חמא”ס פתחה בקמפיין, שמטרתו העלאת נושא ירושלים לראש סדר היום של הציבור הפלסטיני


 
למעלה: העצרת בעזה לתמיכה במסגד אלאקצא (15 בנובמבר, ערוץ אלאקצא). משמאל: כרזה למען מסגד אלאקצא שהופיעה באתר האינטרנט של חמא"ס (אתר Palestine-info , 19 בנובמבר)

כללי

1. בימים האחרונים פתחה תנועת חמא"ס בקמפיין, שנועד להעלות את נושא ירושלים ומסגד אלאקצא לראש סדר היום של הציבור הפלסטיני, תוך מינוף "פורום ירושלים העולמי", שהתכנס באיסטנבול (17-15 בנובמבר). הקמפיין של חמא"ס מבוסס על הטענות השקריות, לפיהן מצוי מסגד אלאקצא בסכנה, בשל חפירת מנהרות מתחתיו ועקב פלישת פעילי ימין למתחם המסגד 1. במקביל מואשם אבו מאזן בנכונות לוויתורים בנושא ירושלים בוועידת אנאפוליס.

2. העלאת נושא ירושלים לראש סדר היום הציבורי ונפנוף מחודש בסיסמא, כי מסגד אלאקצא נמצא בסכנה, מאפשר לחמא"ס להציג עצמה כמי שנאבקת למען אינטרס לאומי פלסטיני סביבו קיימת הסכמה רחבה – פלסטינית, ערבית ואסלאמית. בו בזמן, מיועד הקמפיין להקשות על המו"מ שאבו מאזן מנהל עם ישראל לקראת מפגש אנאפוליס ("ועידת הבושה והקלון" בפי חמא"ס). בנוסף לכך, מעוניינת חמא"ס להסיט את תשומת הלב הפלסטינית מהמתיחות הפנימית הגואה, על רקע הירי של כוחות הביטחון של חמא"ס לעבר משתתפי העצרת לזכרו של ערפאת בעזה 2.

3. להלן עיקרי הפעילות ההסברתית שניהלה חמא"ס בנושא ירושלים ומסגד אלאקצא בימים האחרונים:

עצרת המונים ברצועת עזה למען ירושלים ומסגד אלאקצא

4. ב-15 בנובמבר אחר הצהריים התקיימה עצרת המונים ברצועת עזה להבעת תמיכה בירושלים ובמסגד אלאקצא. בעצרת נכחו כמה אלפי משתתפים (5,000 לדברי חמא"ס). ערוץ אלאקצא של חמא"ס הפסיק את שידוריו הרגילים ועבר למתכונת של שידורים ישירים מהעצרת.


העצרת בעזה (16 בנובמבר, ערוץ הטלוויזיה אלאקצא)

5. אסמאעיל רצ’ואן, מבכירי חמא"ס ברצועה, נאם בעצרת ושלהב את הקהל בקריאות "ברוח, בדם, נפדה אותך (מסגד) אלאקצא". עיקרי דבריו
(15 בנובמבר , ערוץ אלאקצא):

א. המשתתפים בעצרת הגיעו כדי לבטא את התנגדותם העזה כלפי " התקיפות הנפשעות שבוצעו בימים אלו נגד מסגד אלאקצא " . חמא"ס הזהירה את האויב הציוני מתקיפת המסגד, שכן "העולם יופתע מתגובת חמאס". אסמאעיל רצ’ואן הפנה מסר ל"לוחמי הג’האד" ול"אנשי ההתנגדות הפלסטינים" (קרי, לארגוני הטרור) להכין עצמם להגנה על מסגד אלאקצא.

ב. מסגד אלאקצא וירושלים עומדים במרכז ההתעניינות של כלל האומה הערבית והאסלאמית ולא של הפלסטינים בלבד. למען מסגד אלאקצא התכנס באיסטנבול "פורום ירושלים" הכולל 5,000 מנהיגים, משכילים ו"אנשי התנגדות". על העמים הערביים והאסלאמיים לצאת לרחובות כדי להביע זעם וגינוי כלפי ההתקפות הברבריות, שמבצע "האויב הציוני" על מסגד אלאקצא.

ג. על יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן להיזהר מפני השתתפות בוועידת אנאפוליס, "ועידת הבושה והקלון, ועידת הוויתורים…". "כניסתו של האויב הציוני וקבוצות המתנחלים להיכלו של מסגד אלאקצא הן הכנה למה שעתיד לקרות בוועידת אנאפוליס".

ד. חמא"ס לא תוותר על עקרונות העם הפלסטיני. היא מדגישה את "זכות השיבה" ואת "אופציית ההתנגדות" (קרי, הטרור) כ"אופציה אסטרטגית" לשחרור פלסטין כולה.

התבטאויות בכירי חמא"ס

6. ב -15 בנובמבר בשעות הערב נשא ראש ממשלת חמא"ס ברצועה אסמאעיל הניה נאום בו הדגיש את ה"סכנה" הנשקפת לירושלים והעלה על נס את חשיבות כינוס "פורום ירושלים העולמי" בתורכיה. עיקרי דבריו בהקשר לירושלים, שנאמרו בנאומו (15 בנובמבר, ערוץ אלאקצא):

א. ישראל ממשיכה לפגוע בירושלים ובמסגד אלאקצא. היא מתכננת לחפור מנהרות נוספות מתחת למסגד. פעילי ימין ישראלים, לטענתו, פלשו למתחם מסגד אלאקצא, והכנסת קיבלה את החלטה בקריאה ראשונה בעניין ירושלים 3. "הדבר מגיע בד בבד עם דרישתו של אולמרט מהרשות הפלסטינית, להכיר במדינה הישראלית כיהודית, כתנאי להצלחת מה שמכונה המו"מ הישראלי- פלסטיני".

