כוחות הביטחון עצרו חוליית טרור שכללה שלושה פעילי פת”ח, שניים מהם חברי מנגנון הביטחון הלאומי של הרשות הפלסטינית.אזור פיגוע הירי בקדומים בו נהרג אזרח ישראלי

(באדיבות זק”א, 19 בנובמבר)

1. כוחות הביטחון עצרו את חולית הטרור, שהייתה אחראית לפיגוע הירי ממכונית חולפת בסמוך לכפר פונדוק שמדרום מערב לקדומים (19 בנובמבר). 1 בפיגוע זה נהרג עידו זולדן ז"ל, תושב שבי שומרון, נשוי ואב לשני ילדים 2. את האחריות לפיגוע נטל פת"ח/גדודי חללי אלאקצא. דובר מטעם החמא"ס, סאמי אבו זהרי ברך על הפיגוע וציין כי הוא מהווה מסר למתכנסים באנאפוליס כי העם הפלסטיני דבק ב"זכויותיו", בעקרונותיו וב"התנגדות" (קרי, הטרור).

2. עתה הותר לפרסום כי בסריקות שערכו כוחות הביטחון יום לאחר הפיגוע נעצרו שניים מחברי החוליה. השניים הודו ברצח עידו זולדן ז"ל, שחזרו את פרטי פיגוע הירי והסגירו את כלי נשק באמצעותו בוצע הירי. לדבריהם הם המתינו בצד הדרך לרכב חולף ולאחר שזיהו את רכבו של עידו זולדן כרכב ישראלי החלו לעקוב אחריו, עקפו אותו וביצעו את הירי לעברו תוך כדי נסיעה. שותף שלישי לרצח נעצר (2 בדצמבר) על ידי מנגנוני הביטחון הפלסטינים והודה כי הוא זה אשר סיפק לחוליית הביצוע את כלי הנשק .

3. שני המחבלים שנעצרו ע"י כוחות הביטחון הישראליים הם : ד’אפר אחמד עומר ברהם, פעיל מנגנון הביטחון הלאומי בראמאללה , ועבדאללה עבד אללטיף עלי ברהם. מחבל נוסף שאדי עבד אללטיף מחמד ג’מעה, פעיל מנגנון הביטחון הלאומי בסלפית , נעצר ע"י מנגנוני הביטחון הפלסטינים. כל השלושה הם פעילי פת"ח .

4. מנגנון הביטחון הלאומי , ששניים מהעצורים נמנים על שורותיו, הוקם בעקבות הסכמי אוסלו, על מנת שיהווה גרעין לצבא הפלסטיני העתידי. זהו המנגנון הגדול ביותר ביהודה ושומרון והוא מונה כ-12,000 איש. בראשו עומד ד’יאב אלעלי (אבו אלפתח). המנגנון, הסובל מקשיים תפקודיים, עוסק בשגרה בעיקר בביצוע סיורים, איוש מחסומים ומשימות ביטחוניות נוספות לאכיפת חוק וסדר. כמו כן עוסק המנגנון בהתמודדות מול החמא"ס.

5. עם זאת, מנגנון הביטחון הלאומי ומנגנוני הביטחון האחרים של הרשות הפלסטינית, אינם מטפלים באופן אפקטיבי בפירוק התשתיות המבצעיות של הטרור, כפי נדרש מהרשות בהתאם למפת הדרכים. מנגנונים אלו אינם יוזמים פעולות טרור נגד ישראל. אולם מעצר חוליית הטרור שביצעה את הפיגוע ליד קדומים, עלול להעיד כי בקרבם ובקרב פת"ח ישנם גורמים, גם אם המדובר בחריגים, שאינם סרים למרותו של אבו מאזן והם מבצעים פיגועי טרור נגד ישראל על בסיס מדיניות וסדר יום משלהם.


1 על פי דובר צה"ל, 2 בדצמבר.

2 לפירוט נוסף אודות האירוע ראו לקט מידע מה- 20 בנובמבר: "פיגועים של ארגוני הטרור במקביל למסע תעמולה נגד מפגש אנאפוליס" .

 

לראש העמוד