אירוע נוסף של ירי רקטה מדרום לבנון לעבר אצבע הגליל, מהווה הפרה נוספת של החלטה 1701

אחת מארבעת הרקטות הנוספות, שנמצאה בכפר חולא

אחת מארבעת הרקטות הנוספות, שנמצאה בכפר חולא

הסריקות בבית בחולא (אלערביה, 28 באוקטובר)

הסריקות בבית בחולא (אלערביה, 28 באוקטובר)

אלערביה, 28 באוקטובר

אלערביה, 28 באוקטובר


אחת מארבעת הרקטות הנוספות, שנמצאה בכפר חולא
אחת מארבעת הרקטות הנוספות, שנמצאה בכפר חולא
(אלערביה, 28 באוקטובר, 2009)

כללי

1. ב-27 בסביבות השעה 18:50 נורתה לעבר ישראל רקטה, ככל הנראה 107 מ"מ,  מאזור ואדי ג’מאל שליד הכפר השיעי חולא, בגזרה המרכזית של דרום לבנון. הנפילה זוהתה בשטח פתוח סמוך לאחד הישובים באצבע הגליל. לא היו נפגעים אולם הפיצוץ גרם לשריפה של צמחייה (דובר צה"ל, 27 באוקטובר). לפי שעה אף ארגון לא נטל אחריות לירי.  צה"ל הגיב בירי מספר פגזים לעבר האזור ממנו נורתה הרקטה.

2. מיד לאחר ירי הרקטה הגיעו למקום כוחות יוניפי"ל וצבא לבנון והחלו בחקירת האירוע. על פי הודעת צבא לבנון, בבוקר שלמחרת הירי, איתרו הכוחות הסורקים ארבע רקטות נוספות מוכנות לשיגור במיקום ממנו שוגרה הרקטה. הרקטות נמצאו בחצר בית הנמצא בתהליכי בנייה בפאתי העיירה חולא השייך לפיצל חג’אזי, ראש עיריית חולא (סוכנות הידיעות הלבנונית, 18 באוקטובר). פיצל חג’אזי טען בראיון טלוויזיוני, כי הופתע לשמוע על מציאת הרקטות בחצר ביתו והוסיף כי  הרקטות הללו ככל הנראה הוצבו שם במהלך הלילה (NTV , 28 באוקטובר).

הסריקות בבית בחולא (אלערביה, 28 באוקטובר)
הסריקות בבית בחולא (אלערביה, 28 באוקטובר)

3. זהו אירוע ירי הרקטות השישי מאז תום מלחמת לבנון השנייה. לאחרונה שוגרו שלוש  רקטות לעבר ישראל ב-11 בספטמבר, 2009 מאזור העיירה קלילה לעבר הגליל המערבי. מרבית מקרי הירי הקודמים בוצעו הן לעבר הגליל המערבי והן לעבר אצבע הגליל (ראו טבלה בנספח). רוב אירועי הירי בוצעו להערכתנו על ידי התארגנויות המזוהות עם הג’האד העולמי המנסות לאתגר את שלטונות לבנון וחזבאללה באמצעות ירי לעבר ישראל המהווה הפרה של החלטת האו"ם 1701.

אלערביה, 28 באוקטובר
חלק מהממצאים בחצר הבית בחולא, שבו התגלו ארבע רקטות נוספות מוכנות לשיגור
(אלערביה, 28 באוקטובר)

תגובות לירי

לבנון

4. האירוע גורר גל של תגובות בלבנון:

א. גורמים בחזבאללה ציינו כי אזור חולא אינו נתון לשליטתם וציינו,  כי "הארגון עוקב יחד עם צבא לבנון אחר ההתפתחויות והחקירות בנושא". (LBC , 28 באוקטובר).

ב. מישל סלימאן, נשיא לבנון, אמר כי אינו שולל את האפשרות שישראל היא זו שעומדת מאחורי שיגור הרקטה שכן ירי הרקטה תואם את מדיניות ישראל  ומשמש עבורה  תירוץ להמשך פעילותה המודיעינית בלבנון (סוכנות הידיעות הכוויתית, 28 באוקטובר) .

