מבצע “עופרת יצוקה” – עדכון מס’ 18

20 בינואר. צילום: ג'רי למפן, reuters

20 בינואר. צילום: ג'רי למפן, reuters

אירועי ירי הרקטות ופצצות המרגמה מאז ההכרזה על עצירת אש

אירועי ירי הרקטות ופצצות המרגמה מאז ההכרזה על עצירת אש

הטלוויזיה הסורית, 20 בינואר

הטלוויזיה הסורית, 20 בינואר

בניית נראטיב הניצחון ע“י חמאס

בניית נראטיב הניצחון ע“י חמאס

הפסגה בכווית (אלג'זירה, 19 בינואר)

הפסגה בכווית (אלג'זירה, 19 בינואר)


20 בינואר. צילום: ג'רי למפן, reuters
הפקת דימוי ה”ניצחון” של חמאס: פלסטינים בהפגנת תמיכה בחמאס, על הריסות ביתו של אחד מבכירי חמאס ניזאר ריאן, שנהרג בהתקפת חיל האוויר במהלך הלחימה בעזה בג’באליה (20 בינואר. צילום: ג’רי למפן, reuters)

כללי

  ב- 19 בינואר, לראשונה מאז תחילת מבצע "עופרת יצוקה", נשמר השקט בדרומה של ישראל, הן בחזית הלחימה ברצועה והן בעורף הישראלי. כוחות צה"ל המשיכו לתפוס עמדות שולטות בעיקר באזורי שיגור הרקטות, לאחר ההיערכות מחדש עם סיום הלחימה. ב- 20 בינואר, בשעות הצהריים הופר השקט, כאשר נורתה אש, בשני אירועים לעבר כוחות צה"ל.

  ברצועת עזה, החלו החיים לחזור לשגרה. מול מימדי ההרס והאבדות, עושה חמאס מאמץ לשדר מסר של "ניצחון", תוך פרסום נתונים שקריים אודות אבידות צה"ל ואירועי הלחימה. גם בדרומה של ישראל, בישובים אשר היו בטווח הרקטות במהלך ימי הלחימה בעזה, החלה חזרה לשגרה. זו כוללת חזרה ללימודים (כמעט מלאה) של ילדי בתי הספר והגנים, וכן תנועה של תושבים בבתי העסק.

המצב בשטח

  ב- 19 בינואר לא נרשמו אירועים ברצועת עזה. נמשכה יציאה של מרבית כוחות צה"ל מהרצועה. הכוחות שנשארו ברצועה ערוכים בעמדות שולטות בעיקר באזורי שיגור רקטות לעבר ישראל. חיל האוויר נמנע מלתקוף מטרות ברצועה, לראשונה מאז תחילת מבצע "עופרת יצוקה" (ב- 18 בינואר, הותקפו משגרים מהם נורו רקטות לעבר ישראל, לאחר הפסקת האש).

  ב- 20 בינואר (נכון לשעה 15:00), הופרה הפסקת האש כאשר אש נפתחה בשעות הצהריים לעבר כוח צה"ל, שנע סמוך לגדר הביטחון מדרום למעבר כיסופים, בגבול רצועת עזה. כעבור 40 דקות, ירו חמושים פלסטינים לעבר כוח אחר במרכז רצועת עזה. הכוח השיב באש לעבר מקורות הירי. בשני המקרים לא היו נפגעים ולא נגרם נזק ( ynet , 20 בינואר). 

ירי הרקטות ופצצות המרגמה לעבר ישראל

  במהלך 19 בינואר לא בוצע ירי של רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל. הדבר אפשר לתושבי יישובי הדרום לחזור בהדרגה לשגרה. בתי הספר החלו לחזור ללימודים ומפעלים ועסקים חזרו לפעילות שגרתית.

