טרור ותקשורת: סכסוכים חריפים בהנהלת ערוץ הטלוויזיה הלוויני אלקדס של חמאס, שהחל לשדר מבירות לפני כשבעה חודשים.

העיתונאי האלג'ירי יחיא אבו זכריא

העיתונאי האלג'ירי יחיא אבו זכריא

נביל אלעתיבי, מנכ”ל ערוץ אלקדס

נביל אלעתיבי, מנכ”ל ערוץ אלקדס

תמונות מאולפן ערוץ אלקדס עם השקתו

תמונות מאולפן ערוץ אלקדס עם השקתו


העיתונאי האלג'ירי יחיא אבו זכריא   נביל אלעתיבי, מנכ”ל ערוץ אלקדס
העיתונאי האלג’ירי יחיא אבו זכריא, שפוטר מעבודתו בערוץ אלקדס (צילום: ערוץ אלקדס). הוא חשף בין השאר, כי מנהלי הערוץ מנהלים חיי מותרות על חשבון הכספים האיראנים וכספים שנועדו למשפחות החללים של הארגון.   נביל אלעתיבי, מנכ"ל ערוץ אלקדס (צילום: אלג’זירה, 28 באוקטובר 2008). לדברי יחיא אבו זכריא הוא הפך את הערוץ ל"מוסד של רכילות, דיווחים כוזבים ומאבק עדתי".

כללי

1. ב-11 בנובמבר 2008 החל ערוץ אלקדס, ערוץ הטלוויזיה הלוויני השני של תנועת חמאס, לשדר מבירות. עלייתו לאוויר היוותה נדבך נוסף בפיתוח התשתית התקשורתית הענפה של חמאס 1. על פי עדות מנכ"ל הערוץ נביל אלעתיבי הערוץ הינו בבעלות חברת הרדיו והטלוויזיה אלקדס הרשומה בלונדון 2, על שם אנשי עסקים ואנשי תקשורת ערביים ופלסטינים.

2. תשתית התקשורת של חמאס, שהמשיכה להתרחב ולהתפתח לאחר מבצע "עופרת יצוקה", כוללת שני ערוצי טלוויזיה לווייניים (אלאקצא, אלקדס); תחנת רדיו (צות אלאקצא); עיתון יומי (פלסטין) היוצא לאור ברצועת עזה; ביטאונים נוספים של חמאס היוצאים ברצועה ומחוצה לה (ובתוכם פלסטין אלמסלמה, המופץ ככל הנראה מבריטניה); מספר סוכנויות ידיעות ולמעלה מעשרים אתרי אינטרנט ופורומים המופנים לקהלי יעד שונים ומגוונים (המרכזי שבהם הינו Palestine- info) . תשתית זו משמשת כלי מרכזי במערכה ההסברתית והתודעתית, שחמאס מנהלת מול קהלי יעד מגוונים במזרח התיכון ומחוצה לו, ומעניקה לה יכולות הסברתיות העולות על אלו של יריבותיה (ובמרכזן פתח והרשות הפלסטינית) .

3. בהיותה מודעת היטב למקומה המרכזי של המלחמה על התודעה במערכה נגד ישראל מוכנה חמאס להשקיע משאבים רבים בפיתוח "האימפריה התקשורתית" שלה גם לנוכח תנאים בסיסיים של מצוקה כספית. את סכומי הכסף הניכרים הנחוצים לתפעול השוטף ולהרחבה של התשתית התקשורתית מגייסת חמאס, להערכתנו, מכספי סיוע זרים , בעיקר אלו של איראן . יוזכר, כי איראן מעבירה סיוע כספי לזרוע המדינית ולזרוע הצבאית של חמאס בסדר גודל של כמה מאות מיליוני דולרים לשנה 3.

4. לאחרונה נחשף בתקשורת האלג’ירית והערבית טפח מהנעשה בערוץ אלקדס כתוצאה מסכסוכים חריפים בהנהלת הערוץ, שהביאו לפיטורי העיתונאי האלג’ירי יחיא אבו זכריא. יחיא אבו זכריא מתלונן על רדיפה אישית בעוד שלטענת חמאס נבעו פיטוריו מתפקודו הלקוי. יחיא אבו זכריא, אשר שימש כמפקח הכללי של תוכניות הפוליטיקה והחדשות בערוץ, כתב מכתב גלוי למנהיג חמאס ח’אלד משעל בו תקף בחריפות את מנכ"ל הערוץ נביל אלעתיבי ודרש לפטרו. במכתב נדרש ח’אלד משעל, בין השאר, להעניש את מנכ"ל הערוץ ואת מנהל מחלקת החדשות, " אשר בזבזו את כספי הערוץ על מסעדות, מכוניות מפוארות ומלונות, כספים שאותם קיבלו מאיראן " (מתוך אתר Algeria Times , שפרסם מכתב גלוי, שנשלח ע"י אבו זכריא מבירות ב-1 ביוני 2009). טענות דומות עלו במכתב גלוי נוסף שנשלח ע"י אבו זכריא לסופר ואיש תקשורת אלג’ירי בשם אנואר מאלכ, שהתבקש לפתוח בקמפיין תמיכה ביחיא אבו זכריא.

