שידורי אלאקצא (חמאס) ואלמנאר (חזבאללה): אישים אסלאמיים רדיקאלים מירדן ומלבנון מעודדים ביצוע פיגועי התאבדות וקוראים לרצח יהודים וישראלים ולחיסול מדינת ישראל

ערוץ אלאקצא, 5 בדצמבר

ערוץ אלאקצא, 5 בדצמבר

ערוץ אלאקצא, 5 בדצמבר

ערוץ אלאקצא, 5 בדצמבר

ערוץ אלמנאר, 3 בדצמבר, באדיבות ממרי

ערוץ אלמנאר, 3 בדצמבר, באדיבות ממרי

אסאמה חמדאן

אסאמה חמדאן


ערוץ אלאקצא, 5 בדצמבר
“… ריצחו אותם [את היהודים] בפלסטין !!! סלקו אותם מפלסטין !!!”. המאם סעיד, המפקח הראשי של תנועת

“האחים המוסלמים” בירדן, במהלך תהלוכת הזדהות עם תושבי רצועת עזה (ערוץ אלאקצא, 5 בדצמבר)

כללי

1. במסגרת קמפיין של חמאס לגיוס תמיכה ערבית ואסלאמית עם תושבי רצועת עזה שודרו לאחרונה בערוצי הטלוויזיה אלאקצא (של חמאס) ואלמנאר (של חזבאללה) דברי הסתה חמורים נגד ישראל מתובלים בהתבטאויות אנטישמיות. דברי הסתה אלו, שהושמעו מפי אסלאמיים רדיקאלים בירדן ובלבנון ומפי נציג חמאס בלבנון, כללו קריאות לטבח בתושבי חברון, רצח יהודים בישראל (בפלסטין), ביצוע פיגועי התאבדות וחיסול מדינת ישראל. אחת ההתבטאויות כללה גם הטפה לעם המצרי להשתמש באלימות במסגרת הסיוע לפלסטינים "אפילו במחיר של ישיבה בכלא או מוות".

2. יוזכר כי לאחרונה צצו על פני השטח חילוקי דעות חריפים בין מצרים לחמאס ובינה לבין איראן . מצרים שבה והאשימה את חמאס באחריות לטרפוד הדיאלוג הפנים-פלסטיני ולמניעת יציאת עולי הרגל מהרצועה לסעודיה וטענה כי חמאס מהווה כלי שרת בידי המדיניות האיראנית. חילוקי דעות אלו גררו קמפיין תקשורתי של מצרים נגד חמאס בעוד שחמאס מנסה לעורר את האחים המוסלמים ואת הרחוב המצרי נגד המשטר המצרי. "מקור רשמי מצרי" מסר בהקשר לכך לכתב אלחיאת כי מצרים הבחינה בתאומים בין חמאס לאחים המוסלמים במצרים ובמדינות אחרות. זאת על מנת להפעיל לחצים על קהיר, בין השאר ע"י הפגנות מול שגרירויות מצרים בערי בירה באירופה ובמדינות ערב, תחת הסיסמא של "שבירת המצור מעל רצועת עזה". אותו מקור ציין כי הפגנות האחים המוסלמים במצרים שהתקיימו לאחרונה היו חלק מתוכנית זאת 1 (אלחיאת, 8 בדצמבר 2008).

3. דברי ההסתה המשודרים בערוצי הטלוויזיה של חמאס וחזבאללה מגיעים לציבור ערבי ומוסלמי נרחב בישראל, במזרח התיכון ובעולם כולו. הפצתם של שידורי אלאקצא (חמאס) ואלמנאר (חזבאללה) מתבצעת באמצעות חברות הלוויין הערביות Arabsat (חברה בינערבית שמרבית מניותיה בידי סעודיה) ו- Nilesat (חברה בבעלותה של מצרים, מדינה אותה תוקפים שידורי ההסתה ). כמו כן, מופצים שידורי אלמנאר לקהילות נרחבות של מוסלמים באמצעות הלוויין האינדונזי ( PALAPA C-2 ). בדרך כלל נזהרים חמאס וחזבאללה בהתייחסותם למשטר המצרי, המאפשר הפצת ערוצי הטלוויזיה שלהם באמצעות לווין Nilesat . אולם, דברי ההסתה הבוטים ששודרו לאחרונה בערוץ אלמנאר חרגו מכך בבירור.