  סה"כ במהלך ימי מבצע "עופרת יצוקה" (27 דצמבר – 18 בינואר) נפלו בשטח ישראל 571 רקטות ו- 205 פצצות מרגמה. במהלך ימי המבצע נהרגו כתוצאה מירי רקטות ופצצות מרגמה 4 בני אדם (שלושה אזרחים וחייל צה"ל), 16 בני אדם נפצעו באורח קשה ובינוני, 351 נפצעו באורח קל. כמו כן לקו כמה מאות בני אדם בהלם וחרדה.

אירועי ירי הרקטות ופצצות המרגמה מאז ההכרזה על עצירת אש

אירועי ירי הרקטות ופצצות המרגמה מאז ההכרזה על עצירת אש

יהודה ושומרון

  ביהודה ושומרון חלה ב- 19 בינואר עלייה בהיקף הפיגועים, במתווים שונים. להלן האירועים העיקריים:

•  פיגוע ירי באזור בנימין : אזרח ישראלי נפצע קשה מאוד לאחר שנפגע בפלג גופו העליון מאש, שנפתחה לעברו מרכב פלסטיני ליד כוכב השחר, מזרחית לרמאללה. אשת הפצוע לא נפגעה והשניים הצליחו להגיע בכוחות עצמם לשער היישוב כוכב השחר. מסוק פינה את הפצוע לבית החולים וכוחות צה"ל פתחו בסריקות אחר המחבלים.

•  בקבוק תעברה הושלך לעבר רכב ישראלי סמוך לבית לחם. לא היו נפגעים או נזק. כוח צה"ל שסרק באזור עצר שני פלסטינים, שהיו מעורבים בהשלכת בקבוק התעברה.

•  אבנים יודו לעבר אוטובוס ישראלי סמוך למחסום חווארה, שמדרום לשכם. לא היו נפגעים. נזק נגרם לאוטובוס .

סיוע הומאניטארי לרצועת עזה

ישראל

  ב- 19 בינואר נמשכך המאמץ ההומניטארי במעברים, שבין ישראל לרצועת עזה:

•  195 משאיות המובילות כ- 5,000 טון של סיוע מארגונים בינלאומיים, ותרומות מירדן ומצרים, עברו דרך המעברים כרם שלום וקרני. כמו כן, נסללה דרך במעבר כרם שלום המאפשרת העברת סיוע ישירות ממצרים לתוך הרצועה. ב- 19 בינואר עברו 10 משאיות, שהובילו כ- 200 טון קמח.

•  כ- 540,000 ליטר סולר וכ- 200 טון גז בישול הועברו דרך מסוף הדלקים בנחל עוז.

•  10 אמבולנסים הועברו מיהודה ושומרון לרצועת עזה בתאום עם הצלב האדום.

•  33 פלסטינים יצאו דרך מעבר ארז לקבלת טיפול רפואי בישראל.

  מאז תחילת מבצע "עופרת יצוקה" עברו כ- 1,700 משאיות שהובילו כ- 42,000 טון של סיוע הומאניטארי לרצועה. כמו כן, עברו מעל ל- 2,200,000 ליטר של דלקים דרך מסוף הדלקים בנחל עוז ומעבר כרם שלום.

מעבר רפיח

  ב- 19 בינואר עברו במעבר רפיח 75 פצועים לקבלת טיפול רפואי במצרים. כמו כן, עברו כמה עשרות רופאים, עיתונאים ופעילים פרו-פלסטיניים לרצועת עזה. סיוע הומאניטארי ממשיך לעבור ממצרים לרצועת עזה, דרך מעבר רפיח. מאז תחילת מבצע "עופרת יצוקה" עברו דרך מעבר רפיח מעל ל- 4,500 מנות דם. ב- 19 בינואר היו אמורות לעבור 2,500 מנות דם נוספות לרצועה (אליום אלסאבע, 19 בינואר).

