בריטניה כמוקד לפעילות מדינית, תעמולתית ומשפטית של חמאס באירופה

אלפאתח, מהדורת ינואר 2009

אלפאתח, מהדורת ינואר 2009

קריקטורה אנטישמית של הקריקטוריסטית הפלסטינית תומכת חמאס אמיה ג'חא

קריקטורה אנטישמית של הקריקטוריסטית הפלסטינית תומכת חמאס אמיה ג'חא

עמוד הבית של דו-השבועון אלפאתח המיועד לילדים, מהדורת פברואר 2010.

עמוד הבית של דו-השבועון אלפאתח המיועד לילדים, מהדורת פברואר 2010.

עמוד השער של פלסטין אלמסלמה

עמוד השער של פלסטין אלמסלמה

טיב עלי מרצה בסמינר אנטי-ישראלי

טיב עלי מרצה בסמינר אנטי-ישראלי

פגישת ראש ממשל חמאס אסמאעיל הניה עם ג'ורג' גאלאווי

פגישת ראש ממשל חמאס אסמאעיל הניה עם ג'ורג' גאלאווי

חבר הפרלמנט הבריטי, ג'ורג' גאלאווי, מעביר לידי שר הכלכלה הלאומית בחמאס כספים,

חבר הפרלמנט הבריטי, ג'ורג' גאלאווי, מעביר לידי שר הכלכלה הלאומית בחמאס כספים,

מחמד צואלחה בהפגנה של ה- BMI בלונדון

מחמד צואלחה בהפגנה של ה- BMI בלונדוןמסרים אנטישמים בדו-שבועון לילדים של חמאס היוצא לאור בלונדון

אלפאתח, מהדורת ינואר 2009
תמונה שכותרתה “עזה – אללה יביא לניצחונך”. בתמונה נראה ילד לבוש מדים של גדודי עז אלדין אלקסאם. מתחת לתמונה זו הופיעה כתבה, בה נאמר, בין השאר: “פלסטין היא בעיה של כל מוסלמי, אפילו אם מוסלמי זה נמצא בקצה העולם… הם [היהודים] מפרים הסכמים, הורגים חפים מפשע, הופכים שקר לאמת ואמת לשקר… ההונאה שלהם תאבד… ספרו להם על עורמתם של היהודים כלפי הנביא שלנו מחמד … אין אמון ביהודי, לא משנה עד כמה שינסה להציג את עצמו כחף מפשע וכטהור” (אלפאתח, מהדורת ינואר 2009).

 

קריקטורה אנטישמית של הקריקטוריסטית הפלסטינית תומכת חמאס אמיה ג'חא
קריקטורה אנטישמית של הקריקטוריסטית הפלסטינית תומכת חמאס אמיה ג’חא, המעבירה מסר כי ישראל והיהודים שולטים בעולם (אלפאתח, מהדורת דצמבר 2009)

1. מזה למעלה מעשור משמשת בריטניה (בדגש על לונדון) כמרכז הפעילות המדינית, התעמולתית ואף המשפטית של חמאס באירופה. בראיית חמאס, פעילות זאת זוכה להצלחה ומניבה תוצאות. שכן, בשנים האחרונות, הצליחה של חמאס בסיוע פעילי האחים המוסלמים להשתלט על חלק ניכר מהשיח הפלסטיני בבריטניה, על חשבון הרשות הפלסטינית ופתח, ולתרום להפיכת בריטניה למרכז לפעילות אנטי-ישראלית נרחבת.

2. להערכתנו, מרכזיותה של בריטניה בראיית חמאס, נובעת משורת יתרונות, שמוצאת חמאס בזירת הפעולה הבריטית:

א. החופש הפוליטי וחופש הביטוי השוררים בבריטניה, המאפשרים לחמאס לקדם פעילות אנטי-ישראלית בחופשיות רבה, ולנצל את הדמוקרטיה הבריטית להפצת דברי הסתה קשים נגד ישראל והעם היהודי. זאת למרות שהמדובר בארגון המוגדר ע"י האיחוד האירופי כארגון טרור. האיחוד האירופאי אינו עושה אבחנה בין הזרוע המדינית לזרוע הצבאית של חמאס. ברשימה המעודכנת של האיחוד האירופאי העוסק "בקבוצות וישויות" טרוריסטיות (26 בינואר 2009) מופיעים חמאס, כולל גדודי עז אלדין אלקסאם. פעילותה של חמאס על אדמת בריטניה אמורה הייתה להיות אסורה, אולם המערכת המשפטית הבריטית מגלה סובלנות רבה והדבר מנוצל ע"י גורמים אסלאמיים רדיקליים, כולל חמאס.

