סבב הסלמה חדש במערכת ירי הרקטות שחמא”ס ושאר ארגוני הטרור מנהלים נגד ישראל


 

נפילת רקטה סמוך לבית הספר הרוא"ה בשדרות. מספר נפגעי חרדה פונו ע"י אנשי מד"א
(28 בפברואר, Sderot media center)

 

הרקטה שנחתה במכללת ספיר והביאה למותו של רוני יחיא ז"ל (צילום: מורן אלמליח 27 בפברואר, The Israel Project)


רוני יחיא ז”ל, שנהרג מנפילת רקטה במכללת ספיר

( באדיבות ערוץ 10, 27 בפברואר)

כללי

1. ב-27 בפברואר התחולל סבב הסלמה נוסף במערכת ירי הרקטות, המתנהלת נגד ישראל ע"י חמא"ס וארגוני הטרור הפועלים ברצועת עזה. תחילתו של הסבב הנוכחי בהריגת חמישה פעילי חמא"ס בתקיפת חיל האוויר בח’אן יונס. המשכו במתקפת רקטות של חמא"ס לעבר שדרות, אשקלון ויישובי הנגב המערבי ובפעילות מאסיבית של חיל האוויר נגד יעדי טרור ברצועה, כולל בניין משרד הפנים של ממשלת חמא"ס .

2. בסך הכל נורו ב-27 בפברואר כ-50 רקטות מחציתם לעבר העיר שדרות. 19 רקטות נוספות נחתו בבוקר ה-28 בפברואר. אחת הרקטות נחתה במכללת ספיר והרגה את רוני יחיא ז"ל, סטודנט במכללה נשוי ואב לארבעה ילדים. חמש רקטות ארוכות טווח שוגרו לעבר אשקלון. ארבע נפילות אותרו בשטח. נפילה אחת אותרה במנחת המסוקים של בית החולים ברזילי והשנייה באזור תחנת הכוח רוטנברג (המספקת חשמל לרצועת עזה). מרבית הרקטות נורו ע"י חמא"ס.


רקטה שנפלה בשכונת מגורים בשדרות

(צילום: חמוטל בן שיטרית 28 בפברואר, Sderot media center)

3. סבב ההסלמה הנוכחי הינו השלישי מאז תחילת 2008 והוא מבטא מדיניות ירי חדשה של חמא"ס. במסגרת מדינות זו מגיב חמא"ס בירי רקטות מאסיבי כל אימת שישראל פוגעת באופן משמעותי בפעילי טרור ברצועה. מדיניות ירי זו נועדה ליצור "מאזן אימה" , שיכבול ידיה של ישראל ובו בזמן יאפשר המשך ה"שגרה" של ירי הרקטות ע"י ארגוני הטרור הפועלים ברצועה. במסגרת מדיניות זו אותרו בחודשיים הראשונים של 2008 425 נפילות של רקטות בשטח ישראל, רובם באזור העיר שדרות . ירי שכזה מבשר על עלייה ניכרת בהיקף הירי בהשוואה לשנתיים הקודמות, שבהן חלה "עליית מדרגה" בירי הרקטות לעבר ישראל.

 

טיפול בנפגעי הלם, לאחר פגיעת רקטה בשכונת מגורים בשדרות

( צילום: אלכס זגר 28 בפברואר, Sderot media center)

מהלך האירועים

הריגת פעילי חמא"ס

4. ב-27 בפברואר בשעות הבוקר תקף צה"ל שני כלי רכב בהם נסעו פעילי הזרוע המבצעית/טרוריסטית של חמא"ס בח’אן יונס. בתקיפה הראשונה ירה מסוק ירי שני טילים לעבר אוטובוס ופגע בו ישירות כתוצאה מכך נהרגו חמישה פעילי חמא"ס/ גדודי עז אלדין אלקסאם , אחד מהם בכיר. פעיל נוסף נפצע קשה. לאחר מספר דקות בוצעה תקיפה נוספת באזור נגד מכונית בה נסעו פעילים מגדודי עז אלדין אלקסאם ועימם אמצעי לחימה. החוליה הצליחה ככל הנראה להימלט מהמכונית. שלושה פעילים נפצעו באורח קל (סוכנות הידיעות מען, 27 בפברואר).


המכונית שהותקפה ע"י חיל האוויר בח’אן יונס (ערוץ אלאקצא, 27 בפברואר)

5. חמשת פעילי חמא"ס, שנהרגו בתקיפה בח’אן יונס, חזרו לרצועה בחודש האחרון, לאחר קריסת גדר הגבול בין הרצועה למצרים, בתום אימונים באיראן ובסוריה (כתבתו של עמוס הראל , "הארץ" 27 בפברואר).

