חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (12 – 19 בינואר 2009)

רויטרס, 14 בינואר, 2010. צילום: מחמד חאמד

רויטרס, 14 בינואר, 2010. צילום: מחמד חאמד

ירי רקטות ופצצות מרגמה

ירי רקטות ופצצות מרגמה

זיאד נח'אלה,סגן מזכ“ל הג'האד האסלאמי בפלסטין

זיאד נח'אלה,סגן מזכ“ל הג'האד האסלאמי בפלסטין

מחמד כאט'ם צואלחה

מחמד כאט'ם צואלחה

ופא, 15 בינואר, 2010

ופא, 15 בינואר, 2010

צילום: qaradawi.net

צילום: qaradawi.net


רויטרס, 14 בינואר, 2010. צילום: מחמד חאמד
כוחות משטרה ירדניים בודקים את אזור הפיצוץ אחרי ניסיון הפיגוע נגד שיירת דיפלומטים ישראליים
(רויטרס, 14 בינואר, 2010.  צילום: מחמד חאמד)

עיקרי הדו"ח

  במוקד השבוע עמד ניסיון הפיגוע נגד שיירת דיפלומטים ישראליים בירדן באמצעות מטען חבלה, שהופעל בציר בו נסעו. איש לא נפגע. אף ארגון לא נטל על עצמו אחריות לפיגוע.  ברצועת עזה ממשיכה חמאס במדיניות הפיגועים המרוסנת ובאכיפתה על שאר ארגוני הטרור.

  ממשל חמאס עומד להגיש ללשכת הנציב העליון לזכויות האדם בעזה דו"ח ובו ממצאי "חקירות" שערך, כפי שהתבקש, בעקבות דו"ח גולדסטון. זהו מהלך נוסף של חמאס להפקת רווחים מדיניים מדו"ח גולדסטון על חשבון הרשות הפלסטינית, ובינתיים התגלעה מחלוקת קשה בין פוסק ההלכה הסוני החשוב יוסף אלקרצ’אוי, המהווה מקור סמכות דתית עבור חמאס, לבין הרשות הפלסטינית מקור המחלוקת הינו התבטאות של אלקרצ’אוי לפיה יש לסקול באבנים את מי שנתן ידו לביטול ההצבעה על דו"ח גולדסטון במועצת זכויות האדם בז’נבה.

אירועים בולטים בשטח

רצועת עזה

ירי רקטות ופצצות מרגמה

  במהלך השבוע אותרו שלוש נפילות של רקטות באזורים פתוחים במערב הנגב. כמו כן אותרה נפילה של פצצת מרגמה אחת. בנוסף לכך בוצעו במהלך השבוע מספר ניסיונות לבצע ירי רקטות ופצצות מרגמה שנפלו בשטח הרצועה. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הנגב המערבי 1

ירי רקטות ופצצות מרגמה

מדיניות ירי הרקטות של חמאס

 ממשל חמאס ממשיך לפעול לסיכול ניסיונות ירי ומניעת ההתדרדרות בשטח. דווח כי  במסגרת זאת מתקיימת פעילות אינטנסיבית במספר מישורים:

 • מנגנוני הביטחון של חמאס ביצעו סריקות נרחבות במזרח ובצפון רצועת עזה  (אתרי שיגור רקטות מועדפים) ומחרימים אמצעי לחימה (פורום פתח, 17 בינואר).

 • ראשי חמאס קיימו ישיבות תיאום עם ראשי ארגוני הטרור על מנת להגיע להסכמה בנושא הירי ברצועה. על פי המדווח עד כה לא נשאו הפגישות פרי (אלאיאם, 14 בינואר).

 • מקור פלסטיני שביקש להישאר בעילם שם דיווח כי משרד הפנים בממשל חמאס הזהיר באופן חשאי את הג’האד האסלאמי בפלסטין ואת שאר ארגוני הטרור לבל ישגרו רקטות לעבר ישראל. לדבריו האזהרה הייתה בעלת נימה "מאיימת" בנימוק שהרצועה לא תוכל לשאת מערכה נוספת  (אתר אואן, 14 בינואר).

 • משרד הפנים של ממשל חמאס הוציא צו לפיו כל מי שישגר רקטות לעבר ישראל יישפט ויחויב בתשלום קנס כספי (פורום פתח, 17 בינואר).

