ישראל בראי התקשורת האיראנית (סיכום חודש יוני והמחצית הראשונה של חודש יולי 2009)

שלטים שהונפו בהפגנה מול הקונסוליה האזרית.

שלטים שהונפו בהפגנה מול הקונסוליה האזרית.

בנימין נתניהו

בנימין נתניהו

אילוסטרציה מתוך האתר

אילוסטרציה מתוך האתר

אחמדינז'אד

אחמדינז'אד


מאפיינים עיקריים

1. ישראל ממשיכה להיות מוצגת בתקשורת האיראנית ובפי דוברים איראנים בצורה דמונית תוך האשמתה כמי שנוטלת חלק יחד עם המערב ב"מזימות" כלפי איראן בהקשר האיראני הפנימי (על רקע גל המחאות בעקבות הבחירות) והן בהקשר האזורי ("כיתור" איראן). על מנת לתמוך בקו תעמולה זה משתמשת התקשורת האיראנית במידע שקרי ומפוברק, למשל – האשמת ישראל, כי היא מעודדת הגירה של יהודים לכורדיסטאן העיראקית, במסגרת שאיפות ההתפשטות שלה, מהפרת ועד הנילוס. במקביל, דוברים איראניים וכלי תקשורת איראניים המשיכו לעודד את הפלסטינים להשמדת ישראל ("המשטר הציוני"), להמשך הטרור נגדה (ה"התנגדות") ולחוסר התוחלת שבתהליך המדיני עבורם.

2. במהלך חודש יוני ותחילת יולי, למרות העיסוק הנרחב בדיכוי גל המחאה בעקבות הבחירות לפרלמנט, הקדישה איראן תשומת לב רבה לישראל ולהתפתחויות הקשורות אליה בהיבטים השונים. בין הסוגיות המרכזיות שטופלו ע"י התקשורת האיראנית וע"י אישים איראניים: האשמת המערב וישראל בבחישה בענייניה הפנימיים של איראן; האיומים הישראלים על בטחונה הלאומי של איראן; השפעת "הלובי הציוני" בארה"ב על עיצוב מדיניותו של הנשיא אובמה מול איראן; מסרים מאיימים בכל הנוגע לאפשרות תקיפת איראן ע"י ישראל, סוגייה שהועלתה בדברי סגן נשיא ארה"ב; המשך מחויבותה של איראן לסייע לפלסטינים ולהוביל את מחנה המתנגדים לתוכניות, המדיניות ש"רוקמים" נגדם המערב והמדינות הערביות הפרו-מערביות.

3. ישראל הוצגה בתקשורת האיראנית כאחת המדינות שליבו את המחאה, שפרצה באיראן בעקבות הבחירות . איראן טענה, כי לצד בריטניה, ארצות הברית והמערב הייתה גם ישראל מעורבת בייזום ועידוד המחאה באיראן ונתנה הד רחב למותחי הביקורת על המשטר, ולמיר-חסין מוסוי במיוחד. במגמה להכפיש את תנועת המחאה האשים רמטכ"ל צבא איראן את ישראל, כי נשק מתוצרתה (ומתוצרת ארצות הברית ובריטניה) שימש את המפגינים.

4. בעקבות התבטאויותיו הנוקשות של הנשיא אובמה בכל הנוגע לגל המחאה באיראן, גברו הקולות באיראן הקובעים, כי אובמה ממשיך למעשה את מדיניותו של הממשל הקודם בלחצו של "הלובי היהודי ציוני". דוברים איראנים קראו לאובמה לחזור למדיניותו המקורית פן תסתיים תקופת כהונתו בביזיון כמו זו של קודמו הנשיא בוש. התבטאות סגן נשיא ארה"ב בסוגיית התקפה ישראלית על איראן, זכתה למענה מצד יועץ המנהיג לעניינים בינלאומיים עלי אכבר וליאתי, שאמר, כי רעיון תקיפה ישראלית באיראן הינו מגוחך ובו בזמן הפנה מסר מאיים: "איש לא יהיה בטוח בכל רחבי המזרח התיכון אם איראן תותקף".

