חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (29 בספטמבר – 6 באוקטובר 2009)

צילום: משטרת ישראל, 5 באוקטובר

צילום: משטרת ישראל, 5 באוקטובר

החייל החטוף גלעד שליט בקלטת וידאו

החייל החטוף גלעד שליט בקלטת וידאו

ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הנגב המערבי

ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הנגב המערבי

כמאל אלח'טיב לפני מעצרו

כמאל אלח'טיב לפני מעצרו

הערכות המשטרה באזור הר הבית בירושלים לנוכח המשך ההתפרעויות

הערכות המשטרה באזור הר הבית בירושלים לנוכח המשך ההתפרעויות

עימותים בין שוטרים לבין מפגינים פלסטינים

עימותים בין שוטרים לבין מפגינים פלסטינים

ילדים בעזה נושאים דגם של מסגד כיפת הסלע

ילדים בעזה נושאים דגם של מסגד כיפת הסלע

שיח' ראא'ד צלאח

שיח' ראא'ד צלאח

חאתם עבד אלקאדר

חאתם עבד אלקאדר

פלסטיין-אינפו, 6 באוקטובר 2009

פלסטיין-אינפו, 6 באוקטובר 2009

משרד החוץ, 2 באוקטובר, 2009

משרד החוץ, 2 באוקטובר, 2009

שר הביטחון אהוד ברק

שר הביטחון אהוד ברק

סוכנות ופא, 2 באוקטובר

סוכנות ופא, 2 באוקטובר

מסע ההכפשה של חמאס נגד הרשות הפלסטינית

מסע ההכפשה של חמאס נגד הרשות הפלסטינית

ערוץ אלקדס, 5 באוקטובר

ערוץ אלקדס, 5 באוקטובר


צילום: משטרת ישראל, 5 באוקטובר   החייל החטוף גלעד שליט בקלטת וידאו

מריצה מלאת אבנים אחת מכמה מריצות  שנתפסו בהר הבית . האבנים נועדו להיזרק על מתפללים ברחבת הכותל (צילום: משטרת ישראל, 5 באוקטובר)

 

החייל החטוף גלעד שליט בקלטת וידאו שהתקבלה ממנו לראשונה מאז חטיפתו לפני כשלוש שנים (משרד החוץ, 2 באוקטובר)

עיקרי הדו"ח

 במהלך השבוע נורו חמש רקטות לעבר הנגב המערבי, בהמשך לעלייה שחלה בהיקף התקריות שיוזמים ארגוני טרור "סוררים" ברצועת עזה. בתגובה תקף חיל האוויר מספר פעמים מנהרות הברחה כמו כן בוצעה תקיפה נגד מחרטה לייצור אמצעי לחימה.

 בירושלים התחדשו ההתפרעויות בהר הבית, שהחלו בערב יום הכיפורים. מהר הבית התפשטו התקריות למוקדים נוספים בשכונות הערביות של מזרח ירושלים. בשלב זה ההתפרעויות מתמקדות בירושלים והן לא התפשטו למקומות נוספים ביהודה ושומרון. חמאס, הרשות הפלסטינית והפלג הצפוני של התנועה האסלאמית של ערביי ישראל בלטו בפעילות ההסתה שלהם, במינונים שונים, במגמה ללבות את האש ולהקשות על מאמצי כוחות הביטחון הישראלים להביא להפסקתם.

  אירועים נוספים שבלטו השבוע:

  "עסקת הקלטת" – לאחר יותר משלוש שנים בשבי קיבלה משפחת שליט, זו לראשונה, קלטת וידאו בו נראה החייל החטוף גלעד שליט. בתמורה שחררה ישראל 20 אסירות פלסטיניות, שהיו מעורבות בפיגועי טרור. דוברי חמאס הציגו את העסק כהוכחה שהתנועה יכולה לכפות את תנאיה על ישראל והדגישו את הצורך שבחטיפת ישראלים נוספים כדי להביא לשחרור כל האסירים הפלסטינים.

  דחיית הדיון בדו"ח גולדסטון – מועצת זכויות האדם של האו"ם בג’נבה החליטה לדחות את ההצבעה בדבר אימוץ הדו"ח והעברתו למועצת הביטחון למרץ 2010. הדחייה עוררה ביקורת חריפה ומתקפה תקשורתית כלפי הרשות הפלסטינית, שהואשמה באחריות לדחייה. בחזית המבקרים עמדו מדינות (כמו איראן וסוריה) וארגונים (כמו חמאס) המתנגדים לתהליך המדיני והמעוניינים לנצל את דו"ח גולדסטון כאמצעי להערמת מכשולים על התהליך ולניגוח הרשות הפלסטינית.

אירועים בולטים בשטח

רצועת עזה

ירי רקטות ופצצות מרגמה

 במהלך השבוע חלה עלייה בירי הרקטות לעבר יישובי הנגב המערבי. סה"כ אותרו השבוע חמש נפילות של רקטות בשטחים פתוחים סמוך ליישובים בנגב המערבי. (רקטה נוספת שנורתה נפלה בשטח רצועת עזה).  לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. זאת בהמשך לעליית מה שחלה בהיקף התקריות שיוזמים ארגוני טרור סוררים מרצועת עזה מאז תחילת אוגוסט 2009. חמאס, להערכתנו, עדיין לא זנחה את מדיניות הריסון שלה.

 כמו כן בוצע ירי (בעיקר מנשק קל) לעבר כוח צה"ל ואזרחים בסמוך לגדר הביטחון. לא היו נפגעים.  

 להלן פירוט האירועים העיקריים:

29 בספטמבר –  אש נפתחה לעבר כוח צה"ל, שעסק בפעילות מבצעית סמוך לגדר המערכת בצפון רצועת עזה. הכוח השיב בירי. לא היו נפגעים (דובר צה"ל, 29 בספטמבר)

 29 בספטמבר במהלך היום אירעו שלושה מקרים של ירי רקטות לעבר יישובי הנגב המערבי. הרקטות נפלו בשטחים פתוחים לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

2 באוקטובר – אותרה נפילת רקטה באחד מיישובי הנגב המערבי. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. ארגונים המזדהים עם הג’האד העולמי, ג’נד אנצאר אללה וצבא ירושלים נטלו על עצמם אחריות לירי (סוכנות מען, 2 באוקטובר) התארגנות המכנה עצמה "מרבץ האריות של לוחמי הקודש" המזוהה גם היא עם הג’האד העולמי, נטלה על עצמה באותו יום אחריות לירי רקטה לעבר שדרות (פורום אלתחדי, 3 באוקטובר).