מתקפה מאסיבית של ירי רקטות

6. מותם של חמשת פעילי חמא"ס גרר ירי מאסיבי של כ-50 רקטות לעבר יישובי הנגב המערבי. במהלך ה-27 בפברואר. 20 רקטות נוספות נורו בבוקר ה-28 בפברואר. רוב הרקטות נחתו באזור העיר שדרות ופגעו בבית מגורים, בסמוך לבית ספר ובמכוניות. אחת הרקטות שנחתה במכללת ספיר , שבפאתי שדרות, גרמה למותו של רוני יחיא ז"ל, בן, 47 סטודנט במכללה נשוי ואב לארבעה ילדים 2. רקטה נוספת נחתה בחדר האוכל של המפעל "עוף קור" הנמצא באזור התעשייה של שדרות וגרמה לו נזק רב . רקטה נוספת שנחתה במכללת ספיר בבוקר ה-28 בפברואר פצעה מאבטח של השר לביטחון פנים אבי דיכטר שהיה בסיור מקדים לקראת ביקור השר במקום ( ynet , 28 בפברואר).


רקטה שנחתה במכללת ספיר, מאבטחו של השר לביטחון פנים אבי דיכטר נפצע באורח קל

(צילום: אלכס זגר 28 בפברואר, sderot media center )

פגיעה במכללת ספיר לצפייה בסרטון לחצו כאן
(27 בפברואר, צילום: מיטל אוחיו,ן באדיבות
sderot media center)

פגיעה במפעל עוף קור לצפייה בסרטון לחצו כאן
(27 בפברואר, צילום: מיטל אוחיו,ן באדיבות
sderot media center)

7. חמש רקטות ארוכות טווח מסוג גראד 122 מ"מ נורו לעבר אשקלון. אף ארגון לא נטל אחריות לירי אך סביר שהוא בוצע ע"י חמא"ס (שבידה המלאי הגדול ביותר של רקטות תקניות ארוכות טווח). אחת מהרקטות, נפלה ליד מנחת המסוקים של בית החולים "ברזילי" באשקלון. בעת שהרקטה פגעה בבית החולים הוא קלט נפגעים מהרקטה שנפלה במכללת ספיר. רקטה נוספת נפלה בלב אזור מגורים בשכונת שמשון. רקטה שלישית נחתה באזור התעשייה שבחלקה הדרומי של העיר סמוך לתחנת הכוח רוטנברג המספקת חשמל לתושבי הרצועה. שבעה בני אדם לקו בחרדה ופונו לבית החולים "ברזילי" ("הארץ", 28 בפברואר).

פעילות צה"ל נגד יעדי טרור ברצועה

8. בעקבות מתקפת הירי של חמא"ס הגביר צה"ל את הלחץ על פעילי הטרור ברצועה וביצע שורה של תקיפות מהאוויר. אחד מיעדי התקיפה הבולטים היה בניין משרד הפנים הממוקם בשכונת אלשג’אעיה בעזה בו ממוקמים מנגנוני הביטחון של ממשלת חמא"ס. מקורות פלסטינים מדווחים כי כתוצאה מהתקיפה נהרג תינוק ונפצעו יותר מעשרים אזרחים. דובר משרד הפנים של ממשלת חמא"ס אמר כי לבניין ולכמה בניינים סמוכים לו נגרם נזק כבד (ופא, 27 בפברואר).


בניין משרד הפנים של ממשלת חמא"ס שהותקף ע"י ישראל
(ערוץ אלאקצא, 27 פברואר)

9. בנוסף לכך הותקפו מספר יעדי טרור נוספים ביניהם:

א. מחרטה בשכונת זייתון (מזרח העיר עזה). המחרטה נהרסה כליל. נזק נגרם לבניינים סמוכים. שני בני אדם נפצעו (אתר פאל-מדיה, 27 בפברואר).

ב. מחרטה באזור אלכתיבה שבח’אן יונס. המחרטה הושמדה שני בני אדם נפצעו (אתר פאל מדיה, 27 בפברואר).

ג. מחרטה באזור בני סהילא (מזרח ח’אן יונס). חלקים גדולים ממנה נהרסו. לא היו נפגעים (פאל-טודי, 27 בפברואר).

מדיניות ירי הרקטות של חמא"ס

10. חמ"אס/גדודי עז אלדין אלקסאם נטלו אחריות על מרבית שיגורי הרקטות בסבב ההסלמה הנוכחי. בכמה מנטילות האחריות צוין כי הירי הינו תגובה על מותם של חמישה פעילי גדודי עז אלדין אלקסאם בתקיפת חיל האוויר בח’אן יונס .

11. הסלמה זו הינה השלישית מאז תחילת 2008 2 :

א. 15 – 18 בינואר –הסלמה בירי רקטות בעקבות פעילות אינטנסיבית של צה"ל נגד חוליות ירי מרגמות, במהלכה נהרגו 19 פעילים מבצעיים של חמא"ס, ביניהם בנו של בכיר חמא"ס מחמוד אלזהאר. חמא"ס נטלה חלק ישיר במתקפה מאסיבית של רקטות לראשונה תפסה את השלטון ברצועת עזה ביוני 2007. במהלך ארבעה ימים אותרו כ- 150 נפילות רקטות בשטח ישראל .