5. ביקורו של נשיא ישראל באזרבאיג’אן (29-28 ביולי) , מדינה שכנה הנתפסת ע"י איראן כ"חצר האחורית" שלה, עורר חשש עמוק בקרב המשטר האיראני. איראן החזירה את שגרירה באזרבאיג’אן לאות מחאה והתקשורת המזוהה עם המחנה השמרני ציינה כי ישראל מגבירה את השפעתה במרכז אסיה בניסיון להכיל את איראן ולמעשה "הפכה את אזרבאיג’אן לזירת קרב מול איראן". לעומת זאת בכל הנוגע לפרסומים האזריים אודות חשיפת חוליות טרור של חזבאללה בבאקו, שהופעלה ע"י משמרות המהפכה האיראניים , שמרו האיראנים על שתיקה רועמת.

6. מול התווך הפלסטיני ממשיכה איראן למצב עצמה כמי שמובילה את המאבק למימוש זכויותיהם של הפלסטינים על בסיס התמיכה ב"התנגדות" (הטרור) ושלילת התהליך המדיני. נשיא איראן התבטא, כי בקדנציה השנייה הוא יפעל בצורה נחושה יותר בזירה האזורית והבינלאומית ואילו עלי אכבר ולאיתי, הדגיש כי כמה "לאיראן תמיד תהיה שמורה זכות המילה האחרונה בכל הקשור לפלסטין, לבנון ועיראק".

פרוט ההתייחסות האיראנית לישראל בנושאים השונים

האשמת המערב וישראל כמי שמעודדים את מחנה הרפורמה

7. המשטר האיראני טען כי גורמים זרים בחשו בזירה הפנימית באיראן בתקופה שלפני הבחירות כדי לחזק את מחנה הרפורמה. השימוש בטענה זו גברה עם התפרצות המחאה לאחר היוודע תוצאות הבחירות. המשטר האיראני, במגמה להכפיש את מתנגדי אחמדינז’אד, שב והאשים את כלי תקשורת מערביים ו"ציוניים" בליבוי האלימות, אכוונת המחאה מחדרי פיקוד שהוקמו כביכול במטות הבחירות של מיר-חסין מוסוי ואפילו ברצח הצעירה נדא אקא-סלטאני, שהפכה לסמל המאבק. להלן כמה ביטויים לתעמולה איראנית זאת:

א. טענה, כי משרד החוץ הישראלי מקבל בהתלהבות את "התנהגותו המסיתה של מוסוי" : אירנא, סוכנות הידיעות הרשמית של איראן, ציטטה מאמר פרי עטו של מנשה אמיר, שהתפרסם באתר הרשמי של משה”ח הישראלי , ובו מתקבלים בברכה ובהתלהבות צעדיו המתסיסים והמסיתים של מיר-חסיין מוסוי בימים שלאחר הבחירות. 2

ב. ציטוט איש דת המתנגד למשטר ע"י משרד החוץ הישראלי : העיתון האיראני ג’ואן הפנה את תשומת לב קוראיו לכותרת הראשית באתר משרד החוץ הישראלי המצטט את דברי הביקורת של האיתאללה צאנעי על המשטר באיראן. ג’וַאן הינו עיתון אולטרא שמרני המקורב למשמרות המהפכה האיראניים. הפרסום נועד להבאיש את ריחו של צאנעי באיראן ולציירו כמי שמקורב לישראל ולמעשה שותף לניסיון לחולל באיראן "מהפכת קטיפה", לאחר הבחירות. 3

ג. טענה כי ישראל מנהלת לוחמה פסיכולוגית בסיוע סעודי : העורך הפוליטי של עיתון קדס טוען כי "המשטר הציוני" מנהל, בסיוע סעודיה, מלחמה פסיכולוגית נגד איראן. איראן האשימה את כלי התקשורת הסעודים כגון ערוץ אלערביה, כי הם מציגים תמונה מעוותת של האירועים באיראן לאחר הבחירות 4.

העלאת הטיעון כי מדיניות ארה"ב מושפעת מ"הלובי הציוני"

8. מאז נבחר אובמה לנשיא ארה"ב הוא נתון לבחינה קפדנית של דוברים איראנים ושל כלי התקשורת באיראן. לאחרונה – בעקבות התבטאויותיו הנוקשות של אובמה כלפי גל המחאה והתבטאות סגנו בעניין תקיפה ישראלית – גברו באיראן הקולות הקובעים, כי נשיא ארצות הברית אובמה ממשיך את מדיניותו של הממשל הקודם בלחצו של "הלובי היהודי ציוני".

