הישג לממשלת פואד סניורה ולצבא לבנון: ניצחון על פתח אלאסלאם, שלוחת אלקאעדה בלבנון, לאחר כשלושה וחצי חודשי קרבות


צבא לבנון מודיע על סיום הקרבות והשתלטותו על מחנה הפליטים נהר אלבארד
שבצפון לבנון (ערוץ אלג’זירה, 2 בספטמבר 2007)

מאפייני הקרבות

1. ב- 2 בספטמבר 2007 הגיעו לקיצם כשלושה וחצי חודשי קרבות בין צבא לבנון לבין ארגון פתח אלאסלאם, שהחלו ב-20 במאי . מדובר בארגון טרור, שלוחה של אלקאעדה בלבנון, המונה כמה מאות פעילים. רובם התבססו במהלך 2006 במחנה הפליטים נהר אלבארד שבצפון לבנון ומקצתם במוקדים נוספים בלבנון, בעיקר במחנות הפליטים. הקרבות שהתחוללו בין ה- 20 במאי ל- 2 בספטמבר היוו שיא חדש בשרשרת של עימותים מקומיים, שהתחוללו בשנה האחרונה בין כוחות הביטחון הלבנונים לבין גורמי ג’האד עולמי, העושים מאמץ לבסס אחיזתם בלבנון 1.

2. במהלך הקרבות בין צבא לבנון לפתח אלאסלאם הושגו מספר הפסקות אש, שהופרו לאחר זמן קצר ע"י הצדדים היריבים. צבא לבנון גילה נחישות והתמדה אולם התקשה להגיע להכרעה מהירה מול פעילי פתח אלאסלאם, שגילו לחימה עיקשת נגד כוח צבאי גדול ועדיף מהם והצליחו להחזיק מעמד מספר חודשים.

3. הלחימה התנהלה במחנה הפליטים נהר אלבארד שמצפון לטריפולי, המונה כ-40,000 אנשים. מרביתם נמלטו מהמחנה כבר בתחילת הלחימה. בהמשך התיר צבא לבנון לתושבים נוספים, כולל בני משפחות פעילי פתח אלאסלאם, להתפנות מהמחנה על מנת לצמצם את מספר הנפגעים בקרבם ולהקל על הטיפול במאחזי פתח אלאסלאם.

4. כבר בשבוע הראשון ללחימה תגבר צבא לבנון את כוחותיו בטריפולי, כיתר את מחנה הפליטים נהר אלבארד, תפס עמדות שולטות על המחנה והפגיז אותו באש ארטילריה וטנקים. בתחילת יוני, לאחר כעשרה ימים של כיתור, פתח צבא לבנון, זו לראשונה, במתקפה על מאחזי פתח אל אסלאם בתוך מחנה הפליטים פלסטינים, וניהל חלופי אש עם פעילי הארגון בסמטאות המחנה. פעילי פתח אלאסלאם השיבו בירי מרגמות ורקטות אל מעבר למחנה הפליטים. על מנת לנסות ולהקל על הלחץ במחנה נהר אלבארד ביצעו גורמי הג’האד העולמי ב- 17 ביוני ירי רקטות לעבר קריית שמונה 2 ופיגועים נוספים נגד יוניפי"ל. לפיגועים אלה לא היתה השפעה בזירת הקרבות בנהר אלבארד.

5. הקרבות בנהר אלבארד הגיעו לסיומם ב- 2 בספטמבר כאשר כמה עשרות פעילים של פתח אלאסלאם, שנותרו במחנה, ניסו לפרוץ את הכיתור שהוטל עליהם ע"י צבא לבנון. צבא לבנון הרג את מרביתם וחייליו פתחו בסריקות רחבות היקף בסיוע מסוקים וכלי שיט אחר פעילים, שהצליחו להימלט. ביום הקרבות האחרון נהרגו כ- 30 פעילים של פתח אלאסלאם וצבא לבנון השלים את השתלטותו על המחנה. כמה מפעילי פתח אלאסלאם נהרגו על ידי אזרחים חמושים בנשקם האישי שליוו את חיילי צבא לבנון במרדף ובסריקה (אלאח’באר, 3 בספטמבר). בימים שלאחר הקרבות השלים צבא לבנון את חיפושיו אחר הנמלטים וחלק מהכוחות שהשתתפו בקרבות שבו לבסיסיהם בבירות וברחבי לבנון.

