חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (14-21 ביולי 2009)

מבנה נטוש בח'רבת סלם לאחר שהתפוצצו בו אמצעי לחימה של חזבאללה

מבנה נטוש בח'רבת סלם לאחר שהתפוצצו בו אמצעי לחימה של חזבאללה

ירי רקטות ופצצות מרגמה

ירי רקטות ופצצות מרגמה

דובר ההתארגנות גדודי לוחמי הקודש

דובר ההתארגנות גדודי לוחמי הקודש

ביקור כתב טלוויזיה הרוסית באתר ייצור רקטות

ביקור כתב טלוויזיה הרוסית באתר ייצור רקטות

משלחת פעילים פרו-פלסטיניים

משלחת פעילים פרו-פלסטיניים

ופים בסרט באוניברסיטת האסלאמית בעזה

ופים בסרט באוניברסיטת האסלאמית בעזה

כרזת הסרט עמאד עקל

כרזת הסרט עמאד עקל

המפגינים הלבנוניים באזור שבעא

המפגינים הלבנוניים באזור שבעא


מבנה נטוש בח'רבת סלם לאחר שהתפוצצו בו אמצעי לחימה של חזבאללה
מבנה נטוש בח’רבת סלם לאחר שהתפוצצו בו אמצעי לחימה של חזבאללה (דובר צה”ל, 16 ביולי)

עיקרי הדו"ח

  נמשך השקט היחסי בנגב המערבי. שני אירועים הראויים לציון: ירי לעבר כוח צה"ל, שסייר לאורך גדר הגבול (תופעה מתמשכת בשבועות האחרונים) ונפילה של רקטה דרומית לנחל עוז (ללא נזק או נפגעים). השקט היחסי מנוצל ע"י התארגנויות הטרור ברצועה לשיקום תשתיותיהן הצבאיות.

  בדיאלוג בין פתח לחמאס נמשך המבוי הסתום. בתנועת פתח נמשכות המחלוקות הפנימיות על רקע הועידה השישית של התנועה, העומדת להתכנס בתחילת אוגוסט בבית לחם. על רקע זה האשים פארוק אלקדומי את אבו מאזן ומוחמד דחלן בקשירת קשר עם אישים בישראל ובארה"ב לשם חיסולו של ערפאת. בתגובה על שידור דברי פארוק אלקדומי בערוץ אלג’זירה החליטה הרשות הפלסטינית לסגור את משרדי הערוץ בגדה. אחר כך ביטלה את החלטתה אך במקביל המשיכה בתביעה המשפטית נגדו.

  בכפר ח’רבת סלם, שבאזור בנת ג’בל בדרום לבנון, התפוצצה תחמושת של חזבאללה במבנה נטוש בפאתי הכפר (14 ביולי). האירוע ממחיש כי חזבאללה ממשיך בהקמת תשתית צבאית בכפרי דרום לבנון תוך הפרה בוטה של החלטת מועצת הביטחון 1701.

אירועים בולטים בשטח

רצועת עזה

ירי רקטות ופצצות מרגמה

  במהלך השבוע החולף אותרה (ב-16 ביולי) נפילה של רקטה אחת דרומית לנחל עוז. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. אף ארגון לא נטל אחריות לירי. זהו שיגור ראשון של רקטה מזה כחודש (רקטה אחרונה נפלה ב-13 ביוני סמוך לקיבוץ עלומים).

  ב-19 ביולי ירו חמושים פלסטינים טילי RPG ופצצות מרגמה לעבר כוח צה"ל, שסייר לאורך גדר הביטחון, סמוך לנחל עוז. חיילי צה"ל השיבו באש. על פי דיווחים פלסטינים, נפצעו שלושה בני אדם כתוצאה מירי צה"ל (אתר קדסנט, 20 ביולי). אף ארגון לא נטל אחריות לביצוע הירי.

ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל מאז תום מבצע “עופרת יצוקה” 1

ירי רקטות ופצצות מרגמה

שיקום התשתית הצבאית ברצועה

  השקט היחסי ברצועה מנוצל ע"י התארגנויות הטרור לשיקום תשתיותיהם הצבאיות. סעד אלסוירקי, כתב ערוץ הטלוויזיה רוסיה אליום, התלווה ברצועת עזה לאימונים של התארגנות המתקראת גדודי לוחמי הקודש. הכתב מדגיש, כי ישראל לא הצליחה במהלך מבצע "עופרת יצוקה" לחסל את התשתיות הצבאיות ברצועת עזה וכי כיום מושקעים מאמצים רבים בתחום השיקום הצבאי. במסגרת הכתבה ביקר הכתב גם באתר ייצור רקטות של ההתארגנות. לדברי אבו בלאל, דובר ההתארגנות, פיתחו גדודי לוחמי הקודש רקטה חדשה המכונה "חפץ" המגיעה לטווח של יותר מ- 12 ק"מ (רוסיה אליום, 14 ביולי).