9. להלן כמה התבטאויות של בכירים איראנים ומאמרים בתקשורת האיראנית העוסקים בהשפעה של "הלובי הציוני" על מדיניות ארה"ב והקוראים לנשיא ארה"ב לחזור למסלול של הידברות:

א. "הלובי הציוני והקונגרס לחצו" : עלי אכבר ולאיתי, לשעבר שר החוץ האיראני המשמש כיום יועצו של מנהיג איראן לעניינים בינלאומיים, התייחס במסגרת תוכנית "שולחן עגול" ששודרה בטלוויזיה האיראנית (8 ביולי) לסוגיית ההשפעה הישראלי על ארצות הברית בכל הנוגע לבחירות שהתקיימו באיראן. לטענתו הנשיא אובמה ניסה לשמור על פרופיל נמוך בכל הקשור לבחירות אולם הלובי הציוני והקונגרס האמריקאי לחצו עליו להשמיע הצהרות [חריפות נגד איראן] . 5

ב. קריאה לארה"ב לחזור למסלול של ההדברות עם איראן ולא היא תנודה בקרב עמי האזור: מג’תבא סמרה-האשמי, מנהל קמפיין הבחירות של אחמדינז’אד 6, אמר, כי הנשיא אובמה נקט תחילה עמדה מרוככת כלפי תוצאות הבחירות אך זמן קצר לאחר מכן אולץ על ידי הציונים והניאו-שמרנים לנקוט לשון קשה יותר נגד איראן. הוא קרא לאובמה לבחון מחדש את עמדתו ולסלול בכך את הדרך לדיאלוג בין איראן לבין ארצות הברית ולהתרחק מהמדיניות אותה ירש מהנשיא בוש, שהפך את ארצות הברית למנודה בקרב עמי האזור 7.

ג. "[הנשיא] אובמה בין סיסמאות למעשים" : מאמר מערכת בג’מהורי אסלאמי תחת הכותרת "מדיניותו הסותרת של אובמה בין מעשים לסיסמאות" מתייחס להתבטאויותיהם של הנשיא אובמה וסגנו. המאמר טוען כי התבטאויות אלו חשפו את פרצופה העוין האמיתי של הממשל החדש כלפי איראן אותו טרח להסתיר זמן קצר לאחר היבחרו. העיתון קובע, כי שינוי ממשל בארצות הברית אינו מעיד בהכרח על שינוי במדיניות החוץ, בין אם בנושא האיראני או בכל נושא אחר. העיתון דוחק בארצות הברית לחזור ל"מדיניותו ההגיונית המקובלת על הקהילייה הבינלאומית ולא ללכת בעקבות דרישותיו של הלובי היהודי בוושינגטון, אם הוא אינו רוצה לעזוב את הבית הלבן בבושה כמו קודמו". 8

10. התבטאותו של סגן נשיא ארה"ב ג’ו ביידן בה הוא התייחס לאפשרות התקפה ישראלית על איראן גררה מסרים איראנים מאיימים:

א. לגבי אפשרות של תקיפה ישראלית אמר ולאיתי, בראיון ששודר בטלוויזיה האיראנית (8 ביולי) במסגרת תוכנית "שולחן עגול" כי הדיבורים אודות תקיפה ישראלית באיראן הינם תעמולה בציינו כי "הרעיון של תקיפה ישראלית נגד איראן הוא מגוחך, איש לא יהיה בטוח בל רחבי המזרח התיכון אם איראן תותקף …אם טיל אחד ישוגר נגד איראן היא לא תשב בחיבוק ידיים…התקפה נגד איראן כמוה כמשחק באש".

