חזבאללה חשף את קיומו של תרגיל גדול, שנערך בתחילת נובמבר במשך שלושה ימים בדרום לבנון.אימונים שקיימו בעבר פעילי חזבאללה בדרום לבנון (צילומי אילוסטרציה, טלוויזית אלמנאר, 1 באוגוסט 2006)

כללי

1. בתחילת נובמבר, קיים חזבאללה תרגיל נרחב בדרום לבנון, שתואר בכתבה עיתונאית בעיתון הלבנוני “אלאח’באר”, בעל הזיקה לחזבאללה, כ"תרגיל הגדול ביותר בהיסטוריה של חזבאללה". התרגיל נמשך שלושה ימים ונבחנו בו באופן מתודי היכולות הצבאיות של חזבאללה, כולל בתחומי הנשק הרקטי ונשק הנ"ט, על בסיס לקחי מלחמת לבנון השנייה.

2. מטרת התרגיל , להערכתנו, הנה לבחון את מוכנות התשתית הצבאית של חזבאללה, אשר עברה בשנה האחרונה תהליך של שיקום בעקבות הפגיעות שספגה במלחמת לבנון השנייה. מעבר לכך, עריכת התרגיל כמה ימים לאחר תרגיל בין-זרועי רחב היקף של צה"ל, ופרסום דבר קיומו של התרגיל והמתווים שנבחנו בו (כולל ירי הרקטות), נועדו להעביר מסר מרתיע לישראל לפיו גם חזבאללה הפנים את לקחי המלחמה וכי הוא נמצא במוכנות מבצעית גבוהה מול ישראל. לזירה הפנים-לבנונית, ליריביו ולתומכיו של חזבאללה, נועד התרגיל להעביר מסר של עוצמה ולהמחיש כי חזבאללה היה ונותר "המגן של לבנון" מול "תוקפנותה" של ישראל.

הרקע לתרגיל, מאפייניו ומטרותיו

3. שני בכירים בחזבאללה, סגן מנהיג חזבאללה שיח’ נעים קאסם וחבר הלשכה המדינית של הארגון מחמוד קמאטי , אישרו את דבר קיומו של התרגיל והתייחסו לרקע שלו ולמטרותיו. שיח’ נעים קסאם ציין שהתרגיל נערך על רקע תרגיל ישראלי גדול, שהשתתפו בו 50 אלף חיילים וקצינים 1 (ראיון לערוץ הטלוויזיה OTV , 5 בנובמבר). מחמוד קמאטי, חבר הלשכה המדינית של חזבאללה, ציין, כי התרגיל נערך בעקבות התמרונים הישראליים והחדירות האוויריות היום-יומית לשמי לבנון והוא נועד להמחיש שחזבאללה מוכן ולא ירשה "לאויב הישראלי" לבצע כל מעשה תוקפנות נוסף נגד לבנון ללא תגובה נחרצת (הערוץ האיראני אלעאלם, 5 בנובמבר).

4. סגן מנהיג החזבאללה שיח’ נעים קאסם הדגיש, כי התרגיל לא כלל העברת אמצעי לחימה במקומות שבהם הדבר אסור. לדבריו כוחות יוניפי"ל הבחינו בתנועות של פעילי הארגון, אולם הפעילים שהשתתפו בתרגיל לא היו חמושים. לפיכך, לטענתו, התרגיל לא הצריך תיאום עם כוחות יוניפי"ל ועם צבא לבנון ואין הוא סותר את החלטת מועצת הביטחון 1701 (ראיון לערוץ OTV , 5 בנובמבר).

מתווה התרגיל עפ"י העיתון "אלאח’באר"

5. להלן פרטים על התרגיל כפי שהתפרסמו בעיתון "אלאח’באר" (5 בנובמבר), עיתון לבנוני הנוקט קו פרו- חזבאללה ופרו- סורי מובהק:

א. התרגיל נמשך שלושה ימים . פקודת המבצע לתחילתו הוצאה כמה ימים לפני פרסום הכתבה ב"אלאח’באר" [(קרי, בתחילת נובמבר)
עפ"י כתבה אחרת בעיתון "אלחיאת", מה-6 בנובמבר, התקיים התרגיל בין ה- 2 ל- 4 בנובמבר].

ב. התרגיל התקיים מראש הנקרה ועד למורדת החרמון, מהגבול עם ישראל ועד למרחק של עשרות קילומטרים בעומק דרום לבנון
(עפ"י הכתבה בעיתון "אלחיאת", 6 בנובמבר, התקיים התרגיל גם בשתי שכונות בפרבר הדרומי השיעי של בירות).

ג. בתרגיל השתתפו אלפי פעילים של חזבאללה, נטלו בו חלק כל היחידות הצבאיות, הביטחוניות והלוגיסטיות בארגון ופיקח עליו באופן אישי מנהיג חזבאללה חסן נצראללה.

ד. התרגיל דימה " פעולה הגנתית כוללת מול מלחמה ישראלית כוללת נגד לבנון" . כמו כן הוא דימה תסריט של "התגברות הסכנה ללבנון אם ישראל תפתח בתוקפנות נגד סוריה".

ה. בתרגיל נבחנו כשלים ולקחים ממלחמת לבנון השנייה. בתרגיל נבחנה, בין השאר, מוכנות נשק הנ"ט שבידי חזבאללה, ויכולות חיל ההנדסה, ההגנה האווירית, יחידות העזרה הראשונה, התקשורת, יחידת הלוגיסטיקה ואף ה"הסברה הקרבית".

