תגובות בעולם הערבי והמוסלמי למתקפת הטרור במומבאי (סיכום ראשוני)

ביטויי תמיכה של גולשים לצד תמונות של הרוגים מהפיגוע

ביטויי תמיכה של גולשים לצד תמונות של הרוגים מהפיגוע

יחיא עיאש

יחיא עיאש

וושינגטון

וושינגטון

פנון אלשהאדה

פנון אלשהאדה

אקצאנא

אקצאנא


כללי 

1. העולם הערבי והמוסלמי, ברמת המדינות והמנהיגים, גינה את מבצעי פיגוע ההרג במומבאי והביע סולידריות עם ממשלת הודו. בקרב המגנים היו גם מדינות תומכות טרור כגון איראן וסוריה. נשיא איראן , אחמדינז’אד , העביר איגרת תנחומים לנשיא הודו ולראש ממשלתה בה גינה את התקפות הטרור שעלו בחיי חפים מפשע; דובר משרד החוץ האיראני חסן קשקאוי גינה גם הוא את מתקפת הטרור במומבאי שגבתה חיי אזרחים רבים; התקשורת האיראנית השתמשה במונחים "טרוריסטים" ו"פיגועי טרור". העיתון הסורי תשרין סיקר באופן לקוני את האירוע וכינה אף הוא את מבצעי הפיגוע "טרוריסטים". אפילו האחים המוסלמים במצרים, בעלי האידיאולוגיה האסלאמית-רדיקלית, פרסמו גינוי לפיגוע בשם מנהיג התנועה, מחמד מהדי עאכף.

מאמרי פרשנות בתקשורת האיראנית והסורית

2. אולם במאמרי פרשנות באשר לסיבות למתקפת הטרור, הזדרזו ההסברה האיראנית וההסברה הסורית לנצל את האירוע על מנת לתקוף את ארה"ב, ישראל והתנועה הציונית ולהציגם כמי שנושאים באחריות לטרור בהודו ובעולם כולו:

א. נשיא איראן אחמדינז’אד, ברמזו לארה"ב, ציין כי מקור "התופעה המכוערת" של הטרור מצוי במשטר הלא צודק, במדיניות השתלטנות ובפילוג הבינלאומי (סוכנות איסנא, 28 נובמבר). העיתון האיראני אלופאק (29 נובמבר) גינה את תיאור התוקפים כאסלאמיסטים ע"י התקשורת המערבית. לדבריו ישראל ("הישות הצבועה הזו") היא זו שזרעה את הטרור במזרח התיכון וברחבי העולם, וגם הפעולות בהודו "אינן רחוקות מרקע ציוני, וממטרות של התערבות בעניינים האזוריים, באשר טבוע בהן חותם הפשעים האמריקניים בתת-היבשת ההודית". על פי הכתבה ארה"ב והציונים החלו לפני עשר שנים להתפשט לזירה ההודית ולפעול לעידוד מלחמת האחים בתוך הודו ובינה לבין שכנותיה כאמצעי לכפיית ההגמוניה שלהן. "לפיכך אין די במיגור הפעולה הצבאית (במומבאי) אלא יש לחשוף את החוטים האמיתיים שמאחורי הטרור הזה…"

ב. העיתון הסורי אלת’ורה (30 נובמבר), במאמר פרשנות של חסן חסן בעל נימה אנטישמית על האירועים במומבאי, תקף את ארה"ב והציונות הנושאים לטענתו באחריות לתופעת הטרור העולמי. המאמר קובע כי הדת האסלאמית היא דת של שלום ולא של אלימות, וכי התופעה של קיצוניות דתות מאפיינת את כל האומות ולאו דווקא את האסלאם. המאמר טוען כי האשמת האסלאם באחריות לאלימות ולטרור בעולם מהווה "תוקפנות אנטי-אסלאמית" הנושאת טביעות אצבע של הציונות. הדבר מוכיח כי הקהילה הבינלאומית בהנהגת ארה"ב אינה רצינית בטיפולה בבעיית הטרור, למרות טענתה כי היא נלחמת בטרור. המאמר מסתיים באמירה הבאה: "בעיית הטרור תישאר כל עוד הציונות תבחש מאחורי הקלעים, בכל מקום, בחירות מלאה, במיוחד נוכח העדר חוק וסדר (בזירה) הבינלאומית, כמו גם העדר אמות מדיניות מאוזנות, שגרמו לאנרכיה וקריסה של מדינות בעולם…"

ביטויי תמיכה בטרור של טוקבקיסטים באתרי האינטרנט של חמאס וערוץ אלג’זירה

3. יוצאי דופן היו אתרי האינטרנט של החמאס והערוץ הקטרי הפופולארי אלג’זירה, שעורכיהם נתנו במה להזדהות עם מבצעי פיגועי הטרור במומבאי. טוקבקיסטים באתרי האינטרנט הללו הביעו תמיכה בפיגוע, הזדהות עם מבצעיו ומטרותיו, והבעת תקווה שפיגועים מעין אלו יתבצעו גם נגד ישראל וארה"ב.

