כוחות הביטחון חשפו שני פלסטינים תושבי שכם, שהודו בחקירתם כי תכננו להרעיל מזונם של סועדים במסעדה ברמת גן בה עבדו כשוהים בלתי חוקייםמסעדת "גריל אקספרס" ברמת גן בה תכננו השניים לבצע את ההרעלה

(באדיבות ערוץ 10, 10 באפריל)

1. שירות ביטחון כללי בסיוע משטרת ישראל עצרו ב-19 מרץ 2008 את איהאב אחמד אבו ריאל, ואנס מצטפא סעיד סלום, בני 21, תושבי שכם . השניים, ששהו באופן לא חוקי וללא אישורים בישראל , עבדו במסעדת "גריל אקספרס" באזור הבורסה ברמת גן ותכננו להרעיל את סועדי המסעדה בה עבדו. מעצרם בוצע ימים ספורים לפני שמימשו את כוונתם .

 

אנס מצטפא סעיד סלום

  אהאב אחמד אבו ריאל

2. בחקירתם סיפרו השניים כי גויסו לשורות פת"ח/גדודי חללי אלאקצא וכי תכננו להרעיל את האוכל המוגש במסעדה באמצעות רעל ללא צבע, טעם וריח, שהשפעתו הייתה אמורה להתחיל רק לאחר כארבע שעות מרגע בליעתו, כך שיתאפשר להם לפגוע במספר גדול של סועדים. את הרעל היו אמורים השניים לקבל משני פעילי טרור מבוקשים ממחנה הפליטים בלאטה שבשכם. אותם פעילים גם בררו עימם אפשרות שיסייעו להחדיר לישראל מחבל מתאבד.

3. ההתארגנות המבצעית של פת"ח/גדודי חללי אלאקצא בשכם, אליה גויסו שני השוהים הבלתי חוקיים, מאוכוונת וממומנת ע"י חזבאללה . התארגנות זאת ממשיכה לשקוד על ניסיונות להוציא לפועל פיגועים בישראל במתווים שונים, יתכן תוך הסתייעות בשוהים בלתי חוקיים נוספים. הדבר ממחיש פעם נוספת כי שכם ממשיכה להוות מוקד לפעולות טרור נגד ישראל וכי למרות הפעילות האינטנסיבית של מנגנוני הביטחון הפלסטינים נותרו בה תשתיות מבצעיות של פת"ח וארגוני טרור נוספים 2.

4. גדודי חללי אלאקצא במחנה הפליטים בלאטה הכחישו את הידיעה. בהודעה שהוציא הארגון נאמר כי ההאשמות הינן בבחינת תירוץ בלבד שנועד להצדיק "את התוקפנות של ישראל כלפי ערי הגדה המערבית ובמיוחד כלפי שכם" (אתר PNN , 11 באפריל).

5. זהו אינו מקרה ראשון בו ארגוני הטרור מתכננים לבצע הרעלת מזון. מקרה דומה של ניסיון הרעלה נחשף בספטמבר 2002 , כאשר שלושה פעילי חמא"ס, תושבי מזרח ירושלים (אחד מהם טבח) נעצרו בחשד כי התכוונו להרעיל ישראלים ב"קפה רימון" במרכז ירושלים.1 על פי דיווח שירות ביטחון כללי.

2 ראו מסמך "שכם כמקרה מבחן לפעילות הביטחונית של מנגנוני הביטחון הפלסטינים (נובמבר- דצמבר 2007)", מתוך: "האם ובאיזו מידה ממלאת הרשות הפלסטינית את מחויבויותיה הביטחוניות בהתאם למפת הדרכים? (מאזן ביניים)" ( 3 בינואר 2008)

לראש העמוד