ו. לכוח הטילים של חזבאללה היתה את "הנוכחות הגדולה ביותר בתרגיל". במהלך התרגיל נבדקה המוכנות של רקטות רבות "כדי שהן תפעלנה עפ"י מנגנון מתואם, כך שהן תוכלנה לפגוע בכל השטח של פלסטין הכבושה". התרגיל דימה הפגזה של יחידת סיוע האש של חזבאללה לעבר "כל המוצבים הישראליים, עד לתוך פלסטין הכבושה".

ז. בתום התרגיל ברך חסן נצראללה את אלפי המשתתפים והביע תקווה ש"האויב והידיד" יבינו כי חזבאללה נמצא במוכנות מלאה כדי להתעמת עם כל סוגי האיומים הישראליים.

תגובות לתרגיל

ממשלת לבנון

6. ראש ממשלת לבנון פואצ’ סניורה טען כי לא נערכו תמרונים בשטח בדרום לבנון ולא נראו תנועות חריגות של גורמים צבאיים או אזרחיים. "מה שהתרחש היא בסך הכל סימולציה על הנייר בתוך חדרים… שלא התבצעה בשטח כלל ועיקר" ( אתר לבנון עכשיו, 5 בנובמבר). דבריו אלו נועדו לנסות ולמזער את משמעות קיומו של תרגיל רב ההיקף המהווה, בין השאר, התרסה ברורה מול הממשל הלבנוני.

יוניפי"ל

7. דוברת מטעם יוניפי"ל, יסמינה בוזיאן , הכחישה את הפרסומים בעיתון "אלאח’באר" תוך שהיא מסתמכת על כך שהממשל הלבנוני הכחיש ידיעה זאת. היא הוסיפה כי "הכוחות החמושים הלבנוניים הם הראשונים, אשר אחראיים על שמירה על הביטחון בדרום לבנון, ובכלל זה באחריותם לרוקן את האזור הנמצא בין ‘הקו הכחול’ לבין נהר הליטאני מגורמים חמושים או מנשק בלתי מאושר" ("אלשרק אלאוסט", 6 בנובמבר).

סוריה

8. מאמר שהופיע בעיתון הסורי "אלוטן" רואה בתרגילים של חזבאללה (ההתנגדות הלבנונית) "מסר אסטרטגי ופוליטי לגבי מידת הנכונות לבלום כל תוקפנות ישראלית". התרגילים הללו, לדברי כותב המאמר, מחזקים את האמונה בהצהרותיו של חסן נצראללה, שיכולותיה האנושיות, הצבאיות והטכנולוגיות של חזבאללה התחזקו מאז המלחמה. חזבאללה
"מכריז קבל עם ועולם על כך שהוא השלים את הפקת לקחי
מלחמת 2006 ומוכן לקראת כל הרפתקה ישראלית או אמריקנית בדמותה של תוקפנות נגד לבנון" ("אלוטן", 6 בנובמבר).

התרגיל מהווה הפרה בוטה של החלטת מועבי"ט 1701

9. החלטת מועבי"ט 1701, שהביאה לסיום מלחמת לבנון השנייה, נועדה להחיל את מרות הממשל הלבנוני על אזור דרום לבנון. עפ"י ההחלטה, באזור זה אמורים לפעול אך ורק ממשלת לבנון בסיוע יוניפי"ל כדי לאכוף את פרוז האזור מנוכחותם ומפעילותם של חזבאללה וגורמי טרור אחרים 2. עפ"י ההחלטה נצטווה מזכיר האו"ם להגיש למועבי"ט הצעות לפירוק הקבוצות המזוינות מנשקן, ובמרכזן חזבאללה, תוך שלושים יום.

10. התרגיל רב ההיקף שקיים חזבאללה, גם אם אלפי הפעילים שהשתתפו בו לא נשאו עמם נשק 3, מהווה הפרה של החלטת מועבי"ט 1701 , והתרסה ברורה מול יוניפי"ל והממשל הלבנוני. זאת, שכן הוא נועד בראש ובראשונה להפגין את המוכנות המבצעית של התשתית הצבאית, שחזבאללה שיקם מאז המלחמה ובתוכה גם את מערך הרקטות המכוון נגד ישראל. המסר של חזבאללה לפיו הוא "מגן לבנון" נוגד גם הוא את החלטת מועבי"ט 1701 לפיה הממשל הלבנוני בסיוע יוניפי"ל הנו האחראי הבלעדי על הביטחון בדרום לבנון.


1 המדובר בתרגיל בין-זרועי רחב היקף של צה"ל בפיקוד הצפון, שכינויו "שילוב זרועות 2", שהסתיים ב- 31 באוקטובר. התרגיל בוצע במרחב הגליל בעקבות הערכת מצב בה הוחלט להעתיקו מרמת הגולן, מתוך כוונה שלא ליצור מתיחות מול הסורים. התרגיל הנו מהגדולים שנערכו בשנים האחרונות ונטלו בו חלק עשרות אלפי משתתפים, ביניהם גם אנשי מילואים רבים (אתר האינטרנט של דובר צה"ל 31 באוקטובר).

2 לפירוט ראו: "שנה למלחמת לבנון השנייה: האם ובאיזו מידה יושמה החלטת מועצת הביטחון 1701, שהביאה לסיום המלחמה? (מאזן ביניים, 12 באוגוסט 2007).

3 כדי להימנע מעימותים חזיתיים עם צבא לבנון ויוניפי"ל, ולמנוע הפרעות מתהליך שיקום תשתיתו הצבאית, שומר חזבאללה בדרום לבנון מאז תום המלחמה על ניראות נמוכה. פעיליו מקפידים בדרך כלל ללבוש בגדים אזרחיים, להימנע מלשאת את כלי נשקם בגלוי, ולהימנע מחשיפה תקשורתית.

לראש העמוד