חדשות העימות הישראלי-פלסטיני (15-9 ינואר 2008)ראש ממשלת ישראל אהוד אולמרט ונשיא המדינה מקבלים את פניו של נשיא ארה”ב ג’ורג’ בוש
(לע”מ, 9 בינואר)

עיקרי הדו"ח

  במוקד הפעילות עמד ביקורו של נשיא ארה”ב בישראל וברשות הפלסטינית שנועד להאיץ בשני הצדדים לקדם את תהליך אנאפוליס. הנשיא בוש חזר על עמדותיו המוכרות באשר לעקרונות הסכם הקבע, הדגיש כי הוא מצפה להסכם שלום עד סוף 2008 והבטיח לחזור לאזור בחודש מאי על מנת לבחון את מצב המו”מ הישראלי-פלסטיני. תנועת החמא”ס ליוותה את ביקורו בקמפיין הסתה, שכלל הכפשות אישיות כלפי הנשיא.

  את ביקור הנשיא ליווה מטח רקטות כבד שנורה בעיקר לעבר העיר שדרות. אחת מהן פגעה בבית מגורים, סמוך למיטתו של תינוק בן מספר שבועות. כמו כן עובד בשדות קיבוץ עין השלושה שבנגב המערבי נהרג מירי צלף פלסטיני (15 בינואר). בפעילות הסיכול והמנע של כוחות הביטחון הישראליים בלטה תקיפת מספר חוליות מחבלים, מהקרקע ומהאוויר, ב-15 בינואר. מקורות פלסטינים דיווחו על לפחות 18 הרוגים אחד מהם בנו של פעיל חמא”ס מחמוד אלזהאר. חמא”ס איים בהשבת “מהלומות כואבות” נגד ישראל.

אירועים בולטים בשטח

צלף פלסטיני הרג עובד בשדות קיבוץ עין השלושה

  מתנדב מאקוודור, קרלוס אנדרס מוסקרה צ’אבס, כבן 20, שעבד בשדות קיבוץ עין השלושה בסמוך לגדר המערכת (צפון מערב הנגב כ- 8 ק"מ מזרחית לח’אן יונס), נורה למוות מירי רובה של צלף פלסטיני . חמא"ס/גדודי עז אלדין אלקסאם נטלו על עצמם את האחריות לביצוע הפיגוע (אתר אלקאסם, 15 בינואר).

מטח כבד של רקטות ביום הגעת הנשיא בוש

  נמשך ירי הרקטות לעבר יישובי הנגב המערבי אף כי בהיקפו חלה ירידת מה. סה"כ נורו במהלך השבוע האחרון 16 רקטות (לעומת 26 רקטות בשבוע שעבר) מהן נורו 10 רקטות ביום נחיתתו של נשיא ארה"ב בוש בישראל (9 בינואר). רוב הרקטות ביום זה נורו לעבר העיר שדרות. אחת הרקטות פגעה בבית מגורים בעיר שדרות, סמוך למיטתו של תינוק בן כמה שבועות והשנייה במרכז העיר. ארבעה בני אדם נפצעו ביניהם נער ונערה. רקטה נוספת פגעה בלול בקיבוץ נחל עוז וגרמה לו נזק. בנוסף נורו במהלך השבוע האחרון 25 פצצות מרגמה.

  וועדות ההתנגדות העממית נטלו אחריות על הירי ביום ביקור הנשיא בוש. לדברי דובר הארגון הירי הוא בבחינת איתות לנשיא בוש כי הפלסטינים לא יסכימו להפסיק את "התנגדות" אלא אף יגבירו את הירי. במקרה ירי נוסף לעבר קיבוץ יד מרדכי נטל על עצמו את האחריות ארגון המכנה עצמו "פתח אלאסלאם באדמת הרבאט" (פורום "אנא אלמסלם", 12 בינואר) 1 .

