ראשי חמאס תקפו את הממשל האמריקאי על החלטתו להטיל סנקציות על ערוץ אלאקצא והבנק האסלאמי , שני מוסדות חשובים של חמאס ברצועת עזה.

הודעת משרד האוצר האמריקאי בדבר הקפאת נכסי ערוץ אלאקצא והבנק הלאומי האסלאמי בעזה

הודעת משרד האוצר האמריקאי בדבר הקפאת נכסי ערוץ אלאקצא והבנק הלאומי האסלאמי בעזה

הרישא של הודעת משרד האוצר האמריקאי על הוצאת אלמנאר אל מחוץ לחוק

הרישא של הודעת משרד האוצר האמריקאי על הוצאת אלמנאר אל מחוץ לחוק

הלוגו של ערוץ אלאקצא

הלוגו של ערוץ אלאקצא

מסיבת הסיום של ילדי גני הילדים בעזה

מסיבת הסיום של ילדי גני הילדים בעזה

ערוץ אלאקצא, 10 במאי 2007

ערוץ אלאקצא, 10 במאי 2007

הדבורה נחול קוראת ללכת בדרך פיגועי ההתאבדות

הדבורה נחול קוראת ללכת בדרך פיגועי ההתאבדות

חייל ישראלי מוצג כיהודי סטריאוטיפי יורה בתושבים פלסטינים

חייל ישראלי מוצג כיהודי סטריאוטיפי יורה בתושבים פלסטינים

הדוב נצור

הדוב נצור

לוגו הבנק הלאומי האסלאמי בעזה

לוגו הבנק הלאומי האסלאמי בעזה

סניף הבנק הלאומי בעזה מבפנים

סניף הבנק הלאומי בעזה מבפנים

סניף הבנק האסלאמי לאומי בעזה מבחוץ

סניף הבנק האסלאמי לאומי בעזה מבחוץהודעת משרד האוצר האמריקאי בדבר הקפאת נכסי ערוץ אלאקצא והבנק הלאומי האסלאמי בעזה
הודעת משרד האוצר האמריקאי בדבר הקפאת נכסי ערוץ אלאקצא והבנק הלאומי האסלאמי בעזה
 (אתר משרד האוצר, http://www.ustreas.gov/press/releases/tg594.htm ).

כללי

1. ב-18 במרץ הכריז משרד האוצר האמריקאי על הוצאה מחוץ לחוק ונקיטה בסנקציות נגד שני מוסדות חשובים השייכים לחמאס ברצועת עזה: ערוץ הטלוויזיה אלאקצא והבנק האסלאמי הלאומי (IBN ). הפעולות ננקטו בהתאם לצו משרד האוצר 13224, אשר דורש להקפיא את כל נכסי המוסדות הללו הנמצאים תחת שיפוטה של ארה"ב, ואוסר על אזרחי ארה"ב לנהל עימם עסקים.

2. סטיוארט לוי, תת שר האוצר האמריקאי לענייני טרור ומודיעין כלכלי הודיע כי, משרד האוצר ימשיך לחשוף את מאמצי חמאס ומוסדותיה הפועלים בחזות לגיטימית אך למעשה נשלטים על ידי חמאס ונעשה בהם שימוש לתמיכה בטרור. עוד הוסיף כי משרד האוצר אינו עושה אבחנה בין עסקים הממומנים ונשלטים על ידי ארגוני טרור כמו ערוץ הטלוויזיה אלאקצא לבין קבוצות הטרור עצמן  (האתר הרשמי של משרד האוצר, 18 במרץ).

3. יצוין, כי תנועת חמאס, על זרועותיה, מוכרזת בארה"ב, מכוח חוק אמריקני, כישות טרוריסטית, ולפיכך כל פעילות התנועה על אדמת ארה"ב הנה בלתי חוקית. בעידן שלאחר חקיקת ה-Patriot Act בעקבות פיגועי ספטמבר 2001 פועלות רשויות אכיפת החוק בארה"ב נחרצות למיגור כל פעילות המזוהה כתומכת חמאס. יודגש, כי הממשל האמריקני אינו מפריד בין הזרועות השונות של חמאס, הצבאית והמדינית, ורואה בחמאס על כל מרכיביה ארגון טרור הפוגע בהתפתחות המדינה הפלסטינית ופועל נגד תהליך השלום. חמאס מופיעה ברשימת ארגוני הטרור של מחלקת המדינה האמריקנית (מספר 13 ברשימה), ואיראן התומכת בה מובילה ברשימת המדינות תומכות הטרור. גם האיחוד האירופאי אינו עושה אבחנה בין מרכיביה השונים של חמאס והוא הוציא את חמאס על כל זרועותיה אל מחוץ לחוק (הגם שבפועל מדינות כגון בריטניה מאפשרות פעילות גופים המזוהים עם חמאס, אולם אינם מצהירים על כך בפומבי)1.