ב. איראן תגיב "בעוצמה מרבית ובאופן החלטתי ונחוש" : עלאא’ אלדין בורוג’רדי, ראש הועדה למדיניות חוץ ולביטחון לאומי של הפרלמנט האיראני, אמר במהלך ביקורו ביפן בתגובה לדברי סגן נשיא ארצות הברית, כי איראן תגיב בחומרה נגד כל ניסיון ישראלי לפלוש לתחומה "בעוצמה מרבית ובאופן החלטתי ונחוש …אני סבור שארצות הברית וישראל מודעות לגמרי להשלכות ששיקול דעת מוטעה כזה יכול לגרום". 9

ביקור הנשיא פרס באזרבאיג’אן – חיזוק תחושת ה"כיתור" האיראנית

11. ביקורו ההיסטורי של נשיא מדינת ישראל שמעון פרס באזרבאיג’אן (29-28 ביוני) עורר עניין רב באיראן, דווקא בעת שהמשטר היה עסוק בהכלת גל המחאה בעקבות פרסום תוצאות הבחירות. איראן חוששת מפני העמקת דריסת הרגל המערבית בגבולה הצפוני ולפיכך חיזק ביקורו של פרס חיזק את תחושת "הכיתור" האיראנית. הביקור הוצג ע"י האיראנים כניסיון מצד ממשלת אפגניסטאן, בסיוע ישראל והמערב, להסית את המיעוט האזרי באיראן נגד המשטר.

12. צירים בבית הנבחרים האיראני קראו לממשלת אזרבאיג’אן לבטל את הביקור. ערב קיומו התקיימה הפגנה מאורגנת ע"י המשטר האיראני מול הקונסוליה האזרית בטהראן במהלכה הונפו שלטים עליהם נכתב: ”אנו מבקשים ממשלת אזרבאיג’אן למנוע את הגעתו של שמעון פרס, על מנת לשמור על יחסי ידידות ואחווה (עם איראן)" ו"ישראל צריכה להימחק מדפי ההיסטוריה ". עשרים חברי מג’לס איראנים, רובם ממוצא אזרי, קראו לשר החוץ מתכי למחות בפני ממשלת באקו על ביקור פרס בטענה, כי הוא מנוגד לאינטרסים של העולם המוסלמי 10. מחמד באקר בהראמי, שגרירה החדש של איראן בבאקו, נקרא לחזור לטהראן להתייעצויות במחאה על ביקור נשיא ישראל שמעון פרס באזרבאיג’אן ו"איומיו" על איראן אך שב בינתיים לבאקו 11

שלטים שהונפו בהפגנה מול הקונסוליה האזרית.  
שלטים שהונפו בהפגנה מול הקונסוליה האזרית.

13. אתר האינטרנט TABNAK , המזוהה עם מחסן רצ’אא’י, מפקד "משמרות המהפכה" לשעבר ומי שהיה אחד מארבעת המועמדים בבחירות לנשיאות באיראן, טוען, כי השדולה האיראנית באזרבאיג’אן נכשלה בניסיונה למנוע את ביקור שמעון פרס למרות המאמצים הרבים שהשקיעה. TABNAK מעריך שישראל מנסה להכיל את ההשפעה האיראנית במרכז אסיה ולמצוא תחליף לצורכי הנפט שלה ושווקים חדשים עבור התעשייה הצבאית שלה באמצעות מדינות לא ערביות. האתר מסכם כי אזרבאיג’אן הפכה לאחת מזירות הקרב של ישראל נגד איראן 12.

14. במאמר שכותרתו "ארדואן לא היה מתלהב" כותב האתר השמרני ALEF , כי לא ניתן להתייחס לביקור הנשיא פרס באזרבאיג’אן כאל נסיעה דיפלומטית רגילה. במהלכו נחתמו הסכמים נרחבים בתחום הביטחוני והכלכלי, דבר המעיד על יחסים בילטראליים ברמה של "פוליטיקה גבוהה". הפרשן הפוליטי של האתר קבע, על מנת להבין טוב יותר את מטרות הביקור, יש לבחון לצד הקשרים בין ישראל לאזרבאיגא’ן גם את קשריה של ישראל עם תורכיה. תורכיה, נטען במאמר, כבר איננה בת ברית אסטרטגית של ישראל כפי שהיה נהוג לחשוב. זאת, לטענת המאמר, "בשל הפעילות של המשטר הציונית להחזיר לכורדיסטאן [העיראקית] את היהודים הכורדים" דבר המאיים על בטחונה הלאומי של תורכיה . מנגד, אזרבאיג’אן שזכתה בשנים האחרונות לתשומת לבה של תורכיה, בחרה דווקא להיות בת הברית של ארה”ב וישראל והיא ומתרחקת מתורכיה. מכל מקום, קובע המאמר, כי השינויים המתחוללים בבריתות האזוריות "מביאים (בסופו של דבר) בשורות טובות עבור מדיניות החוץ האיראנית". 13