מדיניות הירי של חמא"ס

  החמא"ס, כדרכה בחודשים האחרונים, אינה מבצעת ירי רקטות לעבר שטח ישראל. עם זאת, בכתבה בביטאון החמא"ס אודות פעולת צה"ל במחנה הפליטים אלבוריג’ (6 בינואר) מפורטת האסטרטגיה בה נקטה הזרוע המבצעית/טרוריסטית של החמא"ס נגד כוחות צה"ל. בכתבה נאמר כי בצד ירי פצצות המרגמה חזרה החמא"ס לעשות שימוש נגד כוחות צה"ל הפועלים ברצועה גם ברקטות קסאם (אלרסאלה, 10 בינואר).

  בישיבת הממשלה דיווח ראש שירות ביטחון כללי, יובל דיסקין, כי בין החמא"ס לבין ארגוני הטרור ברצועה קיים תיאום גובר והולך בכל הקשור לביצוע פיגועי טרור וירי רקטות . לדבריו לחמא"ס הייתה מעורבות ישירה בכל ירי הרקטות בשבועיים האחרונים שבוצע על ידי וועדות ההתנגדות העממית ופת"ח/גדודי חללי אלאקצא (כתבתם של ברק רביד , עמוס הראל ואבי יששכרוף, הארץ, 14 בינואר).

חומר נפץ התגלה במשלוח הומניטארי שנועד לרצועת עזה

  כוח צה"ל שערך בדיקה מדגמית במעבר כ רם שלום של משאית שהובילה ציוד הומניטארי לרצועת עזה, שכלל בין היתר קמח וסוכר, גילה שתי טונות של דשן המשמש כחומר נפץ לייצור רקטות ומטעני חבלה. יצוין כי אין זו הפעם הראשונה בה מנסים ארגוני הטרור להעביר חומרי חבלה לתוך הרצועה במסווה של ציוד הומניטארי ( ynet, 15 בינואר) 2 .

פעילות סיכול ומנע

רצועת עזה

  במהלך השבוע נמשכה פעילות הסיכול והמנע של צה"ל ברצועת עזה במסגרתה פעל צה"ל נגד חוליות שיגור רקטות ופצצות מרגמה, פעילי טרור ומחנה אימונים. פעולה רחבת היקף התבצעה ב-15 בינואר במהלכה הותקפו מספר חוליות טרור מהקרקע ומהאוויר. מקורות פלסטינים דווחו על לפחות שמונה עשר פלסטינים הרוגים ביניהם חסאם אלזהאר, בנו של בכיר החמא"ס מחמוד אלזהאר , שעל פי הודעה של משרד הפנים בממשלת הניה היה פעיל במנגנון הביטחון והאבטחה.


מחמוד אלזהאר מגיע לבית החולים לאחר היוודע מות בנו
(ערוץ אלג’זירה, 15 בינואר)

•  בעקבות הפעולה הנרחבת של צה"ל גינו בכירי החמא"ס את מה שהם מכנים "הטבח הישראלי". ראש ממשלת חמא"ס, אסמאעיל הניה אמר כי הפעולה היא במסגרת "סדרת מעשי הטבח וההתנקשויות" שמבצעת ישראל בעזה. (אתר Palestine-info , 15 בינואר). אבו עבידה , דובר הזרוע המבצעית טרוריסטית של חמא"ס איים כי ישראל תספוג "מהלומות כואבות" וכי בלחימה נגד ישראל הם יעשו שימוש "בכל הכוח והאמצעים שברשותם". מחמוד אלזהאר אמר כי לרשות הפלסטינית חלק בהסלמה וכי חמא"ס תגיב בכל האמצעים (ערוץ אלאקצא, 15 בינואר)

•  יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן פרסם אף הוא תגובה שהייתה יוצאת דופן בחריפותה בה גינה את פעילות צה"ל בעזה אותה כינה "מעשה טבח ושחיטה נגד העם הפלסטיני" (ללא איזכור ירי הרקטות ופיגועי הטרור המתמשכים). לדבריו, אירועים כגון אלה לא יעברו בשתיקה והם אינם מובילים לשלום (ופא, 15 בינואר).