צילומים מהלחימה במחנה הפליטים נהר אלבארד

 

ירי של צבא לבנון לעבר מחנה הפליטים נהר אלבארד

(אתר psp.org.il , 8 ביוני)

 

מחסום של צבא לבנון בפאתי מחנה הפליטים
נהר אלבארד בתחילת הקרבות
( אתר alwatanvoice.com , 21 במאי)

 
חיילי צבא לבנון פועלים בתוך מחנה הפליטים (אלשרק אלארסט, 11 באוגוסט).   חיילי צבא לבנון פועלים בתוך מחנה הפליטים
(אלשרק אלארסט, 11 באוגוסט).

6. עמיד (תא"ל) פרנסואה אלחאג’, ראש אגף המבצעים בצבא לבנון, דיווח בתום הקרבות על הלחימה נגד פתח אלאסלאם (אלחיאת, 5 בספטמבר):

א. פתח אלאסלאם היה קשור באופן ודאי לארגון אלקאעדה . מנהיגו שאכר אלעבסי גייס בשנת 2006 כ-400 תומכים לארגון 3.

ב. חלק פעילי הארגון נכנסו ללבנון דרך מעברי הגבול הרשמיים, כולל שדה תעופה בירות. חלקם הוברחו ללבנון בדרכים שונות .

ג. רובם של ההרוגים הינם פלסטינים ממחנות הפליטים בסוריה ובלבנון . חלק מההרוגים הינם סורים וחלקם בעלי אזרחויות ערביות שונות.

ד. ממשלת לבנון ואונר"א החלו להכין תוכניות לשיקום מחנה הפליטים נהר אלבארד, שנהרס כמעט לחלוטין. אונר"א רכשה קרקעות הסמוכות למחנה על מנת לבנות בתים זמניים שבהם ישוכנו הפליטים ומבנים שיתפקדו כבתי ספר זמניים לילדי המחנה.

תוצאות הקרבות

7. על פי הודעתו של שר ההגנה הלבנוני, אליאס אלמר, נהרגו במהלך הקרבות לפחות 222 פעילי פתח אלאסלאם ו- 202 פעילים נלקחו בשבי ע"י צבא לבנון . כמו כן, נהרגו בקרבות 163 אנשי צבא ולפחות 42 אזרחים (רוייטרס, 4 ספטמבר). בין ההרוגים מנהיג הארגון שאכר אלעבסי ופעילים נוספים מהנהגת הארגון.

8. מנהיג הארגון שאכר אלעבסי , ירדני במוצאו, שימש בתפקידים בכירים בארגון אלקאעדה בעיראק והיה מעורב בפעילות טרור בירדן 4. גופתו זוהתה בבית החולים על-ידי אשתו ושני פעילים של הארגון ( A.P , 3 בספטמבר). צילומי תקריב של גופתו פורסמו ע"י ערוץ אלג’זירה (3 בספטמבר). בין פעילי הארגון שמצאו מותם בקרבות היו עשרות בעלי אזרחות זרה: סעודית, תימנית, סורית, פלסטינית ואף סרבית וצ’צ’נית (אלחיאת, 3 בספטמבר). למחנה הפליטים נהר אל בארד נגרם הרס רב.