4. אין זו הפעם הראשונה בה מוציא ממשל ארה"ב כלי תקשורת מרכזי של ארגון  טרור מחוץ לחוק. כבר ב- 23 במרץ 2006 הודיע משרד האוצר על הפעלת הצו הנשיאותי נגד ערוץ אלמנאר, נגד רדיו נור ונגד  Lebanese Media Group חברת האם הלבנונית המפעילה אותם. לדברי משרד האוצר מהווים אמצעי התקשורת הללו את הזרוע התקשורתית של חזבאללה ומסייעם לפעילות הטרור של הארגון.

הרישא של הודעת משרד האוצר האמריקאי על הוצאת אלמנאר אל מחוץ לחוק
הרישא של הודעת משרד האוצר האמריקאי על הוצאת אלמנאר אל מחוץ לחוק

5. בכירי חמאס ברצועה תקפו בחריפות את הממשל האמריקאי על החלטתו. הם אף יזמו עצרת המונים במחאה על הצעד האמריקאי, שהתקיימה ב-22 במרץ. ברקע לתגובתה החריפה של חמאס עומדת ראייתה את הצעד  בצעד האמריקאי כפגיעה במאמציה מול מדינות המערב לשוות לעצמה חזות פרגמאטית יותר ולהתנער מהתווית של ארגון טרור הממשיכה ללוות אותה.

ערוץ אלאקצא ככלי הסתה

הלוגו של ערוץ אלאקצא
הלוגו של ערוץ אלאקצא

6. ערוץ אלאקצא, עליו הכריז משרד האוצר כבלתי חוקי, הינו כלי תקשורת החשוב ביותר  ממומן ונשלט ע"י חמאס ברצועה  והממלא תפקיד מרכזי במלחמה על התודעה. הוא הוקם זמן קצר לאחר הבחירות בינואר 2006 בהם זכתה חמאס. מנהיגות חמאס סיפקה את המימון הראשוני עבור הקמת התחנה (כחצי מיליון דולר ). בראשות הנהלת הערוץ הועמדו פעילי חמאס.  לדברי משרד האוצר האמריקאי, בסוף 2009 הקצתה מפקדת חמאס בדמשק מאות אלפי דולרים עבור הערוץ,  וראשי חמאס המשיכו לשלוט בפעילות התחנה. משרד האוצר האמריקאי, בנימוקים למהלך בו נקט, מסר כי הערוץ מרבה לשדר תוכניות ילדים, הכוללות הסתה. התוכניות הללו, לדברי משרד האוצר, נועדו לגייס ילדים להפוך ללוחמים חמושים ולמחבלים מתאבדים לכשיתבגרו.  

7. להלן מספר דוגמאות של  שידורי הסתה ששודרו בשנים האחרונות שכוונו לקהל הילדים:

א. ב-31 במאי 2007 שידר הערוץ מסיבת סיום המחזור של 29 גני ילדים המשתייכים  לאגודת אלמג’מע אלאסלאמי, השייכת לתשתית החברתית (ה"דעוה") של חמאס ברצועת עזה. במופע שהוצג במסיבת הסיום, נראים ילדים לובשים מדי צבא, נושאים רובים מפלסטיק, מניפים דגל שעליו סמל תנועת האחים המוסלמים (תנועת האם של חמאס) ועונדים סרטים ירוקים לראשם עליהם נכתב "אין אלוהים מבלעדי אללה"2.

מסיבת הסיום של ילדי גני הילדים בעזה
מסיבת הסיום של ילדי גני הילדים בעזה
 (ערוץ אלאקצא 31 במאי, 2007).