5. האשמה מרכזית של יחיא אבו זכריא המוטחת בפני מנהלי הערוץ והנהגת חמאס היא לרמתו הירודה של הערוץ (פרוט ראו נספח) בראייה לאחור, האשמה זאת הינה נכונה ביסודה. סיכום ביניים של שמונה חודשים מעלה, כי לעומת התבססותו המהירה של ערוץ אלאקצא, הנתפס כמייצג את הנהגת חמאס ברצועה, לא כבש לעצמו (עד כה) ערוץ אלקדס (המייצג את הנהגת ה"חוץ") מקום משמעותי בשיח התקשורתי הפלסטיני והערבי. מערך החדשות של הערוץ אינו מייצר מידע חדשותי חשוב והמתראיינים בו נמנים בדרך כלל על בני דרג פוליטי ופובליציסטי משני בחשיבותו כל זאת לצד פורמטים מיושנים ומייגעים של תוכניות, אשר רחוקים מלהיות אטרקטיביים ולמשוך את הצופה הפלסטיני או הערבי.

6. עיקרי האשמות שהטיח העיתונאי יחיא אבו זכריא במנהלי התחנה ראו נספח.

תמונות מאולפן ערוץ אלקדס עם השקתו
תמונות מאולפן ערוץ אלקדס עם השקתו (12 בנובמבר 2008, Palestine-info)

נספח

האשמות שהטיח העיתונאי האלג’ירי יחיא אבו זכריא כלפי מנהלי ערוץ אלקדס של חמאס

(מתוך האתר האלג’ירי Algeria Times ואתרי אינטרנט ערביים)

1. להלן עיקרי ההאשמות והטענות, שהטיח העיתונאי האלג’ירי יחיא אבו זכריא, אשר שימש כמפקח הכללי על תוכניות הפוליטיקה והחדשות בערוץ אלקדס של חמאס, בפני מנהלי הערוץ ובפני בכירי הנהגת חמאס בדמשק:

א. הטחת ביקורת כלפי עזמי בשארה, שגרמו למתחים בינו לבין הנהלת הערוץ אלקדס ולטענתו הביאו להפסקת עבודתו בערוץ: יחיא אבו זכריא פרסם מאמר, שכותרתו: " עזמי בשארה, הוגה הדעות הנבוב " (המבוסס כנראה על פרק ראשון של ספר שכתב אבו זכריא העומד לצאת לאור בנושא זה). במאמרו, שלדבריו עורר תהודה רבה בעולם הערבי והמוסלמי, קובע אבו זכריא כי עזמי בשארה אינו ראוי לתואר הוגה דעת וכי הוא הפך שלא בצדק למקור סמכות עבור הערבים והפלסטינים. אבו זכריא מפנה שורה של טענות והאשמות כלפי עזמי בשארה: לדבריו הוא מאדיר את עוצמתה של ישראל; הוא תקף את מנהיג חזבאללה חסן נצראללה על שהפך "הישג קל לניצחון ענק"; הוא טען כי פלסטין לא תשוחרר ע"י ה"התנגדות (הטרור) מבפנים "שכן הפלסטינים אינם יכולים לשחרר את פלסטין" והוא אף ממשיך להכיר בכנסת הישראלית ולקבל משכורתו ממנה. מסקנתו של יחיא אבו זכריא, לנוכח הסתירות הפנימיות שלדבריו הוא מוצא בדברי בשארה, היא אחת מהשתיים: "או שבשארה לוקה בסכיזופרניה מחשבתית או שבתוכו [יש] שתי אישיויות: האחת ישראלית והשנייה ערבית…".

ב. בזבוז כספי הערוץ וחיי מותרות של מנהלי ערוץ אלקדס: יחיא אבו זכריא שב והאשים את מנהלי הערוץ בבזבוז כספים איראנים, שנועדו להפעלת התחנה ולתשלומים עבור משפחות חללי חמאס. הוא מכנה את מנהלי הערוץ בבירות "לוחמי הג’האד של המלונות" , שאינם מייצגים את תנועת חמאס האמיתית, המיוצגת על ידי "לוחמי ג’יהאד נאמנים ב’פנים’ הפלסטיני". הוא טען, כי כספי ערוץ אלקדס מבוזבזים ע"י מנהליו על מסעדות, מכוניות מפוארות, בתי מלון מפוארים בעוד שהם פוגעים במשכורות עובדי הערוץ. לפיכך הוא צופה כי גורלם של נביל אלעתיבי (המנכ"ל) ומחמד רמצ’אן (מנהל מחלקת החדשות) יהיה, "במדמנה של ההיסטוריה". (אתר Algeria Times , מתוך מכתב גלוי מה-3 ביוני 2009).