3 באוקטובר – אותרה נפילת רקטה בשטח פתוח סמוך ליישוב בנגב המערבי. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

5 באוקטובר  –  בוצע ירי מנשק קל לעבר אזרחים שביצעו עבודות סמוך לגדר הביטחון. לא היו נפגעים. הזרוע הצבאית של החזית העממית ושל פתח/גדודי חללי אלאקצא, נטלו אחריות משותפת לאירוע (אתר גדודי אבו עלי מצטפא, 5 באוקטובר).

ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הנגב המערבי 1

ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הנגב המערבי

תקיפת חיל האוויר

 בתגובה לירי הרקטות תקף חיל האוויר מספר פעמים בעיקר מנהרות, שנועדו להברחת אמצעי לחימה באזור רפיח (29 בספטמבר, 1, 2 באוקטובר). על פי דיווחי כלי התקשורת הפלסטינים כתוצאה מהתקיפה שנערכה ב- 29 באוקטובר, נהרגו שני פלסטינים ונפצעו שבעה (צות אלאקצא, 20 בספטמבר). בתקיפה ב-1 באוקטובר התחשמל למוות צעיר מח’אן יונס ששהה במנהרה שהותקפה (פאל-פרס, 1 באוקטובר). כמו כן בוצעה תקיפה מהאוויר נגד מחרטה לייצור אמצעי לחימה בשכונת תפאח שבמזרח העיר עזה (דובר צה"ל, 2 באוקטובר). לא היו נפגעים אולם למקום נגרם נזק רב (קדסנט, 3 באוקטובר). 

מעצר פעיל הג’האד האסלאמי בפלסטין ברצועת עזה

 בכתבה, שפורסמה בעיתון הערבי אלשרק אלאוסט, נאמר כי הג’האד האסלאמי בפלסטין מאשים גורמים במנגנון הביטחון של חמאס ברצועת עזה כי עצרו לחקירה פעיל פצוע של הארגון לאחר שניצל מתקיפת חיל האוויר ב-25 בספטמבר ושלושה מחבריו נהרגו.2  הפעיל הובל למתקן השייך למנגנוני הביטחון של חמאס ונחקר ורק לאחר מכן אושר לו לקבל טיפול רפואי.  עוד מציינת הכתבה כי אין זו הפעם הראשונה בה חוקרת חמאס חוליות פעילי טרור המנסות לבצע ירי רקטות או פצצות מרגמה לעבר ישראל (אלשרק אלאוסט, 2 באוקטובר).

יהודה ושומרון
פעילות סיכול ומנע

 כוחות הביטחון הישראליים המשיכו בפעילות הסיכול והמנע במסגרתה נעצרו חשודים בפעילות טרור. במהלך השבוע נרשמו מספר תקריות . להלן עיקרי התקריות (דובר צה"ל):

29 בספטמבר – אבנים יודו לעבר כלי רכב ישראלי סמוך לאלחדר (מערבית לבית לחם). לא היו נפגעים נגרם נזק לכלי הרכב (דובר צה"ל, 29 בספטמבר).

1 באוקטובר – מטען התפוצץ סמוך לכוח צה"ל שעסק בפעילות מבצעית בכפר דיר ראזח (דרומית לחברון). לא היו נפגעים ולא נגרם נזק (דובר צה"ל, 1 באוקטובר). גדודי חללי אלאקצא /חוליות עמאד מע’ניה נטלו אחריות לפיצוץ המטען בתגובה ל"פעולותיה של ישראל בירושלים" (אתר סמא, 1 באוקטובר)

5 באוקטובר – אבנים יודו לעבר אוטובוס ישראלי סמוך לחלחול (צפונית לחברון). לא היו נפגעים נגרם נזק לאוטובוס (דובר צה"ל, 5 באוקטובר).    

המשך ההתפרעויות באזור הר הבית במזרח ירושלים

 ב-4 באוקטובר התחדשו ההתפרעויות בהר הבית, שהחלו בערב יום הכיפורים 27 בספטמבר). ההתפרעויות החלו לאחר שהמשטרה הגבילה את הכניסה להר הבית בעקבות חשש מפני התפרעויות (מאוחר יותר שחררה המשטרה צילומים של מצבורי אבנים בתוך חביות ומריצות, שנועדו ליידוי לעבר ישראלים). במהלך ההתפרעויות עשרות מתפללים מוסלמים יידו אבנים ובקבוקים לעבר השוטרים וניסו לפרוץ אל המקום בכוח.  שני שוטרים נפצעו באורח קל וחמישה מפרי סדר נעצרו.

 בין העצורים היה כמאל ח’טיב, סגן של ראש הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, אשר עודדה את ערביי ישראל (בטענות כזב) לחוש להגנת הר הבית הנמצא כביכול בסכנה3.  כמאל ח’טיב נעצר בחשד להסתה ולניסיון לארגן תהלוכה לא חוקית במזרח ירושלים. לאחר כמה שעות חקירה הוא שוחרר בערבות והורחק מירושלים למשך 15 יום. כמו כן נעצר ח’אתם עבד אלקאדר, פעיל פתח, מי שהיה בעבר יועצו של ראש הממשלה סלאם פיאצ’ לענייני ירושלים (4 באוקטובר, ynet).

כמאל אלח'טיב לפני מעצרו
כמאל אלח’טיב לפני מעצרו (סוכנות ופא, 4 באוקטובר)

 ב-5 באוקטובר, יום בו התקיימה תפילת הכוהנים מסורתית של חג הסוכות ברחבת הכותל המערבי, החליטה המשטרה, על רקע המתיחות ועל רקע מידע שבידה בדבר הכנות להתפרעויות, להגביל כניסתם להר הבית של מתפללים מוסלמים (הורשו להיכנס רק אזרחים נושאי תעודות זהות ישראליות בני 50 ומעלה). כניסתן של נשים לא הוגבלה. החל משעות הבוקר נפרסו כוחות רבים של משטר ומשמר הגבול על מנת לאבטח את המתפללים. כ-20,000 מתפללים הגיעו לרחבת הכותל לקיום ברכת הכוהנים. האירוע עבר ללא הפרעות.

הערכות המשטרה באזור הר הבית בירושלים לנוכח המשך ההתפרעויות
הערכות המשטרה באזור הר הבית בירושלים  לנוכח המשך ההתפרעויות
(סוכנות ופא, 4 באוקטובר) 

 במהלך 5 באוקטובר גברו ההתפרעויות האלימות באזור הר הבית ובצפון ירושלים. במסגדים בירושלים נשמעו קריאות לתושבים הפלסטינים לצאת לעבר מסגד אלאקצא מחשש שהיהודים ינסו לפרוץ אליו. מהר הבית התפשטו התקריות למוקדים נוספים במזרח ירושלים. בשלב זה מתמקדות התקריות בירושלים אך במערכת הביטחון הישראלית עוקבים אחר ההתפתחויות מחשש שהמהומות יתפשטו גם למוקדים נוספים ביהודה ושומרון. במהלך ה-6 באוקטובר שרר שקט יחסי (נכון לשעות הצהרים).