סיום הקרבות בנהר אלבארד

 

יום הלחימה האחרון: חיילי צבא לבנון סורקים אחר פעילי פתח אלאסלאם שנמלטו ממחנה הפליטים אלבארד (אלג’זירה, 2 בספטמבר)

 
אמבולנס מפנה את גופתו של שאכר אלעבסי, מנהיג פתח אלאסלאם (ערוץ אלג’זירה, 3 בספטמבר)   ההרס הרב שנגרם למחנה הפליטים נהר אלבארד (אתר assafir.com 6 בספטמבר)

סיכום והערכה

9. כיבוש מחנה הפליטים נהר אלבארד והכרעת מחבלי פתח אלאסלאם ע"י צבא לבנון הינו אירוע חריג, ראשון מסוגו . בעבר פעל צבא לבנון בפאתי מחנות פליטים פלסטיניים, או שהפגיז אותם מרחוק, אולם הוא נמנע עד כה מכיבוש מחנה פליטים פלסטיני. לראשונה מאז שוקם צבא לבנון בתום מלחמת האזרחים הוא נלחם באופן אקטיבי, במשך תקופה ממושכת יחסית, בשטח בנוי מאוכלס בצפיפות, תוך הפעלת כוחות משולבים של שריון, חי"ר וארטילריה.

10. הניצחון שנחל צבא לבנון בקרבות אלו מהווה עבורו ניסיון מחשל העשוי להעלות את המוטיבציה שלו, את ביטחונו העצמי ואת היוקרה של מפקדו עמאד (רב אלוף) מישל סלימאן (הדבר עשוי להיות מתורגם ל"עליית מניותיו" במרוץ לנשיאות… 5).


מפקד צבא לבנון מישל סלימאן (אלספיר, 4 בספטמבר)

11. הניצחון בקרבות מהווה הישג לממשלת פואד סניורה והוא מחזק אותה בעימות עם יריביה בתקופה הרגישה שלפני הבחירות לנשיאות . ממשלת לבנון בראשות פואד סניורה קיבלה החלטה ראשונה מסוגה להכניס את צבא לבנון למחנה פליטים פלסטיני ולפעול בתוכו עד להכרעת המחבלים המתבצרים בו. ברקע להחלטה זאת עמדו, להערכתנו, מספר גורמים: הכרת הממשל באשר לעוצמת האיום הפנים-לבנוני המתפתח מצד הג’האד העולמי והצורך לטפל בו באופי יסודי; התמיכה הפנימית הנרחבת במהלכי הממשל נגד הג’האד העולמי; הגיבוי הפוליטי (בצד סיוע צבאי) לו זכה הממשל מצד ארה"ב והתמיכה לה זכה מצד מדינות ערב הפרו-מערביות .

12. הניצחון בנהר אלבארד מהווה פגיעה משמעותית בתשתית פתח אלאסלאם בצפון לבנון, אולם יש להדגיש כי תשתיות נוספות של הג’האד העולמי ממשיכות עדיין לפעול בלבנון. פעילי הג’האד העולמי, חלקם אסלאמיסטים שהגיעו ללבנון ממדינות ערביות שונות, הצליחו בשנה האחרונה לתקוע יתד במחנות פליטים בלבנון, שהמרכזי שבהם הינו עין אלחלוה , שבפאתי צידון . הממשל הלבנוני עשוי לנסות ולהצר את צעדיהם, אולם עקירתם מהשורש של גורמי הג’האד העולמי ברחבי לבנון, ובעיקר במחנה הפליטים עין אלחלווה, מהווה, להערכתנו, משימה קשה הרבה יותר עבור הממשל הלבנוני ועבור צבא לבנון, הן מההיבט הצבאי והן מההיבט המדיני.