ב. החל ממחצית מאי 2007 החל הערוץ לעשות שימוש  במסגרת תוכנית הילדים "חלוצי המחר" בבובה בדמותו של מיקי מאוס(שכונה "פרפור"). באמצעות דמותו של מיקי מאוס הועברו לקהל הילדים מסרי שנאה והסתה ברוח האידיאולוגיה של חמאס, ובכלל זה: הטפה להשתלטות האסלאם על העולם; המשך האלימות והטרור ("ההתנגדות"); חיסולה של ישראל ; שחרור מסגד אלאקצא; "שחרור" עיראק ומדינות ערביות ומוסלמיות אחרות, "אשר פלשו אליהן רוצחים". לאחר ביקורת במערב שהושמעה נגד תכני התוכנית, הורדה דמותו של "פרפור" מהמסך באמצעות תוכנית שהציגה את "הריגתה בידי הישראלים".

ערוץ אלאקצא, 10 במאי 2007
שידורי הסתה נגד ישראל והעם היהודי המושמעים  באמצעות  דמותו של "פרפור" בתוכנית חלוצי המחר

(ערוץ אלאקצא, 10 במאי 2007. באדיבות Palestine Media Watch )

ג. במהלך יולי 2007 עלתה לשידורי ערוץ אלאקצא דמותה של דבורה, שכונתה "נחול" (דבורה קטנה), שהוצגה כבת דודתו של "פרפור", שהורד מהמסך. גם דמותה של הדבורה שימשה אמצעי להעברת מסרי הסתה לילדים בהם שולבו מוטיבים אנטישמיים ומסרים בזכות ביצוע פיגועי התאבדות.

הדבורה נחול קוראת ללכת בדרך פיגועי ההתאבדות
הדבורה נחול  קוראת ללכת בדרך פיגועי ההתאבדות [אלאסתהאד – במקור], ומביעה רצון לנקום "באויבי האסלאם, רוצחי הנביאים [כינוי גנאי ליהודים בפי מוסלמים אנטישמים], רוצחי הילדים החפים מפשע [קרי: ישראל]" (ערוץ אלאקצא, 13 ביולי 2007, באדיבות מכון Palestinian Media Watch ).

ד. ב-30 בנובמבר, 2007 (יומיים לאחר ועידת אנאפוליס), שודרה בערוץ אלאקצא פינה ובה הוצגו קריקטורות ארסיות המסיתות לשנאה נגד ישראל ומטיפות שלא לקיים משא ומתן עמה. הקריקטורות הן פרי מכחולה של אמיה ג’חא, קריקטוריסטית פלסטינית המזוהה עם חמאס, הנהנית מפופולאריות רבה בעולם הערבי3.

חייל ישראלי מוצג כיהודי סטריאוטיפי יורה בתושבים פלסטינים
אחת הקריקטורות שהופיעו בתכנית: חייל ישראלי מוצג כיהודי סטריאוטיפי יורה בתושבים פלסטינים
ללא הבחנה, ובעיקר בילדים ובנשים. הדמויות שוכבות על מפת פלסטין צבועה באדום.

ה. ב-22 בספטמבר 2009 שודרה בערוץ תוכנית ילדים בשם "חלוצי המחר" בתוכנית הופיעה בובה בדמות דב המכונה "נצור" (מנצח) אשר קראה במילים מפורשות לטבוח ביהודים ולשחוט אותם על מנת לגרש אותם מאדמות הפלסטינים4.

הדוב נצור
הדוב נצור: "אנו רוצים לטבוח בהם [ביהודים], כדי שיסתלקו מאדמתנו, נכון?"
(הצילום הלקוח מערוץ אלאקצא של חמאס 22 בספטמבר, באדיבות Palestinian Media Watch )

8. ערוץ אלאקצא משדר באמצעות לוויני התקשורת Arabsat 2B , Bader 4  שנרכש על ידי  Arabsat   (חברה הרשומה בערב הסעודית השייכת לחברות בליגה הערבית)  ו- Atlantic Bird 4A השייך ללווין התאגיד האירופי. שידורי הערוץ נקלטים במדינות ערב וצפון אפריקה ובמדינות אירופה שם נצפים הם ע"י קהילות ערביות/מוסלמיות. לתחנה גם ערוץ קרקעי ששידוריו נקלטים בעיקר ברצועת עזה ויתכן ביהודה ושמרון.