נאום ראש תנועת האחים המוסלמים בירדן

4. ערוץ אלאקצא (של חמאס) שידר את נאומו של השיח’ המאם סעיד (5 בדצמבר), המפקח הכללי של תנועת האחים המוסלמים בירדן. המאם סעיד, פלסטיני במוצאו, נבחר לראש תנועת האחים המוסלמים בירדן במאי 2008. הוא נמנה על הזרם הניצי בארגון. היה חבר בפרלמנט הירדני מטעם תנועת האחים המוסלמים בשנת 1989. הוא ד"ר לשריעה (הלכה אסלאמית), ועבד כמרצה האוניברסיטאות בירדן במשך שנים רבות (אתר ערוץ אלג’זירה, 1 במאי 2008) . ב- 5 בדצמבר הוא נשא נאום בפני קהל צופים גדול, במהלך תהלוכת הזדהות של התנועה עם תושבי רצועת עזה בעמאן.

5. להלן קטעים מנאומו של שיח’ המאם סעיד:

א. בתחילת דבריו פנה השיח’ לתושבי רצועת עזה ואמר: "הו עזה המהוללת, זקפי את ראשך, [שכן את] זקפת את ראש המוסלמים [כולם]" . לאחר מכן התייחס לאירועים בעיר חברון ואמר: "אתם, תושבי חברון, מנהלים היום מלחמה נגד היהודים, שבה אתם למודי ניסיון. ראינו אתכם, איך שביום אחד בשנת 1929 [מאורעות תרפ"ט בהם נרצחו יהודי העיר ללא הבחנה] טבחתם ביהודי חברון. היום, עליכם לטבוח בהם [שנית] על אדמת חברון. הרגו אותם בפלסטין !!! סלקו אותם מפלסטין !!! זאת כ[אקט של]הגנה על [מסגד] אלאקצא שלכם, על שכם ועל חברון".

ב. השיח’ המאם סעיד קרא לאבו מאזן: "[מחמוד] עבאס, הסר את ידיך הבוגדניות מהעם הפלסטיני, לעולם אל תשלח את כוחות הביטחון המסכל להרוג את אחינו ולהחרים את נשקינו…". השיח’ הפנה אצבע מאשימה גם נגד מנגנוני הביטחון של הרשות ואמר: "צאו נגד [מנגנון] ‘הביטחון המסכל’ [של הרשות הפלסטינית], אל תחששו מהם, הם [כמו] ארנבות [מפוחדות], הם זאבים, אל תחששו מהם, אריות שכמותכם". בפנותו לפלסטינים ברצועת עזה קרא השיח’: " עזה, שגרי רקטות וסיימי את ה’הרגעה’ אין לעשות ‘הרגעה’ עם האויב"

ג. בהמשך דבריו קרא השיח’ לניתוק הקשרים בין ישראל לירדן: "הו צעירים, קראו לממשלת ירדן לסלק את שגריר ישראל מעמאן, שכן עמאן טהורה, ולא ייתכן שהשגריר היהודי ייטמא אותה [בעצם נוכחותו] ! [קראו לממשלת ירדן] ולהחזיר את שגריר ירדן מפלסטין [קרי: ישראל] לעמאן. בפלסטין חייבים להיות רק לוחמי הג’האד [מג’אהדון]. לא [ייתכן שיהיו בה] שגרירים, שרים או נציגים של האומה הזאת. אל תכירו בשגריר [הישראלי]. פלסטין היא אדמת ג’האד והקרבה".