13. ממשלת לבנון וצבא לבנון קיבלו חיזוק מורלי משמעותי העשוי להגביר את ביטחונו העצמי של הממשל הלבנוני ושל מחנה מתנגדי סוריה ואיראן. הדבר עשוי למצוא ביטויו בהגברת מאמציהם לחזק את אחיזתו של צבא לבנון בדרום לבנון ולהגביל את פעילות חזבאללה. בו בזמן, להערכתנו, אין להקיש מהנחישות והיכולת שגילה הממשל הלבנוני בהפעלת צבא לבנון נגד פתח אלאסלאם להפעלתו נגד חזבאללה. אנו סבורים כי גם להבא יעדיף הממשל הלבנוני להימנע מעימות חזיתי עם החזבאללה, בעל התשתית הצבאית הנרחבת, הנתמך ע"י בני העדה השיעית בלבנון וע"י בני עדות אחרות והזוכה לגיבוי ולסיוע מאסיביים מצד איראן וסוריה.

נספח

תגובות בזירה הלבנונית להכנעת מאחזי פתח אלאסלאם בנהר אלבארד


חגיגות ניצחון לאחר השתלטות צבא לבנון על מחנה הפליטים נהר אלבארד

("אלמסתקבל", 4 בספטמבר 2007)

הממשל הלבנוני ומחנה מתנגדי סוריה ואיראן
("כוחות ה-14 במרץ")

1. ראש ממשלת לבנון פואד סניורה , הודיע על ניצחון שנחל צבא לבנון. הוא ברך את צבא לבנון והתפאר כי זהו הישג עצום, המקביל לניצחון של חזבאללה במלחמה נגד ישראל. לדבריו ניצחון זה מוכיח כי המדינה וכוחותיה החוקיים מסוגלים להגן על לבנון והדגיש את החשיבות שבפריסת צבא לבנון בכל רחבי לבנון (סוכנות הידיעות הלבנונית, 2 בספטמבר ). דברי פואד סניורה מהווים מענה לחזבאללה המציג עצמו כ"מגן לבנון" ומשתמש בטיעון זה להצדקת סירובו להתפרק מנשקו.

2. בכירים נוספים בממשל הלבנוני ומפקד בצבא לבנון שיבחו את נצחונו של צבא לבנון:

א. סעד אלחרירי , בעל בריתו הפוליטי של פואד סניורה , הצהיר כי השתלטות צבא לבנון על מחנה הפליטים נהר אלבארד הביאה קץ לתופעה של "כנופיית אלעבסי", אשר הסתתרה תחת שם האסלאם וניסתה לפגוע ביציבותה של לבנון ולעורר בה מלחמת אחים. הוא ציין כי זהו יום של תהילה לצבא לבנון "הנהנה ממעמד רם לצד ההתנגדות [קרי, חזבאללה] בדרום לבנון" (אלמוסתקבל, 3 בספטמבר) .

ב. אליאס אלמר , שר ההגנה הלבנוני, הצהיר כי הניצחון עקר מהשורש ארגון טרור שהיווה איום גדול עבור העם הלבנוני, ושהתפשט לכל חלקי לבנון כמו גידול סרטני (רויטרס, 4 ספטמבר).

ג. עמאד מישל סלימאן , מפקד צבא לבנון, שיגר פקודת יום בה שיבח את חיילי הצבא על גבורתם ונכונותם להקריב חייהם למען הריבונות והכבוד הלאומי. הוא קרא לחיילים להשאיר את רוביהם מכוונים "לעבר האויב הישראלי" ו"לכיוון הטרור שאורב ברוע למולדת" (סוכנות הידיעות הלבנונית, 3 בספטמבר).

מתנגדי הממשל הלבנוני
(המחנה הפרו-איראני ופרו-סורי) 

3. חזבאללה אשר שמר על פרופיל נמוך במשך חודשי הקרבות נמנע מלשבח את הממשל הלבנוני על הישגו. זאת מחשש פן יחזק הניצחון את ממשלת פואד סניורה, יפגע בדימויו כ"מגן לבנון" ויציף מחדש את הדרישה לפירוקו מנשקו.

