היערכות מוקדמת של ארגון IHH לעימות אלים עם חיילי צה”ל על גבי הספינה התורכית Mavi Marmara: סיכום ראשוני של ממצאי תשאול נוסעי הספינה ושל בדיקות הציוד שנמצא על גבי הספינה

אחד מפעילי המשט מניף אלה כלפי חיילי צה”ל

אחד מפעילי המשט מניף אלה כלפי חיילי צה”ל

דיסקים ששימשו לניסור המעקים ושרשראות הברזל

דיסקים ששימשו לניסור המעקים ושרשראות הברזל

תמונות של מצלמות האבטחה של הספינה Mavi Marmara המתעדות את היערכות פעילי IHH לתקיפת צה”ל

תמונות של מצלמות האבטחה של הספינה Mavi Marmara המתעדות את היערכות פעילי IHH לתקיפת צה”ל

רוגטקות שנמצאו על גבי הספינה

רוגטקות שנמצאו על גבי הספינה

דובר צה

דובר צה


כללי

1. ניתוח ראשוני של עדויות שנגבו מנוסעי הספינה התורכית Mavi Marmara , לאחר שהובלו לנמל אשדוד, מצביעות על כך שפעילי IHH , ארגון תורכי בעל אופי אסלאמי-רדיקלי1, הם אלו שהובילו את העימות האלים נגד חיילי צה"ל על גבי סיפון הספינה.

2. העדויות מאמתות, כי אלימות זאת לא הייתה בגדר פעולה ספונטנית אלא פעולה מאורגנת ומתוכננת מראש, שבוצעה ע"י "גרעין קשה" של כ-40 פעילי IHH (מתוך כ-500 נוסעים). פעילים אלו, שבקרבם הייתה היררכיה פנימית ברורה, עלו לספינה בנמל איסטנבול ללא בידוק ביטחוני (בניגוד לשאר הנוסעים שעלו בנמל אנטליה לאחר בידוק מלא).

3. ההכנות המקדימות של פעילי IHH כללו חלוקת אמצעי קשר (בעת העלייה לספינה), השתלטות על הסיפון העליון, הקמת מעין חמ"ל תקשורת ותדרוך שניתן לפעילים כשעתיים לפני העימות ע"י מנהיג הארגון, בלנט ילדרים, ששהה על גבי הספינה ופקד על אנשיו. פעילי IHH לבשו אפודים קראמיים ומסכות גז; והצטיידו בכמויות גדולות של נשק קר אותו הכינו ואלתרו במהלך ההפלגה מציוד שנמצא על גבי הספינה (סכינים, גרזנים, שרשראות, אלות ברזל ועוד), בין היתר באמצעות מסורי דיסק שהועלו לצורך זה לסיפון מבעוד מועד.

4. נוסעי הספינה העידו על קשרים הדוקים שמקיים הארגון עם ראש ממשלת תורכיה טאיפ ארדואן, ועל מעורבות הממשל התורכי בהכנות למשט. העדויות הללו מחזקות את הרושם הראשוני, כי מטרת המשט לא הצטמצמה לשיגור סיוע הומניטרי לתושבי רצועת עזה, אלא התמקדה בייצור פרובוקציה ועימות אלים עם ישראל.

אחד מפעילי המשט מניף אלה כלפי חיילי צה”ל
אחד מפעילי המשט מניף אלה כלפי חיילי צה”ל (דובר צה”ל, 3 ביוני, 2010)

קשרי הארגון עם הממשל התורכי

5. הנוסעים סיפרו, כי מתקיימים קשרים הדוקים בין ראש ממשלת תורכיה, טאיפ ארדואן, לבין ארגון IHH . לדבריהם, המשט יצא לדרך בהסכמתו ובידיעתו המלאה של טאיפ ארדואן, אשר הביע עניין אישי בהצלחתו כדי לנצלו לקידום מעמדו בתורכיה ובעולם הערבי. נוסעים טענו, כי טרם צאת המשט לדרכו "בנה" ארדואן מראש על תסריט אפשרי של עימות עם ישראל כדי שיוכל למנף זאת לצרכיו. עדויות אלו נתמכות גם ע"י תיאורים המופיעים בקבצי מחשבים ניידים, שנמצאו ברשות נוסעי הספינה.

6. עדות ברוח זאת נמסרה ע"י עיתונאי המקיים קשרים טובים עם צמרת הממשל בתורכיה ועם בולנט ילדרים, ראש ה-IHH ואשר השתתף במסע הספינה. להלן קטעים מדבריו:

א. בסיס הכוח של ראש הממשלה ארדואן בנוי מפעילים של ה-IHH  וללא עזרתם הוא לא יכול היה להיבחר כראש ממשלה.

