איראן מהדקת את שיתוף הפעולה הביטחוני עם מספר מדינות במפרץ הפרסי במסגרת חתירה למעמד הגמוני-מעצמתי באזור.

רמטכ”ל צבא קטר ושר ההגנה האיראני בעת ביקור הרמטכ”ל בטהראן

רמטכ”ל צבא קטר ושר ההגנה האיראני בעת ביקור הרמטכ”ל בטהראן

מדינות המפרץ

מדינות המפרץ

שר החוץ העומאני בפגישה עם אחמדינז'אד

שר החוץ העומאני בפגישה עם אחמדינז'אד

שרי החוץ של איראן וקטר במסיבת עיתונאים משותפת

שרי החוץ של איראן וקטר במסיבת עיתונאים משותפת


רמטכ”ל צבא קטר ושר ההגנה האיראני בעת ביקור הרמטכ”ל בטהראן
רמטכ”ל צבא קטר ושר ההגנה האיראני בעת ביקור הרמטכ”ל בטהראן

(7 ביולי, המקור: IRNA).

כללי

1. בעודנו פועל להכלת המחאה מבית, ממשיך המשטר האיראני במדינות חוץ מתריסה כלפי ארה"ב והמערב. ביטוי לכך ניתן לראות לאחרונה בפעילותה של איראן לקידום שיתוף פעולה ביטחוני בינה לבין שלוש מדינות חשובות במפרץ הפרסי – קטר, בחריין ועמאן זאת כחלק מחתירתה להשגת מעמד הגמוני-מעצמתי באזור חשוב ורגיש זה ובו בזמן לרכך את המתיחות הרבה ביחסיה של איראן עם שכנותיה למפרץ. מעבר לכך, יתכן, להערכתנו, שהפעילות האיראנית להידוק שיתוף הפעולה הביטחוני עם קטר ובחריין , המארחות את הבסיסים האמריקאים הגדולים באזור, מהווה חלק מהיערכותה של איראן למניעת אפשרות שימוש בשטחן לשם תקיפה אפשרית של מתקני הגרעין שלה.

2. במסגרת זאת ביקר רמטכ"ל צבא קטר בראשית יולי בטהראן ודן עם הצמרת הצבאית-ביטחונית של איראן ב"שיתוף פעולה קולקטיבי" בהגנה על המפרץ הפרסי. בשיחות נדונו גם היבטים מעשיים של שיתוף פעולה בטחוני ובתוכם כוונה לקיים תרגיל משותף למשמר הגבול של שתי המדינות, החלפת מידע וקיום אמונים משותפים. בנוסף לכך, סלטאן קבוס, שליט עמאן , עומד לקיים בקרוב ביקור באיראן כשעל הפרק חתימה על הסכם ביטחוני בין השתיים. כמו כן הועברה לאישור הפרלמנט האיראני (10 ביולי) הצעת חוק לשיתוף פעולה ביטחוני עם בחריין, למרות היחסים המתוחים השוררים בין השתיים 1.

3. חתירתה של איראן להידוק שיתוף הפעולה הביטחוני בינה לבין מדינות המפרץ נועדה גם להגביר את השפעתה הפוליטית במפרץ הפרסי , לצד פעילותה הצבאית במימי המפרץ שהתרחבה לאחרונה (במהלך יוני התקיים תרגיל אווירי מעל שמי המפרץ) . במסגרת מדיניותה זאת שבה איראן ומנסה לשכנע את מדינות המפרץ הפרו-מערביות, הרואות בארה"ב ובמערב משענות כוח מעצמתיות עיקריות, כי ביטחונן יובטח באמצעות בריתות אזוריות, שבמוקדן עומדת איראן, ולא ע"י ארה"ב והמערב המונעים מאינטרסים זרים. על רקע זה מתחה איראן ביקורת קשה על מאע"מ על שחנכה במאי 2009 בסיס ימי צרפתי בתחומה וטענה, כי צרפת מעוניינת לערער את היציבות באזור ולהוביל למרוץ חימוש אזורי.

הפעילות האיראנית להידוק שיתוף פעולה ביטחוני עם מדינות המפרץ

4. לאחרונה מנסה איראן לרתום מספר מדינות במפרץ הפרסי לחתימה על הסכמים לשיתוף פעולה בטחוני. איראן מדגישה בפניהם, כי ביטחון המפרץ צריך להיות מופקד ביד המדינות השוכנות לחופיו, ללא כל מעורבות של מדינות זרות, קרי – עליהן להחליף את המשענת המעצמתית האמריקאית והמערבית במשענת איראנית על מנת להבטיח את ביטחונם ואת יציבות האזור לאורך זמן.