4. ערוץ אלמנאר של חזבאללה תקף את אליאס אלמר, המכונה על ידו שר ההגנה בממשלה הבלתי לגיטימית, בשל התבטאותו בתום הקרבות. בפרט יצא קצפו של פרשן חזבאללה על המנעות אליאס אלמר מלהודות לסוריה על שהעניקה אמצעי לחימה ותחמושת לצבא לבנון, על תמיכתו במאבק שמנהלת ארה"ב בטרור ועל כך שהממשל, לדבריו, ניצל אירוע בעל משמעות לאומית כלל-לבנונית לצרכים פוליטיים תוך פגיעה בניטראליות של צבא לבנון (ערוץ אלמנאר, 4 בספטמבר).

5. לעומת זאת, יו"ר הפרלמנט, נביה ברי , מנהיג תנועת "אמל" ובעל בריתו של חזבאללה, ברך את מפקד צבא לבנון. הוא ציין כי זהו יום תהילה לצבא לבנון, אולם הוסיף כי הצבא נהנה ממעמד איתן לצד ה"התנגדות" [קרי, החזבאללה] בדרום לבנון (אלמסתקבל, 3 בספטמבר).

6. מישל עון בעל בריתו הנוצרי של חזבאללה, שאינו מחמיץ שום הזדמנות לתקוף את הממשל הלבנוני, דרש להקים ועדת חקירה שתחקור את הכשלים של ממשלת לבנון ושל מחלקת המודיעין של צבא לבנון שהובילו למערכה בת 106 ימים בין הצבא לבין ארגון טרור ולמותם של 154 חיילים וקצינים . עיקר טענתו היתה כי "צבא לבנון הוזנח במשך שנים רבות ולא קיבל את הציוד המתאים ולא את ההכשרות המתאימות למלחמה בטרור". (סוכנות הידיעות הלבנונית, 2 בספטמבר).

סוריה

7. שר החוץ הסורי וליד אלמעלם , במהלך ביקורו בטהראן, ברך את צבא לבנון לרגל ניצחונו. הוא כינה את פתח אלאסלאם "קבוצה טרוריסטית" והכחיש כל קשר בינה לבין סוריה (סוכנות הידיעות הצרפתית, 2 בספטמבר). הוא גם ציין כי בידי סוריה מצויים 26 עצורים מהנהגת פתח אלאסלאם (אלאח’באר, 4 בספטמבר).


1 ראו לקט מידע: "העימות בצפון לבנון בין צבא לבנון לבין ארגון פתח אלאסלאם, שלוחת אלקאעדה בלבנון, תמונת מצב ומשמעויות" (3 ביוני 2007).

2 ראו לקט מידע מה-18 ביוני 2007: "ירי רקטות לעבר קריית שמונה לראשונה מאז מלחמת לבנון השנייה" (18 ביוני 2007).

3 פרנסוא אלחאג’ נמנע מלפרט את פיגועי הטרור שתכנן פתח אלאסלאם. אולם לדברי מקורות לבנוניים תכנן הארגון לבצע סדרת התנגשויות נגד מנהיגים נוצריים, ובכלל זה גם הפטריארך צפיר, ולפגוע במוסדות הממשל הלבנוני בצפון לבנון. גולת הכותרת של פעילותם אמורה היתה להיות הכרזה על "אמירות מוסלמית" בצפון לבנון (אלספיר, 4 בספטמבר 2007).

4 שלטונות ירדן התירו למשפחתו של שאכר אלעבסי להקים סוכת אבלים באזור ג’בל אלזהור בלב רבת עמון. מאות מנחמים הגיעו למקום (העיתון הירדני אלערב אליום, 6 בספטמבר).

5 הגם שהדבר מחייב תיקון חד פעמי בחוקה המחייבת "תקופת צינון" של שנתיים מיום תום כהונת אנשים הנושאים משרות במערכת הממשלית. העיתון אלחיאת, בכתבה על לקחי קרבות נהר אלבארד, מדגיש כי חשיבות הניצחון הינו בהשלכות הפוליטיות שלו ובמרכזן תחילת השיח על אישיותו של הנשיא הבא של לבנון (אלחיאת, 6 בספטמבר).

לראש העמוד