טרור ואינטרנט: שבוע לאחר שהורד אתר אקצא טיוב של חמאס מהרשת, חזר האתר לפעול במתכונת דומה תוך שהוא נעזר בחברה רוסית

עמוד הבית של אתר אקצא טיוב במתכונתו החדשה

עמוד הבית של אתר אקצא טיוב במתכונתו החדשה

סרטונים המעודדים טרור ואלימות

סרטונים המעודדים טרור ואלימות

פוסטר שנמצא על גבי מתוך תקליטור

פוסטר שנמצא על גבי מתוך תקליטור

פוסטר שהופץ בשטחים על ידי החמאס

פוסטר שהופץ בשטחים על ידי החמאס

הלוגו החדש של אקצא טיוב

הלוגו החדש של אקצא טיוב

הלוגו של אתר חמאס אקצא טיוב לפני ששונה

הלוגו של אתר חמאס אקצא טיוב לפני ששונה

פרסומות באתר

פרסומות באתר


עמוד הבית של אתר אקצא טיוב במתכונתו החדשה
עמוד הבית של אתר אקצא טיוב במתכונתו החדשה. ליד הלוגו תמונות מנהיגים לשעבר של ארגוני הטרור הפלסטיניים לצד מנהיגי חמאס בניסיון להציג את האתר ככלל-פלסטיני. למטה: הפניה לסרטון אודות ח’טאב, פעיל אסלאמי שלחם ברוסים בצ’צ’ניה , חוסל על-ידי הרוסים והפך לדמות מופת . ע"י חמא"ס. זאת, על מנת לשוות לאתר גם גוון גם אסלאמי ג’האדי עולמי 2.

כללי

1. בבדיקה שערך מרכז המידע למודיעין ולטרור הסתבר כי אתר אקצא טיוב של חמאס שב ועלה לרשת (22 באוקטובר), לאחר שבוע במהלכו היה מושבת.

2. עלייתו המחודשת של האתר לרשת התאפשרה ע"י הסתייעות בשירותיה של חברת אינטרנט רוסית בשם 2X4.ru.network . זאת, לאחר שהופסקו שירותיה של חברת OVH הצרפתית בעקבות פניית כתב ה- BBC News . יצוין כי אין זאת הפעם הראשונה שחברות רוסיות מעניקות שירותים טכניים לאתרים של חמאס.

תכנים

3. במתכונתו החדשה של האתר מופיעים סרטונים, שהופיעו גם בגרסה הקודמת 3 אליהם נוספו סרטוני הסתה חדשים. כמה מהסרטונים שנוספו הינם מטעם לשכת ההסברה של גדודי עז אלדין אלקסאם, הזרוע המבצעית-הטרוריסטית של חמאס. במסגרת המגמה של האתר במתכונתו החדשה להציג עצמו כאתר כלל-פלסטיני הוכנסו אליו סרטונים נוספים של ארגונים פלסטיניים וכמו כן נוספו סרטונים של ארגוני הג’האד העולמי.

4. כך למשל, מופיע באתר סרטון המסביר כיצד להשתמש באופן יעיל ובטיחותי במטול אר.פי.ג’י- 7 לצד סרטון קודם המפרט את אופן השימוש בציוד חשמלי שנועד להפעלת מטעני חומר נפץ. בגרסא החדשה מופיעים גם סרטים המזוהים עם אלקאעדה והטרור הצ’צ’ני וסרטים נוספים המטיפים להתאסלמות האירופאים והאמריקאים.

