מספר חברות לווייני תקשורת, כולל מערביות, ממשיכות לספק שירותים לערוצי הטלוויזיה ותחנות הרדיו של חמאס ושל חזבאללה.

Indosat

Indosat

טווח השידורים של הלוויין

טווח השידורים של הלוויין

חברת RSCC מרוסיה

חברת RSCC מרוסיה

טווח שידורי הלוויין הרוסי

טווח שידורי הלוויין הרוסי

hispasat

hispasat


כללי

1. חמאס וחזבאללה מפעילים תשתית הסברתית נרחבת הכוללת, בין השאר, ערוצי טלוויזיה לווייניים ותחנות רדיו. מערך התקשורת שלהם מפיץ מסרי הסתה נגד ישראל (ולעיתים גם העם היהודי) והמערב, לא רק לקהלי יעד פלסטינים וערבים/מוסלמים במזרח התיכון אלא גם לקהלי יעד מגוונים ברחבי העולם (כולל קהילות מוסלמיות במדינות המערב).

2. חמאס וחזבאללה מסתייעים בשירותיהם של ערוצי הלוויין המצרי (ניילסט) והבינערבי (ערבסט), שבו סעודיה דומיננטית. זאת למרות קשריהן הבעייתיים של חמאס ושל חזבאללה עם המדינות בעלות השליטה על לוויינים אלה, בעיקר מצרים (שלאחרונה תקפה בשצף קצף את איראן ואת חמאס בשל ירי הרקטות מסיני לעבר אילת ועקבה). 

3. מדינות באירופה וארה"ב הטילו בעבר מגבלות על הפצת שידורי ההסתה של חמאס ושל חזבאללה ואף הוציאו את כלי התקשורת שלהם אל מחוץ לחוק. אולם, ארגונים אלה מצאו דרכים עוקפות על מנת להתגבר על המגבלות שהוטלו עליהם. בבדיקה עדכנית שערכנו אודות חברות לוויני התקשורת הזרות המספקות שירותים לכלי התקשורת של חמאס וחזבאללה (רדיו וטלוויזיה) עולה, כי חברות מסחריות עדיין מספקות להם שירותי תקשורת ומסייעות בכך בפועל להפצת מסריהן ברחבי העולם, גם מעבר לטווחי הקליטה המושגים באמצעות ניילסט וערבסט.

4. על פי הממצאים שבידנו, החברות שבשירותיהן מסתייעים כלי תקשורת של חמאס וחזבאללה, הן בעיקר חברות ערביות, חברה רוסית, חברה אינדונזית וחברות אירופאיות.

ערוצי טלוויזיה

חזבאללה – ערוץ אלמנאר

5. ערוץ אלמנאר הוא כלי התקשורת המרכזי של חזבאללה הזוכה לפופולאריות רבה במזרח התיכון. שידורי הערוץ  מטיפים לאימוץ דרך הטרור, שוללים את זכות קיומה של מדינת ישראל, ומפיצים את האסלאם הרדיקאלי נוסח איראן. בשנים האחרונות מנהלת הקהילה הבינלאומית מאבק נגד הפצת השידורים ברחבי העולם בו נוטלים חלק ארה"ב, מדינות דרום אמריקה ומדינות אירופה.

6. עד כה נחל המאבק הצלחה חלקית בלבד, משום שהצליח רק לצמצם רק במעט את פריסת השידורים ולא מנע לגמרי את קליטתם במדינות רבות מחוץ למזרח התיכון. כיום מסתייע ערוץ אלמנאר בשירותי שתי חברות שירותי תקשורת זרות: חברת Indosat  מאינדונזיה וחברת RSCC מרוסיה, שהחלה לספק שירותי לויין לאלמנאר מאז יולי 2010. המשמעות הנגזרת מכך היא שחזבאללה הרחיב את תחום קליטת שידורי אלמנאר למדינות דרום מזרח אסיה אוקיאניה, איראן, מרכז אסיה וחלקים ניכרים ממדינות אירופה. להלן פרטים אודות החברות:

חברת Indosat  מאינדונזיה 

Indosat

7. ברשות החברה האינדונזית IndoSat לווין תקשורת בשם Palapa-D הידוע גם בשם Palapa D-1. הלוויין שוגר בשנת 2009 וצפוי לשהות בחלל כעשור. שידוריו מכסים את שטחי אינדונזיה, מלזיה, הפיליפינים, קוריאה, אוסטרליה, ניו זילנד ויתר מדינות אוקיאניה, יפן, סין, הודו, דרום רוסיה, איראן ומרכז אסיה ואף חלק מהמזרח התיכון ואפריקה. חברת Indosat, שבבעלותה לווין התקשורת היא חברה שהייתה עד שנת 2003 בבעלות ממשלתית, בשנה זו מכרה הממשלה את רוב מניותיה בחברה. חברת Qatar Telecom Qtel מקטר מחזיקה בכ-65% ממניות החברה, באופן ישיר ועקיף.