עימותים בין שוטרים לבין מפגינים פלסטינים
עימותים בין שוטרים לבין  מפגינים פלסטינים (ערוץ אלעאלם, 4 באוקטובר)

 התקריות התאפיינו, עד כה, בעימותים בין שוטרים ומתפרעים במוקדים שונים, שבמהלכם (עד כה) לא היו נפגעים בנפש לשני הצדדים. אירועים חריגים אירעו במחסום ליד שועפט (צפון מזרח ירושלים):

 • חייל צה"ל נדקר בגרונו ע"י פלסטיני בן 16 כאשר עלה לבדוק אוטובוס במחסום ליד שועפט (צפון מזרח ירושלים). החייל שנפצע באורח קל-בינוני בגרונו פונה לבית החולים והדוקר נעצר.

 • שוטר נפצע באורח קל לאחר שנפגע מאבנים שיודו לעבר המחסום ליד שועפט.

תגובות לאירועים

כללי

 ההתפרעויות באזור הר הבית ובשכונות מזרח ירושלים עוררו גל של תגובות נזעמות מצד הרשות הפלסטינית, חמאס והפלג הצפוני של התנועה האסלאמית של ערביי ישראל. כל הגורמים הללו תקפו בחריפות את ישראל והטילו עליה את האחריות למתיחות. בלטו בעיקר הקריאות לתושבים להגיע לאזור מתחם הר הבית על מנת למנוע ניסיונות מצד יהודים "לתקוף" את המתחם. הפעילות התקשורתית של הגורמים הללו לוותה בהסתה (במינונים משתנים), אשר ליבתה עוד יותר את ההתפרעויות והיקשתה על מאמצי כוחות הביטחון  הישראליים להביא להפסקתם. להלן פירוט.

הרשות הפלסטינית

 הרשות הפלסטינית השתלבה היטב בקמפיין האנטי-ישראלי בהציגה מצג שווא של "מתקפה" מצד מתנחלים קיצוניים ו"פרובוקציה" ישראלית שנועדה לכאורה לחבל בתהליך השלום : 

 • במהלך ישיבה שערכה ממשלת פיאצ’ דנה הממשלה בהרחבה באירועים וגינתה את מה שכינתה  הניסיונות של "מתנחלים קיצוניים" להיכנס לרחבת מסגד אלאקצא ולקיים שם טקסים דתיים. הממשלה הודיעה, כי היא רואה זאת כניסיונות של ישראל לייהד את ירושלים ואת המקומות הקדושים וקראה לגורמים ערביים, אסלאמיים ובינלאומיים לשים קץ לניסיונות אלה (ופא, 5 באוקטובר).

 • ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאצ’ כינס את השגרירים הזרים לתדרוך. פיאצ’ תאר את העימותים כ"התקפה של מתנחלים דתיים קיצוניים על מתחם הר הבית" והזהיר כי המצב בהר הבית עדין ועלול להידרדר במהירות למצב של "אובדן שליטה".  עוד הוסיף בתדרוך, כי זוהי "פרובוקציה מתוכננת מראש" שנועדה לחבל בתהליך השלום (הארץ, 5 באוקטובר).

 בנוסף לכך גייסה הרשות הפלסטינית אנשי דת המזוהים עימה שדאגו , כפי שעשו בעבר, ללבות את ההתפרעויות תוך העלאת טיעונים כוזבים, שנועדו ליצור את התחושה כאילו נשקפת סכנה למסגד אלאקצא. עיקרי דבריהם:

 • תיסיר אלתמימי, השופט השרעי העליון ויו"ר הועד האסלאמי נוצרי להגנה על ירושלים והאתרים הקדושים, פנה לעולם הערבי והאסלאמי בבקשת עזרה ל"הסרת המצור" מעל מסגד אלאקצא ולשחרור המתפללים הנצורים בו. הוא קרא להמונים להתייצב בהר הבית בתוך שימת דגש על נשים וילדים (קול פלסטין, 4 באוקטובר). הוא גם הזהיר מפני טבח במסגד לאחר ש"קבוצות יהודיות קיצוניות" קראו לחבריהן לפרוץ למסגד לרגל חג הסוכות. לדבריו כל מי שיכול להגיע לירושלים ולא יעשה זאת הוא חוטא (אתר PNN , 1 באוקטובר).

 • שיח’ מחמד חסין, מנהל מסגד אלאקצא, קרא מתוך מסגד אלאקצא לאומה הערבית והמוסלמית ולארגונים בינלאומיים לרסן את "ממשלת הימין הקיצונית", ששחררה לדבריו את הרסן לקבוצות קיצוניות, החולמות "לשים אבן פינה דמיונית למקדש הדמיוני שלהם בו". לדבריו פריצה למסגדים תהווה "חציית קווים אדומים" ותבעיר את האזור (ynet , 5 באוקטובר).

 • מחמד חסין, המפתי של ירושלים, גינה את המצב בירושלים ואמר כי מתקיימים מגעים להסרת ה"מצור" מעל למסגד. הוא קרא לעולם הערבי והמוסלמי להתערב מיד "להצלת המסגד". לדבריו המדובר בהתקפה ישראלית חסרת תקדים נגד מקומות פולחן ומתפללים והבהיר כי הם לא מוכנים שהמסגד יבוזה.   

תנועת חמאס

 תנועת חמאס מודעת היטב לסף הרגישות והנפיצות הגבוה סביב נושא ירושלים ועל כן היא מקיימת באופן שגרתי הסתה אנטי-ישראלית מתמשכת, שמטרתה לשלהב את הרוחות של תושבי העיר (ושל הפלסטינים בכלל). ההסתה בעניין ירושלים מושמעת באופן קבוע אולם מידי פעם ניתן להבחין ב"גל הסתה" על רקע אירועים אזרחיים, פוליטיים או דתיים.

 גם הפעם מיהרה תנועת חמאס לעשות שימוש בהתפרעויות בירושלים. התנועה פרסמה הודעה רשמית בה הטילה את האחריות המלאה על ישראל להשלכות שיהיו לאירועים הללו במסגדים ובמזרח ירושלים וקראה לעמים בעולם הערבי והמוסלמי ובשטחים לצאת לאנתיפאדה חדשה לצורך הגנה על ירושלים ואלאקצא (ynet , 5 באוקטובר). ברחבי עזה התקיימו הפגנות הזדהות רבות משתתפים.  כלי התקשורת של חמאס התגייסו גם הם לסיקור האירועים בירושלים תוך קריאה להתעוררות של הציבור הפלסטיני.


