במחנות הקיץ של חזבאללה מוטמעים בקרב בני הדור הצעיר אידיאולוגיה אסלאמית-שיעית רדיקלית, תרבות הטרור והשנאה לישראל, פולחן האישיות של חסן נצראללה והאדרת השהידים של הארגון.

מחנה קיץ בדרום לבנון, שארגנה אגודת אלשבאב

מחנה קיץ בדרום לבנון, שארגנה אגודת אלשבאב

צילום שנמצא במלחמת לבנון השנייה ברשות פעילי חזבאללה בדרום לבנון

צילום שנמצא במלחמת לבנון השנייה ברשות פעילי חזבאללה בדרום לבנון

מליציות הילדים של חזבאללה

מליציות הילדים של חזבאללה

ילדי הצופים במצעד צבאי

ילדי הצופים במצעד צבאי

ילדי הצופים במצעד צבאי

ילדי הצופים במצעד צבאי

לימוד קוראן במחנות הקיץ

לימוד קוראן במחנות הקיץ

טקס החזרת הגופות במסגרת עסקת השבויים

טקס החזרת הגופות במסגרת עסקת השבויים


מחנה קיץ בדרום לבנון, שארגנה אגודת אלשבאבי
לדים וילדות עוטות רעלה מאזינים להרצאה של פעיל חזבאללה, לבוש מדים ונושא נשק, במהלך מחנה קיץ בדרום לבנון, שארגנה אגודת אלשבאב, ארגון ילדים בכפרי קו העימות המזוהה עם חזבאללה (אלאח’באר, 21 באוגוסט). במחנה הוטמעה בקרב הילדים האידיאולוגיה של חזבאללה בדגש על שנאה לישראל.

כללי

1. הפעילות בתחום החינוך מהווה מרכיב מרכזי במכלול תחומי הפעילות של חזבאללה (בדומה לתנועת חמאס, ששמה אף היא דגש על הפעילות החינוכית). ברקע לכך עומדת הכרת הארגון, ותומכיו האיראנים, בכך שפעילות "חינוכית" נרחבת בקרב ילדים ונערים הינה חיונית לשם הכשרה תודעתית של הדורות הבאים של בני העדה השיעית בלבנון, ברוח עקרונות חזבאללה והמהפכה האסלאמית באיראן. ביטוי לכך ניתן למצוא במסמכי שלל שנתפסו ע"י צה"ל במלחמת לבנון השנייה 1.

2. מסגרת הפעילות החינוכית נוהג חזבאללה מידי שנה לקיים מחנות קיץ לילדים ובני נוער בהיקף נרחב. במחנות הללו משתתפים נערים חברי צופי האמאם אלמהדי , תנועת הצופים של חזבאללה המונה עשרות אלפי חברים, וחברי ארגוני נוער אחרים. מעבר לפעילות החברתית והתרבותית השגורה במחנות קיץ, מוטמעים בקרב משתתפי מחנות הקיץ עקרונות האסלאם הרדיקלי האיראני, ומטופחים בקרבם תרבות הטרור, השנאה לישראל, פולחן האישיות של חסן נצראללה והאדרת השהידים של חזבאללה (ובמרכזם מנהיג הארגון עבאס מוסאוי ומפקדו הצבאי עמאד מע’ניה) 2.

אינדוקטרינציה בקרב ילדים 3 על פי כתבה בעיתון אלאח’באר המזוהה עם חזבאללה

3. בעיתון הלבנוני אלאח’באר , המזוהה עם חזבאללה, התפרסמה ב- 21 באוגוסט 2008 כתבה נרחבת על מחנה קיץ של אגודת שבאב , בה חברים ילדים מתחת לגיל 10 . אגודה זאת, על פי הכתבה, הוקמה בשנת 2000 בכפרי העימות שמול הגבול עם ישראל ("פלסטין הכבושה") ולחזבאללה (ה"התנגדות") יש בה נוכחות בולטת. מחנה הקיץ של האגודה מתקיים מידי שנה, זו השנה השישית ברציפות.