ג. פואד סניורה, ראש ממשלת המעבר, מתח ביקורת על כך שנעשה שימוש בשטח לבנון לירי רקטות. כמו כן מחה על מה שכינה "התגובה הישראלית התוקפנית".  לדבריו תפעל ממשלת לבנון על מנת לחקור את האירוע, המהווה הפרה של החלטה 1701 ולמנוע את הישנותו (סוכנות הידיעות הלבנונית, 27 באוקטובר).

ד. פיצל חג’אזי, ראש עיריית חולא, שבביתו נמצא הרקטות, הטיל את האחריות לירי על מנגנוני הביטחון הלבנוניים שלא שמרו על "ביטחון האזרחים"  (NTV , 28 באוקטובר).

יוניפי"ל

5. יסמינה בוזיאן, דוברת יוניפי"ל אמרה כי מתבצעת  חקירה של יוניפי"ל וצבא לבנון כדי לגלות את האחראים לירי. לדבריה  שיגור הרקטה מהווה הפרה של החלטת מועצת הביטחון 1701 וכי אלו האחראים לירי מנסים להביא לחידוש העוינות באזור דרום לבנון על מנת לערער את היציבות והביטחון המתקיימים בה עתה.  עוד הוסיפה, כי גם הגיחות שמבצע חיל האוויר הישראלי בשמי לבנון מהוות  הפרה של החלטת מועצת הביטחון 1701 ושל ריבונותה של לבנון (Press TV , 28 באוקטובר). היא גם קראה לישראל וללבנון להפגין איפוק ולהימנע מנקיטת צעדים שיביאו למתיחות (לבנון עכשיו, 28 באוקטובר ).

נספח

אירועי ירי קודמים לעבר ישראל מאז תום מלחמת לבנון השנייה

 

תאריך

תיאור האירוע

נפגעים

1

11 בספטמבר, 2009

בשעות הצהריםנורו שתים או שלוש רקטות 122 מ"מ מאזור העיירה קלילה, שבגזרה המערבית של דרום לבנון לעבר הגליל המערבי. הרקטות נפלו בשטחים פתוחים. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק (דובר צה"ל, 11 בספטמבר).

לא היו נפגעים

2

21 בפברואר, 2009

בשעות הבוקר שתי רקטות נחתו ליד בית בישוב מעיליא שבגליל המערבי

שלושה נפגעו  באורח קל.

3

8 בינואר, 2009

בשעות הבוקר בעיצומו של מבצע "עופרת יצוקה", נורו 3-2 רקטות מהגזרה המערבית של דרום לבנון לעבר הגליל המערבי. רקטה נוספת נפלה בישוב בגליל המערבי.

רקטה אחת פגעה בבית אבות בנהרייה. נזק נגרם למבנה ומספר אנשים נפצעו קל.

4

8 בינואר, 2008

בשעות הבוקר נמצאו בישוב שלומי, שבגליל המערבי, נפל ורסיסים של שתי רקטות. מבדיקה שנערכה נמצא כי המדובר ברקטות 107 מ"מ שנורו בשעות הלילה מלבנון.  רקטה אחת נחתה בחצר בית מגורים וחלקים ממנה התגלו במרפסת הבית. שרידי הרקטה השנייה התגלו בסמוך.

איש לא נפגע ונגרם נזק מועט לרכוש.

5

17 ביוני, 2007

בשעות אחר הצהריים, בוצע ירי של ארבע רקטות 107 מ"מ מהאזור שבין העיירות טייבה ועדיסה. שתי רקטות נפלו בקריית שמונה ואחת בשטח לבנון בין העיירה אלעדיסה לכפר כלא. רקטה רביעית מוכנה לשיגור נמצאה ופורקה ע"י כוחות ההנדסה צבא לבנון, שהגיע למקום. 

לא היו נפגעים כתוצאה מהירי אך נגרם נזק לרכוש

 

לראש העמוד