קריקטורה של אמיה ג’חא המזוהה עם חמאס הבאה לאשש את טענת הכזב שמסגדי
הר הבית נמצאים בסכנה (אלראיה, קטר, 5 באוקטובר 2009) 

 פוזי ברהום, דובר חמאס, הטיל  בהודעה לעיתונות את מלוא האחריות לאירועים בירושלים על אבו מאזן. לדבריו, הקשר בין אבו מאזן והרשות הפלסטינית לבין ישראל הוא זה שהניע את ישראל לפעול במסגד אלאקצא. פוזי ברהום דרש מהאומה הערבית והאסלאמית לפעול נגד הסכנה המאיימת על המסגד וקרא להתעוררות ציבורית עממית נרחבת להבעת הזדהות עם הפלסטינים וחשיפת "פשעי ישראל".

ילדים בעזה נושאים דגם של מסגד כיפת הסלע
ילדים בעזה נושאים דגם של מסגד  כיפת הסלע

(Palestine-info , 5 באוקטובר)

התנועה האסלאמית של ערביי ישראל

 בקרב ערביי ישראל בלטה (כבעבר) פעילות ההסתה של הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, שהאשים את המשטרה ב"יישום תוכנית מכוונת של הממשל שנמצאת במגירה לאורך שנים" (ynet , 5 באוקטובר) במיוחד בלטו שני דוברים, שזכו לתהודה בכלי התקשורת של חמאס:

 • ראא’ד צלאח, ראש הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, אמר  בנאומו בכנס השנתי למען אלאקצא אמר כי אם "ניאלץ לבחור לוותר על מסגד אלאקצא או להיות שהידים, אנו בוחרים להיות שהידים  (ynet , 5 באוקטובר).

שיח' ראא'ד צלאח
שיח’ ראא’ד צלאח בראש המתפללים

(פלסטיין-אינפו, 6 באוקטובר 2009) 

 • חאתם עבד אלקאדר, סגנו של שיח’ ראא’ד צלאח, כינס ישיבה בירושלים שבמהלכה הונתה קריאה לתושבי ירושלים ולערביי ישראל להפגין נוכחות מוגברת ולהגיע למסגד אלאקצא על מנת להתנגד ל"ניסיון הפריצה של קבוצות יהודיות קיצוניות למסגד" (סוכנות ופא, 3 באוקטובר). לדבריו האירועים מוכיחים שישראל ממשיכה לפעול על מנת לכפות מציאות חדשה במסגד אלאקצא וכי היא תישא באחריות להשלכות העלולות לנבוע מכל ניסיון מצד קיצוניים ישראליים לפרוץ למסגד. עבד אלקאדר הפנה קריאה לפלסטינים מירושלים ומהקו ירוק לנהור אל מסגד אלאקצא (רדיו קול פלסטין, 1 באוקטובר).

חאתם עבד אלקאדר 
חאתם עבד אלקאדר בירושלים

(תמונת ארכיון, פורום טו אקצא, 4 במאי 2009)4 

ירדן

 על רקע האירועים זימן שר החוץ הירדני נאצר ג’ודה את שגרירי חמש המדינות הקבועות במועצת הביטחון של האו"ם ומסר להן מכתבים עבור שרי החוץ של מדינותיהם בהם גינה בחריפות את פעילותה של ישראל.  ג’ודה הבהיר כי ירושלים מהווה "קו אדום" עבור ירדן ודרש להפסיק את "ההפרות הישראליות". נאצר ג’ודה גם זימן את שגריר  ישראל בירדן ומסר לו מכתב מחאה רשמי מאת ממשלת ירדן (סוכנות הידיעות הירדנית, 4 באוקטובר).

הסתה בעולם המוסלמי

פלסטיין-אינפו, 6 באוקטובר 2009 
איש הדת הסוני בעל המוניטין וההשפעה, שיח’ יוסף קרצ’אוי,  קורא למוסלמים לקיים יום כעס בנושא מסגד
אלאקצא ביום ששי הקרוב. לדבריו "סכנת האיום הציוני על מסגד אלאקצא הגיע לשיא חסר תקדים,

וכי יש לפעול בכל האמצעים נגד סכנה זו" (פלסטיין-אינפו, 6 באוקטובר 2009).

התפתחויות ברצועת עזה

המעברים בין הרצועה לישראל

 במעברים כרם שלום, קרני ונחל עוז עברו  במהלך חודש ספטמבר  2,145 משאיות אספקה. במעבר ארז עברו במהלך חודש ספטמבר 1,249 בני אדם.

"תעשיית המנהרות" ברפיח

 תושב שכונת שג’עיה בצפון העיר עזה, נהרג ב-2 באוקטובר כתוצאה מהתמוטטות מנהרה הנמצאת בשכונת אלסלאם, שבמזרח רפיח. לפי דיווחים נוספים, נפצעו עוד שני פלסטינים בהתמוטטות המנהרה (מען, 2 באוקטובר, 2009).

ממשל חמאס מנסה לשפר  תדמיתו  

 במהלך חודש רמצ’אן גילה ממשל חמאס פעלתנות נמרצת מול האוכלוסייה ברצועה במטרה לסייע לתושבים ולשפר את דימויו הציבורי, חרף המצוקה הכספית בה הוא שרוי. במסגרת זאת ארגנה חמאס סעודות שבירת צום המוניות, ביקורי משפחות, טיפול במחוסרי בית ושחרור אסירים. פעילות אגודות הצדקה ברצועה, בעיקר אלו המזוהות עם חמאס, גברה גם היא במהלך חודש רמצ’אן. בנוסף לכך מנסה ממשל חמאס להפשיר את היחסים עם אונר"א באמצעות פעולות משותפות ולפתוח "דף חדש" ביחסים עם קבוצות האסלאם הקיצוני על ידי שחרור פעילים ג’האדיים עצורים

סוגיית החייל החטוף גלעד שליט

חמאס העבירה קלטת בה מצולם החייל החטוף גלעד שליט

 לאחר יותר משלוש שנים בשבי, קיבלה משפחת שליט (2 באוקטובר), זו לראשונה, קלטת וידאו בה נראה החייל החטוף גלעד שליט, שצולם על ידי שוביו5. בסרטון, שאורכו כשתי דקות וחצי, נראה גלעד שליט בריא אך רזה מאד כשהוא לבוש מדים יושב על כיסא בחדר, ללא סממנים מיוחדים ברקע כשפניו אל המצלמה. גלעד שליט אחז  בידיו  גיליון של עיתון חמאס, פלסטין, שיצא לאור בעזה ב-14 בספטמבר, 2009. כעדות לעדכניות הסרטון. לאחר שהקריא מהכתוב טקסט, שנראה כי הוכן מראש, קם גלעד שליט מכיסאו והתקרב לעבר המצלמה.