דובר ההתארגנות גדודי לוחמי הקודש

  ביקור כתב טלוויזיה הרוסית באתר ייצור רקטות

ביקור כתב טלוויזיה הרוסית באתר ייצור רקטות . משמאל: דובר ההתארגנות גדודי לוחמי הקודש מחזיק את רקטת “חפץ” שפותחה על ידה (רוסיה אליום, 14 ביולי)

השלכת בקבוקי תבערה וידוי אבנים ביהודה ושומרון

  ביהודה ושומרון נמשכו הפיגועים במתווה של השלכת מטענים וידוי אבנים. להלן האירועים העיקריים:

•  19 ביולי- אזרחית ישראלית נפצעה באורח קל, מאבנים, אשר יודו לעברה סמוך ליישוב היהודי בחברון. אבנים יודו גם לעבר רכב ישראלי סמוך לתרקומיא, מערבית לחברון. לא היו נפגעים אך נזק נגרם לרכב .

•  19 ביולי – כוח צה"ל עצר פלסטיני, אשר השליך מטען צינור לעבר גדר הביטחון סמוך לכפר זיתא, דרומית מערבית לג’נין. המטען פוצץ באופן מבוקר. פת"ח/גדודי חללי אלאקצא נטלו אחריות להשלכת המטען (קדסנט, 19 ביולי).

•  16 ביולי – אזרח ישראלי נפצע באורח קל מאבנים, אשר יודו לעבר רכבו סמוך לחוסן, מערבית לבית לחם. נזק נגרם לרכב .

•  14 ביולי – אבנים יודו לעבר רכב ישראלי סמוך לעזון, מזרחית לקלקיליה. לא היו נפגעים, אך נגרם נזק לרכב. לאחר סריקות שערך כוח צה"ל באזור, נעצרו שני מיידי האבנים.

רצועת עזה לאחר מבצע “עופרת יצוקה”

המעברים שבין ישראל לרצועת עזה

  במהלך השבוע החולף נמשך מעבר סיוע הומאניטארי במעברים שבין ישראל לרצועת עזה בממוצע של כמאה משאיות ליום.

פעילות כוחות הביטחון המצריים נגד "תעשיית המנהרות"

  כוחות הביטחון המצריים החריפו את פעילותם נגד המנהרות באזור רפיח המצרית. בשבוע החולף החלו כוחות הביטחון לפוצץ מנהרות גם באזור מיושב, דבר שגרם לקריסת בתים, אשר תחתם נחפרו המנהרות (אליום אלסאבע, 16 ביולי). ב- 18 ביולי חשפו כוחות הביטחון המצריים ברפיח חצי טון חומר נפץ, שהיה מוכן להברחה דרך המנהרות. במקרה אחר חשפו כוחות הביטחון באזור אלדהניה תיק ובו עשר פצצות מרגמה חדשות ועליהן כיתוב בשפה העברית (מצראוי, 18 ביולי).

שיירת פעילים פרו-פלסטיניים נכנסה לרצועה

  ב- 15 ביולי נכנסה לרצועת עזה שיירת "עורק החיים 2", מצרים התירה כניסתה דרך מעבר רפיח, ל- 24 שעות בלבד. השיירה, שהכניסה עמה רק מחצית מכמות הסיוע שהגיע למצרים כללה 12 משאיות תרופות וסיוע הומאניטארי. בשיירה היו 169 פעילים פרו-פלסטיניים, ביניהם קבוצת רבנים אנטי-ציוניים מנטורי קרטא. הפעילים ביקרו באתרים, שנפגעו במהלך מבצע "עופרת יצוקה", ונפגשו עם בכירים בממשל חמאס, בין השאר עם ראש ממשל חמאס אסמאעיל הניה (פלסטין אלא’ן, קדסנט, 16 ביולי). גוף לבנוני המתקרא "עזה חופשייה" הודיע, כי ישלח בחודשיים הקרובים ספינה לעבר רצועת עזה, אשר תישא סיוע הומאניטארי, ולראשונה, גם פליטים פלסטיניים על מנת להדגיש את זכות השיבה (אלספיר, 14 ביולי).