ב. הממשלה התורכית היא זאת שעומדת מאחורי המשט לרצועה כדי להביך את ישראל: "התורכים טמנו לכם מלכודת ואתם נפלתם לתוכה".

ג. המשט אורגן בסיוע ממשלת תורכיה וארדואן הוא זה שנתן את ההוראה לקיום המשט, למרות שכולם ידעו שהספינות לא תגענה ליעדן.

ד. פרשת המשט חיזקה את ארדואן בתורכיה והפכה אותו למנהיג העולם האיסלאמי.

ה. צפויים משטים נוספים לכיוון ישראל ודרך פעולה זו תחזור על עצמה.

ו. העיתונאי מסר, כי ביקר ברצועת עזה במסגרת משלחת הומניטרית והתרשם שבעזה אין כל מצוקה או מחסור. לטענתו, "הכל תעמולה".

7. בקבצים שנמצאו על גבי מחשבים ניידים שהוחרמו מנוסעי הספינה
Mavi Marmara נמצאו אינדיקציות נוספות, התומכות במידע הרב אודות הזיקה שבין ה-IHH לבין הממשל התורכי. כך, למשל:

א. באחד המחשבים נמצא מכתב בשפה התורכית ממנהיג IHH בולנט ילדרים לנשיא תורכיה עבדאללה גול, בו הוא מבקש את שחרורו של פעיל IHH עזאת שהין מהכלא הישראלי. מדובר בפעיל IHH שנשלח כדי להקים נציגות ביהודה ושומרון. עזאת שהין החל בפעילות שבמרכזה העברת כספים לאגודות צדקה חמאסיות. הוא נעצר לחקירה באפריל (שנת 2010) וגורש בתום חקירתו לבקשת גורמים תורכיים רשמיים.

ב. באחד המחשבים נמצאה הודעה ש-IHH רכשה את הספינה Mavi Marmara מהחברה התורכית IDO (קובץ IHH BASIN AGIFLAMASI GEMI.COM ). מדובר בחברה, Istanbul Deniz Otobusleri , שנוסדה בשנת 1987 ע"י עיריית איסטנבול, כדי לספק שירותי תחבורה מהירים, נוחים ובטוחים עבור תושבי איסטנבול. החברה, הגדולה מסוגה בעולם, התמזגה בשנת 1995 עם חברת City Line Ferry Services והיא כיום הספקית העיקרית של שירותי תעבורה ימית באיסטנבול ובים מרמרה. לא ברור לנו בשלב זה אופן המימון של רכישת הספינות.  

מאפייני נוסעי הספינה Mavi Marmara

8. נוסעים בספינה סיפרו, כי גיוס הנוסעים לספינה נעשה עפ"י רוב באמצעות פרסום בכלי התקשורת (עיתונות, טלוויזיה ואתרי האינטרנט). המעוניינים להצטרף להפלגה יצרו קשר באמצעות הטלפון או האינטרנט עם ארגון IHH וביקשו להירשם להפלגה. כך, גויסו כ-500 נוסעים, רובם מתנדבים.

9. מלבד המתנדבים, היו על גביה כ-40 פעילים של IHH . היה זה "הגרעין הקשה", אשר הורכב מאזרחים תורכים שגויסו במיוחד למשימה. בין אזרחים אלו, התקיימה היררכיה ברורה עפ"י אזורי מוצאם בתורכיה ותפקידיהם (לכל אזור היו אחראים ומגייסים). על גבי הספינה הייתה הפרדה ברורה בין פעילים אלו לשאר אנשי המשט המתנדבים.

10. אנשי "הגרעין הקשה" עלו לספינה באיסטנבול ללא בידוק ביטחוני לעומת שאר המפליגים, שעלו לספינה בנמל אנטליה לאחר בידוק מלא (ראו להלן). עם עלייתם לסיפון של אנשי "הגרעין הקשה" חולקו להם אמצעי קשר. לבגדיהם של חלק מהפעילים המגויסים הוצמד סטיקר עליו הכיתוב "אבטחה ביטחונית" (ח’ארס אמני).

11. שאר המפליגים המתנדבים נתבקשו להתייצב באנטליה ב-27-26 במאי באופן עצמאי. הנסיעה לאנטליה מומנה על ידם באופן עצמאי. ערב היציאה, התקיים באנטליה כינוס של כל הנוסעים לתדרוך אחרון לפני הפלגה. נוסעים רבים נשאו בכיסיהם סכומי כסף חריגים (עשרות אלפי יורו), שככל הנראה פוזרו ביניהם לאחר המעצר בים. נראה, כי הכסף יועד להעברה לחמאס (הגם שהעצורים טענו כי הוא שימש לצרכיהם האישיים).

