משט הסיוע לעזה, המאורגן על ידי קואליציה של ארגונים פרו-פלסטיניים נמצא בשלבי ההכנות האחרונות שלו לקראת הפלגה לרצועת עזה

אחת הספינות העתידות לצאת מתורכיה

אחת הספינות העתידות לצאת מתורכיה

הספינה רייצ'ל קורי והציוד הממתין להעמסה על גביה

הספינה רייצ'ל קורי והציוד הממתין להעמסה על גביה

חלק מהציוד הממתין להעמסה על הספינה רייצ'ל קורי

חלק מהציוד הממתין להעמסה על הספינה רייצ'ל קורי

ג'ון גינג

ג'ון גינג


אחת הספינות העתידות לצאת מתורכיה
אחת הספינות העתידות לצאת מתורכיה (10 במא 2010, אתר ארגון -IHH)

עדכון תמונת מצב

1. להלן תמונת המצב שבידנו בנוגע להכנות האחרונות  לקראת מועד יציאת המשט לדרכו:

א. לוחות הזמנים – ארגון FREEGAZA  דווח, כי הספינה הראשונה במשט, רייצ’ל קורי, צפויה לצאת מנמל דונדאלק (Dundalk ) באירלנד ב-12 במאי (אתר האינטרנט Free Gaza , 10 במאי, 2010). ג’מאל אלח’ד’רי, פעיל חמאס, יו"ר הועדה העממית למאבק במצור, מסר כי ב-22 במאי צפויות לצאת שמונה ספינות בו זמנית מיוון ומתורכיה וכי המשט הימי צפוי להגיע לקפריסין ב-26 במאי ומשם לצאת לעזה (צפא, 6 במאי, 2010). בהתבטאות נוספת העריך כי המשט יגיע לקפריסין ב-27  במאי (פלסטין אליום, 6 במאי, 2010). "הוועדה האירופאית להסרת המצור מעל הרצועה" ציינה, מצידה, כי הספינות האירופאיות המשתתפות במשט תצאנה מנמלי אירופה ב-15 במאי (קדסנט 5 במאי).

הספינה רייצ'ל קורי והציוד הממתין להעמסה על גביה
הספינה רייצ’ל קורי והציוד הממתין להעמסה על גביה
(http://www.flickr.com/photos/freegaza/ )

ב. הרכב המשט – על פי  "הוועדה האירופית להסרת המצור מעל עזה"  יכלול המשט  שלוש ספינות משא וחמש ספינות נוסעים שיישאו על סיפונן כ-900 נוסעים מ-20 מדינות, בהן מדינות אירופה ותורכיה. ספינות המשא צפויות לשאת כ-5,000 טון סיוע כגון חומרי בניה, בתים מוכנים, תרופות וציוד רפואי לבעלי מוגבלויות כגון קביים, כסאות גלגלים ומכונות דיאליזה. "איחוד אנשי הכיבוי הבריטי" הודיע כי ישלח 200 חליפות הגנה מפני אש וציוד נוסף עבור מנגנון הגנה אזרחית המזוהה עם חמאס (צפא, 2 במאי, 2010).

ג. רשימת הנוסעים– לפי שעה לא פורסמה רשימת הנוסעים. על פי דיווחים קודמים ייטלו חלק במשט פעילי זכויות אדם, חברי פרלמנט ועיתונאים.  בין אנשי הממשל המשתתפים עלה שמו של  חבר המועצה המחוקקת היוונית ג’וזף זיזיאדיס. לפחות חלק מהספינות צפויות להפליג תחת דגל המדינות מהן יצאו על מנת להקשות על הפגיעה בהן. בהקשר זה אמר  ג’וזף זיזיאדיס כי על פי החוק הבינלאומי אם ישראל תפריע למשט אפשר יהיה להגיש נגדה תלונה בבתי המשפט האירופאים, שכן אין לה זכות לעמוד בדרכן של ספינות המפליגות במים בינלאומיים (צפא, 5 במאי, 2010).

ד. סיקור תקשורתי – הוועדה להסרת הסגר מעל הרצועה הודיעה כי מספר רשתות תקשורת מתכוונות לסקר את המשט הימי. בין הרשתות הללו הוזכרו ערוץ אלג’זירה ויורו ניוז (ערוץ אירופאי). כמו כן דווח כי  מספר עיתונים ידועים יסקרו את המשט (פלסטין אליום, 5 במאי, 2010).

חלק מהציוד הממתין להעמסה על הספינה רייצ'ל קורי
חלק מהציוד הממתין להעמסה על הספינה רייצ’ל קורי

(http://www.flickr.com/photos/freegaza/4591346794/ )

ה. ההכנות ברצועת עזה – ממשל חמאס הודיע על השלמת ההכנות לקבלת המשט הימי במסגרת זאת שופץ והועמק נמל הדיג בעזה.  הוא גם מסר על כוונתו לשלוח איגרת תודה לנשיא תורכיה, רג’ב טיב ארדואן, על מאמציו למען הרצועה ולהזמינו לביקור רשמי  (פלסטין, 5 במאי,2010).

2. לקראת המשט קרא (4 במאי) ראש סוכנות אונר"א ברצועה, ג’ון גינג, לקהילה הבינ"ל להסיר את המצור על הרצועה באמצעות העברת אספקה דרך הים. גינג טען כי הוא מעריך שחרף הסגר הימי חיל האוויר הים הישראלי לא יתעמת עם ספינות אירופאיות וכי "ארגוני זכויות אדם עשו זאת בעבר והוכיחו כי הדבר אפשרי". בהתייחסו להצהרה הצהיר דובר האו"ם כי אין בכוונת האו"ם להשתמש בנתיבים ימיים לצורך העברת הסיוע והוסיף כי האו"ם פועל יחד עם ישראל להעברת הסיוע בדרך היבשה (AFP 4 במאי, 2010).

ג'ון גינג
ג’ון גינג (http://www.indymedia.ie/article/96545 ) 

 


1 עדכון ללקט המידע הקודם : "על-פי הודעת ארגון Free Gaza , אחד הארגונים הנוטלים חלק במשט המתוכנן לרצועת עזה, הספינות  צפויות לצאת לדרכן ב-24 במאי. במשט ייטלו חלק לפחות שלוש ספינות מטען וחמש ספינות נוסעים. ברצועת עזה נערכות כבר הכנות ע"י ממשל חמאס לקליטתן" (4 במאי, 2010).

 

לראש העמוד