ב. תשתית רחבה של פעילים, תומכים וסייענים המורכבת מגרעין של פעילי חמאס שמצאו בשנות התשעים מקלט בבריטניה, המסתייעים ע"י גורמים אסלאמיים-רדיקאלים (בהם בולטים תומכי האחים המוסלמים, תנועת האם של חמאס), יחד עם ארגוני שמאל רדיקאלי, העוינים את ישראל והמערב. הללו, מאפשרים לחמאס ולרעיונותיה לחדור לזירה הפוליטית, התקשורתית והאקדמית בבריטניה. לחמאס יש גם תומכים במערכת הפוליטית הבריטית המזוהים עם השמאל הרדיקאלי, כגון ג’ורג’ גאלאווי, קן ליוינגסטון1 ג’ני טונג וג’רמי קורבין2.

ג. בהיבט ההסברתי מהווה בריטניה את אחד מצמתי התקשורת החשובים בעולם, בעיקר בתחום התקשורת הערבית (עיתונות, אינטרנט וטלוויזיה). באמצעות ניצול התקשורת הערבית הפועלת מלונדון, והוצאת ביטאונים שלה בבריטניה, רכשה חמאס יכולת להפיץ את מסריה בקרב קהילות מוסלמיות בארצות המערב ובקרב קהלי יעד במזרח התיכון.

ד. בהיבט המשפטי מנצלת חמאס את מערכת המשפט הבריטית  המאפשרת הגשת תביעות משפטיות בבתי משפט בריטיים נגד קצינים בכירים ואישים פוליטיים בישראל באשמת "פשעי מלחמה". לפיכך מהווה בריטניה זירה נוחה למאמצי חמאס (באמצעות תשתית התומכים שלה בבריטניה) למנף את דו"ח גולדסטון ולהסתייע בו לשם העמדה לדין של אישים ישראליים ודה-לגיטימציה של מדינת ישראל.

3. בפעילותה האנטי-ישראלית הענפה, המתבצעת בבריטניה, מקפידה חמאס להעלים או לטשטש את "טביעות האצבע" שלה, על מנת להימנע מהסתבכות עם השלטונות הבריטים ועם מערכת המשפט הבריטית. מסיבה זאת מקפידים פעיליה ותומכיה (גם כאלו שהיו בעברם פעילי חמאס) שלא להזדהות במפורש כפעילי חמאס ומעדיפים להופיע כתומכי העניין הפלסטיני תוך יצירת זהות בינו לבין האידיאולוגיה והמדיניות של חמאס.

4. להלן דוגמאות לפעילות חמאס:

א. פעילות תעמולתית של חמאס המתבצעת מבריטניה ומכוונת כלפי המזרח התיכון וקהילות מוסלמיות וערביות באירופה וברחבי העולם:

1) בלונדון יוצא לאור מטעם חמאס העיתון המקוון הדו-שבועי אלפאתח, המיועד לילדים, אותם רואה חמאס כקהל יעד חשוב ביותר. הדו-שבועון אינו מזדהה  במפורש כשייך לחמאס אך תכניו מזוהים עם חמאס באופן מובהק. בעמוד הבית של האתר הראשי של חמאס Palestine-info מופיעה קישורית קבועה לאתר אלפאתח. הכתבות בדו-שבועון נועדו להטמיע בקרב הילדים את ערכי חמאס והאסלאם הרדיקאלי ולחנך אותם מגיל צעיר לדרך האלימות והטרור. מקימו ועורכו הראשי של הדו-שבועון הינו סאמי אלחלבי (כפי שמצוין בעמוד הבית של האתר). זהו ככל הנראה כינויו של עבדאללה אלטנטאוי (מי שהיה באמצע שנות התשעים בכיר באחים המוסלמים הסורים)3. החברה שמספקת את שירותי האינטרנט לאתר ממוקמת במוסקבה4.

עמוד הבית של דו-השבועון אלפאתח המיועד לילדים, מהדורת פברואר 2010.
עמוד הבית של דו-השבועון אלפאתח המיועד לילדים, מהדורת פברואר 2010.