•  עוד יצוינו במסגרת פעילות כוחות הביטחון במהלך השבוע:

•  13 בינואר – בפעילות משותפת של כוחות הביטחון בוצעה תקיפה במחנה הפליטים שאטי (מערבית לג’בליה), בסמוך לביתו של אסמאעיל הניה. כתוצאה מהתקיפה נהרגו נצ’אל עמודי , פעיל בוועדות ההתנגדות העממית ומאהר מבחוח (אלרעד) פעיל בכיר בצבא האסלאם, שהיו מעורבים בירי רקטות לעבר יישובי הנגב המערבי.


שרידי המכונית שהותקפה בסמוך לביתו של אסמאעיל הניה
(אלג’זירה, 14 בינואר)

•  12 בינואר – כוח צה"ל תקף מחנה אימונים של חמא"ס בסמוך לח’אן יונס שבדרום רצועת עזה. על פי דיווחים פלסטינים נהרגו כתוצאה מהתקיפה שני פעילי הזרוע המבצעית/טרוריסטית של החמא"ס. כמו כן נפצעו חמישה בני אדם.

•  9 בינואר – כוח צה"ל תקף חוליית משגרי פצצות מרגמה באזור בית חאנון, שצפון רצועת עזה, זמן קצר לאחר שחברי החוליה שיגרו חמש פצצות מרגמה לעבר ישראל. על פי דיווחים פלסטינים שני ההרוגים היו חברי פת"ח (ופא, 9 בינואר).

יהודה ושומרון

  כוחות הביטחון המשיכו בפעילות סיכול ומנע ביהודה ושומרון במסגרת זו יצוינו:

•  15 בינואר – במהלך הלילה עצרו כוחות הביטחון 13 מחבלים רובם באוזר שכם (דובר צה"ל)

•  14 בינואר – בכליו נער שהגיע לנקודת הביקורת של צה"ל בבית פוריק (דרומית מזרחית לשכם) נמצאה פצצת מרגמה בקוטר 60 מ"מ (דובר צה"ל) .

תהליך אנאפוליס

ביקור נשיא ארה"ב בישראל וברשות הפלסטינית

  נשיא ארה"ב ג’ורג’ בוש ביקר בישראל וברשות הפלסטינית ( 9- 11 ינואר) במטרה להאיץ בשני הצדדים לקדם את תהליך אנאפוליס. בביקורו הוא נועד עם ראש ממשלת ישראל, יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן , ובכירים בישראל וברשות. הנשיא בוש הדגיש כי הוא מצפה לחתימת הסכם שלום עד סוף 2008 והודיע כי הוא ישוב לאזור במאי 2008 על מנת לבחון את מצב המו"מ הישראלי- פלסטיני ולהשתתף בחגיגות השישים של ישראל.


נשיא ארה"ב וראש ממשלת ישראל (לע"מ, 9 בינואר)

  במהלך ביקורו קרא הנשיא לשני הצדדים לגבש הסכם, שיאפשר לאבו מאזן להציג לעמו חלופה ברורה לחזון הסבל שיכולה להציע החמא"ס. בהודעה מיוחדת לסיכום ביקורו בישראל וברשות (10 בינואר) חזר הנשיא בוש על עמדותיו המוכרות באשר לעקרונות לפיהן ינוהל המו"מ בסוגיות הקבע. עיקרי דבריו (הארץ, 11 בינואר): הקמת שתי מדינות לאום, פלסטין הבית הלאומי לפלסטינים וישראל בית לאומי ליהודים; סיום הכיבוש הישראלי שהחל ב- 1967 תוך ביצוע חילופי שטחים והתאמות של קווי הפסקת האש מ- 1949; גבולות בני הגנה לישראל; הבטחת הרציפות הטריטוריאלית של המדינה הפלסטינית; פתרון בעיית הפליטים במסגרת המדינה הפלסטינית תוך הקמת מנגנוני פיצוי בינלאומיים; דחיית הדיון בסוגיית ירושלים לשלב מאוחר יותר.

