האוניברסיטה האסלאמית ברצועת עזה: מוסד אקדמי הנשלט ע”י חמאס ומסתייע בגורמים חיצוניים, כולל במדינות המערב

האוניברסיטה האסלאמית ברצות עזה

האוניברסיטה האסלאמית ברצות עזה


האוניברסיטה האסלאמית ברצות עזה
האוניברסיטה האסלאמית ברצועת עזה (אתר האוניברסיטה האסלאמית)

כללי

1. האוניברסיטה האסלאמית ברצועת עזה הינה מוסד אקדמי בעל מוניטין הנשלט ע"י תנועת חמאס ומהווה, מאז הקמתה, מוקד כוח פוליטי, חברתי, תרבותי וצבאי של חמאס.  היא הוקמה בשנת 1978, על ידי שיח' אחמד יאסין, מי שהיה מייסדה ומנהיגה של חמאס. מאז עליית חמאס לשלטון (יוני 2006) שידרגה האוניברסיטה את מעמדה והעלתה באופן משמעותי את היקף פעילותה האקדמית .

2. מאפייניה העיקריים של הפעילות שמנהלת חמאס באוניברסיטה האסלאמית הם:

א. בתחום הפוליטי: האוניברסיטה מהווה חממה לצמיחתם והתפתחותם של מנהיגי חמאס. רבים מבכירי חמאס בעבר ובהווה, כולל בכירים בגדודי עז אלדין אלקסאם, החלו פעילותם באוניברסיטה, הן כנושאי משרות מנהליות, הן כמרצים והן כפעילי אגודת הסטודנטים. כך למשל אסמאעיל הניה, ראש ממשל חמאס, הינו בוגר החוג לספרות ערבית, אשר שימש בעבר כמזכיר מועצת הנאמנים של האוניברסיטה וכיו"ר מועצת הסטודנטים. מחמוד אלזהאר, מבכירי חמאס שימש כמרצה לנושאי רפואה באוניברסיטה. בכירים בזרוע הצבאית של חמאס שמצאו מותם כגון אבראהים אלמקאדמה, צלאח שחאדה ונזאר ריאן, נשאו אף הם משרות באוניברסיטה.

ב. בתחום צבאי: גדודי עז אלדין אלקסאם, הזרוע הצבאית של חמאס מקיימת פעילות עניפה בין כותלי האוניברסיטה. פעילות זו כוללת  את ניצול מעבדות האוניברסיטה לשם פיתוח וייצור אמצעי לחימה, לרבות פיתוח רקטות ארוכות טווח, תוך שימוש בסטודנטים ובמרצים כמוקדי ידע. סטודנטים שהיו מעורבים בייצור אמצעי לחימה נשלחו ע"י חמאס להשתלמויות באיראן, בסוריה ובלבנון. באוניברסיטה אוחסנו אמצעי לחימה והתקיימו בה פגישות חשאיות של פעילים צבאיים. בעבר (לפני השתלטות חמאס על הרצועה), הופעל מתוכה כוח צבאי נגד תומכי פתח והרשות הפלסטינית. סטודנטים רבים גויסו לשורות גדודי עז אלדין אלקסאם ונטלו חלק בפעילות צבאית-טרוריסטית, כולל ביצוע פיגועי התאבדות.

ג. בתחום התודעתי: חמאס מקיימת בין כותלי האוניברסיטה אינדוקטרינציה אינטנסיבית לשם הטמעת האידיאולוגיה האסלאמית-רדיקאלית  בדגש על עוינות לישראל ולמערב והליכה בדרך הג'האד. באוניברסיטה מתקיימים כנסים העוסקים בהשלטת הקוד האסלאמי על חיי היום-יום של תושבי רצועת עזה  (כמו למשל העמקת לימודי הקוראן במערכת החינוך או שימוש בתקשורת לשם הגברת השפעת הדת על התושבים). בחינת עבודות מחקריות המתבצעות  באוניברסיטה באצטלה אקדמית, מצביעה על עיסוק בנושאים "אקדמיים" הקשורים ל"חינוך ג'האדיסטי" על פי הגותו של עבדאללה עזאם (מקור ההשראה האידיאולוגי של אסאמה בן לאדן), יישום "החינוך הג'האדיסטי" בבתי הספר הפלסטינים, או דרכים להעמקת "החינוך הג'האדיסטי" באמצעות האישה המוסלמית.

3. האוניברסיטה האסלאמית מקיימת מערכת עניפה של קשרים עם מוסדות אקדמיים ועם ארגונים וקרנות בעולם הערבי והמוסלמי ובמדינות המערב. כלפי חוץ היא מצניעה את הפעילות החמאסית המתבצעת בין כתליה ואת אופייה האסלאמי-רדיקאלי ומציגה עצמה כמוסד אקדמי אזרחי לכל דבר. במסגרת קשירה האקדמיים היא חברה באגודות בינלאומיות של אוניברסיטאות ומקיימת קשרים אקדמיים עם אוניברסיטאות ואגודות סטודנטים במדינות כמו בריטניה, שבדיה ופינלנד (בפרט בולטים קשריה עם אגודות הסטודנטים של London School of Economics ושל Queen Mary College בלונדון. בנוסף מסתייעת האוניברסיטה, בין אם ישירות ובין אם בעקיפין בקרנות וארגונים הפועלים במדינות מערביות (כגון ארה"ב וגרמניה) ובמדינות מוסלמיות (כגון תורכיה וסעודיה) ובארגון סיוע בינלאומי האוסף כספים עבור חמאס ("קואליצית הצדקה"). סיוע זה מתבטא במתן מלגות או הלוואות לסטודנטים הלומדים באוניברסיטה ובמימון פרויקטים שונים באוניברסיטה.

4. עבודה זו כוללת את הפרקים הבאים:

א. האוניברסיטה האסלאמית – מאפיינים כללים.

ב. האוניברסיטה האסלאמית כמוקד כוח פוליטי וחברתי של חמאס.

ג. פעילות צבאית של חמאס בין כתלי האוניברסיטה.

ד. אינדוקטרינציה אסלאמית רדיקאלית ג'האדיסטית באוניברסיטה האסלאמית

ה. קשרי האוניברסיטה עם מוסדות וקרנות ברחבי העולם

ו. נספחים:

1) מבנה האוניברסיטה.

2) הפקולטות השונות.

3) הגוש האסלאמי אגודת הסטודנטים של חמאס.

4) קוים לדמותו של נשיא חבר הנאמנים של האוניברסיטה ג'מאל נאג'י שחאדה אלח'צ'רי.


למסמך המלא בפורמט PDF לחץ כאן

 

לראש העמוד