המלחמה על התודעה: ממשל חמאס ברצועה החל לאסוף “ראיות” נגד ישראל כבסיס להגשת תביעות נגד אישים ישראלים


1. מיד עם תום מבצע "עופרת יצוקה" אסמאעיל הניה, ראש ממשל חמאס ברצועה, יצא בקריאה לשלוח צוותי חקירה בינלאומיים על מנת לחקור את "פשעי המלחמה", שביצעה ישראל ברצועה. הוא גם דרש להעמיד לדין את מנהיגי ישראל ("מנהיגי הכיבוש") בפני בית הדין הפלילי הבינלאומי (ערוץ אלג’זירה, 18 ינואר). זאת על מנת לחזק את המסר המרכזי של חמאס לפיו ישראל פעלה אך ורק נגד אזרחים ותוך הצגת פעולת צה"ל כ"שואה" של תושבי הרצועה 1.

2. במסגרת המאמץ התודעתי שמנהלת עתה חמאס הקים אסמאעיל הניה ועדה מיוחדת לתיעוד פעולות צה"ל ברצועה, כבסיס להגשת תביעות נגד "פושעי מלחמה ציונים". "מקור הסמכות" של הועדה יהיה "שר המשפטים" בממשל הניה פעיל חמאס פרג’ אלע’ול (יו"ר סיעת חמאס במועצה המחוקקת). בראשה יעמוד שופט בשם צ’יאא אלדין מדהון, המוכר גם הוא כפעיל חמאס. יו"ר הועדה הצהיר כי הוקמו צוותים בהם חברים 160 איש המפוזרים במחוזות רצועת עזה לשם "תיעוד הפשעים" של ישראל. צוותים אלו כוללים משפטנים וחוקרים והם החלו בעבודתם ב-24 בינואר (פאל-מדיה, עזה, 26 בינואר).

3. פעילות "תיעודית" זאת המנוהלת ע"י חמאס נועדה לנגח את ישראל ולהציגה כמי שפוגעת באזרחים תוך התעלמות ואף הסתרה של התשתיות הצבאיות של חמאס, שמוקמו בקרב ריכוזי אוכלוסיה. לפיכך, לדעתנו, אין לפעילות "תיעודית" חמאסית זאת שום ערך ממשי. תוצאותיה לא יהוו מסד של נתונים אובייקטיבים אלא המדובר בפעילות מניפולטיבית-תעמולתית מובהקת, שנועדה לנגח את ישראל. זאת ועוד, אסמאעיל הניה, פעילי חמאס והמדינות התומכות בהם מתעלמים מכך שירי רקטות ללא אבחנה לתוך ריכוזי אוכלוסיה בישראל (שהם מתגאים בו) ושימוש באזרחים כ"מגן אנושי" לפעילים הצבאיים של חמאס מהווים פשעי מלחמה שהם עשויים לתת עליהם את הדין (הפושעים ותומכיהם עוסקים עתה אפוא באיסוף ראיות…).

4. פעילות זאת של חמאס עשויה לקבל גיבוי ממדינות ערביות ומגורמים אנטי-ישראלים במזה"ת וברחבי העולם, שכמנהגם קופצים על הגל האנטי-ישראלי. כך למשל, אחמד אבו אלע’יט , שר החוץ המצרי יצא לבריסל על מנת להציג את היוזמה המצרית לפתרון המשבר ברצועה. עם הגיעו לבריסל הוא הצהיר כי מצרים תתמוך ב"חריצות" במאמץ הפלסטיני להעלות את עניין עזה בפני בית הדין הבינלאומי לצדק. הוא אף הוסיף כי מצרים הינה אחת מהמדינות המרכזיות העומדות מאחורי הצגת הרעיון הזה בישיבות מועצת הביטחון (סימז"ת ואתר אילאף, 26 ינואר). ערוץ אלג’זירה , במגמה להעניק תמיכה תקשורתית למאמצי חמאס, תגבר את מצבת כתביו הקבועים ברצועת עזה בכתבים ממדינות נוספות (כגון לבנון וירדן) במגמה להציג את מימדי ההרס והפגיעה באזרחים שנגרמו במהלך הלחימה (פגיעה בתשתיות צבאיות של חמאס? תיעוד הפגיעות בישובים ישראלים שנפגעו מירי הרקטות? הס מלהזכיר).


1 ראו: "חמאס מנהלת מלחמה על התודעה על מנת לקבע בדעת הקהל נראטיב של ניצחון במבצע "עופרת יצוקה" ("הניצחון האלוהי", כדברי אסמאעיל הניה). לשם כך מפרסמים דובריה תיאורים שיקרים אודות אירועי הלחימה. מאמץ זה נתקל בקשיים הנובעים בעיקר מהפער האובייקטיבי הגדול שבין הרטוריקה (השקרית) של דוברי החמאס לבין המכה, שספגה ומימדי ההרס והנפגעים הרבים ברצועה."

לראש העמוד