כוחות הביטחון הישראליים ממשיכים לחשוף תשתיות טרור ולפגוע בפעילים מבצעיים המעורבים בתכנון פיגועים נגד יעדים ישראליים ביהודה ושומרון


 

מימין: לוחם צה”ל בעת פעילות נגד מבוקשים בשכם במהלכה נהרג אחמד סנקארה.
משמאל אמצעי הלחימה שנתפסו ברשותו של המחבל ההרוג (דובר צה”ל, 18 בינואר)

כללי

1. כוחות הביטחון הישראליים חשפו לאחרונה תשתית טרור מבצעית, והרגו מספר פעילי טרור בולטים ביהודה ושומרון. בולטת במיוחד תשתית הג’האד האסלאמי בפלסטין שנחשפה באזור בית לחם שפעיליה התכוונו, בין השאר, להניח מטען על פסי הרכבת בין תל-אביב לירושלים. מנגנוני הביטחון הפלסטינים, הפועלים לאכיפת חוק וסדר, אינם פועלים באופן אפקטיבי לפירוק תשתיות טרור הממשיכות להוות איום ממשי על ישראל.

חשיפת מעבדת חבלה באזור בית לחם 1

2. ב-17 בדצמבר חשפו שירות בטחון כללי וצה"ל מעבדת חבלה בכפר נחלין (ממערב לבית לחם). במעבדה נמצאו חומרים כימיים רבים המשמשים להכנת חומרי נפץ ומטענים.

3. המעבדה שייכת לחוליה המונה ארבעה פעילי הג’האד האסלאמי בפלסטין. היא מוקמה בביתו של אחד הפעילים רזק מחמד אחמד ג’אדה, תושב נחלין , בן 28 . חברי החוליה, שניים תושבי נחלין ושניים תושבי בתיר, מסרו בחקירתם כי את המידע על הכנת מטעני החבלה השיגו באמצעות האינטרנט . הם גם רכשו חומרים המשמשים לייצור מטעני חבלה וניסו לגייס כספים.

4. חברי החוליה הודו בחקירתם כי התכוונו לבצע שורה של פיגועים נגד יעדים אזרחיים וצבאיים בישראל בין היתר תכננו :

א. הנחת מטען על פסי הרכבת בין תל-אביב וירושלים בסמוך לכפר בתיר.

ב. הפעלת מטענים נגד כלי רכב ישראלים.

ג. פיגוע נגד רכב הביטחון של הישוב ביתר עילית.

ד. פיגוע משולב של הנחת מטען וידוי רימונים נגד ג’יפ צה"ל .

5. בעקבות המידע שמסרו חברי החוליה נתפס בביתו של פעיל נוסף, עאצם מעמר, מטען חבלה במשקל 8 ק"ג מוסתר בתוך מטף כיבוי אש. כמו כן נמצאו 25 ק"ג אשלגן חנקתי המשמש לייצור חומרי נפץ, 2מערכת הפעלה סלולארית ודיסקים הכוללים תיעוד ניסויים שערכו חברי החוליה להכנת מטענים.

הריגתו של פעיל מבצעי בכיר בג’האד האסלאמי בפלסטין בקבטיה

6. ב-16 בינואר הרגו כוחות הביטחון בעיירה קבטיה דרומית לג’נין את וליד עבידי (אבו אלקסאם), שהיה פעיל מבצעי בכיר בפלוגות ירושלים, הזרוע המבצעית טרוריסטית של הג’האד האסלאמי בפלסטין. עבידי, בן 42 , תושב בורקין, היה אחראי לתכנון וביצוע פיגועים נגד ישראל. בין השאר הוא עמד מאחרורי פיגועי התאבדות בהם פיגוע ההתאבדות בדרום תל-אביב ב-17 באפריל 2006 בו נהרגו 9 בני אדם . 3

7. כתבה שנכתבה אודותיו באתר האינטרנט של הג’האד האסלאמי בפלסטין נאמר כי הוא היה אחראי לייצור מטעני חבלה רבים "ונפל בחלקו הכבוד לייצר מאות מטענים שפלוגות ירושלים פוצצו במחנה הפליטים ג’נין בשלוש השנים האחרונות" תוך הסבת הרוגים ופצועים לאויב הישראלי. כמו כן נאמר, כי התנגד לתהליך מסירת הנשק תמורת חנינה לו ולשאר "לוחמי הג’האד" (אתר פלוגות ירושלים, 16 בינואר).

8. גורמים בג’האד האסלאמי בפלסטין התבטאו בחריפות נגד הריגתו. אחמד אלעארורי, פעיל בכיר של הארגון אמר כי הפלסטינים "יבואו חשבון עם ישראל" וכי בעקבות הריגתו תבוא תגובה "כואבת" לישראל .

הריגתו של פעיל בכיר מבצעי בפת"ח/גדודי חללי אלאקצא בשכם

9. ב-18 בינואר, במהלך פעילות של כוחות הביטחון במחנה הפליטים בלאטה שבשכם נהרג אחמד סנקארה, פעיל טרור בבכיר בפת"ח/גדודי חללי אלאקצא. ארבעה פעילי טרור ששהו עימו בבית נעצרו.


הלווייתו של אחמד סנקארה בשכם (טלוויזיה פלסטינית, 18 בינואר)

10. אחמד סנקארה היה מעורב בתכנון וביצוע פיגועים רבים. הוא התמחה בעיקר בהכנת חגורות נפץ . אחיו של ההרוג הוא עלאא’ סנקארה שהיה אחד ממפקדי הארגון הבכירים ביהודה ושומרון וזכה לחנינה במסגרת "הסכם המבוקשים" בין ישראל לרשות הפלסטינית.

11. בתגובה להריגתו של אחמד סנקארה איימו דוברי פת"ח/גדודי חללי אלאקצא בתגובה קשה וכואבת בלב ישראל ואמרו כי "ידה של ההתנגדות חופשייה להגיב על התוקפנות". הם גם הפנו קריאה לרשות הפלסטינית לאמץ את "ההתנגדות" כדרך הפעולה שלה.


1 על פי דיווח שירות ביטחון כללי.

2 בנושא הברחת אשלגן חנקתי מיהודה ושומרון לרצועת עזה ראו לקט: "כוחות הביטחון עצרו לפני מספר שבועות באחד המעברים ביהודה ושומרון משאית ובה כ-6 טונות אשלגן חנקתי. חומר זה, המשמש לייצור חומרי נפץ, יועד לפעילי טרור והוסווה בשקי סוכר, שנשלחו כסיוע מהאיחוד האירופי (30 בדצמבר, 2007).

3 ראו לקט :" "הג’האד האסלאמי בפלסטין" ביצע פיגוע התאבדות בתחנה המרכזית בת"א" (18 באפריל 2006).

לראש העמוד