ב. 5 – 9 בפברואר – לאחר פיגוע התאבדות בדימונה שבוצע ע"י חוליה של חמא"ס שהגיעה מחברון ביצע צה"ל פעילות אינטנסיבית ברצועת עזה ותקף אתרי שיגור, חוליות משגרים ויעדי חמא"ס. בתגובה, ביצעה חמא"ס מתקפת ירי רקטות במהלכה אותרו 63 נפילות . כמו כן, נורו כ- 35 פצצות מרגמה לעבר כוחות צה"ל וישובים ישראלים הסמוכים לגדר המערכת. בין השאר נטלה אחריות חמא"ס לירי לעבר תחנת הכוח באשקלון המספקת חשמל לרצועת עזה .

12. שלושת סבבי ההסלמה הללו הינם ביטוי ל מדיניות ירי חדשה , שאומצה ע"י חמא"ס בתחילת 2008. מדיניות זו גורסת ירי מאסיבי של חמא"ס כל אימת שישראל פוגעת באופן משמעותית בפעילי טרור ברצועה . עד תחילת 2008 נמנעה חמא"ס, מאז שהשתלטה על הרצועה ביוני 2007, ממעורבות ישירה בירי הרקטות, אך איפשרה לארגוני הטרור האחרים לירות לעבר ישראל.

13. מדיניות הירי החדשה נועדה להערכתנו, להרתיע את ישראל מלפעול באופן אפקטיבי נגד משגרי הרקטות מהרצועה, וליצור עימה מעין "מאזן אימה", שיעניק חופש פעולה לארגוני הטרור הפועלים ברצועה ויאפשר להם להמשיך ב"שגרת" ירי הרקטות כלפי ישראל. מעורבותה הישירה של חמא"ס בירי הרקטות משמעותה עלייה חדה בהיקף הירי ואפשר אף בטווח השיגורים , משום שבידיה היכולות הטכניות והמבצעיות המתקדמות ביותר לייצור, להברחה ולירי של הרקטות. הדבר טומן בחובו פוטנציאל של הסלמה בלחימה היום-יומית שמנהלים חמא"ס וארגוני הטרור האחרים נגד ישראל.

נתונים על ירי הרקטות מאז תחילת 2008 

14. מאז תחילת השנה נורו 425 רקטות, רובן במסגרת שלושה סבבי ההסלמה:

ירי רקטות בשנות העימות הנוכחי

תגובות הפלסטינים להסלמה

חמא"ס

15. עד כה נמנעו בכירים בתנועת חמא"ס מלהגיב על סבב ההסלמה הנוכחי . בין הדוברים של חמא"ס בלט אבו עבידה , דובר גדודי עז אלדין אלקסאם, ששב והצהיר כי ירי הרקטות הינו "התגובה לכיבוש" ואיים בהסלמה בירי בעקבות הריגות פעילי החמא"ס בח’אן יונס. גם דוברים של ארגוני טרור נוספים הפועלים ברצועה הודיעו על כוונתם להמשיך בירי הרקטות לעבר ישראל.

16. איהאב אלע’צון, דובר משרד הפנים של חמא"ס, הצהיר כי התקיפה הישראלית על בניין משרד הפנים בו יושבים מנגנוני הביטחון נועדה לשלוח מסר למנגנונים להפסיק את פעילות ה"התנגדות" [הטרור]. הוא הדגיש כי מנגנוני הביטחון [של חמא"ס] "ימשיכו לשרת את ההתנגדות הפלסטינית" [קרי, את חמא"ס ושאר ארגוני הטרור]. 

אתרי האינטרנט של חמא"ס: כרוזים המבשרים על מוות לתושבי ישראל

( Palestine-info , 28 בפברואר)

 

למעלה :”המוות קרב”; למטה: “הוי הציונים, התחבאו היטב”

 

 

הרשות הפלסטינית

17. נביל אבו רדינה , דובר משרד הנשיאות, גינה את ההסלמה, את מעשי ההרג הישראלים ברצועת עזה ואת "הפלישות" של כוחות הביטחון הישראלים בגדה המערבית. הוא קרא לישראל לחדול מ"תוקפנותה" המסכנת את תהליך השלום (ופא, 27 בפברואר). נביל אבו רדינה נמנע מלהזכיר, ולו במילה, את מערכת הרקטות המתמשכת של חמא"ס ושאר ארגוני הטרור המתבצעת באופן שוטף מרצועת עזה.

18. אבו מאזן , בראיון לעורך "אלחיאת", שב וציין כי הרקטות הנורות לעבר ישראל הן "חסרות תועלת" והן אינן משפיעות עליה. הוא קרא להפסיק את הירי משום שישראל משתמשת בו כאמתלא ל"המשך התוקפנות" ולסגירת המעברים בינה לבין הרצועה (אלחיאת, 27 בפברואר).


1 זהו ההרוג ה-11 מירי הרקטות מאז שנת 2001. כל ההרוגים הינם אזרחים, מרביתם (תשעה) תושבי שדרות או אזרחים ששהו בשדרות.

2 פירוט ראו לקטי מידע: "שני ימי קרב קשים בדרום (16-15 בינואר)" (16 בינואר); "הסלמה מחודשת בירי הרקטות של החמא"ס לעבר יישובי הנגב המערבי (סיכום אירועי 7-5 בפברואר)" (7 בפברואר).

לראש העמוד