ערוץ אלאקצא של חמאס עקף את האיסור הצרפתי על שידוריו באמצעות הסכם עם חברת לוויני התקשורת Golfsat מכווית; אולם, גם חברה זאת עושה שימוש בלווייני תקשורת של חברת Eutelsat הצרפתית, שהונחתה ע”י ממשלת צרפת להפסיק את שידורי ההסתה של ערוץ אלאקצא

ערוץ אלאקצא חזר לשדר

ערוץ אלאקצא חזר לשדר

לוגו של חברת Gulfsat Communications

לוגו של חברת Gulfsat Communications


ערוץ אלאקצא חזר לשדר
ערוץ אלאקצא חזר לשדר

עקיפת האיסור הצרפתי על שידורי אלאקצא

1. ב-7 ביוני 2010, הורתה ממשלת צרפת לרשות השידור להפסיק את שידורי ערוץ אלאקצא, ערוץ הטלוויזיה של חמאס, העושה שימוש בלווייני חברת התקשורת הצרפתית ,Eutelsat  שבסיסה בפריס. זאת, לאחר שצרפת קיבלה אזהרה מנציבות האירופאית כי ערוץ אלאקצא מפר באופן חוזר ונשנה חוקים אירופיים ומשדר תכנים המסיתים לשנאה ואלימות בעיקר נגד ישראל והיהדות (סוכנות הידיעות הצרפתית, 7 ביוני 2010).

2. גורמים בחמאס פעלו באופן מיידי לביטול האיסור. במסגרת זאת פנו מנהלי הערוץ למשפטנים ולעורכי דין לקבל סיוע משפטי בסוגיה זו. אולם מאמצי חמאס הגיעו למבוי סתום משום שהתנאי היה שהערוץ ישנה באופן מהותי את תכני שידורים שלו. לפיכך  ב-24 ביוני הודיעה חברת Noorsat ,  המחכירה יכולות שידורי לוויין המכוונים לאירופה, צפון אפריקה והמזרח התיכון, על הפסקת שידורי ערוץ אלאקצא  (ערוץ אלאקצא, 25 ביוני 2010).

3. על פי מחמד ת’ריא, סמנכ"ל ערוץ אלאקצא, מיד לאחר ההודעה על הפסקת השידורים, הצליחו אנשי ערוץ אלאקצא להגיע להסכם עם חברת תקשורת מתווכת חדשה בשם Gulfsat  מכווית. עוד הוסיף ת’ריא כי הערוץ מעוניין להרחיב את שידוריו למדינות דרום אמריקה דוגמת ברזיל, ארגנטינה, צ’ילה, קולומביה וקובה. בנוסף הבטיח כי הערוץ יגיע גם למדינות כמו כורדיסטאן תורכיסטאן קזחסטן טג’יקיסטן פקיסטן מזרח סין ורוסיה  (ערוץ אלאקצא, 25 ביוני 2010).

פרטים אודות חברת התקשורת golfsat

לוגו של חברת Gulfsat Communications
לוגו של חברת Gulfsat Communications

4. חברת Gulfsat Communications היא שהוקמה בשנת 1995 בשיתוף עם משרד התקשורת של כווית וחברת Hughes Network Systems מארה"ב. זוהי חברת בת של חברת United Networks שהיא חלק מקבוצת KIPCO חברת השקעות מובילה באזור. החברה מתכננת, משלבת, מתקינה ומספקת פתרונות מתקדמים בתחום תקשורת לוויינית לסקטורים שונים במזרח התיכון. בין השירותים שמציעה החברה שירותי העברת שידורי טלוויזיה באמצעות לווייני   תקשורת. לדברי החברה לוויני השידור שהיא עושה בהם שימוש מכסים שני שליש מהגלובוס. עסקי החברה חורגים מגבולות המזרח התיכון והיא משרתת מדינות באפריקה, במזרח הרחוק, באירופה, ארה"ב ודרום אמריקה.

5. החברה החדשה מספקת לערוץ אלאקצא את שירותי הלוויין .Atlantic bird  שידוריו מכסים את מדינות צפון אפריקה, מדינות המזרח התיכון, דרום ומרכז אירופה, חלקה הדרומי של רוסיה והרפובליקות של מרכז אסיה, איראן, פקיסטאן, אפגניסטאן וחלק מהודו. לוויין התקשורת הנוכחי שייך אף הוא לחברת Eutelsat אותה חברה שבשל פניית ממשלת צרפת אילצה את חברת  Noorsat שלא לספק שירותי   לערוץ אלאקצא.  

6. משמעת הדבר היא שערוץ אלאקצא, למרות שהחליף חברה מתווכת בשל לחצי  ממשלת צרפת מצא בפועל פיתרון יצירתי המאפשר לה לעשות שימוש בשירותי החברה הצרפתית שהודיעה כי לא תספק לו שירותיה. יתרה מזו, נראה כי באמצעות הלוויין החדש יוכל הערוץ להרחיב את שידורי השנאה וההסתה שלו לאזורים באסיה בהם עד כה לא נקלטו כמו הרפובליקות האסלאמיות במזרח אסיה, אפגניסטן, פקיסטן והודו. שידורי הערוץ ממשיכים להתאפיין באופי ארסי, וכוללים מסרים אנטי-מערביים ואנטישמיים קשים.

 


1 המשך ללקט המידע: "ממשלת צרפת הורתה להפסיק את שידורי ערוץ אלאקצא של חמאס בשל תכני השנאה ועידוד הטרור. חמאס הגיבה בהתקפה נגד ממשלת צרפת בהציגה את הפסקת שידורי הערוץ כפגיעה בחופש הביטוי" (11 ביולי 2010).

 

 

לראש העמוד