הבנק האסלאמי הלאומי (INB ) שבשירות חמאס

לוגו הבנק הלאומי האסלאמי בעזה
לוגו הבנק הלאומי האסלאמי בעזה
 ( http://www.alquds.com/node/243806 , 19 במרץ 2010.)

9. הבנק הלאומי האסלאמי נפתח ברצועת עזה  לאחר מבצע "עופרת יצוקה", במרץ 2009. פתיחת הבנק באה לאחר יותר משנתיים של הכנות. כבר בדצמבר 2006 דובר במהלך ביקור שערך אסמאעיל הניה,  ראש ממשל חמאס,  בקטר על הקמת בנק אסלאמי ברצועת עזה במימון התחלתי של 50$ מיליון (אתר חמאס, 3 בדצמבר 2006). עם פתיחתו הכריזה הנהלת הבנק כי הוא פועל על פי עקרונות אסלאמיים ומקבל גיבוי הלכתי מאנשי דת ברצועה, המעודדים את התושבים לפתוח חשבונות בבנק החדש  (ערוץ BBC , 23 במרץ, 2009).

10. בראיית חמאס המדובר במוסד פיננסי חשוב, הפועל תחת חסותה ועונה על מספר צרכים של התנועה וראשיה במישור הפוליטי והכלכלי:

א.  מסייע להעמקת שליטתה של חמאס על רצועת עזה.

ב. מהווה חלק מתהליך האסלאמיזציה ברצועה על ידי הקמה של מוסד פיננסי הפועל על פי חוקי האסלאם.

ג. מאפשר קבלת כספים מוברחים והקצאתם לשימוש הזרוע הצבאית של חמאס .

ד. נותן  מענה לקושי של ממשל חמאס לעבוד עם בנקים של הרשות הפלסטינית ובנקים זרים.

11. רפיק מכי, ראש עיריית עזה, הדגיש את חשיבות קיומו של בנק אסלאמי שישרת את האינטרסים הלאומיים הפלסטינים (סוכנות הידיעות הצרפתית, 21 באפריל 2009). עם פתיחת הבנק קרא ממשל חמאס לעובדיו להעביר את חשבונותיהם לבנק האסלאמי. בסוף אפריל 2009 החל הבנק לשלם לראשונה משכורות לעובדי הממשל במקום סניף הדואר ששילם עד כה משכורות (פלסטין 14 באפריל, 2009).

סניף הבנק הלאומי בעזה מבפנים
סניף הבנק הלאומי בעזה מבפנים

( סוכנות מען, 18 במרץ 2010)

 

סניף הבנק האסלאמי לאומי בעזה מבחוץ
סניף הבנק האסלאמי לאומי בעזה מבחוץ ( אלאיאם, 22 באפריל 2009)

12. במאי 2009 משרד האוצר של ממשל חמאס בעזה העביר 1.1 מיליון יורו לבנק עבור תשלום משכורות לחברי הזרוע הצבאית של תנועה המחזיקים בחשבון שם. חמאס גם פתחה אלפי חשבונות לחבריה בבנק באמצעותם היא משלמת להם משכורות (ע"פ הודעת משרד האוצר של ממשל ארה"ב, 18 במרץ).

13. הבנק פועל מחוץ למערכת הפיננסית החוקית ללא תיאום עם מערכת הבנקים של הרשות הפלסטינית או על פי חוקי אבטחה שלה. ברשות הפלסטינית הגיבו על הקמת הבנק בקריאה לפלסטינים לשתף פעולה עם בנקים המורשים ע"י קרן המטבע הפלסטינית בלבד ולא עם הבנק הלאומי האסלאמי, אשר פועל ללא פיקוח. מנהל מחלת הפיקוח על הבנקים ברשות המטבע הפלסטינית ריאצ’ אבו שחאדה הבהיר כי אף גורם לא ביקש רישיון להפעלת הבנק (ערוץ BBC , 23 במרץ, 2009). הרשות אף פרסמה הודעה פומבית לאזרחים המזהירה אותם מלבצע עסקים עם הבנק או לרכוש מניות שלו.

