ירי רקטות לעבר הגליל המערבי- תמונת מצב ראשונית

פגיעת קטיושה בבית אבות בנהריה

פגיעת קטיושה בבית אבות בנהריה

רקטה שנפלה בקרית שמונה גרמה נזק למכונית ויצרה מכתש בכביש

רקטה שנפלה בקרית שמונה גרמה נזק למכונית ויצרה מכתש בכביש

שרידי אחת הרקטות שנמצאו בשלומי

שרידי אחת הרקטות שנמצאו בשלומי

הרקטות שנוטרלו ע”י צבא לבנון ב-25 בדצמבר 2008

הרקטות שנוטרלו ע”י צבא לבנון ב-25 בדצמבר 2008


פגיעת קטיושה בבית אבות בנהריה

פגיעת קטיושה בבית אבות בנהריה

(7 בינואר. צילום: חגי עינב, באדיבות ynet )

עיקרי תמונת המצב 

1. בבוקר ה- 8 בינואר, בסביבות השעה 07:45, נורו 3-2 רקטות מהגזרה המערבית של דרום לבנון לעבר הגליל המערבי. רקטה אחת פגעה בבית אבות בנהריה. נזק נגרם למבנה ומספר אנשים נפצעו קל. רקטה נוספת נפלה בישוב בגליל המערבי. דובר יוניפי"ל הודיע כי 3 רקטות נורו מלבנון לעבר ישראל מאזור הנמצא כ- 7 ק"מ מנאקורה. הוא הוסיף כי יוניפי"ל חוקר את נסיבות האירוע יחד עם צבא לבנון וכי יוניפי"ל משתף פעולה באופן מלא עם צה"ל (ערוץ אלג’זירה, 8 ינואר).

2. זהו אירוע ראשון מסוגו מהזירה הלבנונית מאז תחילת מבצע "עופרת יצוקה". עד כה נשמר השקט בזירה זאת, למרות הרטוריקה המתלהמת של חסן נצראללה ובכירים נוספים בחזבאללה. ערב המבצע סוכל ניסיון של שיגור רקטות מהגזרה במערבית (ראה נספח ב’ ).

3. חזבאללה, בעקיפין, הכחיש אחריות לאירוע : שר ההסברה הלבנוני טארק מתרי , הודיע כי חזבאללה הבהיר בפני ממשלת לבנון כי הוא אינו מעורב בשיגור הרקטות. הוא ציין כי חזבאללה הבהיר בפני ממשלת לבנון שהוא עודנו מחויב ליציבות ולהחלטת מועבי"ט 1701. (סוכנות הידיעות הצרפתית, 8 ינואר, 2009). ערוץ אלמנאר של חזבאללה דיווח על האירוע בלקוניות. הוא ציין ששורר שקט לאורך הגבול וציטט דובר מטעם חמאס שהודיע כי חמאס אינה אחראית לירי הרקטות. פעיל חזבאללה, שר האנרגיה מחמד פניש , ציין כי אילו חזבאללה היה רוצה לשגר רקטות הוא היה נוטל אחריות על כך (אתר האינטרנט לבנון עכשיו, 8 ינואר).

4. ב-7 בינואר פרסם העיתון הכויתי אלראי ידיעה לפיה הגביר צבא לבנון את פעילותו הביטחונית בבקעת הלבנון מחשש שפעילים מארגונו של אחמד ג’בריל עומדים להבריח רקטות לכיוון דרום לבנון. לאחר הירי לעבר ישראל ב-8 בינואר, העלו ערוצי הטלוויזיה הערביים אפשרות כי ארגונו של אחמד ג’בריל (החזית העממית- המפקדה הכללית), ארגון פרו- סורי הפועל מדמשק, הוא זה שביצע את הירי. דוברי הארגון, משנשאלו על כך, הקפידו לשמור על עמימות, כך למשל:

א. אחמד ג’בריל, מנהיג הארגון, ציין כי הוא אינו מעורה בפרטי האירוע. אולם, הוסיף, "אמרנו כי עלינו לפתוח את כל החזיתות: בגדה המערבית, בחזית הירדנית, הסורית והלבנונית, ולא הגדרנו חזית אחת לעניין זה" (ערוץ אלעאלם, 9 בינואר).