מהלך ההפלגה

12. הספינה יצאה מנמל איסטנבול כשעל סיפונה 29 אנשי צוות וארבעים פעילי IHH המגויסים ("הגרעין הקשה"). כמו כן, הועמס על גביה ציוד ללא בידוק ביטחוני כלשהו. הספינה הגיעה לנמל אנטליה שם חברו אליה שאר אנשי המשט שעברו שיקוף מלא. העלייה לספינה באנטליה התנהלה עפ"י רשימה של IHH ואנשי המכס, שהיו אחראים על הבידוק הביטחוני של הנוסעים.

13. במהלך השיט פיקחה קבוצת פעילי IHH על התנהלות הספינה. שומרים מטעם ארגון IHH הוצבו במעברים ונאסר על שאר הנוסעים לעלות לסיפון העליון. גם תנועת אנשי צוות הספינה הוגבלה והם היו זקוקים לאישור אנשי IHH כדי לעבור מאגף לאגף. אנשי IHH חילקו הוראות לנוסעים באמצעות טלוויזיה פנימית. כמו כן, הוקם מעין חמ"ל תקשורת שם שהו עיתונאים מטעם IHH.

ההכנות להתנגדות לצה"ל

14. עפ"י העדויות, המטרה העיקרית של מארגני המשט הייתה "להראות את פרצופה האמיתי של ישראל לעולם" ולא בהכרח להביא סיוע לרצועת עזה. מארגני המשט ידעו בבירור, כי טרם הגעתם לרצועה יתקלו בהתנגדות ישראלית.

15. טרם העימות עם צה"ל ערכו נוסעי הספינה הכנות מקדימות להתנגדות אלימה. את ההתנגדות האלימה לצה"ל הובילו באופן מובהק פעילי IHH , "הגרעין הקשה".

16. ההכנות לעימות על צה"ל כללו בין השאר:

א. מתן תדרוך לאנשי "הגרעין הקשה", טרם השתלטות צה"ל.

ב. הפרדת אנשי "הגרעין הקשה" משאר הנוסעים, שהורחקו לבטן הספינה (ניתנה הוראה לכל המפליגים שאינם תורמים להתנגדות לרדת לבטן הספינה ולהישאר שם).

ג. לבישת אפודים ומסכות גז.

ד. הצטיידות ב"נשק קר" שנאסף על גבי הספינה. כלי נשק אלו כללו, בין השאר סכינים, גרזנים, כלי עבודה, שרשראות ואלות ברזל שנוסרו ממעקות הספינה (באמצעות מסורי דיסק שהוכנו מבעוד מועד). כמו כן, פוזרו אומים על הסיפון כדי שחיילי צה"ל יחליקו.

דיסקים ששימשו לניסור המעקים ושרשראות הברזל
דיסקים ששימשו לניסור המעקים ושרשראות הברזל
(דובר צה"ל, 3 ביוני, 2010)

17. ההנחיות שניתנו לקבוצת פעילי IHH היו, שלא לאפשר לחיילי צה"ל לעלות על גבי הספינה ולהשליך את החיילים שהצליחו לעלות עליה אל הים. בולנט ירדרים, ראש ארגון IHH , נתן הוראה בסמוך להשתלטות ליצור שרשרת אנושית ולהפיל את לוחמי צה"ל חזרה לים באמצעות כסאות ומקלות.

18. כאשר ספינות חיל הים, שהתקרבו אל הספינה השליכו תופסנים בכדי לעלות על הספינה, השליכו המפליגים את התופסנים החוצה.

תמונות של מצלמות האבטחה של הספינה Mavi Marmara המתעדות את היערכות פעילי IHH לתקיפת צה”ל
תמונות של מצלמות האבטחה של הספינה Mavi Marmara המתעדות את היערכות פעילי IHH לתקיפת צה"ל

(דובר צה"ל, 3 ביוני, 2010)

אמצעי הלחימה שנמצאו על גבי הספינה

19. להלן פירוט הציוד שנמצא על גבי הספינה ועפ"י העדויות הוכן מראש:

א. כמאה אפודים קראמיים עליהם הדפס של דגל תורכיה. את האפודים לבשו בנוסף לפעילי IHH גם רופאים ועיתונאים (במסגרת ההכנות מבעוד מועד לפעילות האלימה).

ב. כ-200 מסכות גז.

ג. מספר רב של רוגטקות (קלע דוד).

רוגטקות שנמצאו על גבי הספינה
רוגטקות שנמצאו על גבי הספינה
(דובר צה"ל, 3 ביוני, 2010). ברוגטקה המרכזית: הכתובת חזבאללה.

