סיכום תגובות ארגוני הטרור והתקשורת הערבית לעימותים האלימים בעכו (תמונת מצב נכונה ל-15 באוקטובר)

תשרין, סוריה, 14 באוקטובר 2008

תשרין, סוריה, 14 באוקטובר 2008

משיר אלמצרי

משיר אלמצרי

פלסטין 15 באוקטובר

פלסטין 15 באוקטובר

עצרת הזדהות עם ערביי עכו בצפון רצועת עזה

עצרת הזדהות עם ערביי עכו בצפון רצועת עזה

סירה המסמלת את ישראל מתנפצת מול חומות עכו

סירה המסמלת את ישראל מתנפצת מול חומות עכו

אלחיאת אלג'דידה, 15 באוקטובר

אלחיאת אלג'דידה, 15 באוקטובר

אמיה ג'חא, קריקטוריסטית המזוהה עם חמאס

אמיה ג'חא, קריקטוריסטית המזוהה עם חמאס


תשרין, סוריה, 14 באוקטובר 2008
יהודי סטריאוטיפי נדחף על-ידי ערבי מחומות עכו – אנאלוגיה לכישלון נפוליון במצור על עכו
(תשרין, סוריה, 14 באוקטובר 2008)

כללי

1. העימותים האלימים בין צעירים יהודים וערביים בעיר עכו עוררו גל תגובות מצד ארגוני הטרור הפלסטינים וחזבאללה ומצד התקשורת הערבית. הפרסומים הערביים מתאפיינים בהסתה ארסית נגד ישראל בכמה מקרים אף במגמה לנסות וללבות את המשך האירועים ואולי התפשטותם לערים נוספות בישראל. בפרסומים הללו מואשמת ישראל בנקיטת מדיניות, שמטרתה לגרש את תושבי עכו הערבים מעירם, כחלק ממדיניות טרור הנקוטה בידה. כל זאת תוך התעלמות מוחלטת מאופן השתלשלות האירועים (התלקחותם בעקבות נסיעה פרובוקטיבית של צעיר ערבי בשכונה יהודית ביום הכיפורים) והמאמצים, שעושות הרשויות בישראל, להרגיע את המצב.

2. ארגוני הטרור הפלסטינים, ובמרכזם חמאס, קראו לתושבי עכו להמשיך ב"התנגדותם" לישראל, הבטיחו לסייע להם ו"להגן" עליהם, התחייבו כי בבוא היום יכנסו כוחותיהם לעכו והביעו תקוותם כי האירועים יסמנו תחילתה של "אנתיפאצ’ה שלישית".

ארגוני הטרור הפלסטינים

חמאס

3. ב- 11 באוקטובר קיימה חמאס תהלוכה בצפון רצועת עזה לאות הזדהות עם "תושבי עכו הפלסטינים". בדברים שנשא במהלך העצרת הביע משיר אל מצרי, דובר מטעם חמאס, הוא הביע הזדהות עם תושבי עכו באומרו כי יבוא היום בו כוחות חמאס וגדודי עז אלדין אלקסאם יכנסו לעיר עכו (פאל מדיה, 11 באוקטובר).

משיר אלמצרי
משיר אלמצרי נושא דברים בעצרת הזדהות עם ערביי עכו בעזה
(ערוץ אלאקצא, 11 באוקטובר)

4. בכירים נוספים בחמאס התייחסו גם הם לאירועים בעכו:

א. מצטפא אלצואף , עורך היומון פלסטין של חמאס, כתב כי "גל טרור ציוני חדש פקד את עכו". לדבריו "ההתנגדות האזרחית" של העם הפלסטיני בעכו הינה "זכות שאושרה בכל החוקים". לדברי כותב המאמר סביר כי במידה ויתמשכו האירועים הם יתפשט וגם לערים מעורבות נוספות בישראל. מצטפא אלצואף קרא לתושבי עכו הערביים להמשיך בהתנגדותם והביע תקווה שפעילותם מהווה תחילתה של אנתיפאצ’ה שלישית (פלסטין, 12 באוקטובר).

פלסטין 15 באוקטובר
ישראלי חושב על "מוצר ללא ערבים" ועומד להכות בראשו של ערבי עליו כתוב "עכו"
(פלסטין 15 באוקטובר. הקריקטורה הופיעה גם באתר פאלטודיי של הג’האד האסלאמי )

ב. סאמי אבו זהרי, דובר חמאס אמר כי האירועים מהווים הוכחה להתעצמות "הגזענות הציונית נגד התושבים הערביים" והם תוצאה של ועידת אנאפוליס. הוא הדגיש את עמידתה של חמאס לצד ערביי ישראל "המהווים קורבן לתקיפות ציוניות חוזרות ונשנות" ( Palestine-info , 9 באוקטובר).