סרטונים המעודדים טרור ואלימות
סרטונים המעודדים טרור ואלימות באתר “אקצא טיוב” במתכונתו החדשה

מתכונתו החדשה של האתר

5. בבדיקה שערך מרכז המידע הסתבר כי לאחר כשבוע בו היה מושבת, חזר אתר האינטרנט אקצא טיוב לפעול (22 באוקטובר) תחת אותו שם ובמתכונת חדשה הדומה לגרסתו הקודמת. נראה כי במתכונת החדשה של האתר משתדלים העומדים מאחוריו להציג אותו ככלל- פלסטיני ולא כאתר השייך באופן מובהק לתנועת חמאס. לפיכך בדף הבית של האתר מופיעות תמונות לא רק של מנהיגי חמאס שנהרגו בסיכולים ממוקדים אלא גם של מנהיגים לשעבר של ארגוני הטרור הפלסטינים (מופיעות תמונותיהם של פתחי שקאקי, עבד אלעזיז אלרנתיסי, יאסר ערפאת, אבו ג’האד [ח’ליל אלוזיר] אבו עלי מצטפא, ואחמד יאסין). כמו כן הופסקו במתכונת החדשה שידורי ערוץ הטלוויזיה הלוויני אלאקצא של חמאס, להערכתנו על מנת שלא להפליל את חמאס.

6. להערכתנו זוהי חזות כוזבת באשר לאתר יש מאפיינים מובהקים של חמאס . זאת בהסתמך על תכני הסרטונים המופיעים בו ועל העובדה שבמתכונתו הקודמת נכללו בו שידורי ערוץ הטלוויזיה אלאקצא של חמאס. זאת ועוד, התגובות להורדת האתר (כולל גילוי דעת של אקצא טיוב) הופיעו בעיקר באתרי הפורומים של חמאס (בעיקר paldf ) ובאחד מהם נאמר במפורש כי "ההמולה [התקשורתית] החדשה חושפת את כוחה יוצא הדופן של חמאס בתקשורת ובאינטרנט…"

7. ראויה לתשומת לב הכללתו של סרט אודות השהיד ח’טאב בדף הבית של האתר במגמה לשוות לו גוון אסלאמי ג’האדי עולמי. ח’טאב הינו כינוי למי שהיה אחד מראשי הטרור הצ’צ’ני, בוגר אפגניסתאן, ממוצא ירדני או סעודי, נהרג ע"י הרוסים והפך למושא להערצה ולמודל לחיקוי בחמאס. זאת ועוד, באתר האינטרנט של חמאס התפרסמו בעבר פסקי הלכה של אנשי דת מוסלמים, ביניהם איש דת בכיר פעיל חמאס (חאמד אלביתאוי) המצדיקים ביצוע פיגועי התאבדות נגד הרוסים תוך כריכתם בפעולות דומות נגד היהודים. 4

פוסטר שנמצא על גבי מתוך תקליטור
פוסטר שנמצא על גבי מתוך תקליטור שחולק ע"י תנועת הסטודנטים של חמא"ס באוניברסיטה האמריקאית בג’נין [נובמבר 2003]. במרכז הפוסטר ומשמאלו מופיעה דמותו של ח’טאב עם הכתובת הבאה:-"הו גיבור חיל, שנעדר מאדמת הג’האד 5, כשבין עיניו לוט חלום [רווי] דמעות; אללה פטר אותך מ[חיים ב]עידן, אשר בו התהפכו היוצרות …"

פוסטר שהופץ בשטחים על ידי החמאס
הזדהותה האידיאולוגית של חמא"ס עם הטרור הצ’צ’ני: פוסטר שהופץ בשטחים ע"י חמא"ס בתוך תקליטורי הסתה.
כותרת הפוסטר: "צ’צ’ניה, אפגניסתאן, הבלקאן, קשמיר, פלסטין ולבנון".

העיצוב הגרפי

8. בעיצוב הגראפי של האתר חלו מספר שינויים. צבעו של הלוגו, שדמה מאד בצבעיו ובגרפיקה שלו ללוגו של אתר YOU TUBE המקורי, הפך לצהוב ונוספו לו כיתוב השם בערבית ותמונת מסגד אלאקצא.

הלוגו החדש של אקצא טיוב
הלוגו החדש של אקצא טיוב

הלוגו של אתר חמאס אקצא טיוב לפני ששונה
מימין: הלוגו של אתר חמאס "אקצא טיוב" לפני ששונה. משמאל : הלוגו של האתר הפופולארי
האמריקאי יו טיוב, המשמש מקור השראה לאתר האינטרנט של חמאס.