חשיפת תא טרור של חזבאללה באזרבאיג’אן – שתיקה רועמת…

15. כחודש לפני ביקורו של פרס באזרבאיג’אן נחשף בה תא טרור של חזבאללה שתכנן לבצע פיגוע בשגרירות ישראל בבאקו, כנקמה על חיסול עמאד מע’ניה, בסיוע של איראן (משמרות המהפכה). הפרשה שזכתה לתהודה בעיתונות האזרית, לא זכתה כמעט להתייחסות בעיתונות האיראנית, באשר איראן העדיפה לא להתייחס לפרשה בפומבי (עדות אפשרית למבוכה של האיראנים בשל חשיפת מעורבותם בפעילות טרור). ההליכים המשפטיים נגד החוליה החלו ב-8 ביולי והם עשויים לעורר מחדש את הפרשה.

16. תא הטרור, שפעל בבאקו, כלל על פי הפרסומים חוליה בת 6 מחבלים – שניים לבנונים (כשברשותם דרכונים איראניים) וארבעה אזרים. בתקשורת האזרית דווח כי החוליה תכננה לפגוע בשגרירות ישראל באמצעות מספר מכוניות תופת וכמו כן תכננה לפגוע בתחנת מכ"מ רוסית. החוליה הופעלה על ידי כוח אלקדס של משמרות המהפכה האיראנים האחראי לפעולות מחוץ לאיראן בשיתוף עם חזבאללה הלבנוני 14.

17. העיתון הערבי הנפוץ אלשרק אלאוסט דיווח (31 במאי) כי כוחות הביטחון של אזרבאיג’אן תפסו במהלך המעצר חומרי נפץ, משקפות, מצלמות, אקדחים עם משתיקי קול וצילומים. עוד מסר העיתון מפי גורמים מערביים המעורבים בחקירה, כי כוחות הביטחון יירטו שיחות בין גורמי טרור מקומיים לבין שניים מאנשי חזבאללה: עלי אל כרכי , בכיר ביחידת פיגועים חו"ל של חזבאללה ועלי נג’ם אלדין , מומחה לחומר נפץ. ההערכה היא שהשניים, שנסעו מבאקו בציר איראן ולבנון ולהפך בתחילת 2008, השתמשו בדרכונים איראניים, והיו החוליה המכינה לפיגוע. עוד עלה בחקירה, כי שני בכירים במשמרות המהפכה היו מעורבים בתכנון הפיגוע .

פיברוק ידיעות אודות הגירת ישראלים יהודים כורדים לכורדיסטאן העיראקית

18. במסגרת מסע ההכפשות שמנהל המשטר האיראני נגד ישראל מזהיר העיתון השמרני ג’מהורי אסלאמי , במאמר מערכת שכותרתו "בלפור 2", מפני הגירה של ישראלים יהודים ממוצא כורדי לכורדיסטאן העיראקית בתמיכת ארצות הברית (על רקע כתבת "תחקיר" רחבה בת ארבעה חלקים בנושא התפרסמה לאחרונה בעיתון). העיתון קורא לעיראק להתייחס ברצינות לכוונה ישראלית זו ומזהיר, כי המשך הנוכחות האמריקנית בעיראק "בלחץ הציונים" נועד לקדם את תוכניות ההתפשטות של ישראל מהפרת עד הנילוס. ג’מהורי אסלאמי קובע שהגירת היהודים לעיראק מהווה סכנה גם לאיראן מפני שמשמעות הדבר היא התקדמות הציונים לעבר גבולותיה וקורא לממשלות עיראק ואיראן למצוא "פתרון הגיוני" לתופעה 15.