ההתבטאות בכיר בג’האד האסלאמי בפלסטין
בעניין מדיניות ירי הרקטות

 זיאד נח’אלה, סגן מזכ"ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, התראיין לעיתון הסורי אלוטן. בדבריו טוען, שמלחמה נוספת ברצועה הולכת וקרבה בשל הקיפאון בתהליך המדיני בין ישראל לרשות הפלסטינית והמדיניות האמריקנית. לדבריו, ייתכן שישראל תפתח במלחמה במטרה לשבור את גורמי ה"ההתנגדות" [קרי, ארגוני הטרור] בעזה המהווים מכשול בפני "הסדרים, שיהיו על חשבון העם הפלסטיני".

 זיאד נח’אלה הדגיש שהג’האד האסלאמי בפלסטין לא החליט לחדש פעולות רחבות היקף נגד ישראל או לירות רקטות, אך מאידך אין החלטה להודיע על הפסקת אש. זאת, לדבריו, עד שתיווצרנה נסיבות בהן יהיה ניתן להגיב [על פעולותיה של ישראל]. מזכ"ל הג’האד האסלאמי בפלסטין הדגיש כי הארגון אינו מעוניין בהסכם הרגעה פורמאלי או בעצירת ירי הרקטות וכי לא יוותר על הזכות ל"התנגדות". כמו כן הוא הכחיש שהג’האד האסלאמי בפלסטין ביצע ירי הרקטות לאחרונה (אלוטן,13 בינואר, 2010

זיאד נח'אלה,סגן מזכ“ל הג'האד האסלאמי בפלסטין
זיאד נח’אלה,סגן מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין
(אלעאלם,16 בנובמבר, 2009)

מענה חמאס לדו”ח גולדסטון

 צ’יאא’ אלמדהון, יו"ר "הוועדה המרכזית לתיעוד ולהגשת תביעות נגד פושעי המלחמה הישראליים" (אלתות’יק)2. אמר כי ממשל חמאס בירך על דו"ח גולדסטון וקיבל אותו במלואו ועל כן גם יפעל ליישום ההמלצות שבו. לדבריו תפרסם הוועדה, שהוא עומד בראשה, מזכר מפורט ובו תציג הממשלה (קרי, ממשל חמאס) את המידע שהתבקשה לתת בנוגע להפרות זכויות האזרח ואודות החקירות שהיא מנהלת. בנוסף תפרסם הוועדה מידע אודות הצעדים שננקטו ליישום המלצות הדו"ח. לדבריו הדו"ח ישלח ללשכת הנציב העליון לזכויות אדם בעזה במהלך השבוע הבא (אתר צפא, 18 בינואר).

 דו"ח גולדסטון התקבל בברכה ע"י חמאס שכן, לשיטתה, הוא הטיל על ישראל את האחריות ל"פשעי מלחמה" והסיר מעליה כל אחריות לירי הרקטות מהרצועה ולשימוש באזרחי הרצועה כ"מגן אנושי". במקביל עושה חמאס שימוש בדו"ח כמכשיר להכפשת ישראל ולהעמדת ישראלים לדין וכאמצעי להשגת רווחים מדיניים כלפי פנים וחוץ, על חשבון הרשות הפלסטינית.

יהודה ושומרון

פעילות סיכול ומנע

  כוחות הביטחון הישראליים המשיכו בפעילות הסיכול והמנע במסגרתה נעצרו חשודים בפעילות טרור. במהלך השבוע נמשכו התקריות בעיקר יידוי אבנים והשלכת בקבוקי תבערה לעבר כלי רכב ישראליים. בתקריות נפצעו השבוע ארבעה אזרחים ישראליים (ובהם תינוקת).

  בין התקריות יצוינו:

 • 18 בינואר –  אבנים יודו לעבר כלי רכב ישראלי סמוך לנעלין (מערבית לראמאללה). אזרח ישראלי נפצע באורח קל ופונה לקבלת טיפול רפואי (דובר צה"ל, 18 בינואר). 

 • 17 בינואר – בקבוק תבערה הושלך לעבר כלי רכב ישראלי סמוך לחוארה (דרומית לשכם). לא היו נפגעים ולא נגרם נזק (דובר צה"ל, 17 בינואר).

