כוחות צה”ל סיכלו בערב חג הפסח פיגוע הרג משולב רחב היקף במעבר כרם שלום. פיגוע זה בוצע ע”י חמא”ס במסגרת המערכה שהיא מנהלת נגד המעברים, במחיר של פגיעה בתושבי רצועת עזה


 

שריונית מסוג ב.ר.ד.מ, שנלקחה שלל ממנגנוני הביטחון של אבו מאזן, והופעלה בהתקפה על מעבר כ רם שלום (צילום: דובר צה"ל, 19 באפריל)

 

שרידי מכונית התופת, שהתפוצצה במעבר כ רם שלום (צילום: דובר צה"ל, 19 באפריל)

שני מוקדי הפיגוע

פרטי האירוע

1. כוחות צה"ל הפועלים במרחב רצועת עזה סיכלו בבוקר 19 באפריל, ערב חג הפסח , פיגוע הרג משולב רחב היקף באזור מעבר כרם שלום (דרום רצועת עזה) ובאזור כיסופים. הפיגוע החל כאשר סמוך לשעה שש נורו מטח של פצצות מרגמה על קיבוץ כ רם שלום ואש מנשק קל לעבר כוחות צה"ל השוהים באזור.

2. בחיפוי ירי המרגמות ונשק קל, ובחסות ערפל ששרר באזור, הגיעה שריונית מסוג ב.ר.ד.מ למעבר כ רם שלום ופרצה את שער המעבר. דרך השער שנפרץ החדירו המחבלים שתי מכוניות תופת , שהוסוו כג’יפים של צה"ל . ג’יפ אחד התפוצץ סמוך למגדל השמירה והשני התקרב לחיילי צה"ל, ששהו באזור, והתפוצץ בסמוך להם.

3. חיילי צה"ל החלו במרדף אחר השריונית, שנבלמה בקיר בטון כמה מאות מטרים בשטח ישראל. החיילים הצליחו להרוג את נהג השריונית ושני מחבלים נוספים. כתוצאה מהפיגוע נפצעו 13 חיילי צה"ל שניים באורח בינוני והשאר באורח קל. לאחר הפיצוץ הראשון תפסו חיילי צה"ל מחסה בתוך כלי רכב ממוגנים והדבר מנע פגיעות חמורות יותר בנפש.

4. זמן קצר לאחר האירוע בכרם שלום הגיעה שריונית ב.ר.ד.מ נוספת לאזור כיסופים (מרכז רצועת עזה) וניסתה ככל הנראה לפרוץ את הגדר (יתכן כמהלך של הסחה מהפיגוע העיקרי במעבר בכרם שלום). טנק של צה"ל ירה לעבר השריונית, שהייתה ככל הנראה עמוסה בחומרי נפץ, ופוצץ אותה. נהג השריונית נהרג.

אירועים לאחר הפיגוע

5. במהלך הפיגוע ולאחריו בוצע גם ירי מאסיבי של רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הנגב המערבי. סה"כ אותרו במהלך ימי החג כ-20 נפילות של רקטות , רובן בסביבות העיר שדרות , וכ-20 פצצות מרגמה. יום לאחר הפיגוע, בערב 20 באפריל, ירו המחבלים לעבר חקלאים שעסקו בקטיף תפוחי אדמה בשדות קיבוץ ניר עוז. לא היו נפגעים. בתגובה ביצע חיל האוויר מספר תקיפות מהאוויר במהלכם נהרגו תשעה פלסטינים מהם שישה פעילי חמא"ס .

נטילת אחריות ותגובות חמא"ס


אבו עבידה במסיבת עיתונאים נוטל אחריות בשם חמא"ס על הפעולה
(אלג’זירה, 19 באפריל)

6. את האחריות לניסיון הפיגוע נטלה על עצמה תנועת חמא"ס . במסיבת עיתונאים שכינס אבו עבידה , דובר גדודי עז אלדין אלקסאם, הוא אמר כי את הפעולה המכונה "אזהרת הפיצוץ" ביצעה חמא"ס במחאה על המצב הקשה ברצועה (סוכנות מען, 19 באפריל).


