כוחות הביטחון עצרו פעיל של אחת מהתארגנויות פת”ח ברצועה, שעבר אימונים צבאיים מתקדמים באיראן.


כללי

1. ב-15 באפריל נעצר ע"י שירות ביטחון כללי וצה"ל עלאא’ ג’האד עואד אבו מדיף , תושב קרארה (אזור ח’אן יונס), יליד 1978, פעיל פת"ח/פלג אבו ריש 2 . עלאא’ אבו מדיף, שהיה מעורב בירי רקטות לעבר יישובי הנגב המערבי ואף אמור היה להישלח לביצוע פיגוע התאבדות אשר לא יצא אל הפועל, עבר אימונים צבאיים מתקדמים באיראן .


עלאא’ ג’האד עואד אבו מדיף

פירוט

2. מחקירתו של עלאא’ אבו מדיף עולה כי במאי 2007 , זמן קצר לאחר שגויס לפלג אבו ריש, הוא יצא יחד עם קבוצת פעילי טרור לאימונים באיראן . הקבוצה יצאה מהרצועה דרך מעבר רפיח למצרים. מקהיר טסה הקבוצה לדמשק ומשם הגיעה לאיראן . עם הגיעה לאיראן הועברה הקבוצה למחנות צבאיים מבודדים הממוקמים באזור הררי שם עברו הכשרה צבאית נרחבת.

3. ההכשרה, שנמשכה כחודש ימים , כללה:

א. אימוני כושר גופני וניווטים.

ב. הפעלת אמצעי לחימה מסוגים שונים : נשק קל, מקלעים, יידוי רימונים ונשק נ"ט.

ג. הרכבה והפעלה של מטעני חבלה

ד. שיעורי אינדוקטרינציה, שכללו בעיקר הסתה אנטי ישראלית ואנטי-אמריקאית.

ה. מיומנויות בפעילות חשאית (ניעור עיקוב וכדומה).

4. עם שובו, לרצועת עזה, בתקופה שלאחר השתלטות חמא"ס על הרצועה, ביצע עלאא’ אבו מדיף (ספטמבר-אוקטובר 2007) שורה של פיגועי ירי רקטות לעבר ישובי הנגב המערבי. הוא גם הביע הסכמתו, בשתי הזדמנויות שונות, לבצע פיגוע התאבדות נגד כוחות צה"ל באזור כסופים (האחר בשיתוף עם החזית הדמוקרטית והשני עם צבא האסלאם 3). אבו מדיף הספיק להצטלם לקראת היציאה לביצוע פיגועי ההתאבדות אולם בסופו של דבר הם לא יצאו אל הפועל.

סיכום

5. חקירתו של עלאא’ אבו מדיף מספקת עדות נוספת לסיוע שאיראן מגישה לארגוני הטרור הפלסטיניים הפועלים מרצועת עזה נגד ישראל . סיוע זה מתבטא באימונים של פעילי טרור מכמה ארגונים. 4 ובנוסף לכך גם סיוע בתחומים נוספים: העברות כספים, אספקת אמצעי לחימה (כולל רקטות גראד תקניות 122 מ"מ ), העברת ידע טכני-מבצעי לשיפור וייעול אמצעי הלחימה ועוד. החקירה ממחישה גם את הסיוע שסוריה מעניקה לפעילי הטרור ברצועה, בין השאר בכך שהיא מאפשרת העברתם משטחה לאימונים באיראן וחזרה דרכה לרצועת עזה.1
על פי דיווח שירות ביטחון כללי.

2 אחד מארגוני הטרור הקיקיוניים הפועלים ברצועת עזה שהתפלגו בשנות ה-90 מפת"ח ומשתפים פעולה עם חמא"ס והג’האד האסלאמי בפלסטין. בשנים האחרונות מעורבים פעילי הארגון בירי רקטות לעבר יישובי הנגב המערבי והנחת מטענים נגד כוחות צה"ל.

3 ארגון טרור אסלאמי רדיקאלי בראשותו של ממאז דע’מוש המזדהה עם הג’האד העולמי.

4 ראו לקט : "בראיון עיתונאי חושף פעיל מבצעי בכיר בחמא"ס בפני כתבת בריטית בעזה את הסיוע הצבאי שאיראן וסוריה מעניקות לחמא"ס. בראיון מפורטים האימונים, שמאות פעילי חמא"ס ברצועה עברו ועוברים באיראן ובסוריה, ומתוארת העברת ידע טכני איראני המסייע לחמא"ס בייצור רקטות ומטענים" (16 במרץ 2008)

לראש העמוד