4. בפורום חמאס ( PALDF ), המופיע באתר Palestine-info (האתר המרכזי של חמאס) הופיעו ביטויי תמיכה של גולשים לצד תמונות של הרוגים מהפיגוע. בפורום לא הופיעו תגובות המגנות את הפיגוע. להלן כמה דוגמאות (29 נובמבר):

א. טוקבקיסט המכנה עצמו אבו מהנד: "השבאב שלנו בהודו אחלה שבאב"

ב. טוקבקיסט המכנה עצמו "אבו מאג’ד": "אם ירצה אללה, נראה פעולה דומה בישות (הציונית), בקרוב מאוד".

ביטויי תמיכה של גולשים לצד תמונות של הרוגים מהפיגוע
למטה מימין (באותיות קטנות): "אם ירצה אללה נראה פעולה דומה בישות (הציונית) בקרוב מאד"

ג. טוקבקיסט המכנה עצמו "עיאש" (על שם בכיר החמאס ה"מהנדס" יחיא עיאש, שעמד מאחורי פיגועי התאבדות בישראל ושנהרג בחיסול ממוקד), "המשתוקק לעלמות גן העדן" (קרי לביצוע פיגוע התאבדות): "הו אללה, הבא ניצחון ללוחמי הג’יהאד (המג’האדין) בכל מקום".

יחיא עיאש
"עיאש – המשתוקק לעלמות גן עדן" (למעלה, שורה שנייה): "הו אללה הנחל ניצחון ללוחמי הג’האד בכל מקום" .

ד. טוקבקיסט המכנה עצמו " Spide-man " צרף תמונת הריסות של וושינגטון ותחתיה הכיתוב: "בחיי אללה, התמונה הזאת מאוד נעימה לעין… בעזרת אללה, הדבר יקרה בקרוב מאוד…".

וושינגטון
תמונה שצרף טוקבקיסט של הריסות וושינגטון ומתחתיה הכיתוב: “בחיי אללה, התמונה הזאת
מאד נעימה לעין… בעזרת אללה, הדבר יקרה בקרוב מאד…” (29 בנובמבר, PALDF).

ה. טוקבקיסט המכנה עצמו "אואמר באלאנטלאק" ("צווים ליציאה לדרך") כתב: "אללה, הצלח דרך לוחמי הג’יהאד (המג’האדין) בדרכך בכל מקום".

ו. טוקבקיסט המכנה עצמו "אלחמסאוי 11" כתב: "אללה הנחל ניצחון לאחינו בהודו".

ז. טוקבקיסט המכנה עצמו "פנון אלשהאדה" (אומנויות מות הקדושים) כתב: "אללה זרע אימה והרס בכל ארצות הכופרים. מיטב הברכות ללוחמי הג’יהאד הגיבורים בכל מקום".

פנון אלשהאדה
טוקבקיסט בשם “פנון אלשהאדה” (שורה שנייה ושלישית מלמעלה): “אללה זרע אימה והרס בכל
ארצות הכופרים- מיטב הברכות ללוחמי הג’האד הגיבורים בכל מקום”

ח. טוקבקיסט המכנה עצמו "אקצאנא" (קרי, אקצא שלנו) כתב: "אקצאנא": "אללה הנחל ניצחון ללוחמי הג’האד הנלחמים למענך הוי ריבון העולמים; אללה הנחל להם ניצחון אשר יקפיא את לבבינו הוי הרחום ברחמנים; אללה אל תשאיר מקום לכופרים על אדמתך, הרי הם יסיטו מעבודתך בכל מקום אשר יזרקו ולא יולידו אלא רק פריצות וכפירה. אללה נצחונך אשר הבטחת ,לעבדיך לוחמי הג’האד הנושפים בעורף אויביך, אללה המכוון את הנשק אשר בידיהם."

אקצאנא
"אקצאנא" (שורה רביעית מלמעלה): "אללה הנחל ניצחון ללוחמי הג’האד הנלחמים למענך הוי ריבון העולמים…"

5. מאמר פרשנות בביטאון חמאס פלסטין (2 בדצמבר) מטיל את האחריות לפיגוע במומבאי על ישראל. הפרשן ד"ר עצאם שאור, בטורו הקבוע "שטח חופשי", טוען כי המחבל שנפל בידי ההודים 1 מסר שמטרת ההתקפות הייתה להרוג כמה שיותר ישראלים. זאת, כנקמה על "המעשים הברבריים" שישראל מבצעת נגד הפלסטינים. לפיכך, לדברי הפרשן, ישראל היא זאת הנושאת באחריות לטרור הבינלאומי ולסכנות הניצבות בפני ביטחונן של מדינות רבות ברחבי העולם.

