה לזו של ראשי המשטר האיראני (ובמיוחד הנשיא אחמדינז’אד) השבים ומצהירים ישראל תימחק מעל פני האדמה.

לראש העמוד