  ב- 14 ביולי ארגנה חמאס שתי הפגנות נגד "המצור" על רצועת עזה בהן השתתפו ילדים, חניכי מחנות הקיץ של חמאס ברצועת עזה. הפגנה אחת, בהשתתפות כ- 1,000 ילדים, התקיימה מול תחנת הכוח במחנה הפליטים אלמע’אזי. הפגנה נוספת, מול מעבר רפיח, ובהשתתפות 300 ילדים, אורגנה ע"י משרד ההסברה של חמאס, אשר ארגן את איסוף הילדים מהקייטנות (פורטל אלמצראוי, 14 ביולי).

משלחת פעילים פרו-פלסטיניים
משלחת פעילים פרו-פלסטיניים, ביניהם פעילי נטורי קרטא במפגש עם אסמאעיל הניה בעזה

(19 ביולי, Palestine-info)

המלחמה על התודעה: הקרנת בכורה של סרט באורך מלא בהפקת החמאס  

  במסגרת פעילותו האינטנסיבית של מערך הסברה של חמאס בתקופה שלאחר מבצע "עופרת יצוקה", נערכה ב-17 ביולי בעזה, במעמד ראש ממשל חמאס אסמאעיל הניה, הקרנת בכורה חגיגית של סרט באורך מלא, הראשון שהפיקה חמאס . שמו של הסרט עמאד עקל 2והוא הופק על ידי רשת התקשורת אלאקצא של חמאס. הסרט מספר את סיפורו של מפקד הזרוע הצבאית-טרוריסטית של חמאס, שנהרג בחילופי אש עם כוחות צה"ל ב-1993. הסרט, שהופק בתקציב של 200,00 דולר, מבוסס על תסריט שכתב מחמוד אלזהאר, מראשי חמאס ברצועת עזה. הסרט מבליט את גבורתו של עמאד עקל מול אוזלת ידה ונחיתותה של ישראל. השחקניות בסרט לבושות שמלות ארוכות ועטויות ברעלה באולם בו הוקרן הסרט הייתה הפרדה בין נשים וגברים.

ופים בסרט באוניברסיטת האסלאמית בעזה

  כרזת הסרט עמאד עקל

מימיו: כרזת הסרט עמאד עקל (19 ביולי, Palestine-info).
משמאל: צופים בסרט באוניברסיטת האסלאמית בעזה (17 ביולי 2009, aqsatv).

הזירה המדינית

התבטאויות סביב הבנייה במזרח ירושלים

   על רקע המחלוקת המדינית סביב הבנייה במלון שפרד שבמזרח ירושלים, התבטא ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה ב- 19 ביולי: "ירושלים המאוחדת היא בירת העם היהודי ומדינת ישראל. הריבונות שלנו בה אינה ניתנת לערעור ובין השאר פירוש הדבר, שתושבי ירושלים יכולים לרכוש דירות בכל חלקי העיר" . לדברי ראש הממשלה "זו מדיניות של עיר פתוחה, עיר שאינה מחולקת ואין בה הפרדות לפי דתות או שיוכים לאומיים. אנו לא יכולים לקבל את הרעיון שליהודים לא תהיה זכות לחיות ולקנות בכל חלקי ירושלים" (אתר משרד ראש הממשלה, 19 ביולי).

  התבטאותו של ראש הממשלה לוותה בתגובות חריפות ברשות הפלסטינית. צאאב עריקאת , ראש מחלקת המו"מ באשף, אמר, כי התבטאות זו מוכיחה את הפרובוקציה שמבצעת ישראל נוכח בקשותיה של הקהילה הבינלאומית לכבד את התחייבויותיה להפסיק את הבנייה בהתנחלויות. כמו כן, התבטאויות מעין אלו נועדו להמיר את המשא ומתן (בין ישראל לפלסטינים) בדחיות (ה- BBC בערבית, 19 ביולי).

פגישת מנהיג חמאס עם סגן שר החוץ הרוסי

   ב- 18 ביולי נפגשה משלחת חמאס בראשות ח’אלד משעל, ראש הלשכה המדינית של חמאס, עם סגן שר החוץ הרוסי, אלכסנדר סלטנוב . במהלך הפגישה אמר משעל, כי ישראל היא זו שמעכבת את עסקת חילופי האסירים. (אלחיאת, 20 ביולי). בנושא המדיני אמר משעל שחמאס "לא תנקוט גישה שתסתור את ההתעניינות הבינלאומית ההולכת וגוברת בכינון שלום במזרח התיכון" (סוכנות הידיעות הכוויתית, 19 ביולי).

