ארגון IHH הנוטל חלק מרכזי בארגון המשט לרצועת עזה: קרן סיוע הומניטרית תורכית בעלת אוריינטציה אסלאמית-קיצונית ואנטי מערבית המקיימת, לצד פעילותה הפילנתרופית הלגיטימית, מאמצי סיוע לגורמי אסלאם קיצוני, לרבות חמאס ולפחות בעבר אף גורמי ג’האד עולמי

ראש הארגון IHH בולנט ילדרים

ראש הארגון IHH בולנט ילדרים

הלוגו של ארגון IHH (יונת השלום מופיעה בלוגו שלו משמאל)

הלוגו של ארגון IHH (יונת השלום מופיעה בלוגו שלו משמאל)

בולנט ילדרים בחברת ח'אלד משעל

בולנט ילדרים בחברת ח'אלד משעל

בולנד ילדירים בפגישה עם אסמאעיל הניה ועם אישים נוספים בעזה

בולנד ילדירים בפגישה עם אסמאעיל הניה ועם אישים נוספים בעזה

בולנט ילדירים בחברת ראש ממשל חמאס ברצועה אסמאעיל הניה

בולנט ילדירים בחברת ראש ממשל חמאס ברצועה אסמאעיל הניה

כותרת המחקר של המכון הדני

כותרת המחקר של המכון הדני

פיסקה במחקר בה מצוטט דו”ח המודיעין הצרפתי

פיסקה במחקר בה מצוטט דו”ח המודיעין הצרפתי

פיסקה במחקר העוסקת בפעילות האנטי-אמריקאיות של IHH  בעיראק

פיסקה במחקר העוסקת בפעילות האנטי-אמריקאיות של IHH בעיראק

מסלול המשט

מסלול המשט


קוים לדמותו של ארגון IHH

1. בקרב הקואליציה הנוטלת חלק במשט הסיוע העומד להגיע בימים הקרובים לרצועת עזה, בולט ארגון IHH  התורכי: בשמו המלא – Insani Yardim Vakfi  (IHH) (קרן הסיוע ההומניטארי). מדובר בארגון בעל אוריינטציה אסלאמית-רדיקלית אשר הוקם בשנת 1992 ובשנת 1995 נרשם פורמלית באיסטנבול. בראשו עומד בולנט ילדרים.

ראש הארגון IHH בולנט ילדרים
ראש הארגון IHH בולנט ילדרים
www.ihh.org.tr 7 באפריל 2010

2. הארגון מקיים פעילות רחבה וחשובה לפעול באזורי מצוקה, בכלל זה, משלוחי מזון ותכניות סיוע ליתומים, הקמת מבני חינוך, תכניות לחינוך מקצועי, הקמת בתי חולים ומרפאות, אספקת תרופות, בניית מסגדים ומניעת הפרה של זכויות אדם בזירות אסלאמיות שונות ברחבי העולם. בשנים האחרונות נוטה הארגון להרחיב פעילותו גם למדינות שונות באירופה, בין היתר ע"י הקמת שלוחות הנושאות את שמו.

3. בפועל, לצד פעילותו ההומניטרית הלגיטימית, מסייע ארגון  IHH לארגוני טרור בעלי אופי אסלאמי-רדיקלי, כשבשנים האחרונות בולט הסיוע שהארגון מגיש לחמאס (במסגרת "קואליציית הצדקה"). בידינו מידע מהימן, כי הארגון העניק בעבר סיוע לוגיסטי ומימון כספי גם לגורמי ג’האד עולמי.

הלוגו של ארגון IHH (יונת השלום מופיעה בלוגו שלו משמאל)
הלוגו של ארגון IHH (יונת השלום מופיעה בלוגו שלו משמאל)

קשרי ארגון IHH עם חמאס

4. לארגון  IHH אוריינטציה אסלאמית-רדיקלית ואנטי-מערבית והוא מקורב לאחים המוסלמים (תנועת האם של חמאס). הארגון תומך בחמאס, והוא אינו מסתיר את קשריו עימה. גם חמאס מייחסת חשיבות רבה לקשריה עם ארגון  IHH ועם תורכיה בכלל ורואה בקהל היעד התורכי חשיבות רבה במערך ההסברתי שלה (פלסטין-אינפו, אתר האינטרנט המרכזי של חמאס, מופיע גם בשפה התורכית; החל מסוף שנת 2009 מופיע אתר הזרוע הצבאית של חמאס, עז אלדין אלקסאם, גם בשפה התורכית).

