חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (9 ביוני – 15 ביוני 2010)

באדיבות ערוץ 10 14 ביוני

באדיבות ערוץ 10 14 ביוני

רס”מ יהושע סופר ז”ל (באדיבות משטרת ישראל)

רס”מ יהושע סופר ז”ל (באדיבות משטרת ישראל)

ירי רקטות ופצצות מרגמה

ירי רקטות ופצצות מרגמה

ירי הרקטות במהלך 2010 בחתך חודשי

ירי הרקטות במהלך 2010 בחתך חודשי


באדיבות ערוץ 10 14 ביוני
הניידת הפגועה ליד חברון לאחר הפיגוע בו נהרג שוטר משטרת ישראל (באדיבות ערוץ 10 14 ביוני)

עיקרי הדו"ח

 במוקד אירועי השבוע עמד ירי בהר חברון לעבר ניידת משטרה, שנסעה מבאר שבע לכיוון ירושלים. שוטר משטרת ישראל, אחד מנוסעי הניידת נהרג ושלושה נפצעו. זהו הפיגוע הראשון השנה שבו נהרג ישראלי. פיגוע הירי האחרון היה בדצמבר 2009 בצפון השומרון.

 תוצאות המשט לעבר רצועת עזה דירבנו מדינות וארגונים רבים להצהיר על כוונתם לשלוח משטים נוספים. בשלב זה נראה כי מתגבשים משטים נוספים מלבנון ומאיראן. יוזמות נוספות במערב אירופה נמצאות בשלב מוקדם של כוונה. לוחות הזמנים לצאת משטים נוספים לעבר הרצועה עדיין אינם ברורים לנו.

אירועים בולטים בשטח

שוטר נהרג בפיגוע סמוך לחברון

 ב- 14 ביוני בשעות הבוקר בוצע ירי לעבר ניידת משטרה, שנסעה מבאר שבע לירושלים, סמוך לאלפואר, באזור הר חברון (כביש 60) . ארבעת נוסעי הניידת נפגעו. אחד מהם נהרג ושלושה נוספים נפצעו, אחד באורח בינוני ושנים באורח קל. ההרוג הוא רס"מ יהושע סופר ז"ל, שוטר משטרת ישראל, תושב באר שבע, בן 39.

רס”מ יהושע סופר ז”ל (באדיבות משטרת ישראל)
רס"מ יהושע סופר ז"ל (באדיבות משטרת ישראל)

 כוחות צה"ל ערכו סריקות נרחבות באזור על מנת לאתר את היורים. טרם הוברר אם האש נפתחה מכלי רכב חולף או ממארב שתוכנן מראש (דובר צה"ל, 14 ביוני).  יצוין כי זהו הפיגוע הראשון השנה הגובה מחיר חיים. פיגוע ירי אחרון היה בדצמבר 2009 בכביש שבין שבי שומרון לעינב בצפון השומרון בו נהרג הרב מאיר חי ז"ל.

 עד כה לא ידועה זהות היורים ושיוכם הארגוני. כמה התארגנויות, בחלקן פיקטיביות, קיבלו אחריות על ביצוע הירי (כמו למשל גדודי השהיד יאסר ערפאת, חוליות המחץ, פתח/גדודי אלאקצא, ניצי אלעאצפה – פלסטין ועוד) .

 סלאם פיאצ’, ראש הממשלה הפלסטיני גינה את הפיגוע והדגיש, כי הרשות הפלסטינית תפעל למניעת הישנותם של אירועים אלו. פיאצ’ גם הזהיר מהגררות למעגל האלימות שיפגע באינטרסים הלאומיים הפלסטיניים. עוד הדגיש בדבריו את הצורך להתאחד מאחורי דרך "ההתנגדות העממית בדרכי שלום בלבד" (סוכנות הידיעות ופא, 14 ביוני).