ב. אנואר רג’א, אחראי ההסברה של החזית העממית – המפקדה הכללית : האירועים ברצועת עזה יצרו אווירה "שפתחה את כל האפשרויות". את השאלות יש להפנות לעניין הטילים שישראל משגרת לעבר עזה. הוא הוסיף כי ארגונו אינו מאשר ואינו מכחיש כי הוא זה ששיגר את הקטיושות לעבר ישראל (ערוץ אלעאלם האיראני, 9 ינואר).

מאפייני התנהלות חזבאללה (עד כה) במהלך מבצע "עופרת יצוקה"

5. במהלך מבצע "עופרת יצוקה" הרבה מנהיג חזבאללה חסן נצראללה לצאת בנאומים מתלהמים בהם הביע תמיכה בפלסטינים ועודד את חמאס להמשיך ולהלחם נגד ישראל. הוא גם השתלח נגד מצרים ומדינות ערביות נוספות על שאינן מסייעות לחמאס ולפלסטינים ואינן פועלות לסיום המהלכים הישראלים.

6. אולם למרות הרטוריקה המתלהמת הקפידו חסן נצראללה וארגון חזבאללה, שלא לאיים בירי לעבר ישראל ונמנעו מכל פעולה בשטח, שעלולה לדרדר את המצב ולהביא לפתיחת "חזית שנייה" מהזירה הלבנונית. בו בזמן הזהיר נצראללה את ישראל מפני העתקת הלחימה ללבנון, באיימו כי הארגון ערוך לפגיעה בצה"ל, שתהיה קשה יותר מאשר במלחמת לבנון השנייה. גם איראן, שכלי התקשורת שלה תקפו, במהלך מבצע "עופרת יצוקה", בשצף קצף את ישראל ומצרים, נמנעה במהלך המלחמה מלהתחייב לסיוע מעשי לחמאס 1.

נספחים

7. על מדיניות הפיגועים של חזבאללה ואירועי ירי קודמים מאז מלחמת לבנון השנייה ראו שני נספחים:

•  נספח א’: מדיניות הפיגועים של חזבאללה וגורמי טרור אחרים הפועלים בלבנון מאז מלחמת לבנון השנייה.

•  נספח ב: סיכול ניסיון ירי לעבר ישראל ע"י גורם טרור בלתי מזוהה ערב מבצע "עופרת יצוקה".

נספח א’

מדיניות הפיגועים של חזבאללה וגורמי טרור אחרים הפועלים בלבנון מאז מלחמת לבנון השנייה

מאפייני מדיניות הפיגועים של חזבאללה

1. מדיניות חזבאללה מאז מלחמת לבנון השנייה התאפיינה בהימנעות מביצוע פיגועים נגד ישראל, גם לא באזור "חוות שבעא" (הר דב), אשר שימש מוקד פעילותו של הארגון עד למלחמת לבנון השנייה. הדבר הביא לתקופה ממושכת של שקט לאורך הגבול הישראלי-לבנוני, תופעה חסרת תקדים מאז הקמת חזבאללה (1982).

2. מדיניות פיגועים זאת של חזבאללה, נובעת להערכתנו משלוש סיבות מרכזיות: האחת , עניינו של חזבאללה בתקופה של שקט לשם ניהול תהליכי השיקום, ההתעצמות ובניית הכוח ללא הפרעה מצד ישראל, יוניפי"ל והממשל הלבנוני; הסיבה השנייה, חששו כי שינוי מדיניות הפיגועים שלו יוביל לתגובה קשה מצד ישראל, נוכח התגברות ההרתעה הישראלית. הסיבה השלישית , התמקדותו של חזבאללה במאבקיו הפוליטיים הפנים-לבנוניים (שם הוא זכה להצלחות), ועניינו שלא להיגרר לעימותים עם צבא לבנון ויוניפי"ל, העלולים לעורר ביקורת פנים-לבנונית חריפה.