 • 16 בינואר – בקבוק תבערה הושלך ואבנים יודו לעבר כלי רכב ישראלי סמוך לחרבת נבי אליאס (מזרחית לקלקיליה). לא היו נפגעים, נגרם נזק לכלי הרכב (דובר צה"ל, 16 בינואר).

 • 16 בינואר – בכליהם של שני פלסטינים שעברו בנקודת הביקורת בקעות (מזרחית לשכם) נמצאו חמישה מטעני צינור (דובר צה"ל, 16 בינואר).

 •  15 בינואר – אבנים יודו לעבר כלי רכב ישראלי סמוך לעזון (מערבית לקלקיליה). אזרח ישראלי שנסע בכלי הרכב נפצע באורח בינוני ופונה לבית החולים (דובר צה"ל, 15 בינואר).

 • 14 בינואר – אבנים יודו לעבר כלי רכב ישראלי סמוך לראמאללה. אזרחית ישראלית נפצעה. כמו כן יודו אבנים לעבר כלי רכב סמוך לפני חבר (דרומית מזרחית לחברון). תינוקת שנסעה בכלי הרכב נפצעה. בו ביום יודו אבנים סמוך לנעלין (מערבית לראמאללה) ולעבר כלי רכב ישראלי סמוך לאריאל. לא היו נפגעים נגרם נזק לכלי הרכב (דובר צה"ל, 14 בינואר).

 • 13 בינואר – אבנים יודו לעבר אוטובוס ישראלי סמוך לישוב היהודי בחברון וכן סמוך לתקוע (דרומית לבית לחם) לא היו נפגעים נגרם נזק לכלי הרכב (דובר צה"ל 13 בינואר).

ניסיון פיגוע נגד דיפלומטים ישראליים בירדן

  מטען חבלה הופעל ב-14 בינואר אחרי הצהריים לעבר שיירה מאובטחת של צוות השגרירות הישראלית בירדן, שהייתה בדרך מעמאן לישראל. איש לא נפגע. הפיצוץ אירע במקום הנמצא בין הכפר נעור לבין לים המלח, כ-20 ק"מ מגשר אלנבי. שום גורם לא לקח עד כה אחריות לניסיון הפיגוע .

  "מקור ביטחוני ירדני" מסר כי המטען היה מהסוג שמיוצר באופן ידני ולא מטען סטנדרטי. החוקרים אספו דגימות מזירת האירוע על מנת לקבוע את סוג החומר בו השתמשו בייצור מטען החבלה (אלערב אליום, 15 בינואר, 2010). נביל אלשריף, שר התקשורת וההסברה של ירדן, הצהיר כי ירדן לא תסכים לפגיעה בביטחונה ובריבונותה מצד שום גורם. כמו כן הכחיש דיווחים לפיהם צוות ישראלי חוקר את האירוע לצד הצוות הירדני והדגיש שהחקירה מתנהלת על ידי מנגנוני הביטחון הירדניים בלבד  (אלע’ד, 16 בינואר, 2010).

התפתחויות ברצועת עזה

המעברים בין הרצועה לישראל

 המעברים בין רצועת עזה לישראל היו פתוחים במהלך השבוע ועברו דרכם כ-600 משאיות.

התארגנות שיירת סיוע חדשה ביוזמת פעיל חמאס, שמצא מקלט בבריטניה

 מחמד כאט’ם צואלחה, סגן יו"ר גוף בריטי המתקרא "הוועדה העולמית לשבירת המצור על עזה", הודיע באתר המזוהה עם חזבאללה כי שיירה חדשה של סיוע תצא לעזה דרך הים בסוף מרץ 2010. לדבריו, השיירה תכלול שש או שבע ספינות שיפליגו מתורכיה, מיוון ומקפריסין בו זמנית ישירות לנמל עזה. צואלחה הדגיש את ש"הפעם אנחנו רוצים שהעימות יהיה ישירות עם האויב הציוני" (אלאנתקאד, 17 בינואר).

 מחמד כאט’ם צואלחה שימש בסוף שנות התשעים כמתאם לשכת ההסברה של חמאס בגדה וברצועת עזה. כיום הוא שוהה בבריטניה שם קיבל מקלט מדיני (פלסטין, 24 בדצמבר, 2009). הוא  מכהן  גם כנשיא "היוזמה המוסלמית הבריטית" (BMI) – גוף השם לו למטרה  להילחם בגזענות ובאסלאמופוביה בבריטניה.