פרסומות באתר

9. במתכונת החדשה של האתר הוסרו ממנו הפרסומות מטעם גוגל אדסנס (לאחר שהתבצעה פנייה של כתב ג’רוזלם פוסט לחברת גוגל). כעת מופיעה באתר פרסומת של קהילת משחקי מלחמה בינלאומית ברשת האינטרנט טראוויאן. הפרסומת מופיעה עם כיתוב בשפה העברית ומיועדת עבור קהילות המשחקים דוברי עברית. לא ברור לנו כיצד הוכנסה פרסומת זו לאתר.

פרסומות באתר
משמאל: פרסומת של אתר משחקי הקהילה "טראויאן" בשפה העברית.לצד הפרסומת לינקים לסרטוני

תעמולה בנושא האסלאם הרדיקאלי, ביניהם סרטון של אימן אלט’ואהרי, סגנו של אסאמה בן לאדן.

הסתייעות בשירותי אינטרנט

10. האתר רשום בחברה האמריקאית Godaddy (שהנהלתה באריזונה) באמצעות חברת by Proxy Inc ( Scottsdale , אריזונה) המתמחה ברישום אתרים עבור לקוחות שאינם מעוניינים להיחשף בשמם, תמורת תשלום נוסף. לאחר שהחברה הצרפתית הפסיקה מתן שירותיה לאתר מספקת עתה את שירותי האינטרנט חברת 2X4.ru network מרוסיה . איש הקשר בחברה הוא יורי בוגדנוב ( Yuri Bugdanov ) ממוסקבה. האתר עדיין רשום על שמו של אבו נאצר סקנדר מדובאי. האתר מקבל תמיכה מחברה מצרית 6Excellent Serv Co .

11. כאמור, מסתייע האתר בחברה רוסית למרות שבדף הבית מופיעה דמותו של אחד מראשי הטרור הצ’צ’ני שנהרג ע"י הרוסים ולמרות שהאתר מלא בסרטונים המטיפים לאידיאולוגיה של אלקאעדה והג’האד העולמי. יוזכר כי רוסיה רואה בבדלנים הצ’צ’נים המזוהים עם אלקאעדה והג’האד העולמי טרוריסטים שפעילותם אסורה על פי החוק הרוסי.


1 בבהמשך לשלנו : "אינטרנט וטרור: בעקבות הדיווח של מרכז המידע למודיעין ולטרור אודות אתר אקצא טיוב של חמאס הורד האתר מהרשת ע"י חברה צרפתית, שסיפקה לו שירותים טכניים. בעקבות זאת פרסם האתר הודעה לפיה הוא נפל קורבן ל"לחצים ציונים-אמריקאים" וטען כי נעשים עתה הסידורים הדרושים להחזרתו לאינטרנט" ( 20 באוקטובר2008).

2 ראו לקט: "תמיכת תנועת ה"חמא"ס" בבדלנים הצ’צ’נים ובטרור שהם מפעילים לא הפריעה לה להזדרז להיענות בחיוב להזמנתו של הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין לבקר במוסקבה " (10 בפברואר, 2006).

3 פירוט ראו לקטי המידע: "אינטרנט וטרור: לאחרונה השיקה חמאס אתר חדש בשם אקצא טיוב, המהווה נדבך נוסף בתשתית האינטרנט הענפה של התנועה. חמאס עושה שימוש נרחב באתרי האינטרנט שלה לצורכי המלחמה על התודעה מול קהלי יעד מגוונים" (7 באוקטובר 2008).

4 ראו לקט מידע מה-16 ביולי 2006: "שאמיל בסאייב, מנהיג הבדלנים הצ’צ’נים, האחראי לטבח בבית הספר בבסלאן נהרג ע"י כוחות הביטחון של רוסיה . הארגון שבראשו עמד מזוהה עם אלקאעדה והג’האד העולמי. חמאס מזדהה עם הבדלנים הצ’צ’נים מבחינה אידיאולוגית ורואה בהם מקור השראה למאבקה נגד ישראל" .

5 אדמת הג’האד – כינוי אסלאמי לפלסטין.

6 הנתונים על בסיס אתרי whois .

לראש העמוד