3. מעבר לסיבות הללו, הרלוונטיות להקשר הלבנוני, נראה לנו כי הימנעות מפיגועים הינה גם פועל יוצא ממדיניות אזורית כוללת של איראן וסוריה, שתי נותנות החסות של חזבאללה. מדיניות זאת מבקשת למנוע הסלמה בלתי מבוקרת והיגררות לעימות עם ישראל בעיתוי ובנסיבות בלתי נוחים, משיקולים אסטרטגיים אזוריים של שתי המדינות הללו. בהקשר הלבנוני והלבנוני-ישראלי חותרת מדיניות זו לאפשר לחזבאללה להמשיך את בניית התשתית הצבאית שלו בלבנון ללא הפרעה ולהמשיך בביסוס כוחו הפוליטי בממשלה, בפרלמנט ובשאר מערכות השלטון בלבנון.

4. כפועל יוצא ממדיניות זאת נמנע חזבאללה מביצוע פיגועים נגד ישראל מאז מלחמת לבנון השנייה. עיקר מאמציו במישור הצבאי התמקדו בשיקום תשתיתו הצבאית שנפגעה במלחמת לבנון, כולל בניית ארסנל רקטות חדש המונה עשרת אלפי רקטות והמהוה איום משמעותי על העורף הישראלי עד לגוש דן ואף מעבר לכך 2. לפיכך אנו סבורים כי לא חזבאללה ביצע את הירי לעבר הגליל המערבי ואת הפיגוע שסוכל ע"י צבא לבנון ערב מבצע "עופרת יצוקה". (ראה להלן). 

פיגועים נגד ישראל מדרום לבנון ע"י גורמי הג’האד העולמי

5. השקט ששרר בגבול הישראלי-לבנוני ובדרום לבנון מאז מלחמת לבנון השנייה הופר בכמה מקרים ע"י ניסיונות ירי לעבר ישראל, שבוצעו ע"י גורמי הג’האד העולמי , הפועלים בלבנון. זאת כפועל יוצא מהחלטה שקיבלה הנהגת אלקאעדה לאחר מלחמת לבנון השנייה להרחבת נוכחותה בלבנון, כמרחב לביצוע פיגועים נגד ישראל ונגד יעדים זרים בלבנון.

6. מוקדי ההתארגנות והפעולות של גורמי הג’האד העולמי הינם מחנות הפליטים הפלסטינים בדגש על עין אלחלווה שליד צידון. בעבר היה במחנה הפליטים נהר אלבארד שליד טריפולי מעוז של ארגון ג’האד עולמי בשם פתח אלאסלאם. אולם עם עקירת פתח אלאסלאם ע"י צבא לבנון העביר הארגון את מוקד פעילותו ממחנה הפליטים נהר אלבארד (2007) אל דרום לבנון, למחנה הפליטים עין אלחלווה, (שם פועלות כמה התארגנויות טרור המזדהות עם הג’האד העולמי).

7. גורמי הטרור של הג’האד העולמי ביצעו מאז מלחמת לבנון השנייה כמה פיגועים בדרום לבנון, שכוונו נגד יוניפי"ל וישראל, שלא בהיתר של חזבאללה, ולמרות ניסיונות צבא לבנון למנוע פעילות שכזאת. פעילות הטרור שלהם כללה גם שני מקרים של ירי רקטות לעבר ישראל :

א. ב-17 ביוני 2007 נורו שתי רקטות מאזור טייבה-עדיסה לעבר קריית שמונה, לראשונה מאז מלחמת לבנון השנייה. לא היו נפגעים אך נגרם נזק לרכוש. ארגון חזבאללה הכחיש מעורבותו בירי. ראש ממשלת לבנון וצבא לבנון גינו בחריפות את הירי והבטיחו לפעול לתפיסת מבצעיו.