4. אמאל ח’ליל , כתבת אלאח’באר, ביקרה במחנה גדול של חזבאללה הנמצא בואדי טיר פלסיה , שבגזרה המרכזית מדרום לליטאני. המחנה נמצא למרגלות הר עליו מצויות תמונות ענקיות של חסן נצראללה ושל עמאד מע’ניה. על פי הכתבה מגיעים למחנה במהלך החודשים יולי- אוגוסט 4,000 צעירים וצעירות , בני הגילאים 14- 20, המשתייכים לאגודות נוער שונות המבקשות ליטול חלק בפעילויות המחנה. במחנה זה נמצא, בין השאר, מחנה בשם אמג’אד המיועד לאגודת שבאב. ילדי האגודה נהנים מפעילויות "שגרתיות" של קייטנה (ספורט, בידור, פעילות אומנותית וכו’ ) יחד עם אינדוקטרינציה של חזבאללה, המתוארת ע"י הכתבת :

א. במחנה נראה פעיל חזבאללה, שהוצג כקצין בהתנגדות, אשר הסתובב בין הילדים לבוש מדים ונושא ציוד צבאי מלא הכולל רובה 16- M שהיה תלוי על כתפו. פעיל חזבאללה שהיה "כוכב" המחנה, שוחח עם הילדים " כדי למנוע אצלם את חדירתו של ספק כלשהו בנוגע לעובדה שישראל הינה רוע ואויב מוחלט ".

ב. פעיל חזבאללה המטיר על הילדים מבול של שאלות אודות ישראל, האידיאולוגיה שלה ו"תוקפנותה". הילדים נדרשו להשיב על השאלות, כאילו הם עוברים מבחן בסופו של קורס צבאי. משנעו הילדים באי נוחות לא היסס קצין חזבאללה להלהיבם ולהכינם לצפייה בסרט (שהופק ע"י חזבאללה) בשם: "דור הניצחון".

ג. סרט זה שנועד לשרת את האינדוקטרינציה שחזבאללה מעביר לילדים, מראה ילדים ישראלים שלטענת חזבאללה מתאמנים בנשק מאז גיל 5 (כך!) 4. אימונים אלה נערכים, על פי הסרט, במסגרת "תרבות השנאה והרצח שהם [הילדים הישראלים] סופגים", "כדי לשלוח טילים במתנה ללבנון, [במהלך] תוקפנות יולי 2006 (מלחמת לבנון השנייה)". בכתבה נאמר כי הילד הצופה בסרט צריך לצאת ממנו "כשהוא מבין את המאבק על הקיום כך שהוא לא יתרשל בארגון סדר העדיפויות שלו, ויוכל לשאת נשק בעת הצורך, לצד רכישת הידע ההכרחי".

5. באמצעות הדמוניזציה של ישראל והצגתה כמקור כל רע שואף חזבאללה לקבע אצל הילדים ובני הנוער שנאה כלפיה ליצור אצלם מוטיבציה ליטול חלק במאבק האלים נגד ישראל עד לחיסולה. תחקיר שערך העיתון המצרי רוז אליוסף (18 באוגוסט 2006) עוסק במליציות החמושות של ילדים בני 10- 15 שמכשירה תנועת צופי האמאם אלמהדי. על פי התחקיר השיעור הראשון שלומדים הילדים עוסק בחיסולה של מדינת ישראל. זאת על מנת להכשיר דור אסלאמי איכותי של ילדים שיהיו מוכנים להקריב את עצמם למען אללה במאבק נגד ישראל.

צילום שנמצא במלחמת לבנון השנייה ברשות פעילי חזבאללה בדרום לבנון

  מליציות הילדים של חזבאללה
ילדים לובשי מדים כשעל מצחם סרטי ראש צהובים מופיעים במצגת בגן ילדים של חזבאללה (צילום שנמצא במלחמת לבנון השנייה ברשות פעילי חזבאללה בדרום לבנון).   מליציות הילדים של חזבאללה. תחקיר שערך העיתון המצרי “רוז אל יוסף” על האינדוקטרינציה בקרב ילדים ובני נוער לבנונים (18 באוגוסט 2006).

פעילויות צופי האמאם אלמהדי, תנועת הצופים של חזבאללה, המונה עשרות אלפי חברים 5

ילדי הצופים נשבעים אמונים לחסן נצראללה


פוסטר שהופק על-ידי צופי האמאם אלמהדי: תמונתו של חסן נצראללה ומימינה הסיסמה "על-פי הדוגמא של אלחסין, על הבוכים [לזכרו] לבכות 6". ברקע ילדי הצופים צועדים ונשבעים אמונים במועל יד לנצראללה.