ג. רמתו הירודה של הערוץ וההטיות הפוליטיות שלו (לטובת הסונים ונגד השיעים): לטענתו של יחיא אבו זכריא ערוץ אלקדס "הפך מוסד של רכילות, דיווחים כוזבים ומאבק דתי". לעובדי הערוץ מונו אנשים לא מקצועיים וסכסכנים. ביטויים לכך הוא מוצא בכך ששידורי הערוץ פגעו בכבודו של מנהיג חזבאללה חסן נצראללה לעומת תארים מכובדים שהוענקו בשידורים לשליטי סעודיה ובחריין. לדבריו "השפה העדתית החלה לשלוט בערוץ, ולשיעים נעשה עוול נורא". בקרב עובדי הערוץ פשתה, לדבריו, "תרבות ההלשנה, הרכילות והבוגדנות". 4

ד. הכפשות על רקע אישי: יחיא אבו זכריא תקף בחריפות שני בכירים בערוץ, נביל אלעתיבי ואחמד רמצ’אן, על שהתנכלו לו אישית, רדפו אחריו ומנעו כספים המגיעים לו במסגרת פיטוריו (20,000$ לפי החוזה שחתם עימו הערוץ), באופן שאינו תואם את ערכי האסלאם ומשנתו של חסן אלבנא, מייסד האחים המוסלמים. אבו זכריא הפנה טענות "נגד אלה שגזלו את זכויותיי, החרימו את תיקיי, ספריי ומסמכיי, והוציאו אותי בכוח מערוץ אלקדס" ותבע לפטרם. לדבריו, הפלסטינים המנהלים את הערוץ, הטוענים, כי הם מחמאס ומהאחים המוסלמים, "נתקפו פחד שאיש תקשורת אלג’ירי מצליח ישמש המוח של הערוץ הזה". לפיכך "הם רקמו קנוניה, ופגעו בכבודי…" אבו זכריא מסיים מכתב גלוי, שכתב ב-14 במאי, בתהייה: "כיצד יכולים הקרייריסטים ומקבלי טובות ההנאה האלה לשחרר את פלסטין?! … כיצד תוכל תנועת חמאס, שאינה יודעת כיצד לנהל ערוץ לווין, להוביל מדינה?!" 5. החמאס מצידה טוענת כי לפיטורי יחיא אבו זכריא הוביל תפקודו הלקוי, שפגע בערוץ.


1 פרטים אודות השקת ערוץ אלקדס ראו לקט מידע מ-16 בנובמבר 2008: "אלקדס ערוץ הטלוויזיה הלוויני השני של חמאס החל לשדר ב-11 בנובמבר. הערוץ מהווה נדבך נוסף ב"אמפריית התקשורת" של חמאס ההולכת ומתרחבת…"

2 לונדון משמשת כאחת המוקדים של מערכת התקשורת וההסברהשל חמאס לצד דמשק, בירות ועזה.

3 פרטים נוספים ראו: "הסיוע האיראני לחמאס" (12 בינואר 2009).

4 אתר האינטרנט אח’ר ח’בר , שעלה באפריל 2008 בדנבר קולרדו, פרסם במאי 2009 כתבה מעמאן מאת טארק דילואני. בכתבה נמסר מפי "מקורות מהימנים" על חילוקי דעות פנימיים עמוקים השוררים בערוץ אלקדס, שהוקם ע"י חמאס כערוץ מקביל לערוץ אלאקצא ברצועה. מקורם המחלוקות במאבקי כוח בין בכירים בתחנה ובמהלכים מנהליים שנועדו להיפטר מכל העובדים השיעים שבתחנה ולהציב עובדים סונים במקומם על פי הכתבה מידע זה הוכחש על ידי מקורות בערוץ אלקדס.

5 בראשית דרכו העדיף ערוץ אלקדס לעמעם את זהותו החמאסית. מנהלו נביל אלעתיבי התבטא לאחר השקתו, כי הערוץ חותר להיות כלל- פלסטיני עבור "כל אלה המתמסרים לנושא ירושלים ופלסטין". פרשת פיטורי יחיא אבו זכריא שבה וממחישה, כי הערוץ מנוהל ע"י חמאס, וכי הוא מופעל ע"י הנהגתה בדמשק באמצעות כספים המתקבלים מאיראן.

 

לראש העמוד