5. בשנים האחרונות, בעיקר מאז השתלטות חמאס על רצועת עזה, סייע ארגון  IHH למערכת התעמולה של חמאס בארגון כנסי תמיכה פומביים בתורכיה. בכנסים אלו, בהם נטלו חלק בכירי הארגון, הביעו ראשי  IHH תמיכה בחמאס ובדרכה (כולל דרך המאבק המזוין בה היא דוגלת), תוך התרסה כלפי הרשות הפלסטינית, יריבת חמאס.

6. IHH חבר ב"קואליציית הצדקה", ארגון גג המונה למעלה מ-50 קרנות אסלאמיות ברחבי העולם, המנתב כספים למוסדות חמאס בשטחים. במסגרת חברותו ב"קואליציית הצדקה" מקיים IHH קשרים עם קרנות אסלאמיות אחרות המסייעות לחמאס ברחבי העולם. סיוע זה כולל ייזום וביצוע של פרויקטים משותפים, שנועדו לתמוך בממשל חמאס ברצועה, כמו גם בתשתית האזרחית של חמאס ביהודה ושומרון ומשמשת גם כמעטפת תומכת טרור (הנמצאת תחת לחצי מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית).

7. IHH , שהפך למרכיב משמעותי במערך גיוס הכספים של חמאס בעולם, מעביר מימון בהיקפים משמעותיים למוסדות חמאס ביהודה ושומרון כגון אגודת הצדקה האסלאמית בחברון ואגודת אלתצ’אמון בשכם (שתי אגודות צדקה מרכזיות של חמאס שהוצאו מחוץ לחוק בישראל).

8. IHH מקיים פעילות ענפה ברצועת עזה. לשם קידום פעילותו הוא אף הקים סניף ברצועה בראשו עומד מחמד כאיא, שלאחרונה הצהיר כי בכוונת IHH לשלוח משטי סיוע נוספים לרצועה (ראו להלן). בינואר 2008 נפגשה משלחת מטעם IHH עם אחמד בחר, פעיל בכיר בחמאס, המשמש כממלא מקום של יו"ר המועצה המחוקקת של ממשל חמאס ברצועה. במהלך הפגישה הציגה המשלחת את היקף הסיוע אותו הגיש הארגון לרצועה בשנה שחלפה, ואף הודיעה כי בעתיד הוא יוכפל. בינואר 2009 נפגש בולנט ילדרים, ראש IHH, עם ח’אלד משעל, יו"ר הלשכה המדינית של חמאס בדמשק. בפגישה הודה ח’אלד משעל לילדרים על הסיוע שארגונו מעניק לחמאס.

בולנט ילדרים בחברת ח'אלד משעל
בולנט ילדרים בחברת ח’אלד משעל (ינואר 2009)1

בולנד ילדירים בפגישה עם אסמאעיל הניה ועם אישים נוספים בעזה
בולנד ילדירים בפגישה עם אסמאעיל הניה ועם אישים נוספים בעזה (7 בינואר 2010)3

 

בולנט ילדירים בחברת ראש ממשל חמאס ברצועה אסמאעיל הניה
בולנט ילדירים בחברת ראש ממשל חמאס ברצועה אסמאעיל הניה (7 בינואר 2010)2

הוצאת IHH מחוץ לחוק ע"י ישראל וגרוש פעיל IHH

10. IHH  הוצא מחוץ לחוק בישראל בשל השתייכותו ל"קואליציית הצדקה" והפיכתו למרכיב משמעותי במערך גיוס הכספים של חמאס ברחבי העולם. זאת במסגרת הכרזה של שר הביטחון אהוד ברק בשנת 2008 על 36 אגודות המשתייכות ל"קואליציית הצדקה" כעל "התאחדויות בלתי מוכרות" (IHH מופיע במקום ב-36 ברשימה4).

11. בנובמבר 2009 שלח ארגון IHH פעיל מטעמו בשם עזאת שאהין, עליו הוטל לפתוח נציגות ביהודה ושומרון (בנוסף לנציגות ברצועה). שאהין החל לפעול לקידום מטרה זאת ולסייע לאגודות צדקה חמאסיות. במסגרת זאת הוא העביר עשרות אלפי דולרים    מ-IHH לאגודת הצדקה האסלאמית בחברון ולאגודת אלתצ’אמון בשכם, שתי אגודות צדקה חמאסיות מרכזיות. פעילותו סוכלה ע"י כוחות הביטחון הישראלים. הוא נעצר לחקירה (אפריל 2010) בחשד לעבירות הקשורות למימון טרור ותמיכה בארגון חמאס וגורש מישראל, מייד בתום חקירתו, לבקשת גורמים תורכיים רשמיים.