מדינות המפרץ

מדינות המפרץ
( http://aljozor.blogspot.com )

5. במסגרת זאת, ניתן להצביע על המהלכים הבאים:

א. שיתוף פעולה ביטחוני בין איראן לקטר – רמטכ"ל צבא קטר חמיד עלי עטיה ביקר באיראן ונפגש (7 ביולי) עם שר ההגנה האיראני מחמד מצטפא נזאר ומפקד משמרות המהפכה, מחמד עלי ג’עפרי . הרמטכ"ל הקטרי דן עם הצמרת הצבאית והביטחונית של איראן ב"שיתוף פעולה קולקטיבי" בהגנה על המפרץ הפרסי. מפקד משמרות המהפכה אמר, כי איראן מוכנה לשתף פעולה עם צבא קטר כדי לשמור על ביטחון המפרץ הפרסי. מפקד משמר הגבול האיראני גנרל קאסם רצ’אאי ציין, כי משמר הגבול של איראן ומשמר החופים של קטר יקיימו תרגיל משותף במימי המפרץ הפרסי. כמו כן הוסכם על הגברת שיתוף הפעולה הביטחוני, על החלפת מידע בנשוא הברחת גבולות ועל הדרכות משותפות 2.

ב. הסכם ביטחוני בין איראן לעומאן – שר החוץ האיראני מתכי נפגש בטהראן עם שר החוץ העומאני יוסף בן עלאוי בן עבדאללה (11 יולי). לאחר הפגישה הוא הצהיר , כי שתי המדינות יחתמו בקרוב על הסכם ביטחוני, שיהווה סמל לשיתוף הפעולה האסטרטגי בשמירת היציבות והביטחון באזור" 3. מתכי הוסיף כי חברות עומאניות משקיעות בפרויקטים שונים באיראן. שר החוץ העומאני נפגש עם נשיא איראן אחמדינז’אד ובקרוב אמור הסלטאן קאבוס, שליט עומאן, לבקר באיראן. סוכנות הידיעות האיראנית איסתא פרסמה הודעה לפיה בפגישה שקיים יו"ר הפרלמנט (המג’לס) עלי לאר’ג’אני עם שר החוץ העומאני ציין לאר’ג’אני, כי הדרך האפשרית היחידה להבטיח את זכויות הפלסטינים הינה ה"התנגדות" (קרי, המשך הטרור). שר החוץ העומאני מצידו, על פי ההודעה, ציין כי עמאן נחושה להרחיב קשריה הכלכליים והפוליטיים עם איראן, מתח ביקורת על "מדיניותה העוינת" של ארה"ב כלפי איראן והביע תקווה, כי ממשל אובמה יממש את הבטחותיו לדיאלוג עם איראן 4.

שר החוץ העומאני בפגישה עם אחמדינז'אד   שרי החוץ של איראן וקטר במסיבת עיתונאים משותפת
מימין: שרי החוץ של איראן וקטר במסיבת עיתונאים משותפת (סוכנות פארס, 11 ביולי)
משמאל: שר החוץ העומאני בפגישה עם אחמדינז’אד (אירנא, 11 ביולי).

ג. הסכם לשיתוף פעולה בטחוני עם בחריין הועבר לאישור הפרלמנט האיראני – ממשלת איראן העבירה (10 ביולי) לאישור המג’לס (הפרלמנט) הצעת חוק לשיתוף פעולה בתחום הביטחוני עם בחריין. את ההצעה יזמו, על פי סוכנות הידיעות פארס, נשיא איראן מחמוד אחמדינז’אד ומשרד החוץ האיראני. בהקדמה להצעה נכתב, כי ברקע ליוזמה להגישה עומדים "הקשרים הידידותיים בין איראן לבין בחרין, השפעתן על חיזוק הביטחון באזור המפרץ הפרסי ופגיעותן בכל הקשור לפשע המאורגן". (כשבפועל קיימת עויינות מתמשכת בין השתיים). בהצעת החוק מספר סעיפים העוסקים במלחמה בהברחות סמים, מניעת התמכרות לסמים, מניעת הברחת סחורות וסחר בבני אדם וכן מניעת פעילות כלכלית בלתי חוקית. למימוש ההסכם נדרשת הקמה של ועדות משותפות לשני הצדדים שיעסקו ביישום החוק 5. יודגש, כי היחסים בין איראן לבין בחריין מתוחים על רקע התבטאויות איראניות, מעת לעת, לפיהן בחריין מהווה מחוז איראני והחתרנות האיראנית בבחריין המנסה להסתייע ברוב השיעי הנתון לשליטה של מלוכה והנהגה סונית.

הרגישות האיראנית לנוכחות המערבית באזור המפרץ

6. איראן מגלה זה זמן רב רגישות רבה לנוכחות המערבית באזור המפרץ הפרסי ולבסיסי הצבא האמריקניים הגדולים המצויים באזור. יודגש, כי בשתים מהמדינות עימן מנסה איראן לקדם הסכמים ביטחוניים מצויים בסיסים אמריקנים מרכזיים והן מקיימות שיתוף פעולה צבאי עם המערב :

א. קטר מארחת את שדה התעופה האמריקני הגדול ביותר במזרח התיכון אלעדייד, שנבנה ב-1996 וכן מחסני ענק להצבה מוקדמת הנחשבים לגדולים ביותר מחוץ לארצות הברית (ציוד המספיק לחטיבה משוריינת).הבסיס משמש כמפקדה הקדמית של פיקוד מרכז האמריקני ( CENTCOM ) במהלך "מבצע חירות עיראק" ( OIF ) ב-2003. ב-פברואר 2008 קיימה קטר משחק מלחמה גדול "מגן המפרץ 1" עם צרפת ומאע"מ.

