תקשורת וטרור: ערוץ אלמנאר של חזבאללה, ששידוריו הורדו מלוויין התקשורת התאילנדי, החל להפיץ שידוריו באמצעות לווין אינדונזי.

פריסת שידורי לווין התקשורת האינדונזי PALAPA-C2

פריסת שידורי לווין התקשורת האינדונזי PALAPA-C2

הלוגו של חברת Satelindo

הלוגו של חברת Satelindo

תחנת לווינים קרקעית של חברת SATELINDO

תחנת לווינים קרקעית של חברת SATELINDO


פריסת שידורי לווין התקשורת האינדונזי PALAPA-C2
פריסת שידורי לווין התקשורת האינדונזי PALAPA-C2 ברחבי העולם
(satjournal.tcom.ohiou.edu)

נתונים

1. לפני כחודשיים החל ערוץ אלמנאר של חזבאללה להפיץ שידוריו באמצעות לווין תקשורת אינדונזי בשם PALAPA-C2 . שידורי הלוויין מכסים, בין השאר, את אזורי סין, מזרח אסיה ואוסטרליה . בעיתון מקומי בעיר פרת’ באוסטרליה הופיעה כתבה (21 באוגוסט) לפיה ברחבי אוסטרליה נקלטים עתה שידורי ערוץ אלמנאר . על פי הכתבה משודרים בערוץ תוכניות אירוח וסרטים תיעודיים העוסקים בהסתה נגד ישראל והמערב. כמו כן משודרים בערוץ תוכניות ילדים, מוסיקה ופניות לציבור להרים תרומות לחזבאללה. לדברי הכתבה, בודק שר התקשורת של אוסטרליה את ההיבט החוקי שבשידור הערוץ על מנת לדווח לממשלה האם השידורים פוגעים בחוק האוסטרלי לפיו יש להחרים ערוצי שידור המעודדים צופים להצטרף לארגוני טרור או לתמוך בהם.

2. דובר שגרירות ארה"ב באינדונזיה ציין כי ממשלת ארה"ב הביעה דאגה לנוכח השימוש שעושה ערוץ אלמנאר בלוויין התקשורת האינדונזי, מאחר וארה"ב הכריזה על ערוץ אלמנאר כעל ישות טרוריסטית מאז דצמבר 2004. שר התקשורת והמידע של אינדונזיה מחמד נו אמר כי השידורים הם "עסק מסחרי טהור" וכי לארה"ב אין כל זכות להתערב בענייניה של החברה. עוד הוסיף כי תחנות שידור דוגמת ה- BBC עושות גם הן שימוש בלוויינים.

3. לוויין התקשרות האינדונזי PALAPA-C2 הינו דור שלישי של לוויני תקשורת ששוגר ב-1996. הלוויין נמצא בבעלות חברת Indonesia Telkom והוא מופעל ע"י קבוצת SATELINDO מג’קארטה, אינדונזיה. יצוין כי רוב מניות חברת Indonesia Telkom נמצאות בבעלות ממשלת אינדונזיה, שיש לה זכות וטו על החלטות אסטרטגיות. הלוויין מותאם בתכונותיו למזג האוויר הגשום של אינדונזיה וסביבותיה וכך הוא יכול לשדר כמעט ללא הפרעה. הלוויין מעביר שידורי וידאו, טלפונים סלולאריים וכן מספק שירותי גישה לאינטרנט 1.

הלוגו של חברת Satelindo
הלוגו של חברת Satelindo המפעילה את לוויין התקשורת, שמפיץ את שידורי אלמנאר

תחנת לווינים קרקעית של חברת SATELINDO

תחנת לווינים קרקעית של חברת SATELINDO

סיכום והערכה

4. נכונותה של אינדונזיה לאפשר הפצת שידורי אלמנאר באמצעות לווין תקשורת אינדונזי פוגעת באפקטיביות של המאבק הבינלאומי נגד שידורי ההסתה של אלמנאר. מאבק זה, בו נוטלים חלק ארה"ב ומדינות אירופה, נחל הצלחה חלקית וצמצם את יכולת קליטת השידורים ברחבי העולם. במסגרת זו גם הופסקה באוגוסט 2005 פעילותו של לווין התקשורת Asiasat שהפיץ את שידורי הערוץ באמצעות לווייני תקשורת למדינות אסיה. בנוסף לכך הוטלו מגבלות על שידורי הערוץ בארה"ב, מדינות אירופה ודרום אמריקה. 2

5. בינואר 2008 החל ערוץ אלמנאר לשדר באמצעות לוויין התקשורת Thaicom המופעל ע"י חברה תאילנדית , ששידוריו נקלטו בדרום מזרח אסיה. פנייה של כתב לענייני מזרח תיכון של סוכנות חדשות אמריקאית לחברת הלוויינים להנהלת החברה המפעילה, חשיפת העניין בלקט של מרכז המידע למודיעין ולטרור. הביאה לכך שלאחר דין ודברים הודיעה חברת הלוויין Thaicom באופן רשמי כי היא החליטה להסיר את ערוץ אלמנאר מהלוויין שלה, החל מה-11 בינואר 2008. 3

6. עתה עלה איפוא, בידי חזבאללה להתגבר על המכה שספגה בתאילנד (ובמקומות נוספים) באמצעות שידורי אלמנאר מלוויין התקשורת האינדונזי. הדבר יאפשר לחזבאללה (ולאיראן העומדת מאחוריה) לשפר באופן משמעותי את שידורי ההסתה של אלמנאר, בעיקר בקרב קהלי יעד מוסלמיים בדרום מזרח אסיה, סין ואוסטרליה.


1 יצוין כ אתרי אינטרנט רבים של ארגוני הטרור הפלסטינים דוגמאת אתרי חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין מסתייעים כיום בחברות ספקיות שירותי אינטרנט מאינדונזיה. זאת, לאחר שחברות מערביות פסקו מלהעניק להם שירות .

2 מרכז המידע למודיעין ולטרור עוקב אחר תהליך זה מראשיתו ראו למשל לקט מידע: "נמשכות המגבלות על הפצת שידורי ערוץ הטלוויזיה של "אלמנאר": ספרד הורתה להפסיק את שידורי הטלוויזיה של "חזבאללה" לדרום אמריקה באמצעות חברת הלוויינים שבשליטתה Hispasat " (3 ביולי 2005). "נמשכים המאמצים של הקהילה הבינלאומית להפסקת הפצת שידורי ערוץ הטלוויזיה "אלמנאר" של "חזבאללה" (15 באוגוסט 2005).

3 ראו לקט מידע מה- 9 בינואר 2008 : "ערוץ אלמנאר של חזבאללה החל להפיץ שידוריו גם באמצעות לווין התקשורת THAICOM . זהו לוויין שידור תאילנדי, הנקלט ברוב מדינות אסיה, באוסטרליה, אפריקה ומרכז אירופה. הדבר פוגע במאמצי הקהילה הבינלאומית להגביל תפוצתם של שידורי ההסתה של חזבאללה" . וכן לקט המידע : "לוויין התקשורת התאילנדי Thaicom חדל מלהפיץ את שידורי ערוץ אלמנאר של חזבאללה, זמן קצר לאחר שהחל בשידורם, בעקבות החשיפה הפומבית שניתנה לשידורים הללו" (15 בינואר, 2008) .

לראש העמוד