שלושת המחבלים שנהרגו במהלך הפיגוע במעבר כ רם שלום מקריאים צוואה טרם צתאם לפיגוע,
שתוכנן כפיגוע התאבדות(אתר גדודי עז אלדין אלקסאם, 21 באפריל)

7. למרות שחמא"ס נכשלה בניסיון לבצע פיגוע הרג רחב ממדים ערב חג הפסח, שיבחו דוברי חמא"ס את הפעולה, והבטיחו לבצע פיגועים נוספים:

א. סאמי אבו זהרי , דובר חמא"ס, אמר כי מטרת הפיגוע הייתה להפעיל לחץ על ישראל על מנת שתשבור את המצור המוטל על העם הפלסטיני. לדבריו, תבצע חמא"ס פעולות נוספות ואף גדולות מזו במידה והמעברים יישארו סגורים.

ב. אסאמה חמדאן , נציג חמא"ס בלבנון, אמר כי הפעולה מדגישה את אמינות חמא"ס שהבטיחה "פיצוץ" ברצועת עזה; את הצלחת גדודי עז אלדין אלקסאם להגיע למגע עם כוחות צה"ל ואת דבקותה של חמא"ס בדרך "ההתנגדות" (רדיו אלאקצא, 19 באפריל).


נציג חמא”ס בלבנון אסאמה חמדאן נואם בעצרת בצידון במחאה
על “המצור” על עזה

(ערוץ אלאקצא, 20 באפריל)

ג. אימן טה , פעיל חמא"ס בכיר, אמר כי זהו פיצוץ ראשון מתוך סדרה של פיצוצים האמורים להתרחש בקרוב אם לא יוסר המצור מעל רצועת עזה (ערוץ אלאקצא, 19 באפריל).

סיכום והערכה

8. נראה כי זוהי פעולות הטרור המורכבת ביותר שביצעה חמא"ס מאז ההינתקות (אוגוסט 2005). מאפייני הפיגוע , בו שולבו להערכתנו מחבלים מתאבדים, מצביעים על תכנון מורכב ותעוזה. לו היה פיגוע זה מצליח הוא היה גורם לנפגעים רבים בעיתוי רגיש של ערב חג הפסח (כזכור ביצעה חמא"ס פיגוע הרג רב נפגעים בליל הסדר במלון פארק בנתניה ב- 27 במרץ, 2002 ).

9. הפיגוע במעבר כ רם שלום בוצע ע"י חמא"ס במסגרת המערכה שהיא מובילה להסרת המצור מעל רצועת עזה. מערכה זו, המלווה בקמפיין תקשורתי ומדיני , כוללת גם תקיפות של מעברים חיוניים דרכם מועברים דלקים וסחורות לרצועת עזה. פיגוע זה הינו הפיגוע השני בעשרת הימים האחרונים המכוון נגד המעברים ברצועת עזה: ב-9 באפריל בשעות אחר הצהרים, פרצה חולייה שמנתה ארבעה מחבלים חמושים, את גדר המערכת בצפון רצועת עזה הגיעו לאזור מסוף הדלקים בנחל עוז והחלו לירות מנשק קל לעבר אזרחים ישראלים העובדים במקום. כתוצאה מירי המחבלים נהרגו שני אזרחים ישראלים עובדי המסוף 1.

10. במסגרת המערכה שמנהלת חמא"ס היא אינה מהססת לפגוע בתושבי רצועת עזה . יודגש כי מעבר כ רם שלום מהווה עורק עיקרי להעברת סיוע הומניטארי לרצועת עזה הכולל מזון בסיסי, תרופות לאוכלוסייה המקומית. במעבר עוברות מידי שבוע כ-200 משאיות אספקה. בעקבות הפיגוע במעבר החליטה ישראל לסגור את מעבר כ רם שלום על מנת לבחון מחדש את סידורי האבטחה במקום (דובר צה"ל, 19 באפריל).



1
ראו לקט: "שני אזרחים ישראלים נהרגו בפיגוע הרג במסוף הדלקים בנחל עוז, המהווה את מקור אספקת האנרגיה היחיד של תושבי רצועת עזה. את האחריות לבצוע הפיגוע נטלו על עצמם הג’האד האסלאמי בפלסטין וועדות ההתנגדות העממית" . (10 באפריל 2008).

לראש העמוד