ב. בבחריין שוכנות מפקדת הצי החמישי האמריקני, המשמשת בסיס מוצא לפעילות הצי האמריקני וכוח המשימה המשולב ( CTF ) באזור המפרץ הפרסי, הים האדום, הים הערבי ומול חופי מזרח אפריקה. במהלך מאי התקיים בבחריין כינוס בדרג בכיר שדן בביטחון המפרץ. בכינוס נטלו, בין היתר, חלק מפקד CENTCOM פטראוס, מפקד הכוחות האמריקנים בעיראק הגנרל אודיירנו ומפקד הצי החמישי. ב-7 ביולי תפס כוח המשימה המיוחד משלוח סמים גדול סמוך לעומאן בשווי 70 מליון דולר.

7. הרגישות האיראנית מצאה ביטוייה בתגובות על החלטת איחוד האמירויות לאפשר לצרפת להקים בסיס ימי בתחומה ("מחנה השלום"). התקשורת האיראנית הגיבה על כך בחריפות בהאשימה את צרפת ואת נשיאה במדיניות הרפתקנית העלולה לערער את היציבות המפרץ הפרסי. תגובתה שלוחת הרסן של התקשורת האיראנית מצביעה על הרגישות הגבוהה בה רואה איראן את הגברת הנוכחות המערבית באזור המפרץ הפרסי הנתפס כמרחב השפעה איראני מובהק . על מנת לגבות עמדתה במהלכים בשטח הגבירה איראן לאחרונה את נוכחותה וסיוריה הימיים באזור המפרץ ואף שגרה ספינות לאזור מפרץ עדן לנסות ולמנוע השתלטות פירטים על ספינות משא איראניות.

8. להלן שני ביטויים לביקורת האיראנית החריפה על הקמת בסיס ימי צרפתי במאע"מ:

א. דובר משרד החוץ האיראני קשקאוי הדגיש, כי ההחלטה הצרפתית לא תתרום לביטחון האזור וכי על איחוד האמירויות להימנע ממעורבות במדיניות אזורית הקשורה לגורמים זרים, "המעוניינים לערער את היציבות באזור", ואשר עלולה להוביל למרוץ חימוש אזורי. קשקאוי הוסיף, "כי מדינות מסוימות מעוניינות לטעת את הרושם כי הביטחון באזור מעורער על מנת לקדם מכירות נשק, במיוחד לאור המצב הכלכלי הקשה במערב. בהקשר זה הזהיר דובר משרד החוץ את מדינות המפרץ לא לרכוש נשק מחברות "פושטות רגל" במערב. 6

ב. העיתון השמרני ג’מהורי אסלאמי היה בוטה יותר. לטענתו, צרפת מתערבת בענייני האזור ממש כמו ארצות הברית והיא מחפשת שווקים למרכולתה הצבאית בדגש על מטוסי קרב "רפאל" המיועדים להחליף את מטוסי המיראג’. "האמת היא שמספר מדינות קולוניאליסטיות כמו צרפת, אנגליה ואמריקה לוטשות עיניהן על כלכלות המדינות הערביות ומנסות לזרוע בהן פחד ובאמצעות כך מנסות לסייע להן לשמור על ביטחונן ויציבותן ". ג’מהורי אסלאמי" לועג ליכולות הלחימה של צרפת באומרו כי "לוחמיה אינם בנויים לקרבות ומלחמות, שכן אם היו כאלה היו מצילים את צרפת מידי היטלר ומגינים על אדמתם". לבסוף מזהיר העיתון מפני המדיניות ההרפתקנית של הנשיא סרקוזי וניסיונותיו לקנות לעצמו יוקרה, באמצעות בסיס צבאי במאע"מ, ומגדיר אותו "מתנשא ומגלומן" 7


1 ראו לקט מידע מה-8 במרץ 2009: "איראן והמפרץ הפרסי: התבטאות נאטק נורי, יועצו של מנהיג איראן, לפיה הייתה בחריין מחוז איראני בעבר, גררה תגובות חריפות בבחריין וגילויי סולידריות עמה בעולם הערבי; בחריין מהווה עבור איראן יעד מסורתי לחתרנות, תוך ניצול הרוב השיעי בממלכה, כחלק מהחתירה למעמד הגמוני במפרץ הפרסי ולהפצת השיעה האקטיביסטית" .

2 סוכנות הידיעות אלף, 10 ביולי 2009; פארס ניוז, 10 ביולי 2009.

3 מהר ניוז, 11 ביולי 2009; פארס ניוז, 11 ביולי 2009; אל ביאן, מאע"מ, 12 ביולי 2009.

4 סוכנות הידיעות איסתא, 12 ביולי.

5 פארס ניוז; 11 ביולי 2009.

6 מהר ניוז, 26 במאי 2009.

7 ג’מהורי אסלאמי, 2 ביולי 2009.

לראש העמוד