רקטה שנפלה בקרית שמונה גרמה נזק למכונית ויצרה מכתש בכביש
רקטה שנפלה בקרית שמונה גרמה נזק למכונית ויצרה מכתש בכביש
(ערוץ אלערביה, 17 ביוני 2007)

ב. ב-8 בינואר 2008 נמצאו בישוב שלומי, שבגליל המערבי, נפל ורסיסים של שתי רקטות. מבדיקה שנערכה נמצא כי המדובר ברקטות 107 מ"מ , שנורו בשעות הלילה מלבנון. רקטה אחת נחתה בחצר בית מגורים וחלקים ממנה התגלו במרפסת הבית. שרידי הרקטה השנייה התגלו בסמוך. איש לא נפגע ונגרם נזק מועט. אף ארגון לא נטל אחריות לפיגוע.

שרידי אחת הרקטות שנמצאו בשלומי
שרידי אחת הרקטות שנמצאו בשלומי

(אתר נענע, באדיבות ערוץ 10, 8 בינואר 2007)

נספח ב’

סיכול ניסיון ירי לעבר ישראל ע"י גורם טרור בלתי מזוהה ערב מבצע "עופרת יצוקה"

1. יומיים לפני תחילת מבצע "עופרת יצוקה" (25 דצמבר) נטרל צבא לבנון 8 רקטות מוכנות לשיגור לעבר ישראל, בואדי חמול 1.5 ק"מ צפונית מזרחית מהעיירה נאקורה (לא הרחק ממפקדת יוניפי"ל בלבנון). המדובר ב- 5 רקטות בקוטר 122 מ"מ ו-3 נוספות בקוטר 107 מ"מ . הרקטות שנמצאו לא היו חדשות אך היו במצב מבצעי תקין, ונמצאו מוכנות לשיגור לישראל.

הרקטות שנוטרלו ע”י צבא לבנון ב-25 בדצמבר 2008
הרקטות שנוטרלו ע"י צבא לבנון ב-25 בדצמבר 2008

2. צבא לבנון ערך חיפושים באזור כדי לוודא שאין בו רקטות נוספות, בשיתוף עם כוחות יוניפי"ל. נשיא לבנון, במהלך סיור בדרום לבנון (27 דצמבר), קרא ל"כל הצדדים" לכבד את ריבונות לבנון והביע תקווה כי אף גורם לא יהפוך את לבנון ל"זירת מאבקים או חיסול חשבונות". הוא הוסיף כי ניסיונות לשגר רקטות לעבר ישראל לא יתקבלו בסובלנות והבהיר כי לבנון לא תשמש בסיס לשיגור רקטות לעבר ישראל. ארגון חזבאללה , שמר על "פרופיל נמוך" והתנער מכל אחריות לאירוע באמצעות מסרים בלתי רשמיים. מפקדת חזבאללה שבדרום לבנון ציינה כי הארגון אינו נוהג להניח "רקטות אלמוניות" וכי "כאשר ירצה להפציץ מקומות של האויב הישראלי הוא יפרסם הודעה בה יטול אחריות לכך" (אלשרק אלאוסט, 27 דצמבר). גם נציגי חמאס ופתח בלבנון מיהרו להתנער מכל אחריות לניסיון שיגור הרקטות.


1 כמה בכירים באיראן אף טרחו לשלול ידיעות לפיהן איראן מסייעת לחמאס. כך למשל, מחמד עלי ג’עפרי , מפקד משמרות המהפכה האיראנים, ציין כי תושבי עזה אינם זקוקים לסיוע צבאי ממדינות אחרות וברשותם מספיק כלי נשק כדי להגן על עצמם. פרוט ראו: "מבצע עופרת יצוקה- עדכון מע"מ 7" (5 בינואר 2009).

2 פרוט ראו: "הטרור נגד ישראל: מאפייני שנת 2007 ומגמות לשנת 2008" (29 במאי 2008)

לראש העמוד