ד. השיח’ המאם סעיד קרא ולתושבי ירדן להפסיק את הנורמליזציה עם ישראל ולהחרים את סחורותיה, כשהוא מכנה את הסוחרים עם ישראל "משתפי-פעולה" ו"בוגדים" ומוסיף: "אנשי הדת [המוסלמים] קובעים כי כל מי שסוחר עם היהודים הוא בוגד ומשתף-פעולה".

ערוץ אלאקצא, 5 בדצמבר
מימין: המאם סעיד, ראש תנועת "האחים המוסלמים" בירדן, במהלך תהלוכת הזדהות של התנועה עם תושבי רצועת עזה.

משמאל: משתתפי התהלוכה (ערוץ אלאקצא, 5 בדצמבר)

נאום מנהיג איגוד אנשי הדת המוסלמים בלבנון

6. חסאן עבדאללה , מנהיג איגוד אנשי הדת המוסלמים בלבנון2 , אמר במפגש הזדהות של האיגוד עם תושבי עזה, ששודר בשידור ישיר מבירות בערוץ אלמנאר ב-3 בדצמבר 2008: "אני אומר בשם איגוד אנשי הדת המוסלמים, שאין משמעות להפסקת האש הזאת עם הישות הציונית [קרי: ישראל], וכי הפיתרון הוא שההתנגדות [קרי: הטרור] תחודש, והפעם בצורה יותר חזקה ואפקטיבית. על האנשים הטהורים להתפוצץ שוב בירושלים ובתל-אביב ובכל ערי פלסטין הכבושה, שכן אנו חיים עם אויב, שמבין אך ורק את שפת הכוח. אנחנו אומרים לעם המצרי הגיבור: ‘קומו והירסו את הגדרות המלאכותיים [בין עזה למצרים] , הכניסו אוכל ותרופות לאחיכם הנצורים בעזה’. היום נדרש מ[בני] העם המצרי לפעול באלימות, אפילו במחיר של ישיבה בכלא או מוות , שכן הם יהפכו ל’שהידים’ [שפעלו] למען אללה".

ערוץ אלמנאר, 3 בדצמבר, באדיבות ממרי
" היום נדרש [מבני] העם המצרי לפעול באלימות". מדברי חסאן עבדאללה, מנהיג איגוד אנשי
הדת המוסלמים בלבנון (ערוץ אלמנאר, 3 בדצמבר, באדיבות ממרי)

אסאמה חמדאן נציג חמאס בלבנון: קריאה לחיסול מדינת ישראל

7. אסאמה חמדאן , נציג חמאס בלבנון, אמר בשידור ישיר מלבנון למען הזדהות עם תושבי עזה, ששודר בערוץ אלמנאר: "אנו [חמאס] רוצים לשחרר את פלסטין מהנהר עד הים [קרי: כל שטח ישראל והרשות הפלסטינית], מראש הנקרה עד אם אלרשרש [אילת]. [אנו תושבי] עזה, רבותי, איננו מעוניינים במדינה של 364 קמ"ר, או במדינה, שעליה נצטרך להתחנן על שולחן הדיונים, אך [בפועל] לא תתקיים בסופו של דבר. אנו רוצים מדינה חופשית, יקרה ומכובדת, על 27,000 קמ"ר, כלומר על כל שטח פלסטין" .

אסאמה חמדאן
אסאמה חמדאן, נציג החמאס בלבנון: קריאה לחיסול מדינת ישראל
(ערוץ אלמנאר, 3 בדצמבר, באדיבות ממרי )


1 פרטים נוספים על הקמפיין התעמולתי המצרי נגד חמאס ראו: חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני
(2 – 9 בדצמבר 2008)
.

2 במקור: ‘תג’מע אלעלמא אלמסלמין’. המדובר בארגון אנשי דת שיעים בלבנון בעלי אוריינטציה ח’מיניסטית , המנסים לקרב אליהם אנשי דת סוניים על מנת לאחד עימם כוחות, כפי שטען ח’מיני .

 

לראש העמוד