מחמד כאט'ם צואלחה
מחמד כאט’ם צואלחה

המאבק המדיני

התבטאויות אבו מאזן

 אבו מאזן, יו"ר הרשות הפלסטינית, נשא ב-16 בינואר נאום בכינוס המועצה המחוקקת בו חזר על עיקרי מדיניותו כלפי ישראל. להלן נושאים עיקריים שעלו בהתבטאויותיו (ופא, בינואר 17 , 2010) :

 • דברי שבח ל"התנגדות" בבלעין ובנעלין: "אני מצדיע לאחים שהלכו לבלעין, לנעלין ולכפרים אחרים כדי לומר ‘לא’ לגדר ולהתנחלות ולהדגיש כי לא נסכים לכל הרס הבתים וגירוש התושבים מירושלים".

 • שלילה של אנתפא’צה חמושה חדשה: "התנגדות הזו [בבלעין ובנעלין] היא זכותנו.   אנחנו נגד פעילות צבאית. עכשיו אני נגד פעילות צבאית. אני נגד אנתפאצ’ה חמושה"

 • מתיחת ביקורת על התנהלותה של ארצות הברית שלא הצליחה ללחוץ על ישראל להפסיק באופן מוחלט את הבנייה בהתנחלויות כולל בירושלים.  אבו מאזן ציין כי הפלסטינים "דוחים את העמדה הזאת על הסף, וכי הם "לא יוכלו לחזור למו"מ אם תישאר ישראל בעמדה זו ואם אמריקה לא תוכל לשכנע את ישראל בעמדה זו".

 • אישור שמתקיימים מגעים בין הרשות לישראל תוך הדגשה שמגעים אלה אינם משא ומתן מדיני. אבו מאזן הדף את ההאשמות שישראל מטיחה ברשות בעניין ההסתה ותקף אישים בכירים, ובתוכם ראש הממשלה, על שהם טוענים כי הוא קיצוני יותר מערפאת ("טוב, אבו עמאר לא היה קיצוני וגם אני לא קיצוני").

 • אישור לכך  שהרשות נוקטת אמצעים נגד אלו המוכרים קרקעות [לישראלים] ושהיא עומדת מאחורי ההחלטה  לבנות כיכר על שם דלאל אלמע’רבי [מחבלת שהשתתפה בפיגוע באוטובוס בכביש החוף ב-1978].

 • בהתייחסו לביקורת המופנית לאש"ף והקוראת להנהגה הפלסטינית "לעצור את רצף הוויתורים", ציין אבו מאזן שהפלסטינים לא זו בלבד ש"לא עשו שום וויתורים אלא "אדרבה, הצד האחר הוא שעשה [וויתורים] בתוך שנה, שנתיים או שלוש"  

פעילות הרשות הפלסטינית בירושלים

 אחמד אלרויצ’י, ראש היחידה לענייני ירושלים בלשכת הנשיאות הפלסטינית, סקר את פעילות הרשות הפלסטינית בירושלים לנוכח מה שכינה "מזימות" ישראל. הפעילות הזאת כוללת, לדבריו, מאמצים בארבעה מישורים:

 • במישור המדיני – יצירת קשר עם קונסולים של מדינות זרות הפועלים בשטחי הרשות הפלסטינית  וארגון ביקורים בשטח במטרה לצפות בפעולות הישראליות.

 • תמיכה ב"פעילות העממית" בירושלים כגון ארגון תהלוכות והפגנות בעיר.

 • במישור המשפטי-מעקב אחר סוגיות משפטיות תוך מאמץ משפטי לסייע לשכונות הנמצאות תחת איומי הריסה.

 • במישור ההסברתי– הצגת פעולותיה של ישראל בפני דעת הקהל הבינלאומית והעיתונות.

 אלרויצ’י הלין על העדרה של פעילות ערבית ואסלאמית מספקת בירושלים, שבלעדיה, לדבריו המאמצים של הפלסטינים יהיו חסרי תועלת (אתר פאלטודיי, 13 בינואר, 2010).