14. מנכ"ל הבנק הלאומי האסלאמי בעזה, ד"ר עלאא’ אלרפאתי, איש חמאס המרצה באוניברסיטה האסלאמית בעזה, הכחיש נמרצות כל קשר של הבנק לתנועת החמאס והעריך כי הסנקציות האמריקאיות נגד הבנק לא ישפיעו על פעילות הבנק. הוא ציין כי לבנק אין השקעות בארצות-הברית וטען כי הוראות קודמות של רשות המטבע [הפלסטינית, של הרשות הפלסטינית בהנהגת אבו מאזן] שלא לבוא במגע עם הבנק, לא השפיעו כלל על פעילותו. הוא הוסיף כי הקשר היחיד של הבנק עם ממשלת עזה הוא שהבנק קיבל רישיון לפעול ממשלה זו ושהממשלה בעזה מעבירה דרך הבנק את המשכורות לפקידיה. הוא הדגיש כי מדובר בבנק המהווה חברת השקעות ציבורית ועצמאית, שאינה קשורה לארגונים הפלסטינים (אלאיאם, 22 באפריל 2009) .

תגובות חמאס

15. ראשי חמאס תקפו את ממשל ארה"ב על החלטתו, בעיקר לגבי ערוץ אלאקצא, המשרתת לדבריהם את האינטרס הישראלי  ועומדת בסתירה  לחופש הביטוי. עיקרי התגובות:

א. ח’אלד משעל יו"ר הלשכה המדינית התייחס לנושא בנאום שנשא לרגל "יום הזעם". לדבריו אין ביכולתו של הקונגרס או של אף גורם אחר לטרפד את פעילותו של הערוץ  (ערוץ אלאקצא, 20 במרץ).

ב. אסמאעיל רצ’ואן, בכיר חמאס אמר, כי ההחלטה מהווה "שירות חינם" של הממשל האמריקאי לישראל. לדבריו, חושפת ההחלטה את האמת אודות ממשל ארה"ב, אשר אינו מכבד את התקשורת החופשית ופועל לאכוון את התקשורת בהתאם לרצונותיו. עוד הוסיף כי צעד זה של ממשל ארה"ב פוגע בחופש הביטוי ומנסה להסתיר את האמת ולכסות על "פשעי ישראל" נגד העם הפלסטיני והמקומות הקדושים. הוא הוסיף כי בראייתו  לא תהיה להחלטה השפעה מעשית על פעילות הערוץ  מכיוון שאין הוא מחזיק בנכסים מחוץ לגבולות רצועת עזה  (מרכז אלביאן, 18 במרץ).

ג. בערוץ אלאקצא פרסמו הודעה לפיה "ועדת הסולידאריות עם ערוץ אלאקצא" מזמינה את הציבור בעזה לעצרת המונים נגד הסנקציות האמריקאיות על הערוץ שתתקיים ב- 22 במרץ 2010.  לטענת הועדה, הסנקציות הוטלו בלחץ ישראלי, מאחר שהערוץ "חשף את הפשעים הישראליים" (http://www.aqsatv.ps/arabic/news.php?action=view&id=5389 ).

נספח


נוסח הודעת משרד האוצר האמריקאי

March 18, 2010
TG-594

Treasury Designates Gaza-Based Business, Television Station for Hamas Ties

WASHINGTON The U.S. Department of the Treasury today designated the Islamic National Bank (INB) of Gaza for being controlled by Hamas, a Specially Designated Global Terrorist, and for providing financial services to Hamas members and employees, including members of the organization’s military wing. Treasury also today designated Al-Aqsa Television, a television station in Gaza financed and controlled by Hamas.  Today’s actions, taken pursuant to Executive Order 13224, freeze any assets INB or Al-Aqsa Television hold under U.S. jurisdiction and prohibit U.S. persons from engaging in any transactions with these parties.  Executive Order 13224 targets terrorists, terrorist organizations, persons owned or controlled by or acting for or on behalf of designated terrorists or terrorist organizations, and those providing financial, material, or technological support to designated terrorists or terrorist organizations, or for acts of terrorism. 

"Consistent with our commitment to a well-regulated and transparent financial system in the Palestinian territories, Treasury will continue to expose Hamas’s efforts to create institutions with the trappings of legitimacy that are in fact controlled by and used to support a terrorist organization," said Under Secretary for Terrorism and Financial Intelligence Stuart Levey. 