משרד החוץ, 2 באוקטובר, 2009
מימין: גלעד שליט מציג בקלטת עיתון פלסטין מה-14 בספטמבר משמאל: התאריך שעל גבי העיתון

(משרד החוץ, 2 באוקטובר, 2009)

 "עסקת הקלטת", שהנה בבחינת צעד בונה אמון, התגבשה בסיוע מצרי ובתיווך גרמני. בתמורה לקבלת הקלטת שחררה ישראל 20 אסירות פלסטיניות שהיו מעורבות בפיגועי טרור (19 שוחררו לגדה המערבית ואחת לרצועת עזה). רשימת האסירות ששוחררו אינה כוללת כאלה שהואשמו ברצח אולם 14 מהן מואשמות בגרימת מוות וארבע עצורות עד תום ההליכים בשל מעורבות בפעילות טרור.

שר הביטחון אהוד ברק
שר הביטחון אהוד ברק צופה בקלטת
(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, 2 באוטובר, 2009)

  על פי דיווחי התקשורת הערבית והמערבית, "עסקת הקלטת" מהווה שלב ראשון בעסקה כוללת ובקרוב אמור להתחיל במצרים סבב שיחות בנוגע להמשך עסקת חילופי האסירים בנוכחות ח’אלד משעל והמתווך הגרמני (אלקדס אלערבי, 2 באוקטובר; דר שפיגל 2 באוקטובר). עם זאת, גורמי ממשל בישראל וגורמים המעורבים במשא ומתן בישראל הבהירו, כי למרות קבלת הקלטת, הדרך לשחרורו של גלעד שליט עודנה ארוכה (ynet , 3 באוקטובר) . גם מחמוד אלזהאר, ממובילי המשא ומתן מטעם חמאס העריך כי המשא ומתן צפוי להימשך עוד זמן רב. לדבריו העבירה חמאס רשימה של 450 אסירים ועתה מתנהל משא ומתן, בתיווך גרמני, על שמות האסירים (הארץ, 5 באוקטובר).

תגובות להעברת הקלטת ושחרור האסירות

תנועת חמאס

 דוברי חמאס הציגו את עסקת הקלטת כהישג נכבד לחמאס ולדרכה הן כלפי קהל היעד הפלסטיני והן כלפי חוץ. חמאס הקפידה להציג עצמה כמי שדואגת לשחרור כלל האסירים הפלסטינים ולא רק את אנשיה וכמי שמצליחה במשימה זו הרבה יותר מאבו מאזן (דוברי חמאס דאגו  להדגיש את העובדה כי רוב האסירות המשוחררות אינן פעילות חמאס). דוברי חמאס הציגו את העסקה הוכחה לכך שחמאס יכולה לכפות את תנאיה על ישראל בהעבירם מסר לישראל כי עליה לענות לדרישות חמאס. דובר חמאס חזרו והדגישו את הצורך להמשיך בדרך ה"התנגדות" ובחטיפת חיילים ואזרחים נוספים כדי להביא לשחרור כל האסירים הפלסטינים גם לאחר שעסקת גלעד שליט תמומש.

 לגבי המשך המו"מ לשחרורו של גלעד שליט מצהירים דוברי חמאס, כי ההצלחה בעסקה הנוכחית מהווה צעד חיובי לקראת העסקה השלמה וכי עתה "הכדור במגרש הישראלי".  דוברי חמאס הדגישו, כי אין להם כל כוונה לסגת מהתנאים שקבעו לעסקה כוללת.  להלן עיקרי התבטאויות של בכירי חמאס:

ח’אלד משעל, יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, בהתייחסו לנושא במהלך נאום שנשא במסגרת האירועים לציון יום השנה לשחרור ירושלים ע"י צלאח אלדין אמר, כי הארגונים הפלסטינים מסוגלים לשבות עוד ועוד חיילים עד אשר ישוחררו כל האסירים העצורים בבתי הכלא בישראל (ערוץ אלאקצא, 2 באוקטובר).

אסמאעיל הניה, ראש ממשל חמאס, ברך את האסירות ששוחררו בכנותו את העסקה "עסקת בני החורין". לדבריו, זהו צעד קטן בדרך שהיא אולי מסובכת וקשה אולם היא מסמלת, כי ניתן להביא להצלחת "עסקה מכובדת". הניה הדגיש, כי האסירות חברות בארגונים שונים והדבר מהווה הוכחה, כי המדובר  ב"עניין לאומי" ולא נושא פרטי של חמאס. הוא גם שיבח את התיווך המצרי והחסות הגרמנית שסייעו לקיום העסקה (Palestine-info , 2 באוקטובר).

מחמוד אלזהאר, בכיר חמאס, הדגיש את הסמליות שבשחרורן של אסירות נשים העומדות לדבריו בראש סדר העדיפויות של חמאס בנושא שחרור האסירים. הוא גם הדגיש את העובדה, כי רק ארבע מתוך האסירות משתייכות לחמאס. לדבריו, המו"מ לשחרור נמצא עתה בשיאו. הוא תאר את המשא ומתן כקשה אך לא בלתי אפשרי. לדבריו, אחד המכשולים העיקריים לטענתו, הוא דרישתה של ישראל לקבל מחמאס עמדות מדיניות בתמורה להשלמת העסקה  (אליום אלסאבע, 2 באוקטובר). בראיון לכתב קול ישראל אמר, כי במהלך השבוע הקרוב יתקיים סבב שיחות נוסף אולם עדיין קיימים חילוקי דעות בין הצדדים (קול ישראל, 4 באוקטובר). בראיון מקיף שנתן ניסה מחמוד אלזהאר להמעיט מתפקידו בעסקה. לדבריו לא היה מעורב בה כפי שזה מוצג בתקשורת. עם זאת הביע תקווה כי עסקת חילופי השבויים תושלם בהקדם האפשרי אולם סרב לקבוע מועד להשלמתה (ערוץ אלקדס, 4 באוקטובר).

מוסא אבו מרזוק, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, אמר כי העברת הקלטת היא צעד נכון שיאפשר לדעת מה מצבו של החייל השבוי.  מהלך שכזה מסמל את הצעדים הראשונים של מו"מ. לדבריו, מספר האסירים שישוחררו במסגרת העסקה עומד על 1,000. עוד הוסיף, כי  שחרור 20 האסירות מהווה הישג גדול אשר מעמיד בסימן שאלה את תפקודה של הרשות הפלסטינית (ערוץ אלקדס, 2 באוקטובר).