ילדי הצופים במצעד צבאי 7

ילדי הצופים במצעד צבאי

  ילדי הצופים במצעד צבאי

לימוד קוראן במחנות הקיץ 8

לימוד קוראן במחנות הקיץ

ילדי הצופים בטקס החזרת הגופות במסגרת עסקת השבויים 9

טקס החזרת הגופות במסגרת עסקת השבויים


1 פרוט ראו: "המלחמה על התודעה במסגרת העימות בין ארגוני הטרור לבין ישראל, חזבאללה כמקרה מבחן" (6 במאי 2007).

2 מחנות קיץ משמשים גם בידי חמאס וארגוני טרור נוספים ברצועת עזה אמצעי חשוב להכשרה תודעתית וצבאית של בני הנוער. ראו לקט מידע מה- 25 באוגוסט: "במחנות הקיץ המתקיימים ברצועת עזה מוטמעים בקרב בני הדור הצעיר אידיאולוגיה אסלאמית-רדיקלית ותרבות הטרור של חמאס ושאר הארגונים. בכמה מחנות עוברים הצעירים אמונים צבאיים כחלק מההכשרה לקראת הצטרפותם בעתיד לשורות ארגוני הטרור" .

3 האינדוקטרינציה הינה שיטת חינוך המיועדת במהותה להטמיע דוקטרינה בתודעה של קהל יעד, תוך שהיא מונעת ממנו הערכה ביקורתית של הטיעונים המושמעים בפניו ועיצוב עצמאי של דעותיו. האינדוקטרינציה נועדה להבטיח תוצאה מוטה בהתאם לתפיסת עולם שנקבעה מראש, בניגוד לשיטות לימוד דמוקרטיות, המאפשרות חיפוש אחר הוכחות וביקורת עצמית.

4 טענה שקרית זאת הינה תמונת מראה של הנוהג הרווח אצל חזבאללה (והארגונים הפלסטינים) להעביר אצל בני הגיל הרך מיצגים בהם מולבשים הילדים מדים וכלי נשק מפלסטיק ומעץ. זאת כאמצעי להטמיע בהם את השנאה לישראל ואת תרבות ההתנגדות (קרי, הטרור) החל מגיל הגן וגמור בבתי הספר היסודיים, התיכוניים והאוניברסיטאות (צילום של ילדי גן לבושי מדים ראה להלן).

5 הצילומים שלהלן לקוחים מאתר האינטרנט של צופי האמאם אלמהדי (26 באוגוסט 2008). פרטים על הארגון ראו: "ארגון חזבאללה מפעיל בקרב העדה השיעית תנועת נוער בשם "צופי האמאם אלמהדי" המונה עשרות אלפי חברים. ממסמכי שלל עולה כי בני נוער אלה עוברים אינדוקטרינציה, במסגרתה מוטמעים בהם ערכי האסלאם השיעי בגרסתו האיראנית, פולחן אישיות סביב דמותו של המנהיג האיראני עלי ח’אמנא’י ו"מורשת קרב" של חזבאללה תוך הצנעת סמלים לבנוניים לאומיים" (11 בספטמבר 2006).

6 חסין בן עלי, שנהרג בקרב כרבלא בשנת 681, הינו בכיר השהידים, דמות נערצת בקרב השיעים. הוא מכונה גם האמאם אלמהדי, קרי- האמאם הנסתר, ועל שמו נקראות תנועת הצופים של חזבאללה.

7 בעבר פורסמו בכלי התקשורת צילומי ילדים ונערים החברים בארגוני הנוער של חזבאללה צועדים לובשי מדים ונושאי נשק. בשנה האחרונה נמנע חזבאללה מלפרסם תמונות מעין אלו על מנת למנוע ביקורת נגדו.

8 גם חמאס מקיימת ברצועת עזה מחנות קיץ בהם משננים צעירים וצעירות את פרקי הקוראן.

9 חזבאללה מרבה לשתף את הנערים בפעילויות שונות של הארגון, כחלק מההכשרה התודעתית שהם עוברים.

לראש העמוד