2) הירחון פלסטין אלמסלמה, הביטאון המרכזי של חמאס, החל לצאת לאור בלונדון בשנת 1981. הירחון מפיץ מסרי שנאה לישראל ועידוד לטרור ולמבצעיו. הירחון יוצא לאור במהדורה קשיחה ובמהדורה מקוונת. בעבר הופיעה בעמוד הראשון כתובתו של הירחון בלונדון אך היא פסקה מלהופיע וכיום מופיע הירחון ללא ציון כתובת. עם זאת, מחירי המינוי בבריטניה, אירופה, ארה"ב וקנדה נקובים בלירות שטרלינג (נכון לינואר 2010) והדבר מהווה אינדיקציה, שבריטניה עודנה מהווה מרכז פעילות של הירחון. לירחון הוצאת ספרים בשם פרסומי פלסטין אלמסלמה שפרסמה בעבר ספרים המפארים את פועלם של פעילי חמאס (כגון צלאח שחאדה, יחיא עיאש, עמאד עקל) ומשבחים את טרור המתאבדים (שחמאס מלאה בו תפקיד מוביל). לא ברור לנו האם הוצאת ספרים זאת ממשיכה לפעול בבריטניה. החברה המספקת את שירותי האינטרנט לאתר הינה אותה חברה רוסית המספקת שירותי אינטרנט גם לאלפאתח.

עמוד השער של פלסטין אלמסלמה

עמוד השער של פלסטין אלמסלמה, מהדורת ינואר 2010. למעלה משמאל נקוב מחיר המנוי. בראש הרשימה מופיעות בריטניה ואירופה (25 ליש"ט), אחריהן ארצות-הברית, קנדה ואוסטרליה (35 ליש"ט) ואחר-כך שאר העולם (30 ליש"ט). כל המחירים מצוינים בליש"ט, אינדיקציה אפשרית לכך שבריטניה נותרה מרכז הפעילות של הירחון.

טיפוח דמותם של פעילי טרור ועידוד ירי רקטות לעבר ישראל: הירחון פלסטין אלמסלמה, כמו שאר כלי התקשורת של חמאס, מטפח את דמותם של פעילי הטרור ומציג אותם כמודל לחיקוי. במהדורת פברואר 2010 של הירחון הופיעה כתבה לזכרו של השהיד חסן מחמד חרב, שנהרג ע"י צה"ל. בכתבה עליו נאמר כי הוא "השתתף במשימות ג’האדיות רבות של ירי מרגמות וטילי גראד על הישובים הציונים" (יש לציין כי במענה לדו"ח גולדסטון הכחישה חמאס כי אזרחים ישראליים היוו מטרה לירי הרקטות…). עוד נכתב עליו כי הוא נחשב למנוסה ביותר בירי מרגמות וכי היה פעיל מאוד בירי רקטות במהלך מבצע "עופרת יצוקה".

3) בפעילותה התעמולתית בבריטניה נהנית חמאס מסיוע של האחים המוסלמים, תנועת האם שלה. סיוע זה מוצא ביטויו בהפצת מסרים באמצעות ערוץ הטלוויזיה הלווייני אלחואר. זהו ערוץ לוויני בשפה הערבית הפועל מלונדון ומזוהה עם האחים המוסלמים. הערוץ פונה למוסלמים בעולם, במיוחד באירופה, אך הוא נקלט גם בחלק ממדינות המזרח התיכון. הערוץ מפיץ מסרים אסלאמיים-רדיקלים ומסרי הסתה נגד ישראל. פעיל חמאס בבריטניה, מחמד צואלחה, הינו אורח קבוע בתוכניות הערוץ. שניים מבכירי התחנה מסייעים בהפצת מסרי חמאס: זאהר ביראוי, פעיל חמאס שנמלט לבריטניה, משמש כמנהל התוכניות והמנחה הראשי של הערוץ; וד"ר עזאם תמימי, פעיל חמאס והאחים המוסלמים שנמלט לבריטניה, הינו מקים הערוץ והעומד בראשו מאז שנת 2006. לפני כשנה פסק הרגולטור הבריטי הממונה על שידורי הטלוויזיה כי תמיכה גלויה שהובעה בשידור בערוץ אלחואר בירי רקטות קסאם על ישראל מהווה הפרה של חוקי השידור בבריטניה. תמיכה זאת הובעה ע"י ראשד אלע’נושי, ראש תנועת אלנהצ’ה התוניסאית, המזוהה עם האחים המוסלמים5. ולמרות זאת ערוץ השידור אלחואר המשיך להפיץ מסרים הקוראים לחיסולה של ישראל והמשבחים את דרך ה"התנגדות" (הטרור).