 תנועת חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין ברכו על הפיגוע  וקראו לביצוע פעולות נוספות :

  • תנועת חמאס פרסמה הודעה בה ברכה על "פעולת הגבורה" שגרמה למותו של ישראלי ולפציעתם של נוספים. לדברי ההודעה מאשרת הפעולה פעם נוספת כי "ההתנגדות" היא הבחירה של העם הפלסטיני  והיא העדיפה על פני  משא ומתן חסר תועלת (Palestine-info , 14 ביוני).

  • ארגון הג’האד האסלאמי בפלסטין ברך על הפיגוע המדגיש את קיומה של "ההתנגדות" (מען, 14 ביוני). 

רצועת עזה

ירי הרקטות

 במהלך השבוע  אותרה נפילה של רקטה אחת בנגב המערבי. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. כמו כן בוצעו עוד מספר ניסיונות שיגור שנפלו בשטח רצועת עזה.

 במהלך השבוע הופעלו מטעני חבלה נגד סיורים של צה"ל סמוך לגדר הביטחון:

  • ב-14 ביוני הופעל מטען נגד כוח צה"ל, שעסק בפעילות שגרתית סמוך לקיבוץ נירים (דרום רצועת עזה) לא היו נפגעים ולא נגרם נזק (דובר צה"ל, 14 ביוני). את האחריות לפיצוץ המטען קיבלה הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין (אתר הזרוע הצבאית, 14 ביוני).

  • ב-9 ביוני הופעל מטען נגד כוחות צה"ל במהלך סיור שגרתי סמוך לגדר הביטחון בדרום רצועת עזה . לא היו נפגעים (דובר צה"ל, 9 ביוני).  

ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הנגב המערבי 1

ירי רקטות ופצצות מרגמה

ירי הרקטות ב-2010 בחתך חודשי *

ירי הרקטות במהלך 2010 בחתך חודשי

* מדובר בנפילות שאותרו בשטח ישראל בלבד. כמות דומה של נפילות רקטות אותרה בתקופה זו בשטח רצועת עזה.
* * נכון ל-15 ביוני, 2010.

יהודה ושומרון

פעילות סיכול ומנע

 כוחות הביטחון הישראליים המשיכו בפעילות הסיכול והמנע ביהודה ושומרון במסגרתה נעצרו חשודים בפעילות טרור והוחרמו אמצעי לחימה.  להלן אירועים בולטים:

  • ב-14 ביוני–  גילה כוח צה"ל, שבדק תיק חשוד שהונח על ידי פלסטיני סמוך למעבר חוארה דרומית לשכם, חמישה מטעני צינור  (דובר צה"ל, 14 ביוני).

  • ב-11 ביוניבוצע ניסיון דריסה בואדי ג’וז בירושלים. שני שוטרי משמר הגבול נפצעו באורח קל. המחבל, שניסה להימלט מהמקום, נורה בידי כוח משמר הגבול ונפצע אנושות (דובר צה"ל, 14 ביוני).  במהלך ישיבתה השבועית, האשימה הממשלה הפלסטינית את ישראל "בירי על מנת לפגוע" תוך שהיא מעלה ספקות לגבי הגירסא הישראלית כי המחבל תקף שוטרים ודרשה חקירה רשמית של האירוע (סוכנות הידיעות ופא, 14 ביוני).

המשט לרצועת עזה

משטים נוספים מתוכננים 2

 תוצאות המשט לרצועת עזה, התהודה התקשורתית הבינלאומית לה הוא  זכה   ובעיקר הלחץ הבינלאומי על ישראל שנגרם בעקבותיו, כל אלה הביאו לכך שמדינות וארגונים רבים הצהירו על כוונתם לשלוח משטים נוספים. בפועל, יתכן כי רק חלק מהצהרות יבשילו לכדי מימוש. קונקרטית, נראה כי בשלב זה מתגבשים שני משטים עיקריים: מאיראן ומלבנון. בשלב זה לא ברורים לנו לוחות הזמנים לצאת המשטים הללו.