אסאמה אלמזיני, בכיר חמאס, אמר, כי הצלחת העסקה מוכיחה כי ה"התנגדות" יכולה לכפות את התנאים של ישראל (אלמנאר, 2 באוקטובר).עוד הוסיף, כי דרישתה של חמאס לשחרר אלף אסירים אינה המטרה הסופית וכי התנועה תמשיך במאמציה לשחרור כל האסירים בבתי הכלא הישראלים כולל באמצעות לקיחה בשבי של חיילי צה"ל נוספים (ערוץ אלעאלם, 2 באוקטובר).

פוזי ברהום, דובר חמאס אמר, כי שחרור 20 האסירות מהווה ניצחון להתנגדות ולעמידתו האיתנה של העם הפלסטיני. לדבריו, ניצחון זה רק מדגיש את כישלון ההימור על הדיפלומטיה הבינלאומית שכן רק באמצעות שביית חיילים הצליחה חמאס לשחרר את האסירים. עוד הוסיף, כי הפלסטינים לא ירככו את עמדותיהם שכן זוהי הדרך המוצלחת מבחינתם להגשמת שאיפותיהם  (קדסנט, 2 באוקטובר).

הרשות הפלסטינית

 ברשות הפלסטינית ברכו על העסקה אך הקפידו לשמור על איפוק יחסי. לאסירות המשוחררות נערך טקס קבלת פנים רשמי בראשות אבו אבו מאזן, במוקטעה בראמאללה. במהלך הטקס  ברך אבו מאזן את האסירות והביע תקווה כי ישוחררו אסירים נוספים. לדבריו,  שחרור של כל אסיר ואסיר מהווה הישג . אבו מאזן ציין, כי עוד 11,000 אסירים פלסטינים נמצאים בבתי הכלא הישראליים (אלערביה, 2 באוקטובר).  נביל שעת’ חבר הועד המרכזי של פתח,אמר  כי הרשות הפלסטינית רואה בחיוב את שחרורן של האסירות הפלסטיניות וכי "סוגיית שחרור האסירים קשורה לשחרור המולדת" (2 באוקטובר, ערוץ BBC).

סוכנות ופא, 2 באוקטובר 
יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן מקבל את פני האסירות המשוחררות בלשכתו
 (סוכנות ופא, 2 באוקטובר)

שאר ארגוני הטרור הפלסטינים

 ארגוני טרור פלסטינים אחרים הציגו את העסקה כהישג גדול עבור חמאס ופתח וכהוכחה שניתן לשחרר אסיריהם הכלואים בבתי הכלא בישראל באמצעות חטיפת ישראלים:

ח’אלד אלבטש, בכיר בג’האד האסלאמי בפלסטין, הביע הערכה רבה להישג שרשמה ה"התנגדות" אשר הצליחה לכפות את תנאיה על ישראל ולהציב בפניה תנאים. אלבטש קרא לפלסטינים לרכז מאמצים על מנת לחטוף חיילים נוספים כדי להביא לשחרור האסירים המצויים בידי ישראל. לדבריו, לקיחה בשבי של חיילים ומתנחלים נחשבת לחלופה יעילה לשחרור האסירים (אתר פאל טודיי, 2 באוקטובר, ערוץ אלעאלם, 2 באוקטובר).

ג’מיל מזהר, חבר הועד המרכזי של החזית העממית אמר, כי שחרור האסירות מהווה ניצחונה של ה"התנגדות" והישג חלקי בדרך לשחרור כל האסירים. הוא ציין את עמידתה האיתנה של ההתנגדות ודבקותה בשבירת הקריטריונים של ישראל נסיגתה של ישראל והיענותה לדרישות ההתנגדות ולתנאיה. לדבריו אופציית ה"התנגדות" (קרי, הטרור) היא הדרך היעילה ביותר להביא לשחרורם של האסירים מבתי הכלא של ישראל (Palestine-info , 2 באוקטובר). 

איראן וחזבאללה

 יו"ר המג’לס האיראני, עלי לאריג’אני, ברך על שחרור האסירות הפלסטיניות ושיבח את התפקיד שמילאו חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין.  עלי לאריג’אני ציין, כי ניצחון זה מדגיש שוב את הדבקות של המאבק הפלסטיני מול ישראל . לדבריו, הניסיון הארוך של ההיסטוריה של ה"התנגדות" הפלסטינית מבהיר באופן ברור כי רק מאבק ממושך מביא לכניעת ישראל לדרישות הפלסטיניות (איסנ"א, 4 באוקטובר). 

 הפרשן האיראני  לענייני המזרח התיכון, האני-זאדה אמר כי זהו ניצחון פוליטי ביטחוני ומודיעיני עבור חמאס, שכן במשך שלוש שנים לא הצליחו מנגנוני  המודיעין הישראלי יחד עם מנגנוני הביטחון של צרפת לגלות את מקום הימצאו של גלעד שליט. לדבריו הצהרותיו של ח’אלד משעל לפיהן יחטפו חיילים ישראלים נוספים מעידה על כך שחמאס נוקטת בטקטיקה חדשה על מנת לנצל את היכולות המודיעיניות שלה לשחרור אסירים  (טלוויזיה איראנית, ערוץ 1 , 3 באוקטובר).

 בהודעה רשמית שפורסמה מטעם חזבאללה ברך הארגון את האסירות המשוחררות ותאר את שחרורן כהישג שלא היה מתקיים ללא הרצון והנחישות של ה"התנגדות" (קרי, הטרור) . עוד הוסיפה ההודעה, כי הישג זה מהווה תמריץ עבור ה"התנגדות" להמשיך במאמציה על מנת לשחרר את כל האסירים והעצורים בבתי הכלא בישראל (אלאנתקאד, 3 באוקטובר).

מתקפה תעמולתית נגד הרשות הפלסטינית בעקבות דחיית הדיון בדו"ח

גולדסטון במועצת זכויות האדם של האו"ם בג’נבה

 מועצת זכויות האדם של האו"מ בג’נבה החליטה לדחות את ההצבעה בדבר אימוץ דו"ח גולדסטון והעברתו למועצת הביטחון למרץ 2010. על פי "מקור מדיני בירושלים", ההצבעה, שאמורה הייתה להתקיים ב-2 באוקטובר, התאפשרה לאחר שהרשות הפלסטינית החליטה למשוך את טיוטת ההחלטה (אותה התכוונה להביא להצבעה) בשל לחצים כבדים שהופעלו עליה ע"י הממשל האמריקאי באמצעות נציגיו בג’נבה, וכן במגעים ישירים בין וושינגטון לראמאללה. האמריקאים הדגישו בפני הפלסטינים כי חידוש תהליך השלום קודם לטיפול בדו"ח גולדסטון, ולפיכך יש למנוע על מהלך שעלול לפגוע בסיכויים לחידוש המשא ומתן (הארץ, 2 באוקטובר, כתבתם של ברק רביד ונטשה מוזגוביה; ראו גם אי.פי, 1 באוקטובר, כתבתו של פרנק ג’ורדנס מג’נבה).