קטע ממסמך שלל שנפל לידי צה"ל במבצע "חומת מגן" (2002): טבלה של קואליציית הצדקה, ובה שמות שהידים, שביצעו פיגועי התאבדות קטלניים בערי ישראל. הטבלה נועדה להסדיר העברת כספים למשפחות המחבלים המתאבדים, באמצעות אגודת הצדקה האסלאמית אלתצ’אמן " בשכם, המזוהה עם חמאס. זוהי אחת האגודות אליהן העביר כספים עזאת שאהין, לאחר מינויו כנציג ה-IHH בגדה המערבית בשנת 2009.

קשרי ארגון IHH עם גורמי ג’האד עולמי

12. מידע מהימן המצוי ברשותנו, מצביע על קשרים שארגון IHH ניהל בעבר עם גורמי ג’האד עולמי וטרור אסלאמי במזרח התיכון, במסגרתם סייע  לתאי טרור ג’האדיסטיים במדינות הבאות: בוסניה, סוריה, עיראק, אפגניסטן וצ’צ’ניה.

13. הדבר בא לידי ביטוי בעיקר בסיוע לוגיסטי לצרכי העברת אמצעי לחימה ומימון כספי.

14. מידע זה מאמת דיווחים של מכון מחקר דני אודות קשרים של הארגון עם אלקאעדה בעבר (ראו להלן).

15. יצוין, כי אין בידינו מידע עדכני אודות קשרים של הארגון עם גורמי ג’אהד עולמי כיום, אולם מאפייני פעילותו הידועים בעבר, מעידים על אופיו.

מכון מחקר בדנמרק חושף קשרים, שארגון IHH קיים בעבר עם ארגון אלקאעדה

16.  מכון מחקר בדנמרק בשם Danish Institute for International Studies ערך בשנת 2006 מחקר בו דווח כי IHH קיים בעבר קשרים עם ארגון אלקאעדה ופעילי הג’האד העולמי5. המחקר, הממוסמך ומתועד היטב, נערך ע"י חוקר אמריקאי בכיר החוקר את ארגון אלקאעדה, בשם איוואן קוהלמן6 . המחקר עוסק במעורבות קרנות צדקה אסלאמיות בסיוע לטרור. עמודים 14-10 במחקר עוסקים ב-IHH .

כותרת המחקר של המכון הדני
כותרת המחקר של המכון הדני

17. במחקר נכתב, כי השלטונות התורכיים החלו לערוך חקירה אודות IHH לפחות החל מדצמבר 1997, בעקבות ידיעות לפיהן בכירים ב-IHH רכשו כלי נשק אוטומטיים מארגונים אסלאמיים קיצוניים. בעקבות זאת, נערכה פשיטה על משרד הארגון באיסטנבול, ונעצרו פעילים. כוחות הביטחון התורכיים חשפו במהלך הפשיטה ממצאים רבים, ביניהם כלי נשק, חומרי חבלה, הוראות להכנת מטעני חבלה ודגל נושא מסר של ג’האד. מניתוח המסמכים שנמצאו במשרד הארגון ע"י הרשויות התורכיים, עלה כי חברים ב-IHH  התכוונו ליטול חלק בפעילות הג’האד באפגניסטן, בבוסניה ובצ’צ’ניה.

18. המחקר מצטט דוח שחיבר המודיעין הצרפתי, בו נאמר כי מנהיג IHH, בולנט ילדירים, פעל באופן ישיר, באמצע שנות התשעים של המאה הקודמת, לגייס אנשי צבא לשעבר כדי לארגן פעולות ג’האד. עפ"י הדוח הצרפתי, מספר פעילים אף נשלחו ע"י IHH לאזורי לחימה במדינות אסלאמיות, כדי לרכוש ניסיון קרבי. עוד נאמר כי הארגון העביר ללוחמים מוסלמים במדינות אלה סיוע כספי, נשק וחומרי נפץ.