  הטלוויזיה הסורית, 20 בינואר
משאיות סוריות המובילות סיוע הומאניטארי לרצועת עזה (הטלוויזיה הסורית, 20 בינואר)

  חמאס, ממשיכה להחרים סיוע הומניטארי שנכנס לרצועת עזה . כמו כן, מונעת חמאס הגעת פצועים פלסטינים למעבר ארז לשם קבלת טיפול רפואי בבית חולים שדה, שהוקם במעבר ע"י ישראל, ומפנה אותם לקבלת טיפול רפואי במצרים, דרך מעבר רפיח.

המצב ההומניטארי ברצועה

  ברצועת עזה נמשכת החזרה לשגרה. משפחות שנמלטו מאזורי הקרבות ממשיכות לחזור לבתיהן, תנועת המכוניות ברחובות עזה גוברת, ובתי העסק ממשיכים להיפתח. ארגון אונר"א מדווח כי כ- 50,000 תושבים ממשיכים עדיין למצוא מחסה במתקני הארגון, זאת משום שבתיהם נפגעו במהלך הלחימה. תושבים ברצועה קראו למשטרת חמאס להסדיר את המצב וציינו כי קיימת תופעה של ביזה בבתים ההרוסים (רדיו אלאקצא, 19 בינואר). כמו כן, דווח שב- 19 בינואר נהרגו שני ילדים כתוצאה ממשחק במוקש שהונח ע"י פעילי חמאס לצורך מלכוד מבנה.

  על פי דיווחי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הפלסטינית ניזוקו במהלך הלחימה 22,000 מבנים, ובתוכם 4,100 מבנים שנהרסו לחלוטין. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה אמדה את הנזק הכלכלי שנגרם ברצועה ב- 1.9 מיליארד דולר. מחמד חסונה, שר הכלכלה הלאומית ברצועה, העריך את הנזק הכלכלי ב- 3 מיליארד דולר.

דיכוי פעילי פתח ע"י חמאס

  גם במהלך הלחימה ולאחריה, ממשיכה חמאס להטיל מרותה על תושבי הרצועה, תוך דיכוי פעילי פתח. ב- 19 בינואר נרשמה עלייה בהיקף אירועי הירי לעבר פעילי פתח על ידי פעילי חמאס, בעיקר ירי לעבר הרגליים. מאז הפסקת האש נפצעו כמה עשרות פעילים. כמו כן, דווח על פעילי פתח שנחטפו ע"י חמאס ומוחזקים במתקני כליאה מאולתרים.

בניית נראטיב הניצחון ע"י חמאס

  בהמשך להכרזת ה"ניצחון" של אסמאעיל הניה, יצא אבו עבידה, דובר גדודי עז אלדין אלקסאם, ב"נאום ניצחון" משלו, בו ניסה לבסס את הדימוי השקרי לפיו חמאס "ניצחה" במלחמה. בדבריו הוא הציג נתון שקרי לפיו נהרגו לא פחות מ- 80 חיילים ישראלים, מהם 49 בקרבות ישירים עם פעילי חמאס (הערה: במבצע נהרגו עשרה חיילים, מהם ארבעה כתוצאה מירי בשוגג של חיילי צה"ל, וחייל אחד מירי פצצת מרגמה. כמו כן, נהרגו שלושה אזרחים מפגיעת רקטות). בנוסף לכך התרברב אבו עבידה בהישגים צבאיים שכלל לא אירעו במציאות, כמו פגיעה במסוקים, לקיחה בשבי של חיילי צה"ל, ופעולות בעורף האויב 2 (ערוץ אלאקצא, 19 בינואר).