ב. מעורבות (ואף יוזמה?) במישור המשפטי לשם העמדת בכירים ישראלים לדין בבתי משפט בבריטניה. תוזכר בהקשר לכך התבטאותו של צ’יאא’ אלדין מדהון, ראש ועדת התיעוד של חמאס (ועדת אלתות’יק) כי הוועדה יזמה הגשת תביעה בבתי המשפט בבריטניה נגד השרה לשעבר ציפי לבני, כשנודע על כוונתה לבקר בבריטניה   ב-13 בדצמבר 2009. לדבריו, פועלת הוועדה בתיאום עם עורך דין בבריטניה בשם טיב עלי וקבוצת עורכי דין נוספים6. נראה כי ועדת התיעוד של חמאס מספקת לעורכי הדין הללו "הוכחות" (מפוברקות ע"י ממשל חמאס ברצועה) כבסיס "משפטי" להעמדת ישראלים לדין. טיב עלי פעיל בפורומים בבריטניה הפועלים להעמדת "פושעי מלחמה" ישראליים לדין ובמסגרת זאת הוא הרצה בסמינר, שנועד לקדם העמדה לדין של "פושעי מלחמה ישראליים", ב-7 בדצמבר 2009, בחסות גוף בשם "The Middle East Monitor (MEMO)" .

טיב עלי מרצה בסמינר אנטי-ישראלי
טיב עלי מרצה בסמינר אנטי-ישראלי שכותרתו: "Universal Jurisdiction Against Israeli War Criminals" .
בסמינר השתתפו אנשי אקדמיה, משפטנים, "פעילי שלום" וחברי פרלמנט בריטים
(www.middleeastmonitor.org.uk )

ג. מעורבות בפעילות אנטי-ישראלית באוניברסיטאות: מעורבות חמאס באוניברסיטאות מתבצעת, להערכתנו, באמצעות גורמי שמאל רדיקאלים ולצידם גורמים אסלאמיים רדיקאלים (כגון פעילים המזוהים עם האחים המוסלמים). פעילות זאת כוללת הסתה אנטי-ישראלית (באמצעות מרצים תומכי חמאס המופיעים באוניברסיטאות או פעילות סטודנטיאלית), יוזמות לחרם אקדמי נגד ישראל ויוזמות לסיוע לממשל חמאס ברצועת עזה. את "טביעת אצבע" של מעורבות חמאס ניתן למצוא בהחלטת אגודת הסטודנטים של London School of Economics (26 בנובמבר 2009), לכרות ברית אוניברסיטאות תאומות עם האוניברסיטה האסלאמית בעזה, מעוז פוליטי וצבאי של חמאס. בעקבותיה הלכה גם אגודת הסטודנטים של Queen Mary College . שני המוסדות הללו מהווים חלק מאוניברסיטת לונדון (8 בדצמבר 2009)7

הכפשת ישראל באוניברסיטאות: הרצאת ד"ר עזאם אלתמימי באוניברסיטת קיימבריג’

ד"ר עזאם אלתמימי הינו פלסטיני, יליד חברון 1955, פעיל חמאס והאחים המוסלמים, שמצא מקלט בבריטניה בתחילת שנות התשעים. הוא סיים דוקטוראט בתיאוריה פוליטית באוניברסיטת ווסטמינסטר בלונדון ב- 1998. היה פעיל ודובר של ארגונים אסלאמיים המזוהים עם האחים המוסלמים בירדן בשנות התשעים. בבריטניה הוא מגלה פעלתנות פוליטית ותעמולתית בנושאים אסלאמיים ופלסטיניים. בפורומים רבים הביע תמיכה בטאליבאן, במורדים האסלאמיים בעיראק, בחזבאללה ובחמאס. הוא מקיים ככל הנראה קשרים הדוקים עם ראשי חמאס וביניהם ח’אלד משעל, ראש הלשכה המדינית. בהתבטאויותיו בעבר הוא שלל את זכות קיומה של מדינת ישראל, קרא להקמת אמירות אסלאמית ברצועת עזה והביע תמיכתו בטרור המתאבדים. משנת 1998 הוא עומד בראש מוסד הנקרא ."Institute of Islamic Political Thought"

לאחרונה הוזמן ד"ר עזאם אלתמימי להרצות באוניברסיטת קיימברידג’, על-ידי תא הסטודנטים האסלאמי באוניברסיטה (The Muslim Society )8. ב- 8 בינואר 2010 הוא הרצה         לסטודנטים ב-SOAS , אחד המוסדות המוכרים בלונדון ללימודי המזרח (התיכון, הרחוק ואפריקה). בדבריו הילל את חמאס באומרו: "חמאס היום נחשבת לארגון טרור מאחר שפוליטיקאים אמריקנים וישראלים וכמו-כן פוליטיקאים פחדנים באירופה מעוניינים בכך, אך מה כל-כך טרוריסטי בה?" תמימי הוסיף: "לא צריך לחשוש להיות מתויג כקיצוני, רדיקלי או טרוריסט. אם להילחם על המולדת שלך היא טרור, אני גאה להיות טרוריסט. הקוראן קובע כי אם אני אמות למען המולדת שלי, אחשב ל’שהיד’ ואני שואף להיות ‘שהיד’". הוא גם הביע התנגדות לפתרון שתי-המדינות: "מדוע היהודים הם על-אנושיים וטובים יותר מאחרים, עד כדי כך שאלוהים ייתן להם מולדת [משלהם]? האם אלוהים הוא גזען? אלוהים המעדיף אנשים מסוימים בשל גזעם אינו אלוהים, שאני רוצה להיקשר אליו. הטענה שהם קיבלו את האדמה מאלוהים זהו רעיון גזעני". הוא הוסיף: "ישראל אינה שייכת למולדתי וחייבת להיעלם. זה יכול להתרחש בדרכי שלום, אם הם [תושבי ישראל] יכירו במה שעשו – או שנמשיך להיאבק עד שישראל לא תהיה קיימת יותר"9.