 דחיית ההצבעה על דו"ח גולדסטון עוררה ביקורת חריפה ומתקפה תקשורתית עזה כלפי הרשות הפלסטינית, הן בזירה הפנים-פלסטינית והן בעולם הערבי והמוסלמי. בחזית המבקרים עמדו מדינות (כמו איראן וסוריה) וארגונים (כמו חמאס) המנסים לפגוע בתהליך המדיני, ואשר רואים בהכפשת ישראל באמצעות דו"ח גולדסטון אמצעי להערמת מכשולים על התהליך, כמו גם לניגוח הרשות הפלסטינית.

 הקמפיין התעמולתי נגד הרשות הובל ע"י חמאס (למרות הדיווחים על ההתקדמות בדיאלוג הפנים-פלסטיני), שניצלה את הפרשה על מנת להביך את הנהגת הרשות בעיני דעת הקהל הפלסטינית והערבית. במסגרת קמפיין זה קיימה חמאס אירועי מחאה ברצועה, שבמרכזם עמדה עצרת המונים ברפיח (3 באוקטובר). במהלך העצרת נראה ארון קבורה ועליו הכתובת "ממשלת פיאצ’". במהלך העצרת נאם חבר המועצה המחוקקת משיר אל מצרי, אשר גינה את "אבו מאזן וחבורתו" על אשר "בגדו בדם של השהידים בקשרם קשר עם השטנים", עם ישראל וארה"ב (ערוץ אלאקצא, 3 באוקטובר; אתר פאג’ר ללאעלאם ואתר קדס פרס, 4 באוקטובר). 

 בין התגובות של בכירי חמאס בלטה התבטאותו של אסמאעיל הניה, ראש ממשל חמאס, שאמר, כי הרשות בהחלטתה שלא לאמץ את דו"ח גולדסטון, "סוחרת בדם הילדים והנשים", שנהרגו במהלך מבצע "עופרת יצוקה". הוא העלה את טענת הכזב כי התנהלות הרשות בנושא זה היא אשר עודדה את "המתנחלים הציונים" לפרוץ בימים האחרונים למסגד אלאקצא ולבצע במקום "פשעים" (פלסטין-אינפו, 4 באוקטובר). טענה אחרת, מפי מחמד פרג’ אלע’ול, שר המשפטים בממשל חמאס, הייתה, שהרשות החליטה למשוך החלטתה לאמץ את הדו"ח על מנת להקטין את ההישג הפוליטי שהשיגה חמאס ע"י שחרור 21 האסירות במסגרת "עסקת הוידאו" (פלסטין-אינפו, 4 באוקטובר).

מסע ההכפשה של חמאס נגד הרשות הפלסטינית

 מסע ההכפשה של חמאס נגד הרשות הפלסטינית
מימין :תחת הכותרת "הרשות הפלסטינית דוחה את הדיון בדוח גולדסטון", מוענקת מדליה לרוצח היהודי

(עיתון פלסטין, 6 באוקטובר 2009). משמאל: תחת הכותרת "ידיעות על התכחשות הרשות הפלסטינית

לדו"ח גולדסטון", פלסטיני מגיש גרזן לישראלי (עיתון פלסטין, 4 באוקטובר 2009).

 לנוכח הביקורת הקשה נזעקו דוברים של הרשות לנסות ולהדוף את ההאשמות הללו:

אבו מאזן, ציין, כי הרשות הפלסטינית אינה אחראית לדחייה, משום שאין היא חברה במועצה לזכויות האדם. לדבריו, מי שביקש לדחות את הדיון היו רוסיה, ארה"ב, אירופה וסין בהסכמת הגורמים הערביים, האפריקניים והאסלאמיים הנוגעים לדבר (ערוץ אלג’זירה, 4 באוקטובר).

אבראהים ח’רישה, הנציג הפלסטיני במטה האו"מ בג’נבה, שהשתתף בפגישה של מועצת זכויות האדם, אמר לערוץ אלג’זירה, כי ההצבעה נדחתה על מנת להשיג קונצנזוס בינלאומי בנוגע לדו"ח. הוא הדגיש שהרשות הפלסטינית ואש"פ מכירים בדו"ח ושלל את ההאשמות כאילו הרשות הפלסטינית נסוגה בה מתמיכת בדו"ח (ערוץ אלג’זירה, 2 באוקטובר; תחנת הרדיו אלשרק, 2 באוקטובר). במאמר, שפורסם באלחיאת אלג’דידה, כתב ח’רישה, כי דו"ח גולדסטון הוא "אובייקטיבי" וש"העם הפלסטיני לא יסלח לקהילה הבינלאומית אם לא תעניש את ישראל על הפשעים שביצעה נגדו" (אלחיאת אלג’דידה, 30 בספטמבר).

נביל אבו רדינה, דובר הנשיאות, ציין כי מועצת זכויות האדם המתכנסת בג’נבה דחתה את החלטתה בנוגע לדו"ח גולדסטון בעקבות בקשתן של רוסיה, ארה"ב ואירופה, ובהסכמה על הסיעות האחרות במועצה. הוא הכחיש כי הרשות ביקשה למשוך או לבטל את החלטה, שעל המועצה לאמץ את החלטת הדו"ח (סוכנות ופא, 2 באוקטובר).

נמר חמאד, יועצו של אבו מאזן, ציין, כי לכמה מדינות היו הסתייגויות מהדו"ח ובמועצת זכויות האדם סברו כי מוטב להמתין להשגת תמיכה רחבה יותר בדו"ח. הוא הדגיש כי הדו"ח עומד בעינו למרות ההחלטה לדחות את ההצבעה עליו (ערוץ הטלויזיה רוסיה אליום, 2 באוקטובר) 

 בסופו של דבר החליט הועד הפועל של אש"פ (3 באוקטובר) בהנחיית אבו מאזן, להקים ועדת חקירה לבדיקת נסיבות ההחלטה של המועצה לזכויות האדם ולמציאת הגורמים האחראים לכך. הועדה אמורה להגיש מסקנותיה לוועד הפועל תוך שבועיים. על מנת לשוות לוועדה אופי ממלכתי ונטרלי כוללת הועדה שלושה אישים שאינם נמנים על שורות פתח. בראש הועדה עומד חנא עמירה, חבר הועד הפועל של אש"פ, וחברים בה ד"ר עזמי אלשעיבי הממונה הכללי על הארגונים הפלסטינים הלא ממשלתיים (אמאן וראמי אלחמדאללה, מזכיר ועדת הבחירות המרכזית (אלחיאת אלג’דידה, 5 באוקטובר; ופא, 4 באוקטובר). בתגובה הצהיר בכיר בחמאס, כי מדובר בצעד, שנועד לזרות חול בעיני הפלסטינים בניסיון של אבן מאזן להתחמק מאחריותו הפוליטית (5 באוקטובר).