בניית נראטיב הניצחון ע“י חמאס

מימין: עזה בלהבות היוצרות תנועת "וי" של "ניצחון" (19 בינואר 2009, PALDF). משמאל: אלפי תושבים
ברצועה בתהלוכה שנועדה להביע שמחה על "ניצחונה של ההתנגדות" (ערוץ אלאקצא, 20 בינואר)

מצרים

  בנאום שנשא חסני מבארכ, נשיא מצרים בפתיחת הפסגה בכווית אמר כי בלחימה בעזה נחשפו הבעיות רבות הקיימות בעולם הערבי ובעיקר הפילוג הקיים בו. לדבריו, מצרים מכבדת את ה"התנגדות הפלסטינית" אולם זו צריכה להיות אחראית כלפי עמה כאשר היא מחליטה לצאת למלחמה. עוד הוסיף כי מצרים תשקיע את כל המאמצים להביא לנסיגת ישראל ופתיחת המעברים וכן להביא לפיוס פנים-פלסטיני (ערוץ אלג’זירה, 19 בינואר).

הפסגה בכווית (אלג'זירה, 19 בינואר)
הפסגה בכווית (אלג’זירה, 19 בינואר)

הרשות הפלסטינית והארגונים הפלסטינים

  אבו מאזן בנאומו בפסגה הכלכלית בכווית נמנע מלמתוח ביקורת על חמאס ואמר כי הוא תומך ביוזמה המצרית כפיתרון היחיד לבעיות המצור ופתיחת המעברים. עם זאת מתח ביקורת על המדינות הרדיקאליות שעודדו את תושבי עזה להילחם. אבו מאזן גם השמיע קריאה לכל הארגונים הפלסטינים להתעלות מעל לסכסוכים הפנימיים ולתאם עמדות לקראת מפגש משותף במצרים (סוכנות ופא, 19 בינואר).

  סלאם פיאצ’ , ראש הממשלה של הרשות הפלסטינית אמר כי הוא חושש שהמכניזם של העברת הסיוע הבינלאומי לשיקום הרצועה יעמיק את הקרע הפוליטי בין הרשות הפלסטינית וחמאס. לדבריו יש לעשות אבחנה בין סיוע לצרכים הומניטאריים (שבמשתמע, ניתן להעבירו ישירות לרצועה) לבין הסיוע לצורכי שיקום הרצועה שצריך להיות בידי הרשות הפלסטינית (רויטרס, 18 בינואר).

  סלאם פיאצ’ בפגישה עם נציגי התקשורת תאר את המבצע בעזה כ"שפיכות דמים חסרת תקדים". לדבריו, ישראל הפרה את החוק הבינלאומי ואת כל האמנות ההומניטאריות הבינלאומיות. פיאצ’ גם קרא לפעול בהתאם ליוזמה המצרים להקמת ממשלת הסכמה לאומית שתהווה בסיס לפיתרון הסכסוך הפנים-פלסטיני. לדבריו, ממשלת הסכמה לאומית המורכבת מ-25 נציגים פלסטינים מוסכמים יכולה להביא לאחדות מחודשת (אלחיאת אלג’דידה, 19 בינואר) .

איראן

  עלי מטהרי , ציר במג’לס, טוען כי כתוצאה מ"התעמולה השלילית של הציונים" נמנעים המוסלמים מלהגיש סיוע לחמאס. לדעתו, דווקא בשל כך על איראן להגיש סיוע צבאי לחמאס בצורה גלויה ואף להכריז על כך בפומבי: "אסור לנו לעבוד בצורה נסתרת בהקשר לשליחת נשק לממשלה החוקית של חמאס". עוד קרא להבעת חמאה ולנקיטת צעדים דיפלומטיים נגד המדינות האסלאמיות (אתר עצר, איראן, 19 בינואר).


1 עדכון זה הוא האחרון בעדכונים היומיים היוצאים מאז תחילת מבצע "עופרת יצוקה". מכאן ואילך נשוב למתכונת של עדכון שבועי (מידי יום ג’) ולקטי מידע שוטפים, בהתאם לצורך. כמו כן, נמשיך לפרסם לקטי מידע ובהם דוגמאות נוספות לשימוש באזרחים כ"מגן אנושי" על סמך מידע רב שהתקבל במהלך הלחימה.

2 מאמצי חמאס לבניין "סיפור הניצחון" ינותחו במסמך נפרד שיופץ בקרוב.

לראש העמוד