הסכסוך הישראלי-פלסטיני: עידוד הפלסטינים להמשך הטרור, התנגדות לתהליך

המדיני וקריאה להשמדת ישראל

19. איראן, אשר ממשיכה למצב עצמה בראש מחנה המתנגדים לכל הסדר מדיני, מאשימה את המדינות הערביות הנמנות עם המחנה הערבי הפרגמאטי והפרו-מערבי, שהן עושות יד אחת עם ארצות הברית וישראל נגד הפלסטינים. איראן מבטיחה, כי תמשיך לתמוך בפלסטינים ומעודדת אותם להתנגד לתהליך המדיני ולהמשיך ב"התנגדות" (קרי, בטרור) כלפי ישראל. בהקשר זה בלטו:

א. קריאה לפלסטינים להתנגד לתהליך המדיני ו"לא להסתפק בפחות מהשמדתו של המשטר הציוני": העיתון ג’מהורי אסלאמי מותח ביקורת על המאמצים האמריקנים-מצרים להקים מדינה פלסטינית, בקובעו, כי מדינה זו תהיה "בובה ציונית". הוא קורא לפלסטינים "לא להסתפק בפחות מהשמדתו של המשטר הציוני" . מאמר המערכת של ג’מהורי אסלאמי קבע כי ברור שהמדינה הפלסטינית אליה מתכוונים ארה"ב ומצרים תהיה חסרת כל זהות, רצון ויכולת להגן על עצמה, והיא לעולם לא תהנה מביטחון לעומת המשטר הציוני שצבאו מצויד בנשק המתקדם ביותר בעולם. ג’מהורי אסלאמי טוען, כי המטרה המשותפת של חסני מבארק ובנימין נתניהו היא לפתור את סוגיית פלסטין באמצעות הקמת מעין מדינה, שתהיה בובה בידי הציונים, ולפיכך דחו הפלסטינים את היוזמה. העיתון קורא לפלסטינים שלא להסתפק בדבר שהוא פחות מהשמדתו של המשטר הציוני 16 .

בנימין נתניהוב. העלאת הטענה כי "הפלסטינים והערבים לא יקבלו דבר" באמצעות התהליך המדיני . מאמר של מחמד איראני, שגריר איראן לשעבר בירדן שהתפרסם באתר IRAN DIPLOMACY , תוהה האם נתניהו נסוג מעמדותיו? מחמד איראני סבור, כי נאומו האחרון של נתניהו באוניברסיטת בר-אילן, נראה אמנם במבט ראשון כנסיגה ביחס לעמדות העבר שלו, אך מבחינה מעשית מדובר למעשה בצעד קדימה. העמדה החדשה שלו נועדה להיות דרך מפלט מהלחצים של ארה”ב ואובמה. באמצעות יוזמה זו, "ראש הממשל הציוני הגביל עוד יותר את תחומי המשחק, ויגרום לערבים להיות עסוקים בניסוח תגובה". לדבריו הפלסטינים והערבים, כמו תמיד, לא יקבלו דבר. 17

אילוסטרציה מתוך האתר
אילוסטרציה מתוך האתר IRAN DIPLOMACY

20. מסרים נוספים בעניין ישראל והסכסוך הישראלי-פלסטיני שהושמעו ע"י בכירים איראניים:

א. לאיראן תהייה זכות המילה האחרונה בכל הקשור לפלסטין לבנון ועיראק: עלי אכבר ולאיתי, יועץ המנהיג ח’מאנא’י לעניינים בינלאומיים התבטא כדלקמן: "כמה מדינות במזרח התיכון חושבות בטעות כי הן טובות יותר מאיראן (מכוון למחנה הערבי הפרגמאטי התומך בפתרון מדיני בסכסוך עם ישראל) אולם עליהן להכיר בעובדה כי לאיראן תמיד תהיה שמורה זכות המילה האחרונה בכל הקשור לפלסטין לבנון ועיראק" 18.

ב. הגנה על פלסטין ו"אומות מדוכאות" אחרות הינה חלק מהזהות האיראנית-אסלאמית : עלי לריג’אני, יו"ר הפרלמנט האיראני, אמר במהלך ביקורו בקטר, כי "הגנה על האומות המדוכאות כמו פלסטין, עיראק ואפגניסטן מהווה חלק מהזהות האיראנית-אסלאמית…אנו גאים בהגנה שאנו מספקים לפלסטין..איראן אינה מקבלת תוכניות שמציגות כמה מדינות המבזות את זכויות הפלסטינים…זכויות אלה אינן נתונות למקח ולממכר" 19.