תגובות נוספות

 בראמאללה התקיימה תהלוכה והפגנת מחאה בכיכר מנארה, שארגנה החזית העממית, בהשתתפות כמה מאות אנשים. המפגינים החזיקו שלטים בגנות דחיית הדיון ובגנות המו"מ עם ישראל. הם קראו למצות את הדין עם האחראים ברשות הפלסטינית לעיכוב הדיון ולהביא לפיטוריהם (סוכנות צפא, אתר פלסטין אלא’ן, 5 באוקטובר).

ערוץ אלקדס, 5 באוקטובר
הפגנות נגד  ההחלטה לדחיית הדיון בדו"ח גולדסטון שהתקיימו בראמאללה
(ערוץ אלקדס, 5 באוקטובר)

 בזירה הערבית והאסלאמית הזדרזו סוריה ואיראן לגנות את הדחייה. מקור בכיר במשרד החוץ הסורי מסר כי סוריה תמשיך לפעול בזירה הבינלאומית על מנת להתחשבן עם "מבצעי הפשעים הבלתי הומניטאריים האלה" (סוכנות הידיעות הסורית, 4 באוקטובר). דובר משרד החוץ האיראני הביע צערו על הדחייה בציינו כי דו"ח גולדסטון הוכיח ש"המשטר הציוני" עשה שימוש נרחב בכלי נשק בלתי קונבנציונליים נגד רצועת עזה (איסתא, 5 באוקטובר).

התהליך המדיני

סבב שיחות נוסף בארה”ב

 צאא’ב עריקאת, ראש מחלקת המו"מ באש"ף, הגיע ב-30 בספטמבר לארצות הברית על מנת לקיים סבב פגישות נוסף עם בן השיח האמריקאי למזרח התיכון גו’רג’ מיטשל ועם בכירים אמריקניים. במסיבת עיתונאים הוא שב וטען, כי הסיבה לעיכוב בחידוש המו"מ הינה המשך הפעילות הישראלית בהתנחלויות. הוא הוסיף שהפלסטינים אינם מעוניינים ביוזמות חדשות מאחר שהמשוואה, לטענתו, היא ברורה: על ישראל להפסיק כל פעילות ההתנחלויות, כולל בנייה בשל הריבוי הטבעי. ורק כאשר יתמלא התנאי הזה יחודש המו"מ (אלשרק אלאוסט, 3 באוקטובר, 2009).

הזירה הפנים-פלסטינית

הדיאלוג הפנים-פלסטיני

 בעוד חמאס מנהלת מתקפה תקשורתית עזה נגד הרשות הפלסטינית הודיעה מצריים רשמית כי בכוונתה להזמין את כלל הארגונים הפלסטיניים לחתימה על הסכם הפיוס  ב-22 באוקטובר. משרד החוץ המצרי פרסם הודעה בה נמסר שמצריים תזמין את משלחות כל הארגונים לחתימה על הסכם פיוס ב-22 באוקטובר (קדס נט, 3 באוקטובר, 2009).

 על פי דיווח בעיתון המצרי אלאהראם כולל נוסח ההסכם השבת המצב הפוליטי לזה ששרר ברצועת עזה טרם השתלטות חמאס ביוני 2007. לפי נוסח ההסכם, השליטה בעזה תעבור לידי הרשות שתכלול את השבת מנגנוני הביטחון שלה ברצועה (אלאהראם, 3 באוקטובר). כמו כן דווח, כי  במהלך פגישת ח’אלד משעל ועמר סלימאן, הושגה הסכמה לפיה הבחירות למועצה המחוקקת, לנשיאות ולמועצה הלאומית הפלסטינית תתקיימנה בו זמנית ב-25 ביוני 2010 (אלחיאת, 4 באוקטובר, 2009). 

 ג’בריל רג’וב, סגן מזכיר הוועד המרכזי של פתח, הודיע, שמצריים תזמין את כל הצדדים הפלסטינים לחתום על הסכם הפיוס הפלסטיני ב-22 באוקטובר על מנת לשים קץ לפילוג. נציגי הארגונים הפלסטיניים יגיעו לקהיר ב-20 באוקטובר ויקיימו פגישות לפני החתימה. לדבריו מצריים הודיעה לרשות הפלסטינית שחמאס הסכימה לפיוס וכן היא הסכימה לערוך בחירות לנשיאות, למועצה המחוקקת ולמועצה הלאומית ביוני 2010. רג’וב מסר גם, שחמאס הסכימה לבצע מהלך של מיזוג 3000 פעילי ביטחון של הרשות הפלסטינית שנמצאים בעזה במנגנוני הביטחון ברצועת עזה (סוכנות הידיעות הצרפתית AFP , 1 באוקטובר, 2009).

   מנגד, מחמד דחלאן, בכיר פתח, אמר שקיימות עדיין מספר נקודות מחלוקת מהותיות בין חמאס לפתח, במיוחד הסתייגות חמאס מהקמת וועדה משותפת לכל הארגונים שתקשר בין ממשלת הרשות הפלסטינית לממשל חמאס. כמו כן לדבריו מתעקשת חמאס לפקח על הכוח הביטחוני המשותף שיוקם ברצועה, האמור (במשתמע) להיות כפוף לרשות הפלסטינית (אלחיאת אלג’דידה, 5 באוקטובר, 2009).


  2 ב-25 בספטמבר תקף חיל האוויר חולייה של פעילי הג’האד האסלאמי בפלסטין בצפון רצועת עזה,  שהתכוונו לבצע ירי לעבר ישראל. שלושה פעילים נהרגו.

  3 לאחר ששוחרר מהחקירה והורחק מירושלים, אמר כמאל ח’טיב: "ההחלטה להרחיק אותי [מירושלים] אירעה בשלב היסטורי של מסגד אלאקצא, שבו שואף הכיבוש [הישראלי] להרחיק את המוסלמים ממנו כהכנה להקמת בית המקדש, אשר [היהודים] טוענים לשווא לגביו [כי היה קיים]" (אלג’זירה, 5 באוקטובר 2009).

  4  http://www.toaqsa.com/vb/showthread.php?t=17232 .

  5 מאז נפילתו בשבי ביוני 2006 קיבלה המשפחה  מגלעד שליט ארבעה מכתבים וקלטת שמע אחת  (דובר צה"ל, 2 באוקטובר).

   

  לראש העמוד