  באשר לטיפול בבעיות הביטחוניות השוטפות ציין הנשיא בוש כי "לא תהיה מדינה פלסטינית כל עוד נמשך הטרור" בהדגישו כי ארה"ב מחויבת לביטחונה של ישראל. עוד אמר כי כל הסכם שיושג יגיע לשלב היישום רק לאחר עמידת שני הצדדים בהתחייבויות מפת הדרכים, בדגש על לחימה פלסטינית בטרור, הקפאת בנייה בהתנחלויות ופינוי מאחזים בלתי חוקיים [שם].

תגובות הצד הפלסטיני לביקור הנשיא בוש

הרשות הפלסטינית

  בתום ביקורו של הנשיא בוש בראמאללה קיים אבו מאזן מסיבת עיתונאים, ששודרה בטלוויזיה הפלסטינית (10 בינואר). אבו מאזן ברך את הנשיא בוש והביע שביעות רצונו מתוצאות הביקור אותו הגדיר כהיסטורי. הוא ציין כי הפלסטינים פתחו במו"מ עם הצד הישראלי, בפיקוח ישיר של האמריקאים, אודות כל סוגיות הסדר הקבע. אבו מאזן הביע תקוותו להצלחת המו"מ ולהקמת מדינה פלסטינית עצמאית עוד בתקופת הנשיא בוש ולסיום לכיבוש הישראלי שהחל ב- 1967.


כוחות ביטחון של הרשות הפלסטינית מפזרים בכוח הפגנה נגד ביקור הנשיא בוש בראמאללה
(ערוץ אלאקצא, 19 בינואר)

  צאא’ב עריקאת, ראש מחלקת המו"מ באש"פ, התייחס להצהרת הנשיא בוש בה התחייב לתמוך באופייה היהודי של מדינת ישראל. בראיון לעיתון הבינערבי "אלשרק אלאוסט" (9 בינואר) הוא ציין: "ההצהרות של בוש אינן מקובלות כלל ועיקר. הן מבטאות את השקפתו הסובייקטיבית, ואינן מחייבות את הפלסטינים… הוא יודע היטב מהי עמדת הרשות הפלסטינית בנושא זה, ואבו מאזן הודיע לו על כך באופן אישי". עריקאת הדגיש כי הרשות הפלסטינית מגדירה את "ישראל" כ"ישראל" בלבד: "יותר מ 20% מאוכלוסייתה אינם ישראלים אלא פלסטינים ערבים".

  ביקורו של הנשיא בוש לווה בהערכות ביטחונית מוגברת של אלפי פעילי מנגנוני הביטחון הפלסטינים בראמאללה. המנגנונים פיזרו באלימות שתי תהלוכות שנערכו בראמאללה להבעת גינוי על ביקורו של הנשיא בוש (10 בינואר). כמו כן עצרו המנגנונים כמה עשרות פעילים של מפלגת השחרור , מפלגה אסלאמית רדיקלית, שבלטה בהפגנות נגד הרשות הפלסטינית בעת מפגש אנאפוליס. לטענת מפלגת השחרור בוצעו המעצרים בתגובה על חלוקת כרוז המגנה את ביקור הנשא בוש. בכרוז נכתב,בין השאר, כי ידיו של בוש מגואלות בדם המוסלמים וכי הוא מונע ע"י האיבה שלו כלפי האסלאם ושמירתו על האינטרסים של היהודים (אתר החמא"ס Palestine- info , 11 בינואר).