ד. העברת סיוע כספי לתשתית החברתית של חמאס ב"שטחים" באמצעות קרן חמאס בבריטניה "אינטרפאל". קרן זאת, שהוצאה מחוץ לחוק בישראל וארה"ב, הינה אחת הקרנות המרכזיות של חמאס ומהווה מזה שנים רבות ציר מרכזי לגיוס ולניקוז כספים לתשתית האזרחית של חמאס בשטחים (ה"דעווה")10. היא גם נכללת בקואליציות הצדקה, ארגון גג המאגד בתוכו עשרות רבות של קרנות אסלאמיות מרחבי העולם, המסייעות לתשתית האזרחית של החמאס. בשנים האחרונות, לאחר שהחליפה ממשלת סלאם פיאצ’ את הנהלות אגודות הצדקה של חמאס ביהודה ושומרון, הפחיתה אינטרפאל את היקף פעולותיה והדבר גורם ל"ייבוש" אגודות צדקה במתכונתן החדשה המזוהות עם הרשות הפלסטינית. הדבר שב וממחיש, כי פעילותה של אינטרפאל הינה בעלת אופי פוליטי ביסודו וכי היא נועדה בראש ובראשונה לחזק את התשתית האזרחית של חמאס.

ה. העברת כספים וסיוע חומרי למשטר חמאס ברצועת עזה באמצעות שיירות "עורק חיים". השיירות הללו משמשות גם ערוץ להעברת כספים וסיוע חומרי לממשל חמאס ברצועה. שיירות אלו משוגרות לרצועה באמצעות ארגון VIVA PALESTINA , שהוקם ע"י חבר הפרלמנט הפרו-חמאסי, ג’ורג’ גאלאווי. שיירת "עורק חיים 3", שיצאה מלונדון ב- 6 בדצמבר 2009, כללה משתתפים ממדינות רבות וכמויות גדולות של כלי רכב וציוד. פעיליה הסתבכו בעימותים אלימים עם כוחות הביטחון המצרים באלעריש, שבמהלכם נפצעו כ- 50 פעילים. ב- 8 בינואר 2010 גורש גאלאווי ממצרים והוכרז על ידה כאישיות בלתי רצויה. ב- 13 באפריל נערך כינוס בבית העירייה בקנסינגטון, לונדון, תחת הכותרת "ניצחון בעזה- הדרך שלנו לירושלים". בכינוס דיווח גאלווי כי העביר סיוע בשווי של 1.4 מיליון לי"ש לאסמאעיל הניה11 "ראש הממשלה הנבחר של פלסטין"12. כלקח מהעימות של שיירת "עורק חיים 3" עם המצרים הכריז מחמד כאט’ם צואלחה, פעיל חמאס בכיר בבריטניה, שצוין לעיל, אשר מילא אף הוא תפקיד חשוב בשיגור השיירה, כי הוחל בהכנות לשיגורה של שיירת סיוע נוספת. לדבריו, המדובר בשיירה שתגיע מתורכיה, יוון וקפריסין דרך הים בסוף מרץ 2010 ותכלול 7-6  ספינות. לדבריו הגעת השיירה דרך הים תמנע "עימות בלתי רצוי" עם מצרים – "בפעם הבאה יהיה העימות ישירות עם האויב הציוני עצמו, בלב ים" (ראיון צואלחה לאתר אינטרנט של חזבאללה אלאנתקאד, 17 בינואר 2010). גם ג’ורג’ גאלאוי הודיע, כי הוא מתכנן לשגר לרצועת עזה שיירות נוספות בשנה הקרובה.