Hamas opened INB in Gaza City in April 2009 after more than two years of planning.  Lacking a legal license from the Palestinian Monetary Authority (PMA), Hamas officials "authorized" the opening of the institution and provided $20 million of the initial capital.  The INB operates outside the legitimate financial system and is not in compliance with Palestinian Authority (PA) banking or securities regulations.  The PA, the PMA and the Palestinian Capital Market Authority have publicly declared the business illegal and have issued public warnings to citizens against doing business with INB or buying its shares.   

While posing as a legitimate financial institution, INB is providing Hamas with a means to receive and store large amounts of smuggled cash to use at the organization’s discretion.  In May 2009, Hamas’s finance office in Gaza moved 1.1 million Euros to INB, with which it then paid the salaries of members of Hamas’s military wing who held accounts there.  Hamas has also opened thousands of accounts for its members at INB through which it pays salaries.

The INB’s board of directors and its senior management consist of high-ranking and prominent Hamas activists, including the chairman of the board of directors and chief executive officer, both of whom were appointed to their positions because of their connections with Hamas.

Also designated today is Al-Aqsa Television, a television station financed and controlled by Hamas.  Al-Aqsa is a primary Hamas media outlet and airs programs and music videos designed to recruit children to become Hamas armed fighters and suicide bombers upon reaching adulthood.

"Treasury will not distinguish between a business financed and controlled by a terrorist group, such as Al-Aqsa Television, and the terrorist group itself," Levey said.

Hamas leadership raised the initial capital for the station shortly after the January 2006 Palestinian elections.  At that time, donors contributed half a million dollars for the channel, which was to be headed by members of Hamas, and shortly thereafter, Hamas leaders negotiated broadcasting arrangements with a satellite television provider.  As of late 2009, the Hamas headquarters in Damascus, Syria, allocated hundreds of thousands of dollars for Al-Aqsa TV’s budget, and senior Hamas officials continued to control the station’s operations.

Fathi Hammad, the former director of Al-Aqsa TV, currently serves as the Hamas interior minister in Gaza, is a former senior member of Hamas’s military wing in Gaza, and as of 2007, was a member of the Hamas Shura Council.  Hammad has supervised the construction of smuggling tunnels for Hamas and has encouraged the building and use of homemade weapons for use against Israel.  In May 2009, Dr. Mahmud Abu-Daf replaced Hammad as the head of Al-Aqsa TV.  Abu-Daf is a senior Hamas figure who served as a member of the Hamas Shura Council and Political Bureau.

Hamas, a Specially Designated Global Terrorist backed by Iran, has intentionally killed hundreds of civilians, including U.S. citizens.  Its violent takeover of Gaza in 2007 has allowed continued rocket attacks against Israeli cities and civilians within range of the territory.  As of this year, Hamas has continued to ignore demands from the international community to renounce violence and accept the other Quartet principles, including the recognition of Israel and a commitment to abide by past diplomatic agreements.  Moreover, statements by Hamas leader Khaled Mish’al indicate that the group continues to produce and smuggle weapons into Gaza.


1 ראו לקט מידע: "בריטניה כמוקד לפעילות מדינית, תעמולתית ומשפטית של חמאס באירופה" (21 בפברואר, 2010)

2 ראו לקט מידע: " הטמעת ערכי האסלאם הרדיקלי ותרבות המאבק והטרור נגד ישראל בקרב ילדי הגן" (5 ביוני, 2007).

3 ראו לקט מידע: "תעשיית השנאה: תכנית הילדים בערוץ "אלאקצא" של חמאס שידרה פינה ובה קריקטורות של הקריקטוריסטית הפופולארית אמיה ג’חא; הן כוללות מסרי הסתה ושנאה נגד ישראל ומטיפות שלא  לקיים מו"מ עמה" (4 בדצמבר, 2007).

4 ראו לקט מידע:  "תעשיית השנאה: חמאס ממשיכה להטמיע מסרים של שנאה ואלימות כלפי ישראל בקרב ילדי רצועת עזה. זאת בניגוד מוחלט לדימוי המתון אותו היא מנסה לשוות לעצמה באמצעות "מתקפת החיוכים", המכוונת כלפי ארה"ב והמערב" (30 בספטמבר, 2009)

לראש העמוד