משט מלבנון

 מלבנון מתוכננת לצאת ספינה בשם נאג’י אלעלי עליה יהיו עיתונאים מארגון המכנה עצמו "עיתונאים ללא גבולות". אפשר שעל הספינות יפליגו גם כמה חברי פרלמנט לבנוניים (אלאנבאא’, 14 ביוני). בהודעה שהתפרסמה בדף הקבוצה בפייסבוק ב-14 ביוני בשם חבר הקבוצה פדאא’ עיתאני , נאמר כי זוהי ההזדמנות האחרונה להירשם למשט וכי תוך 48 שעות יודיע הארגון על הצעד הבא.

 כמו כן אמורה לצאת  מלבנון ספינה בשם "מרים" אותה מארגנת "וועדת הנשים" בראשותה של סמא אלחאג’,  רעייתו של ראש הביטחון הכללי לשעבר. במסיבת עיתונאים שערכה הוועדה נאמר כי על גבי הספינה, שנוסעותיה יהיו נשים, יועמסו תרופות ומוצרי מזון לילדים (סוכנות הידיעות הלבנונית,  13 ביוני).

 את השגת המימון לרכישת הספינות עבור משטים אלה לקח על עצמו יאסר קשלק, איש עסקים פלסטיני העומד בראש "תנועת פלסטין החופשית". לא ברור אם כבר נרכשו הספינות. קשלק  סרב לומר מתי תצאנה הספינות לדרכן והאם יעשו זאת יחד או לחוד (אלאח’באר, 14 ביוני). כמו כן פורסמה מודעה בעיתונות בשם תנועת "פלסטין החופשית" וארגון "עיתונאים ללא גבול"  בה מבקשים תרומות עבור מימון הוצאות המשט (אלאח’באר, 12 ביוני).

משט מאיראן

 במסיבת עיתונאים שערך מחמד עלי נוראני, יו"ר האגודה האיראנית להגנה על האומה הפלסטינית נמסרה הודעה על שיגור משט סיוע איראני שיקרא "לעבר עזה". לדבריו יישלח המשט כבר בימים הקרובים מנמל בנדר עבאס  (סוכנות הידיעות פארס, 14 ביוני). קודם למשט  אורגנה שיירה שתעבור בערי איראן על מנת לאסוף תרומות.  נוראני הודיע כי קיים באיראן מטה ארגוני המארגן את המשטים הטוענים כי הם ימשיכו בשיגור משטים "עד לשבירת המצור" (סוכנות הידיעות איסנ"א, 14 ביוני).

 משט נוסף מתארגן מאיראן בו ייטלו חלק גם שלושה נציגי מג’לס או ארבעה, מתוך כ-230 שנרשמו. לדברי מחמוד אחמדי ביע’ש, נציג תושבי שאזנד במג’לס, המארגן את המשט, הוא אמור לצאת לדרכו ב-23 או 24 ביוני (סוכנות הידיעות מהר, ערוץ ח’בר,  14 ביוני). הוזכר גם משט שמארגן "הסהר האדום" האיראני (סוכנות הידיעות איסנ"א, 14 ביוני).

משטים נוספים  

 במקביל מתקיימות מספר יוזמות נוספות הנמצאות בשלבים מוקדמים של הכנות כמו למשל הקמפיין האירופאי להסרת המצור העוסק בהכנות לשיגור משט בשם "צי החירות 2". אמין אבו ראשד, מתאם הקמפיין אמר כי המשט, בו אמורים לקחת חלק 4,000 איש, כולל אישים וחברי פרלמנט אירופאים, יצא לדרכו במחצית חודש יולי (אלרסאלה נט, 14 ביוני).  לפי שעה לא ברור כמה ספינות נמצאות כבר ברשות המארגנים ראמי עבדה, ממארגני המשט אמר כי בידיהם כבר שש ספינות (סוכנות ופא, 10 ביוני).

 פעילה מארגון בשם 3 European Jews for a Just Peace אמרה כי הארגון צפוי לשגר ספינת סיוע לרצועת עזה במחצית יולי. לדבריה יהיו על גבי הספינה בין 16-8 משתתפים (סוכנות הידיעות הצרפתית, 10 ביוני).