הזירה הפנים-פלסטינית

דו”ח גולדסטון הביא למתיחות בין הרשות הפלסטינית לבין פוסק ההלכה החשוב יוסף אלקרצ’אוי

 לאחרונה התגלעה  המתיחות בין הרשות הפלסטינית  לבין פוסק ההלכה החשוב  השיח’ ד"ר יוסף אלקרצ’אוי3  על רקע התבטאויותיו נגד יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן:

 • אתר אסלאם-און-ליין המקורב לקרצ’אוי מסר (7 בינואר, 2010) שאבו מאזן, יו"ר הרשות הפלסטינית, דרש מהשיח’ אלקרצ’אוי לחזור בו מחוות דעת הלכתית אסלאמית (פתוא), לפיה יש לסקול את אבו מאזן במכה בשל אחריותו לביטול ההצבעה על דו"ח גולדסטון. אלקרצ’אוי הכחיש שהוא פרסם חוות דעת הלכתית שכזאת, אך אישר שאמר במהלך דרשה שאם האשמות נגד אדם כלשהו ברשות יוכחו כנכונות [בסיוע לביטול ההצבעה על דו"ח גולדסטון) הרי יש לסקול אותו במכה כעונש על בגידה (אסלאם-און-ליין, 7 בינואר, 2010).

 • מחמוד אלהבאש, שר ההקדשים והדתות ברשות הפלסטינית, מסר כי משרדו הורה לכל דרשני המסגדים בשטחי הרשות לתקוף את אלקרצ’אוי באופן אישי. במקביל קרא אלבהאש לאלקרצ’אוי להתנצל בפומבי על ההתבטאות באותה בימה שבה הוא תקף את אבו מאזן לפני מספר שבועות (אלקדס אלערבי, 18 בינואר, 2010).

 אתר חמאס דיווח כי כמה מדרשני המסגדים הכפופים למשרד ההקדשים בכפרי עוטף ירושלים סירבו לקיים את הוראת משרד ההקדשים ולפיכך עוכבו לחקירה על ידי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים (Palestine-info , 18 בינואר, 2010). בידיעה אחרת נמסר כי מספר פלסטינים סירבו לקיים את תפילות יום השישי ב-16 בינואר במסגדים הכפופים למשרד ההקדשים בראמאללה, באלבירה ובחברון,  על רקע הביקורת של  הרשות נגד אלקרצ’אוי (אלקדס אלערבי, 18 בינואר).

המאבק ביו אלקרצ’אוי לאבו מאזן

ופא, 15 בינואר, 2010   צילום: qaradawi.net

יו”ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן משתתף בתפילת יום שישי במסגד על שם יאסר ערפאת בראמאללה (ופא, 15 בינואר, 2010).

 

השיח’ ד”ר יוסף אלקרצ’אוי, פוסק הלכה חשוב של העולם המוסלמי הסוני : נרתם גם הוא להכפשת הרשות הפלסטינית באמצעות דו”ח גולדסטון (צילום: qaradawi.net)


1 בסטטיסטיקה זו לא נכלל ירי פצצות מרגמה לעבר סיורי צה"ל בקרבת גדר הגבול, שנפלו בשטח רצועת עזה.

2 ראו לקט: "וועדה הכפופה למשרד המשפטים של חמאס בשם אלתות’יק ("תיעוד"), טוענת כי היא זאת שעמדה מאחורי הוצאת צו מעצר בבריטניה לשרת החוץ לשעבר ציפי לבני. לטענתה יוזמה זאת נעשתה במסגרת המערכה ל"רדיפת פושעי המלחמה הישראליים" במדינות אירופה בשמם של קורבנות מבצע "עופרת יצוקה" (17 בדצמבר, 2009).

3 שיח’ ד"ר יוסף אלקרצ’אוי  , איש דת מוסלמי סוני בעל השפעה, המהווה כיום מקור סמכות הלכתית עבור מוסלמים סונים רבים במזרח התיכון ומחוצה לו . הוא גם אחד ממקורות הסמכות של חמאס, למשל, בכל הנוגע להיתר לבצע פיגועי התאבדות.  ראו לקט מרכז מידע למודיעין ולטרור:  "אנטישמיות בתקשורת הערבית: הערוץ הקטרי הפופולארי אלג’זירה, ממשיך לתת במה להתבטאויות בעלות אופי אנטישמי מובהק. איש הדת, בעל המוניטין, שיח’ יוסף אלקרצ’אוי מציג את העימות עם ישראל כמערכה בין האסלאם ליהודים וקורא להרוג ביהודים בכל מקום בו הם מתחבאים, בהסתמכו על מסורת אסלאמית ידועה "

לראש העמוד