עצרת הזדהות עם ערביי עכו בצפון רצועת עזה
עצרת הזדהות עם ערביי עכו בצפון רצועת עזה
(ערוץ אלאקצא, 11 באוקטובר)

ארגוני טרור פלסטינים נוספים

5. וליד חלס , פעיל הג’האד האסלאמי בפלסטין בעזה , אמר כי התקיפות הללו מציגות את "הברבריות של הכיבוש ואת הגזענות שלו". הוא קרא לפלסטינים לעמוד איתן מול "התוכנית הישראלית להגלותם מארצם" (פאל טודי, 10 באוקטובר).

6. ג’מאל אלחצ’רי , יו"ר הועדה העממית להתנגדות למצור מטעם חמאס , טען כי ישראל שמה לה למטרה לחסל את העם הפלסטיני בדרך חדשה באמצעות פגיעה בפלסטינים בעכו (אתר קדסנט, 10 באוקטובר).

7. בהודעה שפרסם אבו ג’מאל שהציג עצמו כדובר גדודי אבו עלי מצטפא של החזית העממית לשחרור פלסטין, נאמר כי החזית העממית תגן על ערביי ישראל. בהגיבו להתבטאות המיוחסת לחבר הכנסת אביגדור ליברמן הוא אמר כי גדודי החזית לא יעמדו מנגד וכי גם ה"הרגעה" לא תמנע מהם להגיב על "הפשעים המתמשכים של הכיבוש". לדבריו, התוכנית של ארגונו לחיסול שרים בישראל לא הסתיימה וגורלו של אביגדור ליברמן יהיה דומה לזה של רחבעם זאבי 1(14 באוקטובר, אתר Fox News מעזה).

חזבאללה

8. חזבאללה פרסם הודעה המתייחסת לאירועים בעכו תוך שהוא קושר אותם למתרחש במסגד אלאקצא. ההודעה מציגה את האירועים בעכו כ"מסע תקיפות מאורגן של כנופיות מתנחלות ושל שלטון הכיבוש הישראלי שמטרתו לגרשם מאדמתם" וכ"תוקפנות פראית הבאה להשלים את תוכנית הגירוש הגזעני". בהודעה הביע הארגון הזדהות עם "העמידה האיתנה של ערביי עכו" וקרא לעם הערבי והאסלאמי לעמוד לצידם ולספק להם הגנה (סוכנות הידיעות הלבנונית, 14 באוקטובר).

התקשורת הערבית

אלג’זירה

9. כדרכו, אופי הכיסוי של ערוץ אלג’זירה הפופולארי אודות האירועים בעכו התאפיין בעוינות לישראל. באתר האינטרנט של אלג’זירה הופיעו מספר כתבות שהתייחסו לעימותים האלימים בעכו. בכתבות אלו תוארו האירועים כשיאה של מערכת התגרויות מתמשכת מצד תושבי עכו היהודיים והציגו את ערביי העיר כקורבנות. במאמר שכותרתו " ליל הבדולח נגד הערבים " צוטט פעיל מקומי באגודת אליאטר 2 בעכו בשם סאמי הוארי. הפעיל אמר כי המראות בעכו הזכירו לרבים את התמונות מליל הבדולח, שבמהלכו נחשפו יהודי גרמניה להתקפות של הנאצים, והביע חששו מפני קיום "טבח נוסף כלפי הפלסטינים בעכו".

סוריה

10. התקשורת הממסדית הסורית, שאינה מחמיצה הזדמנות לתקוף את ישראל, ניצלה את אירועי עכו להסתה חריפה נגד ישראל . שני מאמרי מערכת, שהופיעו בעיתון הממסדי תשרין , בהם התייחסו לאירועים:

א. באחד המאמרים נכתב כי האירועים בעכו מזכירים את פעילותן של "כנופיות ההגנה והאצ"ל" ומהווים עדות ל"טרור ולהפרות המתמשכות של זכויות האדם". יתרה מזו, לדברי כותב המאמר הם מוכיחים כי לא חל שינוי ב"מנטאליות הציונית ובמעשי הכיבוש במסגרת תוכנית הטרנספר ומדיניות הייהוד וההתנחלות הנצחת הכיבוש וחיסול הזכויות הערביות" (תשרין, 11 באוקטובר).