פיסקה במחקר בה מצוטט דו”ח המודיעין הצרפתי
פיסקה במחקר בה מצוטט  דו"ח המודיעין הצרפתי חלק זה עוסק במעורבות IHH
 והעומד בראשו בפעילות הג’האד העולמי בשנות התשעים

19. המחקר מציין עוד כי בדיקה של שיחות טלפון, שניהלו פעילי IHH מאיסטנבול, מלמדת על התקשרויות חוזרות ונשנות במהלך שנת 1996 בין משרד IHH לבין בית הארחה של אלקאעדה במילאנו שבאיטליה ולטרוריסטים אלג’יריים הפועלים באירופה (ביניהם בכיר אלקאעדה, אבו מעאלי [עבד אלקאדר מח’תארי], שפעל בבוסניה). שמו של הארגון אף שורבב במהלך משפטו של אחמד רסאם שהתקיים בארה"ב בשנת 2000 (המדובר בבכיר אלקאעדה בקנדה, שנכנס לארצות-הברית כשבמכוניתו כ-600 ק"ג חומר נפץ בשלהי שנת 1999. רסאם תיכנן פיגוע רב נפגעים מטעם ארגון אלקאעדה בנמל התעופה של לוס אנג’לס בארצות הברית לרגל המילניום). תובעים פדראליים בארה"ב קראו לז’אן לואי ברוגייר, שופט-חוקר צרפתי מומחה ללוחמה בטרור, למסור עדות מומחה. העד המומחה העיד כי ל-IHH היה תפקיד חשוב בתוכנית הפיגוע של אלקאעדה. על-פי המומחה, ארגון IHH שימש כיסוי באמצעותו אלקאעדה השיגו מסמכים מזויפים, גייסו פעילים והעבירו אמצעי לחימה.


פיסקה במחקר העוסקת בכיסוי שמעניק ארגון IHH לפעילי הג’האד העולמי

20. במחקר נכתב כי בעקבות הפלישה האמריקאית לעיראק בשנת 2003, מילאו בולנט ילדירים ו-IHH תפקיד מפתח בהסתה אנטי-מערבית בקרב מוסלמים תורכים. בשלהי 2002 ארגן IHH פעולות מחאה נגד הניסיון להפיל את משטרו של צדאם חסין, במהלכן שרפו פעיליו דגלי ישראל וארצות-הברית. בדצמבר 2004 ארגן IHH תהלוכה באיסטנבול נגד ארצות-הברית. במהלכה אמר בולנט ילדירים לסוכנות הידיעות התורכית אנטוליה, כי "שיתוף הפעולה המודיעיני בין ארצות-הברית, בריטניה ותורכיה חייב להיפסק, אחרת נארגן פעולות מול כל קונסוליה, ואם יהיה צורך נארגן 100,000-50,000 איש מול הקונסוליה של ארצות-הברית [בתורכיה]". בהפגנה שנערכה בדצמבר 2004 נשמעו קריאות אנטי-אמריקניות, ביניהן "רוצח מטעם ארצות-הברית הרוצחת, הסתלק מהמזרח התיכון" ו"תחי ההתנגדות שלנו".

פיסקה במחקר העוסקת בפעילות האנטי-אמריקאיות של IHH  בעיראק
פיסקה במחקר העוסקת בפעילות האנטי-אמריקאיות של IHH  בעיראק

מרכזיותו של ארגון IHH במשט הסיוע לרצועת עזה

21. ארגון IHH הינו הבולט שבקרב שורה ארוכה של ארגונים פרו-פלסטינים בתורכיה הנוטלים חלק במשט הסיוע העומד להגיע לרצועת עזה בימים הקרובים. זאת כחלק מהסיוע האינטנסיבי שהוא מגיש לחמאס ומתוך רצון להשיג הישגים תעמולתיים לחמאס ול-IHH.

22. במסגרת זאת רכש ארגון IHH עבור משט הסיוע שלוש ספינות מתוך כתשע המשתתפות בו: ספינת נוסעים בשם Mavi Marmaris ושתי ספינות משא (אחת מהם בשם עזה). ספינת הנוסעים יצאה מנמל איסטנבול ב-22 במאי אל נמל אנטליה, שם צפויים עלו  על סיפונה כ-500 נוסעים. מנמל אנטליה יצאו שלוש הספינות התורכיות לקפריסין  על מנת לחבור לשאר ספינות המשט ומשם להפליג לרצועה (אליה צפויים להגיע ככל הנראה בבוקר 29 במאי). בנוסף לכך סייע IHH למשרד התחבורה ומשרד העבודות הציבוריות בממשל חמאס בביצוע עבודות בחודשים האחרונים בנמל עזה לשם הכשרתו לקליטת ספינות המשט (פלסטין אליום, 19 באפריל, 2010).