אחמדינז’אד ממשיך במדיניות הכחשת השואה

אחמדינז'אד21. "התמוטטות המיתוס של השואה" בראיית אחמדינז’אד: לאחרונה הוציא המכון למחקרים ותיועד של לשכת הנשיא לאור ספר חדש בשם "התמוטטות המיתוס של השואה". הספר מכיל את רעיונותיו והתבטאויותיו של אחמדינז’אד בנושא פלסטין, ישראל והשואה. הספר מכיל שמונה פרקים ובהם: המטרה מאחורי הקמתה של מדינת ישראל; חובתה של איראן להגן על הפלסטינים והמאבק הציוני בלבנון ובעזה 20. יוזכר כי מדיניות הכחשת השואה של אחמדינז’אד הפכה לאחד הנושאים שבמחלוקת במערכת הבחירות הלוהטת שהתקיימה באיראן.

 


משלחות איראניות נטשו כינוסים ותחרויות בעקבות השתתפות ישראל

22. משלחת אנשי דת עזבה כינוס בין-דתי בקזחסטאן : משלחת איראנית, שהשתתפה בקונגרס מנהיגי הדת בעולם שהתקיים בקזחסטאן, נטשה את הכינוס לאחר הגעתו של הנשיא שמעון פרס. בראש המשלחת האיראנית עמד מוצטפאוי, יועצו של נשיא איראן ויו”ר ארגון התרבות והקשרים האסלאמי. בראיון לאתר פארס, הכחיש יועצו של מצטפוי את הטענה של "עיתון ציוני" לפיה מצטפוי התראיין לעיתון ציוני, וטען כי במהלך הביקור הוא התראיין אך ורק לטלוויזיה המקומית . 21

23. נבחרת הרובוטיקה נטשה תחרות בינלאומית באוסטריה: נבחרת הרובוטיקה האיראנית הגיעה לאוסטריה להשתתף בתחרות בינלאומית בתחום זה. אולם לאחר שההגרלה קבעה מפגש ראשון בין נבחרת איראן לנבחרת הישראלית, החליטה הנבחרת האיראנית לוותר על ההשתתפות ושבה לאיראן. 22


1 פרסום זה, שיופיע מעתה מידי חודש, ינתח את האופן בו מתייחסים התקשורת ואישים בכירים איראנים לישראל.

2 http://www.irna.ir/View/FullStory/?NewsId=584007

3 ג’ואן, 7 ביולי

4 אלקדס, 7 ביולי

5 טלוויזיה איראנית, 8 ביולי

6 לאחרונה הוא מונה כיועץ בכיר לנשיא במסגרת חלופי גברי בצמרת האיראנית לאחר הבחירות

7 PRESS TV , 30 ביוני

8 ג’מהורי אסלאמי, 8 ביולי

9 http://www.isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1366730&Lang=E

10 מהר ניוז, 23 ביוני

11 http://www.today.az/news/politics/53639.html ; PRESS TV , 29 ביוני ; . http://tabnak.ir/fa/pages/?cid=53531

12 http://tabnak.ir/fa/pages/?cid=55167

13 http://alef.ir/1388/content/view/48975/

14 מעורבות דומה של האיראנים בפעילות טרור של חזבאללה נחשפה בעבר בפרשת פיצוץ בניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס ב-18 ביולי 1994. בעקבות הפיגוע חשף שרות הביטחון הארגנטיני את קיומה של תשתית טרור נרחבת בארגנטינה, שהופעלה ע"י איראן.

15 http://is.gd/1w2Xd

16 http://alef.ir/1388/content/view/48111/

17 http://is.gd/1w4P3

18 טלוויזיה איראנית, 8 ביולי.

19 מאהר ניוז, 6 ביולי.

20 http://www.irna.ir/View/FullStory/?NewsId=575191

21 http://alef.ir/1388/content/view/48762/

22 http://alef.ir/1388/content/view/49036/

לראש העמוד