הזירה הפנים-פלסטינית

מבוי סתום בדיאלוג הפנים-פלסטיני

   ב-19 ביולי הגיעו משלחות חמאס ופתח לקהיר לשיחות הכנה לקראת סבב נוסף של הדיאלוג האמור להתקיים ב-28-25 ביולי. לא נראה כי במהלך שיחות ההכנה זה חלה התקרבות כלשהי בעמדות הצדדים. אחד הנושאים המרכזיים שעמדו על הפרק היה מועד קיום הבחירות למועצה המחוקקת ולראשות הרשות הפלסטינית. על פי אחת ההצעות שהועלו תדחנה הבחירות לתקופה של שנה במהלכה יישאר אבו מאזן בתפקידו בעוד שהחמאס תשלוט שנה נוספת כמועצה המחוקקת.

   חמאס הביעה התנגדותה להצעה: מחמוד אלזהאר , מבכירי חמאס אמר, כי חמאס מתנגדת להישארותו של אבו מאזן שנה נוספת בתפקידו . לדבריו הסכימה חמאס לדחות את הבחירות עד ל-25 בינואר 2010, אך היא עומדת על כך שהן תתקיימנה במועד זה (אלג’זירה, 20 ביולי). אימן טה, בכיר חמאס, אמר, כי ולא הושגה הסכמה בסוגיה זו וכי נושא זה עומד עדיין על הפרק (סוכנות הידיעות הגרמנית, 20 ביולי). אבו מאזן מצידו אמר כי יש לקיים את הבחירות מיד על מנת לתת לעם להחליט (סוכנות ופא, 20 ביולי).

מחלוקות פנימיות בפתח על רקע הועידה השישית

   בקרב פתח קיימת בתקופה האחרונה דריכות בכל הנוגע לוועידה השישית של התנועה, שאמורה להתכנס ב- 4 באוגוסט בבית לחם. ברקע עומדות מחלוקות פנימיות מתמשכות שמצאו ביטוין לאחרונה בהשמטת שמותיהם של בכירים רבים בפתח מרשימת 1,550 צירי הוועידה (מען, 19 ביולי). במקביל התגלעה מתיחות בין פתח לחמאס על רקע איומי חמאס למנוע יציאתה של משלחת פתח מהרצועה. חבר סיעת חמאס במועצה המחוקקת, צלאח אלברדויל, אמר, כי חמאס לא תכשיל את ועידת פתח, אך בו בזמן הוסיף כי נגד פעילי הארגון ברצועה תלויים ועומדים אישומים ביטחוניים, וקשה להתיר להם לנסוע, ולכן מי שרוצה לנסוע נדרש להגיש בקשה בכתב (קדספרס, 20 ביולי).

   על רקע המחלוקות הקשות בקרב בכירי פתח, קיים חבר הוועד המרכזי של פתח פארוק אלקדומי מסיבת עיתונאים, אשר שודרה בערוץ אלג’זירה . במסיבת העיתונאים האשים אלקדומי את אבו מאזן ומחמד דחלאן בקשירת קשר עם ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון ועם ויליאם ברנס, עוזר מזכירת המדינה בממשל בוש, לשם חיסולו של יאסר ערפאת. אלקדומי דרש מאבו מאזן להתפטר מיד מהנשיאות ומראשות הוועד הפועל של אש"ף (אלג’זירה, 15 ביולי). בעקבות זאת פרסמה סהא ערפאת, אלמנתו של יאסר ערפאת, גילוי דעת מטעמה בו היא שוללת לחלוטין את טענותיו של אלקדומי (אלאיאם, 20 ביולי).

   בתגובה על ההאשמות הללו החליטה הרשות הפלסטינית ב-15 ביולי על סגירת משרדי ערוץ אלג’זירה בגדה, ובמקביל על הגשת תביעה משפטית נגד הערוץ על שהוא "מעניק דקות שידור רבות להסתה נגד הרשות ואש"ף" (משרד ההסברה הפלסטיני, 15 ביולי). החלטת הרשות הפלסטינית על סגירת הערוץ, המשרת באופן שיטתי את תעמולת חמאס , לוותה בביקורת קשה מקרב חמאס וארגונים נוספים ואף מקרב גורמים בתוך הרשות. ב- 18 ביולי החליט ראש ממשלת הרשות סלאם פיאצ’ על הפסקת השעיית פעילות אלג’זירה בגדה אך במקביל להמשיך בתביעה משפטית נגדו (סוכנות מען, 18 ביולי).