מסלול המשט
מסלול המשט -המסלול האדום הינו של הספינה המגיעה מאירלנד-( אתר IHH )

23. בולנט ילדרים, העומד בראש IHH התבטא במסיבת עיתונאים באיסטנבול (7 באפריל, 2010) כי המשט ישמש "מבחן" עבור ישראל. לדבריו, במידה וישראל תתנגד למשט הדבר ייחשב "כהכרזת מלחמה" על המדינות מהן הגיעו הפעילים שעל סיפון הספינות (אתר ארגון IHH, 7 באפריל, 2010). בנאום מתלהם, אותו נשא ילדרים בטקס הפלגת הספינה Mavi Marmaris (23 במאי, 2010), הוא פנה לישראל ואמר: "נהלו היטב את המשבר הזה. אם תמנעו את הפעילות [של המשט], תישארו מבודדים בעולם, ותזיקו לעצמכם" (אתר IHH בתורכית, 23 במאי 2010). מחמד כאיא, ראש סניף IHH ברצועת עזה, הצהיר ב-21 במאי כי קיימת תכנית לשלוח משטים נוספים, על בסיס חודשי לעזה (אתר אלג’זירה אינפו, arabianawareness.com, 21 במאי, 2010).


טקס הפלגת הספינה Mavi Marmaris מנמל איסטנבול, שאורגן ע"י IHH בשורה הראשונה נראה שיח’ ראא’ד צלאח, ראש הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בישראל (שני מימין). רביעי משמאל בשורה הראשונה הינו כאט’ם צואלחה, פעיל חמאס המזוהה עם האחים המוסלמים, שמצא מקלט בבריטניה. הוא היה אחד המארגנים הראשיים של שיירות הסיוע הקודמות (עורק חיים) לרצועת עזה (אתר IHH , 23 במאי, 2010).


הפגנה בתורכיה, שליוותה את ההכנות למשט בקרב המפגינים ניתן לראות את דגלי תורכיה, הדגל הפלסטיני, דגל חמאס ודגלים המזוהים עם חמאס והאסלאם הרדיקלי (דגל ירוק שעליו השהאדה) (אתר IHH , 23 במאי, 2010).


1 http://www.spittoon.org/archives/4168 .

2 http://hurryupharry.org/2010/04/14/oh-jesus .http://www.velfecr.com/gazze-de-goz-yasartan-buyuk-bulusma-video-foto-1408-haberi.html .

3 http://www.velfecr.com/gazze-de-goz-yasartan-buyuk-bulusma-video-foto-1408-haberi.html , 7 בינואר 2010.

4 ראו לקט מידע מה-8 ביולי 2008: "המלחמה בכספי טרור: שר הביטחון אהוד ברק חתם על צו המוציא אל מחוץ לחוק 36 קרנות אסלאמיות ברחבי העולם, המשתייכות ל"קואליציית הצדקה". הקרנות הללו הנן חלק ממערך עולמי המגייס ומעביר כספים עבור מוסדות חמאס בשטחים. כספים אלו מסייעים לחמאס לבנות עצמה כחלופה לרשות הפלסטינית ולקיים מערכת התומכת בטרור".

5  http://www.diis.dk/graphics/Publications/WP2006/DIIS%20WP%202006-7.web.pdf . המכון הדני שפרסם את המחקר הנו מוסד מחקרי עצמאי העוסק במחקרים בינתחומיים הנוגעים לסוגיות בינלאומיות, ובמיוחד קונפליקטים בינלאומיים. מדובר במכון בו עשרות חוקרים, רבים מהם בעלי תואר דוקטור http://www.diis.dk/sw241.asp ).

6 איוואן קוהלמן הינו חוקר אמריקאי לענייני טרור שעבד עבור ה-FBI ועבור סוכנויות נוספות של הממשל האמריקאי. הינו ד"ר למשפטים ובעל תואר בפוליטיקה בינלאומית ולימודי האסלאם. הוא עבד עבור מכון המחקר היוקרתי לענייני טרור The Investigative Project בוושינגטון והינו חוקר הבכיר במכון אמריקאי נוסף לחקר טרור – ) NEFA Nine Eleven Finding Answers Foundation ). נתן עדות מומחה במשפטים שונים שנערכו נגד פעילים ג’האדיסטים בארצות הברית, בהאג ודנמרק. הינו פרשן בכיר לענייני טרור של רשת NBC . כתב ספר על תנועות הג’האד באירופה שיצא לאור בשנת 2002 בהוצאה היוקרתית של אוניברסיטת אוקספורד ופרסם מאמרים רבים בנושא תנועות אסלאמיות רדיקאליות (המקורות: http://en.wikipedia.org/wiki/Evan_Kohlmann .http://www.ie.edu/IE/site/php/en/school_communication_detail.php?id_new=111 .

לראש העמוד