תנועת החמא"ס וארגוני הטרור האחרים

  תנועת החמא"ס ארגנה קמפיין הסברתי נגד ביקורו של הנשיא בוש, תוך הוקעת ארה"ב ושימוש בגידופים אישיים כלפי הנשיא (כינויו "פושע מלחמה" ו"נותן החסות לטרור"). פעילי החמא"ס ארגנו הפגנות מחאה ברצועת עזה וכלי התקשורת ודוברים של החמא"ס הרבו לתקוף את ארה"ב, ישראל והרשות הפלסטינית 3. בעצרת המחאה המרכזית בעזה השתתפו עשרות אלפים של תומכי החמא"ס, שנשאו כרזות ועליהן הכתובת "בוש הרוצח" ושרפו את דגלי ישראל וארה"ב.


הנשיא בוש מוצג ע"י חמא"ס כפושע מלחמה

( Palestine-info , 14 בינואר)

  במסגרת הקמפיין ההסברתי להוקעת הביקור:

•  ראש ממשלת חמא"ס אסמאעיל הניה הצהיר כי מטרת הביקור הייתה לנסות ולבטל את "זכות השיבה", להוציא את ירושלים ממסגרת הפתרון, להשאיר את ההתנחלויות ולהמשיך לבנות את הגדר. לדבריו הצד הפלסטיני דוחה את עקרון הענקת הפיצויים לפליטים (אותו הזכיר בוש בנאומו). לדברי הניה הביקור ינציח את הפילוג בעם הפלסטיני ואת "ההגמוניה האמריקאית- ישראלית באזור" (ערוץ אלג’זירה, סוכנות מען, 11 בינואר).

•  באתר האינטרנט של חמא"ס התפרסמה הודעה חריפה בה כונה הנשיא בוש כ"ראש הרוע בעולם" ו"השטן הגדול ביותר בממשל האמריקאי ". ביקורו בגדה המערבית נועד לשים קץ לבעיה הפלסטינית, לחזק את השתלטות ישראל על המולדת הפלסטינית ולהציל את "ממשלת הטרור הציוני" מהמצוקות מהן היא סובלת. ההודעה קוראת לממשל אבו מאזן (המכונה "שלטון המקאטעה") לא לסמוך על הממשל האמריקאי "ולהתלכד סביב אופציית ההתנגדות" (קרי, האלימות והטרור) Palestine- info) , 9 בינואר).

•  אסאמה חמדאן, נציג חמא"ס בלבנון , ציין כי עמידת הנשיא בוש על כך שישראל הינה בעלת אופי יהודי משמעותה "שלא יהיה שלום בתקופה של הממשל הזה". הוא אמר כי בוש הינו פושע מלחמה וקרא לקהילה הבינלאומית להעמידו לדין בגין הפשעים שביצע ממשלו בפלסטין, עיראק, לבנון, סודאן ומקומות נוספים בעולם ( Palestine- info , 10 בינואר).


הפגנה בעזה נגד ביקור בוש, אותה ארגן החמא"ס
(עיתון פלסטין, 10 בינואר)


שריפת תמונת הנשיא בוש בעת ההפגנה בעזה נגד ביקור הנשיא בוש

(ערוץ אלאקצא, 9 בינואר)

מינוי הגנרל וויליאם פרייז’ר כראש המנגנון לפיקוח על יישום מפת הדרכים

  נשיא ארה"ב מינה ב- 10 בינואר את הגנרל וויליאם פרייז’ר לתפקיד ראש המנגנון לפיקוח על מפת הדרכים. פרייז’ר, איש חיל האוויר, מכהן בתפקידו הנוכחי כעוזר ליו"ר המטות המשולבים והוא מהווה איש קשר מרכזי למשה"ח האמריקאי. המנגנון נועד להוות כלי בלתי תלוי בידי הממשל לגישור על פערי תפיסות בין ישראל לפלסטינים ולניתוח אובייקטיבי של התקדמות הצדדים במימוש מחויבותם בשלב הראשון למפת הדרכים.