הזירה הצפונית

מספר אירועים בדרום לבנון חשפו כי חזבאללה מקיימת פעילות צבאית מדרום לליטאני,
המהווה הפרה בוטה של החלטת 1701

   בשבוע שחלף, במלאת שלוש שנים למלחמת לבנון השנייה, אירעו מספר אירועים בגבול ישראל-לבנון , שהמחישו את שבריריותה של הרגיעה, השוררת לאורך הגבול הישראלי-לבנוני מאז המלחמה. האירועים הצביעו על כך שלמרות ההגבלות של החלטת מועצת הביטחון של האו"ם 1701, מקיים חזבאללה נוכחות צבאית חשאית בכפרים שמדרום לליטאני הכוללת, בין היתר, אחסון אמצעי לחימה ותחמושת באזורים מיושבים. עוד ממחישים האירועים את אוזלת ידם של כוחות יוניפי"ל מול ארגון חזבאללה ואת שיתוף הפעולה המעשי המתקיים בשטח בין צבא לבנון וחזבאללה.

   להלן עיקרי האירועים :

•  ב-14 ביולי אירע פיצוץ במבנה נטוש בפאתי הכפר ח’רבת סלם , שבאזור בנת-ג’ביל מדרום לליטאני ( 15 ק"מ מגבול ישראל). גורם הפיצוץ אינו ידוע אולם קולות הנפץ, גודל הפיצוץ וההרס שהשאיר אחריו מעידים על כך שהמבנה שימש כמחסן אמצעי לחימה (דובר צה"ל 16 ביולי). גורמים בחזבאללה העלו טענה (שקרית) לפיה הפיצוץ נגרם כתוצאה מפיצוץ שאריות תחמושת ממלחמת לבנון השנייה (אלאילאף, 16 ביולי). כוחות יוניפי"ל, שהצליחו להיכנס לאזור רק למחרת יום הפיצוץ, גילו במקום מבנה נטוש ששימש ככל הנראה את חזבאללה כמחסן של אמצעי לחימה. במקום נמצאו תחמושת למקלעים, פצצות מרגמה, פגזי ארטילריה ורקטות

•  ב- 18 ביולי , ניסו חיילי יוניפי "ל (מהגדוד הצרפתי) לערוך חיפוש בבית הממוקם בין ח’רבת סלם ובא’ר אלסלאסל (דרומית לצור). זאת לאחר שהתעורר חשדם כי למקום הועברו אמצעי הלחימה מהמחסן, שהתפוצץ בח’רבת סלם. חיילי הכוח נתקלו בהתנגדות של כמאה מתושבי המקום. בעימותים נפצעו 14 חיילי כוח יוניפי"ל באורח קל (אי.פי, 18 ביולי). צבא לבנון הביע צער על פציעתם והודיע שיפתח בחקירה של האירועים (לבנון עכשיו, 19 ביולי).

•  ב-17 ביולי ערכו אזרחים לבנונים הפגנה באזור שבעא במחאה על סוללת עפר ומאחז שלטענתם הקים צה"ל מדרום לקו הגבול 3. פעילות זאת מהווה לטענתם, "הפרות הישראליות" של החלטה 1701. במהלך פרובוקטיבי חצו חלק מהמפגינים את קו הגבול לשטח ישראל, הניפו דגלי לבנון וחזבאללה ושבו לשטח לבנון. צה"ל נמנע מלפעול כנגד המפגינים. גורמי יוניפי"ל ששהו בסמוך לאזור פעלו בניסיון למנוע הידרדרות הפרובוקציה לידי תקרית אלימה.

המפגינים הלבנוניים באזור שבעא
המפגינים הלבנוניים באזור שבעא (ערוץ אלעאלם, 18 ביולי)


1 בסטטיסטיקה זאת לא נכלל ירי פצצות מרגמה לעבר סיורי צה"ל בקרבת גדר הגבול, שנפלו בשטח רצועת עזה.

2 עמאד חסן אבראהים עקל (1993-1971) היה מפקד גדודי עז אלדין אלקסאם, הזרוע הצבאית-טרוריסטית של חמאס. הוא נהרג בנובמבר 1993 בחילופי אש עם כוחות צה"ל. עמאד עקל היה מעורב בהרג 11 חיילי צה"ל וברצח אזרח ישראלי וארבעה תושבים פלסטיניים.

3 בשבועות האחרונים ביצע צה"ל מספר עבודות באזור אולם לא הוקם כל מאחז.

לראש העמוד