פעלתנות חמאס להפעלת נמל עזה תחת פיקוח אירופי

 בחמאס מנצלים את אירועי המשט וספיחיו לניסיונות לפעלתנות המכוונת להסרת הסגר מעל לרצועה. כך למשל ג’מאל אלח’צ’רי ראש "הוועדה העממית למאבק במצור" הציג במסיבת עיתונאים שכינס יוזמה להפעלת נמל עזה תחת פיקוח אירופאי הכולל הסכם בין הרשות הפלסטינית לבין יוון (לפי ההסכם ייטענו ספינות המיועדות לרצועת עזה באחד מנמלי יוון). לדבריו יוזמתו מונעת כל מעורבות ישראלית בפעילות הנמל ומאפשרת לפקחים אירופאים לבדוק את הסחורות בספינות וכן להיות נוכחים פיזית בספינות במהלך הפלגתן לרצועת עזה. במסגרת אותה יוזמה תוקם חברה ייעודית לניהולה וגם ישופץ הנמל. אלח’צ’רי הדגיש כי  במקביל לקידום יוזמה זו תימשך "אנתיפאדת הספינות" (מען, 12 ביוני). 

המאבק המדיני

קריאות הרשות הפלסטינית להסרת המצור על עזה

 בעקבות משבר המשט בעזה, קראו בכירי הרשות הפלסטינית להסיר את המצור מעל הרצועה תוך מעורבות הרשות בפיקוח על המעברים:

  • מחמד דחלאן, חבר הועד המרכזי של הפתח, חשף כי מתקיימות שיחות עם עמר סלימאן, ראש המודיעין הכללי המצרי, לגיבוש תכנית פלסטינית-מצרית להסרת המצור על עזה אשר תתבסס על הסכם המעברים משנת 2005. הוא ציין גם כי מצרים והרשות הפלסטינית מנהלות מגעים בנושא עם צרפת וספרד (אלחיאת, 11 ביוני).

  •  סלאם פיאד, ראש ממשלת הרשות הפלסטינית, קרא להסרת ה"מצור" הישראלי על רצועת עזה לא רק באמצעות הסרת הסגר הימי, אלא גם באמצעות פתיחת המעברים היבשתיים בהתאם להסכם המעברים משנת 2005 (הסכם רפיח) העוסק בהפעלת הנמל, שדה התעופה והבטחת המעבר הבטוח ליהודה ושומרון. הוא טען כי פתיחת עזה לתנועה ימית בלבד הינה "מסוכנת מבחינה פוליטית" שכן היא עשויה להוביל להפיכת עזה ל"מדינה בפני עצמה" ותאפשר לישראל "להפטר מהלחצים…להסרת המצור", "להפטר סופית" מרצועת עזה, להנציח את היחס אליה כישות עוינת ולקטוע את הקשר הגיאוגרפי בין הגדה לרצועה (רויטרס, 10 ביוני; אלחיאת, 11 ביוני).

  סאמי אבו-זהרי, דובר חמאס, הגיב לדברי מחמד דחלאן וטען כי המהלך שמובילה הרשות עם מצרים לפתיחת המעברים הינו "חלק מניסיון שמובילים פתח והגורמים הערביים שמסייעים לו לנצל את המאמצים הבינלאומיים הנוכחיים כדי להנציח את המצור ולהחזיר את הרשות לעזה"  (אלחיאת, 11 ביוני).


1 בסטטיסטיקה זו לא נכלל ירי פצצות מרגמה לעבר סיורי צה"ל בקרבת גדר הגבול, שנפלו בשטח רצועת עזה.

2 בהמשך ללקט מידע מדינות וארגונים אסלאמיים, ערביים ובינלאומיים מצהירים כי צפויים משטים נוספים של ספינות סיוע לרצועת עזה, חלקם כבר בטווח הזמן הקצר    http://www.terrorism-info.org.il/malam_multimedia/Hebrew/heb_n/pdf/hamas_111.pdf

3 הארגון נוסד בהולנד ב-2002 והוא פועל ב-10 מדינות ברחבי אירופה ובכללן גרמניה, צרפת ובריטניה (אתר הארגון).

לראש העמוד