פגישת ראש ממשל חמאס אסמאעיל הניה עם ג'ורג' גאלאווי
פגישת ראש ממשל חמאס אסמאעיל הניה עם ג’ורג’ גאלאווי בעת שהותו של גאלאווי ברצועה בעת שיגור שיירת

"עורק חיים 1" (השיירה יצאה מבריטניה ב- 14 בפברואר 2009 ונכנסה לרצועה דרך מעבר רפיח ב- 9 במרץ 2009).

מימין: ג’ורג’ גאלווי בחברת אסמאעיל הניה על רקע מפת פלסטין בה אין זכר לישראל  (PALDF , 11 במרץ 2009)

חבר הפרלמנט הבריטי, ג'ורג' גאלאווי, מעביר לידי שר הכלכלה הלאומית בחמאס כספים,
חבר הפרלמנט הבריטי, ג’ורג’ גאלאווי, מעביר לידי שר הכלכלה הלאומית בחמאס כספים,
שגייסה שיירת הסיוע הבריטית (פלסטין, ביטאון חמאס, 11 במרץ 2009)

פעילי חמאס בבריטניה

5. במוקד הפעילות הענפה, שתוארה לעיל, עומדים מספר אישים, פעילי חמאס בעברם, אשר מצאו מקלט בבריטניה בתחילת שנות התשעים של המאה הקודמת. על הפעילים הללו נמנים, בין השאר, מחמד כאט’ם צואלחה, ד"ר עזאם אלתמימי, זאהר ח’אלד חסן אלביראוי (המשמש בין השאר כראש חבר המנהלים של ה- PRC Palestinian Return Center ומאג’ד ח’ליל מוסא אלזיר (ראש ה- PRC ). פעילים אלו ממלאים תפקידי מפתח בשורה ארוכה של ארגונים וגופים בעלי אופי אסלאמי ואנטי-ישראלי הפועלים בבריטניה.

6. ארבעת הפעילים הללו, מקפידים מטעמי ביטחון ועל מנת שלא להיחשף לקשיים פוליטיים-משפטיים מצד השלטונות הבריטים,להסתיר את עברם החמאסי וקשריהם עם חמאס. אולם קיים מידע מודיעיני לאורך השנים המקשר בינם לבין גופים רשמיים בחמאס. כל הארבעה פעילים בגופים וארגונים אנטי-ישראליים בבריטניה, המשרתים את מאמץ ההסברה של חמאס.

7. דוגמא מובהקת לדמותו של פעיל חמאס, שנמלט מהשטחים והפך לדמות בולטת בבריטניה, הינו מחמד כאט’ם צואלחה. המדובר כאמור במי שהיה פעיל מבצעי בכיר ביהודה ושומרון, והפך בשל פעילותו למבוקש ע"י שירותי הביטחון הישראלים. ב-1990 הוא נמלט לבריטניה באמצעות תיעוד מזויף שם הוא מתגורר עד היום. מחמד צואלחה מעורה היטב בקרב הקהילה המוסלמית בבריטניה ומעורב בפעילות אנטי-ישראלית ענפה הכוללת הסתה וארגון הפגנות (הגם שבפומבי הוא נזהר שלא להגדיר עצמו כפעיל חמאס). להלן דוגמאות לפעילותו של אלצואלחה בבריטניה בשנים האחרונות13:

א. צואלחה הוגדר באתר האינטרנט של האחים המוסלמים ב-19 במרץ 2004 כאחראי מטעם האחים המוסלמים בבריטניה [ "UK official [mas’ul] of the Political Committee of the International Muslim Brotherhood Organisation in the UK”].14 . (כזכור, האחים המוסלמים הינה תנועת האם של חמאס).

ב. צואלחה היה בין מקימי ה- (MAB) The Muslim Association of Britain , גוף הקשור לאחים המוסלמים, ועמד בראשו בין השנים 2007-1999. לאחר מכן הפך ליו"ר ארגון בשם ה- The British Muslim Initiative (BMI) .

מחמד צואלחה בהפגנה של ה- BMI בלונדון
מחמד צואלחה בהפגנה של ה- BMI בלונדון נושא כרזה עליה נכתב "חירות לפלסטין". לצידו מפגין

הנושא שלט: "הפסיקו את השואה (הולוקוסט) בעזה" (צולם ככל הנראה במהלך מבצע "עופרת יצוקה").15

ג. באתר חמאס (פלסטין-אינפו) מה-21 ביולי 2007 הופיע צואלחה גם כראש ארגון בשם The international committee to lift the siege on Gaza Strip , הפועל למען הסרת "המצור" על רצועת עזה.