ב. ירושלים ומסגד אלאקצא נמצאים בסכנה אמיתית , שלא תפוג אלא בהעדר "הכיבוש". הדרך להשבת הזכויות הלאומיות של הפלסטינים הנה השבת אחדותם הלאומית, אחרת תצליח המדיניות הישראלית, הדוגלת בייהוד, התנחלות, ושינוי האתרים הארכיאולוגיים וההיסטוריים – כדי למחוק את זהותה של ירושלים.

ג. תזמונה של "ההתקפה" הישראלית על ירושלים יחד עם כינוס "פורום ירושלים" ויום השנה להכרזת העצמאות הפלסטינית, הנם הוכחה נוספת לכך שהעצמאות הפלסטינית לא תהיה אמיתית בלי שירושלים תהיה בירתה של המדינה הפלסטינית העצמאית. כינוסו של "פורום ירושלים העולמי" ממחיש, כי קיים קונצנזוס
פלסטיני-ערבי-אסלאמי, באשר לאי ויתור על ירושלים ועל בעיית הפליטים.

7. צלאח אלברדאויל, דובר סיעת חמא"ס במועצה המחוקקת, פרסם הודעה לעיתונות ביום סיום "פורום ירושלים העולמי". בהודעתו קרא לפעול בדחיפות " כדי להדוף את התוקפנות נגד המקומות הקדושים ולעורר מאבק אסלאמי להצלת מסגד אלאקצא המבורך". הוא אמר, כי "הכיבוש [הישראלי] מבצע בכוונה תחילה סידרה של פשעים נגד המקומות
הקדושים – שריפה, הרס וחפירת מנהרות " . בהודעתו הדגיש "את הצורך להתאחד מאחורי ההתנגדות [קרי, הטרור] כאופציה היחידה והאסטרטגית להשבת הזכויות ולפעול לחשיפת הניסיונות של הכיבוש [לפעול] נגד ירושלים והמקומות הקדושים" ( 17 בנובמבר , Palestine- info ).

8. ערוץ אלאקצא של חמא"ס שידר במהלך ה-17-16 בנובמבר תכניות ושירי הסתה, בהדגישו כי "ירושלים נמצאת בסכנה" ומסגד אלאקצא חשוף להתקפות מצד ישראל. ב-16 בנובמבר עברה התחנה לשידור ישיר מאיסטנבול והעבירה את נאומו של שיח’ ראא’ד צלאח, ראש הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בישראל. כמו כן, הועברו ראיונות טלפונים עם משתתפי הכינוס כולל עם מחמד נזאל, חבר הלשכה המדינית של חמא"ס.


שיח’ ראא’ד צלאח נואם בפורום ירושלים העולמי באיסטנבול
(15 בנובמבר, אתר חמא"ס Palestine-info )

תהלוכות שיזמה חמא"ס בהם הושמעו מסרי אזהרה מפני ויתורים בנושא ירושלים

9. ב-16 בנובמבר התקיימו תהלוכות במחנה אלנציראת ובמחנה אלבריג’, שברצועת עזה לשם "הצלת מסגד אלאקצא". בתהלוכות השתתפו אנשי חמא"ס ופתח. השיח’ יוסף פרחאן, נציג חמא"ס, הצהיר, כי מטרת התהלוכה במחנה אלנציראת הנה "לומר לא לוועידת הסתיו [אנאפוליס] ולא לוויתורים בנוגע לירושלים ולזכות השיבה". הוא גינה את אלה "שרוצים למכור את ירושלים תמורת פרוטות" והזהיר, כי "סבלנותה של חמא"ס עומדת לפקוע…" (אתר Palestine-info , 16 בנובמבר)

10. בלבנון, במחנה הפליטים עין אלחלווה שליד צידון, ארגנה חמא"ס תהלוכה לאות סולידאריות עם ירושלים ומסגד אלאקצא. התהלוכה עוררה מתיחות בין תומכי חמא"ס לבין תומכי פתח (16 בנובמבר, רדיו אלשרק).


1 ביטוי מפורט לטענות הכזב המייחסות לישראל פגיעה במסגד אלאקצא ניתן למצוא בהודעת הסיום של "פורום ירושלים העולמי" באיסטנבול. ההודעה ציינה, כי "הפגיעות המסוכנות במקומות האסלאמיים הקדושים, (ובמקומות) הנוצריים, ובייחוד מסגד אלאקצא, והחפירות שמאיימות למוטט אותו במטרה להקים את בית המקדש היהודי על חורבותיו, מהווים איום לשלום ולביטחון באזור ובעולם…" (17 בנובמבר, סימז"ת מאיסטנבול).

2 לפירוט ראו לקט מידע: "שיא חדש בדיכוי האלים של פתח ברצועת עזה: במהלך עצרת זיכרון רבת משתתפים ליאסר ערפאת, שהתקיימה בעזה, פתחו אנשי ביטחון של חמא"ס באש לעבר הקהל. כתוצאה מכך נהרגו שישה מפגינים וכמה עשרות נפצעו. העצרת היוותה הפגנת כוח מרשימה של פתח וביטוי למחאה ציבורית נרחבת נגד שלטון חמא"ס" (13 בנובמבר, 2007).

3 מדובר בהצעת חוק של ח"כ גדעון סער שעברה ב-14 בנובמבר בקריאה טרומית. לפי הצעת החוק כל שינוי בשטחה של ירושלים יחייב רוב של 80 ח"כים, במקום 61 כקבוע היום בחוק יסוד ירושלים.

לראש העמוד