  הגנרל פרייז’ר מצטרף לשני גנרלים אמריקאים נוספים המעורבים במו"מ הישראלי פלסטיני: קית דייטון מזרוע היבשה, המתאם הביטחוני בין שני הצדדים; וג’יימס ג’ונס, מחיל הנחתים, המייעץ להקמת מוסדות הביטחון של הרשות הפלסטינית בעקבות מפגש אנאפוליס.

פגישות צוותי המו"מ

  ב- 8 בינואר, ערב ביקור הנשיא בוש, נפגשו ראש הממשלה אולמרט ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. בתום הפגישה הצהיר צא’אב עריקאת כי היא היתה רצינית, כנה, מעמיקה ונערכה באווירה חיובית. לאחר ביקור בוש החל ב- 14 בינואר המו"מ על סוגיות הליבה, עם פגישתם של צוותי המו"מ בראשות שרת החוץ ציפי לבני וראש הצוות הפלסטיני אבו עלאא’. בראיון שהעניק אבו עלאא’ לאחר הפגישה הוא הביע תקוותו שהיא תוביל למו"מ אינטנסיבי בסוגיות הליבה: הגבולות, ההתנחלויות, ירושלים, המים, הפליטים, והביטחון, לצד ועדה לשחרור אסירים 4.

הזירה הפנים-פלסטינית

פעילות מנגנוני הביטחון הפלסטינים

שכם

  תשעה ממפקדי גדודי חללי אלאקצא, הזרוע המבצעית- טרוריסטית של פתח, פעילי התארגנות "פרשי הלילה" בשכם, הסגירו את עצמם לידי מנגנוני הביטחון הפלסטינים ב- 7 בינואר. מבוקש נוסף הסגיר עצמו ב- 8 בינואר (סוכנות מען משכם, 8 בינואר). יוזכר כי הסגרתם בוצעה יומיים לאחר שכוחות הביטחון הישראלים סיימו מבצע נרחב היקף נגד תשתיות הטרור בשכם במהלכו נעצרו 23 מבוקשים. פעילות כוחות הביטחון הישראליים נגד תשתיות הטרור באזור שכם עודנה נמשכת (ראו פרק פעילות סיכול ומנע).

  מהדי אבו ע’זאלה, דובר "גדודי חללי אלאקצא" טען כי לא הופעל על התשעה כל לחץ והחלטתם נבעה מרצון שלא לתת לישראל אמתלא לפלוש לשכם. הוא הוסיף כי הם יישארו שלושה חודשים במטה [המנגנונים] אלג’ניד, ימסרו את נשקם, ויחתמו על התחייבות להפסיק את פעילותם נגד ישראל ולפעול תחת המרות המדינית של הרשות הפלסטינית (מען, 8 בינואר).

  מושל שכם ג’מאל אלמחיסן תאר את המעשה כ"צעד אמיץ" והביע תקוותו שבעקבות התשעה ילכו גם פעילים של ארגונים אחרים. (אתר פאל- מדיה, 8 בינואר). "גדודי אבו עלי מצטפא", הזרוע המבצעית- טרוריסטית של החזית העממית, הזדרזו להבהיר כי הם לא יסכימו למסור את נשקם ("נשק ההתנגדות") וכי הם ימשיכו "בהתנגדות המזוינת, על כל צורותיה" (אתר האינטרנט של אבו עלי מצטפא, 10 בינואר).

  ראש המודיעין הצבאי בשכם עקיד (אל"מ) אבו אלעבאס, מסר לכתב סוכנות "מען" (14 בינואר) על חשיפת תיק ובו 16 ק"ג חומרי נפץ ורקטה ללא ראש הנפץ. התיק נמצא בעיר העתיקה בשכם. מנגנוני הביטחון הפלסטינים פתחו בחקירה למציאת הגורם שברשותו היה תיק זה. דובר מטעם התארגנות (בלתי מוכרת) המתקראת "גדודי חללי אלאקצא- פלוגות האמת והחופש" טען כי הציוד שנמצא שייך להם. וכי ברשות אותה ההתארגנות רכיבי רקטות נוספים (סוכנות "מען" מבית לחם, 14 בינואר).