ד. ביולי 2009 דווח כי הוא משמש כסגן יו"ר ארגון בשם The Popular Committee in Support of Palestinian People , המגדיר עצמו כארגון המתאם בין ארגונים רבים ומוסדות בכל רחבי העולם למען "ניצחון פלסטין" ו"הסרת המצור על עזה". (אתר הארגון כיסה בהרחבה את מבצע שיירת הסיוע, שהגיעה לעזה בתחילת ינואר 2010, בראשות עמד חבר הפרלמנט הבריטי, ג’ורג’ גאלווי).

ה. מחמד צואלחה היה אחד החותמים על "הכרזת איסטנבול", ב-13 בפברואר 2009 בכינוס באיסטנבול של גורמים אסלאמיים מכל רחבי העולם. במסמך זה הוכרז על "ניצחון" חמאס בעזה (קרי, במבצע "עופרת יצוקה") ועל כך שהג’האד בעזה הוא חלק מהג’האד שהאסלאם מקיים ברחבי העולם. ההכרזה כללה תמיכה ב"התנגדות" (קרי, הטרור) ברחבי העולם וב"ג’האד" נגד ישראל עד לשחרור פלסטין כולה. כמו כן כללה ההכרזה תמיכה בחמאס והתנגדות נחרצת לשלום עם ישראל, שתואר כבגידה בפלסטינים ובמוסלמים ככלל16.


1 ג’ורג’ גלאווי הינו חבר פרלמנט בריטי פרו-חמאסי, שמילא תפקיד מפתח בארגון שיירת הסיוע לרצועת עזה "עורק החיים 3". משתתפי השיירה התעמתו עם שלטונות מצרים וג’ורג’ גלאווי הוכרז בה כאישיות בלתי רצויה. קן ליוינגסטון הינו איש שמאל קיצוני, אנטי ישראלי, שכיהן עד 2008 כראש עיריית לונדון ושימש כחבר פרלמנט מטעם מפלגת הלייבור, ממנה הורחק בשנת 2000. במסגרת "מתקפת החיוכים" של חמאס כלפי המערב ראיין קן ליוינגסטון את ח’אלד משעל, ראש הלשכה המדינית של חמאס. הראיון שהתפרסם בעיתון הבריטי New Statesman (17 בספטמבר 2009) היה גדוש בדברי תעמולה קשים נגד ישראל תוך התחמקות מהבהרת האידיאולוגיה הקיצונית של חמאס בפני הקורא הבריטי (פרוט ראו לקט מידע מה-22 בספטמבר 2009: "’מתקפת החיוכים’ של חמאס כלפי המערב: ראיון ח’אלד משעל לקו ליוינגסטון כמקרה מבחן").

2 ג’ני טונג היא חברת פרלמנט לשעבר מהמפלגה הליבראלית, שקראה לאחרונה לישראל להקים ועדת חקירה עצמאית לבדיקת טענות לגבי גניבת איברים על ידי המשלחת ההומניטארית הישראלית שפעלה בהאיטי. שר החוץ לשעבר, ג’רמי קורבין, חבר פרלמנט בריטי מטעם הלייבור, פועל לקידום המאבק נגד ה"מצור" על רצועת עזה והיה פעיל מאוד בקריאה לתבוע את שרת החוץ לשעבר ציפי לבני על פשעי מלחמה.

3 עפ"י כתבה בעיתון אסלאמי היוצא לאור בגרמניה ("אלראא’ד", פברואר 2005) עבדאללה אלטנטאוי ייסד את העיתון אלפאתח (ספטמבר 2002), היה שותף להקמתם של כמה עיתוני ילדים נוספים בעלי זיקה אסלאמית והיה עורכם הראשי. בכתבה נאמר כי אחד מהעיתונים הללו נקרא פראס ועבדאללה אלטנטאוי נהג לכתוב בו תחת הכינוי סאמי אלחלבי מ"סיבות פוליטיות" (קרי, על מנת להקשות על חשיפתו). בכתבה נאמר, כי הקמת אלפאתח אפשרה לאלטנטאוי בפעם הראשונה לחדור לעולם האינטרנט.

4 Network access provider: MASTAK OJSC/Sitek Global Network Moscow.

5  http://www.ofcom.org.uk/tv/obb/prog_cb/obb143 ,
http://globalmbreport.org/?p=809 .