6. הערוץ הקטרי הפופולארי אלג’זירה סיקר בהרחבה את מתקפת הטרור במומבאי (האירועים במומבאי פתחו את מהדורת החדשות). אולם, ככלל, הערוץ נמנע מלהתייחס למבצעי הפיגוע כאל טרוריסטים הוא העדיף לכנות אותם ואת פעולתם בשמות ניטראליים (הטרוריסטים כונו, חמושים- מסלחין), הגם שהערוץ לא נתן במה לדברי תמיכה במתקפת הטרור.

7. אתר האינטרנט של הערוץ, לעומת זאת, נתן במה לביטויי תמיכה במתקפת הטרור במומבאי לצד דברי גינוי לפיגוע. כך למשל, בתגובה לכתבה שכותרתה "שבע ישראלים הרוגים ומתיחות הודית-פקיסטאנית" כותב הטוקבקיסט "מג’די": "אללה יעניק הצלחה להתנגדות (קרי הטרור) בכל מקום". לכתבה זו הגיעה גם תגובה המגנה את הפיגוע. בלטו במיוחד ביטויי השמחה בתגובה לידיעה שפורסמה באלג’זירה: "רב ואשתו בין ההרוגים במרכז היהודי במומבאי" (28 נובמבר). להלן מקצת מהתגובות הרבות ששלחו טוקבקיסטים לכתבה זאת:

א. טוקבקיסט המכנה עצמו בשם "נשר פלסטין": "הריגתם של רב יהודי ואשתו במרכז יהודי במומבאי היא ידיעה המשמחת את הלב".

ב. טוקבקיסט המכנה עצמו עבדאללה: "אללה, הנחל ניצחון למוסלמים. אללה, הנחל ניצחון ללוחמי הג’יהאד (המג’האדין) בכל מקום".

ג. טוקבקיסט המכנה עצמו אבו עמאר אלצנעאני: "אללה הוא הגדול ביותר, תודה לאללה. הניצחון ללוחמי הג’יהאד (המג’האדין) בכל מקום: הכוון את הירי שלהם, שבור (את אויביהם) לרסיסים, וקבל אותם כשהידים, אמן".

ד. טוקבקיסט המכנה עצמו נביל ריאצ’: " היהודים הם הסיבה לבעיות בעולם כולו, הם אלה שיצרו אותו (את הטרור), ומעודדים אותו ומסייעים לו ע"י תמיכה בנשק ובכסף. הם (אלה) אשר מאמנים את הטרוריסטים בכל מקום".

ה. טוקבקיסט המכנה עצמו ד"ר לטרור (דוקטור אלארהאב): הטרור הוא תגובה של המוסלמים, בעוד שהוא (דרך) הפעולה של היהודים, המערב וזנבותיהם מקרב הממשלות הלא- ערביות. הודו היא מדינה שמנהלת טרור במקום מסוים בעולם (הכוונה כנראה לקשמיר) ולפי חוקי הפיזיקה הבסיסיים של ניוטון, היא זכתה לתגובה טבעית…"

8. מתן במה נרחבת לטוקבקיסטים המביעים הזדהות ותמיכה בפיגוע במומבאי באתרי האינטרנט של חמאס ואלג’זירה אינו מקרי. יוזכר כי בכלי התקשורת של חמאס , ובמערך התעמולה שלו ב"שטחים" הופיעו בעבר לא אחת ביטויי הזדהות עם גורמי הג’יהאד העולמי, בזירות העימות השונות (צ’צ’ניה, למשל), כחלק מהזדהות בסיסית עם האסלאם הרדיקאלי ועם דרך הג’האד. באשר לערוץ אלג’זירה , ערוץ פופולארי זה הרבה בעבר לתת כיסוי תקשורתי לפרסומי אלקאעדה, כולל למסע התעמולה שקיים אסאמה בן לאדן מאז ספטמבר 2007 2. בכך מסייע ערוץ אלג’זירה לאלקאעדה ולג’יהאד העולמי במלחמה על התודעה, ובו בזמן פרסומי הג’יהאד העולמי המופיעים בו מגדילים את היקף הצפייה בערוץ בעולם הערבימוסלמי.


1 הפרשן משתמש במילה "ניצול" ונמנע מלכנות את מבצע הפיגוע טרוריסט.

2 ראו לקט מידע : "בשנה האחרונה ניהל אסאמה בן לאדן, מנהיג אלקאעדה, קמפיין תקשורתי לאתר שתיקה ממושכת…" (24 בספטמבר 2008)

לראש העמוד