בית לחם

  מפקד הביטחון הלאומי בבית לחם עקיד (אל"מ) אחמד אלהדאר הצהיר כי מנגנוני הביטחון הפלסטינים עצרו חברים בשלוש חוליות המשתייכות ל"כוח המבצע" של החמא"ס. ברשותם נמצאו נשק קר והודעות הסתה נגד הרשות הפלסטינית (אתר PNN , 7 בינואר). החמא"ס הכחישה כי בגדה המערבית ישנם תאים המשתייכים ל"כוח המבצע" וכינתה את ההודעה בעניין זה כשקרית ( Palestine- info , 8 בינואר)

מחוז ג’נין

  מנגנוני הביטחון הפלסטינים החלו ב- 10 בינואר במבצע להשלטת חוק וסדר במחוז ג’נין במסגרת המאבק נגד האנרכיה. במסגרת המבצע נחלו המנגנונים הצלחות ברדיפה אחר מבוקשים ע"י החוק (סוחרי סמים ונשק) ותפסו מכוניות גנובות (אתר PNN , 10 בינואר). בדיווחי התקשורת הפלסטינית על פעילות זאת אין אזכור לכך שהיא מכוונת נגד התשתיות של ארגוני הטרור.

הברחת כסף ואמצעי לחימה לרצועה ע"י החמא"ס

  ראש השב"כ יובל דיסקין דיווח בישיבת הממשלה ב- 13 בינואר כי החמא"ס הצליח להבריח בשבועות האחרונים לרצועת עזה כ- 100 מיליון דולר דרך מעברי הגבול. להערכת השב"כ בכירי החמא"ס שחזרו לרצועה מהעלייה לרגל בסעודיה הביאו עמם סכומי כסף גדולים, המוזרמים לאנשי החמא"ס ואינם מגיעים כלל לתושבי הרצועה. באשר להברחות הנשק במנהרות דרך ציר "פילדלפי" ציין דיסקין כי הן נמשכות ואין שיפור בפעילות המצרית בתחום זה- "עולם כמנהגו נוהג" (הארץ, 14 בינואר, כתבתם של ברק רביד , עמוס הראל ואבי יששכרוב).


1 על הודעה נוספת של הארגון ראו: "חדשות העימות הישראלי פלסטיני 31-16 בדצמבר 2007"

2 ראו בהקשר לקט מידע: "כוחות הביטחון עצרו לפני מספר שבועות באחד המעברים ביהודה ושומרון משאית ובה כ-6 טונות אשלגן חנקתי. חומר זה, המשמש לייצור חומרי נפץ, יועד לפעילי טרור והוסווה בשקי סוכר, שנשלחו כסיוע מהאיחוד האירופי" (30 בדצמבר 2007).

3 לקמפיין ההסברתי של החמא"ס הצטרף מנהיג חזבאללה חסן נצראללה , שתקף בנאומו את ביקור הנשיא בוש, המייצג לדבריו את "מחנה השטנים" המתבסס על כוח ועל הולכת שולל של דעת הקהל. ביקורו של בוש הוצג על ידי חסן נצראללה כיום שחור בהיסטוריה של האומה הערבית. נאומו של חסן נצראללה, שהוקרן על מסך ענק באולם "סיד אלשהדא’ " בשכונה השיעית אל רויס, לווה (כמקובל) בקריאות של הקהל: "מוות לאמריקה, מוות לישראל" (אלמנאר, 10 בינואר).

4 ראש מחלקת המו"מ באש"פ צאא’ב עריקאת הצהיר כי בישיבת צוות ההיגוי של המו"מ שנערכה ב- 7 בינואר 2008 ביקש הצד הפלסטיני, שתורכב ועדה לאסירים במסגרת המו"מ על סוגיות הליבה של הסדר הקבע (אלאיאם, 8 בינואר).

לראש העמוד