6 אלטיב עלי הינו עורך דין בן 34 הפועל ממשרד עורכי דין בלונדון, ששמו הוזכר בעבר כמי שפעל להוצאת צו מעצר נגד שר הביטחון אהוד ברק, בעת שנכח בברייטון באירוע של מפלגת הלייבור (ספטמבר 2009). קבוצה של עורכי דין פרו-פלסטינים הגישה תביעה בלונדון הקוראת לעצור את שר הביטחון אהוד ברק באשמת ביצוע "פשעי מלחמה" במהלך מבצע "עופרת יצוקה". אחד מעורכי הדין הללו, אלטיב עלי, הביע אכזבתו מדחיית הבקשה, ורמז כי תביעה נוספת עלולה להיות מוגשת נגד אהוד ברק לכשיסיים תפקידו ולא ייהנה מחסינות דיפלומטית (סוכנות הידיעות הצרפתית, 30 בספטמבר 2009). על פי המגזין הבריטי למשפט Law Society Gazette (16 ביולי 2009) מייצג עורך דין זה שני טרוריסטים מארגון אלקאעדה הטוענים, שעונו במהלך חקירתם.

7 פרוט ראו לקט מידע מה-12 בינואר 2010: "אגודת הסטודנטים של London School of Economics ובעקבותיה Queen Mary College כרתו ברית אוניברסיטאות תאומות עם האוניברסיטה האסלאמית בעזה. האוניברסיטה האסלאמית מהווה מעוז כוח של חמאס, ומרכז חשוב של אינדוקטרינציה אסלאמית קיצונית. האוניברסיטה מספקת תשתית ידע הכולל מעבדות אמצעי לחימה ומהווה בסיס ממנו מתבצעת גם פעילות טרור."

8 בעוד שד"ר עזאם אלתמימי הוזמן להרצות בקיימבריג’ בוטלה ההזמנה של ההיסטוריון הישראלי, פרופסור בני מוריס ע"י תא הסטודנטים הישראלי (ראו להלן). על האווירה האנטי-ישראלית השוררת באוניברסיטאות בולטות בבריטניה ניתן ללמוד מ"קבלת הפנים" העוינת באוניברסיטת אוקספורד לה זכה לאחרונה סגן שר החוץ דני איילון. נאומו של דני איילון שוסע בקריאות שנאה נגד ישראל והיהודים ע"י מפגינים שנשאו את דגל פלסטין (ועל פי דיווחים בתקשורת נשמעה במהלך ההרצאה קריאה "אטבח אליהוד", טבחו ביהודים).

9 ראה: http://www.thejc.com/news/uk-news/27106/calls-destruction-israel-soas-lecture . התאחדות הסטודנטים היהודים הטיחה ביקורת כלפי תא הסטודנטים האסלאמי של אוניברסיטת קיימברידג’ על שמספר ימים לפני הרצאת תמימי, דחק בתא הסטודנטים הישראלים לבטל את ההזמנה של ההיסטוריון, פרופ’ בני מוריס, בטענה שהוא עוין למוסלמים. בעוד שביקורו של מוריס בוטל, התא האסלאמי הזמין את תמימי, שהשמיעה דברי הסתה קשים. לטענת התאחדות הסטודנטים היהודים בבריטניה, תא הסטודנטים האסלאמי של אוניברסיטת קיימברידג’ השיב לבקשת התא הישראלי באוניברסיטה לבטל את ההזמנה של תמימי, באומרו כי "אנו יודעים שהוא [תמימי] פוגעני, אך אנו מקדמים את פניכם להגיע [לכינוס] ולהתעמת איתו". לדעת חבר הפרלמנט מהלייבור, דניס מקשיין, "ראשי האוניברסיטה נוהגים בטיפשות, אם הם לא מבחינים בין חופש הביטוי ויצירת פלטפורמה לשנאה" (שם).

10 עבודת מחקר שנעשתה במרכז המידע על פעילות אינטרפאל מבריטניה בעבר ראו: "אינטרפאל" (8 בנובמבר 2004).

11 תיקון טעות: בגירסה המקורית של מסמך זה נכתב "1.4 מיליון לירות שטרלינג." הניסוח הנכון הוא "סיוע בשווי 1.4 מיליון לירות שטרלינג."

12 http://www.youtube.com/watch?v=w8XG9R-Fik4 ; http://aljazeera.net/News/archive/archive?ArchiveId=1175272

13 פרוט ראו לקט מידע מה-30 בינואר 2010: "חמאס ממשיכה לעמוד בפועל מאחורי פעילות הסברה אנטי-ישראלית באירופה: מחמד כאטם צואלחה, פעיל חמאס, שעסק בעבר בפעילות מבצעית, מעורב אישית בהכנות לשיגור שיירת סיוע נוספת לרצועת עזה דרך הים, שתתעמת עם ישראל".

14 http://www.hurryupharry.org/wp-content/uploads/2008/07/sawalha.JPG

15 http://www.hurryupharry.org/2009/10/20/the-wisdom-of-sawalha .

16 http://www.hurryupharry.org/wp-content/uploads/2009/03/istpdf.pdf

לראש העמוד