ב. בנוסף, מפנה תשרין אצבע מאשימה לעבר מנהיגי מדינת ישראל לאורך ההיסטוריה בטענה כי הם "טרוריסטים מובהקים שמקומם הראוי בבית הדין בהאג". העיתון תקף את הרבנים הישראליים "המחנכים לטינה ולקיצוניות" וכן את הצבא הישראלי אשר "מפקח ומגן על פעולות המתנחלים". לדברי העיתון "החברה הישראלית גדלה על התוקפנות ועל גזילת זכויות האחרים ואדמתם והיא יונקת מידי יום את האוריינטציה הגזענית בבתי הספר, בצבא ובחיים הפוליטיים והחברתיים ואף הכלכליים" (תשרין, 13 באוקטובר).

מצרים

11. במאמר מערכת בעיתון אלאהראם נכתב תחת הכותרת "המהומות והטיהור האתני" כי האירועים בעכו מצביעים על הסכנות הטמונות לפלסטינים המתגוררים בשכונות יהודיות בישראל. לדברי המאמר האירועים הם המשך מדיניות ישראלית אותה כינה ההיסטוריון פרופסור אילן פפה "תוכנית הטיהור האתנית שביצעו מנהיגי ישראל נגד הפלסטינים" 3. אחד הסימנים לכך הוא שהקיצוניים היהודים שרפו ארבעה בתים של פלסטינים בשכונה המזרחית בעכו ובעקבות כך המשפחות נאלצו לעזוב את מקום מגוריהם (אלאהראם, 14 באוקטובר).

12. במאמר מערכת באלגמהוריה תחת הכותרת "אירועי עכו – טרור ישראלי" נכתב כי עימותי הדמים בעכו בין התושבים הערביים, "בעלי הקרקעות הלגיטימיים" לבין הישראלים "שהתנחלו שם בכוח הנשק" חושפים בעצם את האמת מאחורי מדינת ישראל. לדברי המאמר, אילוצם של התושבים בעכו לעזוב את בתיהם לאחר שתקפו אותם ושרפו את בתיהם הוא פרק נוסף "בסדרת הטרור הציוני שאילץ את הפליטים הפלסטינים לעקור מאדמתם ובתיהם לאחר מעשי טבח שלא היו ברבריים ואכזריים כמותם בהיסטוריה המודרנית" (אלגמהוריה, 14 באוקטובר).

ירדן

סירה המסמלת את ישראל מתנפצת מול חומות עכו
סירה המסמלת את ישראל מתנפצת מול חומות עכו אנאלוגיה לקרב שבו נפוליון נכשל מול חומות עכו
(הקריקטורה הופיעה לראשונה בעיתון הירדני אלע’ד ב-10 באוקטובר והיא פורסמה גם באלחיאת אלג’דידה ב-12 באוקטובר)

הרשות הפלסטינית

אלחיאת אלג'דידה, 15 באוקטובר
מימין: יהודי דתי אומר בקול ענות חלושה "עכו" בעברית ומשמאל: ערבי צועק "עכא" [עכו בשמה הערבי]
(אלחיאת אלג’דידה, 15 באוקטובר)

אמיה ג'חא, קריקטוריסטית המזוהה עם חמאס
חייל ישראלי מפוחד בורח מאבנים המושלכות לעברו באמצעות רוגטקה. הרוגטקה מהווה חלק מהמילה הערבית עכו
( אמיה ג’חא, קריקטוריסטית המזוהה עם חמאס, אלחיאת אלג’דידה, 14 באוקטובר)


1 רחבעם זאבי, שהיה שר התיירות בממשלתו של אריאל שרון, נרצח בידי מחבלים חברי החזית העממית לשחרור פלסטין ב17 באוקטובר 2001 בעת ששהה במלון היאט בירושלים. על לכידת רוצחיו ראו לקט: " מבצע לכידת רוצחי השר רחבעם זאבי ז"ל: בעקבות עזיבת הפקחים האמריקאים והבריטים את הכלא של "הרשות הפלסטינית" ביריחו, ולנוכח האפשרות כי רוצחי השר זאבי ישוחררו מהכלא, ביצע צה"ל פעולה במהלכה נלכדו רוצחי השר זאבי ופעילי טרור נוספים " (15 במרץ, 2006)

2 אגודת אליאטר הינה עמותה לפיתוח תרבותי וחברתי בעכו. העמותה פועלת לקידום הזהות הערבית-פלסטינית בעיר.

3 אילן פפה הוא היסטוריון הנמנה על קבוצת ה"היסטוריונים החדשים" שבעבודתם מוצגת גישה רוויזיוניסטית אנטי- ישראלית מובהקת להיסטוריה של מדינת ישראל ובמיוחד לבעיית הסכסוך הפלסטיני ישראלי. ההסברה הערבית העוינת לישראל ששה לנצל לצרכיה את עבודותיהם של היסטוריונים אלה.

לראש העמוד