ד. שמונה גרזנים שנלקחו מעמדות כיבוי האש שעל גבי הספינה.

ה. עשרות סכינים שרובם נאספו משש הקפיטריות והמטבח שהיו על הספינה. כמו כן, נמצאה גם סכין קפיצית.

דובר צה
חלק מהסכינים וכלי העבודה שנמצאו על גבי הספינה והוכנו מראש לעימות

(דובר צה"ל, 3 ביוני, 2010)

ו. שרשראות ומוטות ברזל שנוסרו ממעקות הספינה.

ז. אלות עץ.

ח. פטישים וכלי עבודה.

ט. אומים שפוזרו על הסיפון העליון כדי להקשות על תנועת חיילי צה"ל.

י. רולרים לצביעה שהוסר מהם הספוג – ששימשו ככלי הכאה.

20.על הספינה נמצאו גם כוונת טלסקופית, וכדורי רובה, אולם הנשק עצמו לא נמצא. לא ברור עדיין בוודאות אם היה נשק חם על הסיפון, שהושלך לים. זאת מעבר לנשק שנחטף מחיילי צה"ל וששימש בירי כנגדם.

זהות ההרוגים

21. שמונה מתוך תשעת ההרוגים זוהו במהלך החקירה כפעילי ומתנדבי IHH , ביניהם צלם הארגון (ההרוג התשיעי לא זוהה).

נספח


קטעים מעדותו של קצין באנייה  Mavi Marmara

1. להלן קטעים מעדותו של קצין מהאנייה Mavi Marmara :

א. מטען הספינה, שהועמס באיסטנבול כלל תרופות ומוצרי יסוד בסיסיים (כפי שניתן היה להבין מהכיתוב שעליהם).

ב. הספינה יצאה מאיסטנבול כשעל סיפונה 29 אנשי צוות וכ-40 פעילי IHH . מנהל קבוצת IHH היה פעיל בשם אלנט. פעיל נוסף בשם רג’יפ היה אחראי על נושא הלוגיסטיקה. פעיל נוסף היה אדם בשם תונג’.

ג. באנטליה עלו נוסעי הקבוצה, עפ"י רשימה שמית של אנשי IHH ואנשי המכס. משם יצאה הספינה לקפריסין שם המתינה להגעת שאר הספינות.

ד. טרם עליית הנוסעים, הורה הקפטן לאנשי הצוות לוודא כי לא מועמס נשק או אמצעים היכולים לשמש כ"נשק קר".

ה. עם עליית אנשי IHH לספינה באיסטנבול חולקו להם מכשירי קשר, שסייעו לשליטתם על הספינה. הנוסעים היו מנועים מלעלות לסיפון העליון והדבר נאכף באמצעות שומרים שהוצבו במעברים. גם תנועת אנשי צוות הספינה הייתה מוגבלת והם היו זקוקים לאישור מאנשי IHH כדי לעבור מאגף לאגף.

ו. ההוראות לנוסעים ניתנו ע"י אנשי IHH באמצעות שידורי טלוויזיה פנימית. בספינה גם הוקם מעין חמ"ל תקשורת שם שהו עיתונאים מטעם IHH .

ז. נוסעי הספינה ניסרו באמצעות דיסקים עמודי מתכת מסיפון הספינה. כמו כן, היו בידם שלל מוטות ברזל אותם אספו מסירות ההצלה. הקצין סיפר, כי לאחר שנשמעו במהלך ההפלגה רעשי ניסור הוא וקצין נוסף נשלחו ע"י הקפטן כדי לברר את פשר העניין. הם גילו, כי אנשי IHH העלו דיסקים לסיפון, בניגוד להוראות הקפטן, עמם ניסרו חלקי מתכת. שלושת הדיסקים נמצאו והוחרמו על ידם.

ח. בראייה לאחור, כאשר מחברים את כלל הסימנים, מעיד הדבר על התארגנות מוקדמת. הקצין טוען כי לא חש או הבין זאת במהלך ההפלגה משום שהוא שמר על מרחק מנוסעי הספינה.


1 לפרטים על אודות הארגון ראו: "ארגון IHH הנוטל חלק מרכזי בארגון המשט לרצועת עזה: קרן סיוע הומניטרית תורכית בעלת אוריינטציה אסלאמית-קיצונית ואנטי מערבית המקיימת, לצד פעילותה הפילנתרופית הלגיטימית, מאמצי סיוע לגורמי אסלאם קיצוני, לרבות חמאס ולפחות בעבר אף גורמי ג’האד עולמי" (27 במאי, 2010).

לראש העמוד