טווח השידורים של הלוויין
טווח השידורים של הלוויין (אתר החברה)

8. בעבר מחתה הקהילה היהודית באוסטרליה על שידורי ההסתה של אלמנאר המופנים לאוסטרליה באמצעות הלוויין האינדונזי. אולם ממשלת אוסטרליה נמנעת, ככל הנראה בשל היעדר יכולת וחוסר רצון, לנקוט במהלכים שיש בהם כדי להגביל את קליטת השידורים.

חברת RSCC מרוסיה

חברת RSCC מרוסיה
לוגו החברה

9. ערוץ אלמנאר החל להסתייע בהפצת שידוריו החל מה-18 ביולי 2010 בשירותי החברה הרוסית RSCC (The Russian Satellite Communications Company). חברה זאת הינה המפעילה הלאומית של תקשורת לוויינית ברחבי רוסיה וכן מספקת שירותים לצרכנים אחרים ברחבי העולם.  ברשות החברה לווין תקשורת ,Express AM22 ששוגר בשנת 2003. החברה  גם מחזיקה בחלק ממניות חברת Eutelsat הצרפתית וכן של חברת Intelsat (ראו להלן). שידורי לוויין החברה מכסים את רוב מדינות אירופה ורוב רוסיה, כמו גם את המזרח התיכון ואפריקה.

טווח שידורי הלוויין הרוסי
טווח שידורי  הלוויין  הרוסי באירופה ובמזה"ת (אתר החברה).

ערוץ הטלויזיה אלאקצא של חמאס

10. זהו ערוץ הטלוויזיה החשוב ביותר של חמאס. הערוץ החל לשדר ב-9 בינואר 2006, לאחר ניצחון חמאס בבחירות למועצה המחוקקת. מאז ראשית שידוריו מהווה הערוץ כלי מרכזי להעברת מסרי שנאה ואלימות כלפי ישראל. ב-7 ביוני 2010, הורתה ממשלת צרפת לרשות השידור להפסיק את שידורי ערוץ אלאקצא, שעשה שימוש בלווייני חברת התקשורת הצרפתית ,Eutelsat  שבסיסה בפריס. זאת, לאחר שצרפת קיבלה אזהרה מנציבות האירופאית כי ערוץ אלאקצא מפר באופן חוזר ונשנה חוקים אירופיים ומשדר תכנים המסיתים לשנאה ואלימות בעיקר נגד ישראל והיהדות (סוכנות הידיעות הצרפתית, 7 ביוני 2010).

11. גורמים בחמאס פעלו באופן מיידי לביטול האיסור. במסגרת זאת פנו מנהלי הערוץ למשפטנים ולעורכי דין לקבל סיוע משפטי בסוגיה זו. אולם מאמצי חמאס הגיעו למבוי סתום משום שהתנאי היה שהערוץ ישנה באופן מהותי את תכני שידורים שלו. לפיכך  ב-24 ביוני הודיעה חברת Noorsat ,  שהחכירה יכולות שידורי לוויין המכוונים לאירופה, צפון אפריקה והמזרח התיכון, על הפסקת שידורי ערוץ אלאקצא  (ערוץ אלאקצא, 25 ביוני 2010).

12. על פי מחמד ת’ריא, סמנכ"ל ערוץ אלאקצא, מיד לאחר ההודעה על הפסקת השידורים, הצליחו אנשי ערוץ אלאקצא להגיע להסכם עם חברת תקשורת מתווכת חדשה בשם Gulfsat  מכווית. עוד הוסיף ת’ריא כי הערוץ מעוניין להרחיב את שידוריו למדינות דרום אמריקה דוגמת ברזיל, ארגנטינה, צ’ילה, קולומביה וקובה. בנוסף הבטיח כי הערוץ יגיע גם למדינות כמו כורדיסטאן תורכיסטאן קזחסטן טג’יקיסטן פקיסטן מזרח סין ורוסיה  (ערוץ אלאקצא, 25 ביוני 2010).

13. חברת Gulfsat Communications הוקמה בשנת 1995 בשיתוף עם משרד התקשורת של כווית וחברת Hughes Network Systems מארה"ב. זוהי חברת בת של חברת United Networks שהיא חלק מקבוצת KIPCO חברת השקעות מובילה באזור. החברה מספקת לערוץ אלאקצא את שידורי הלויין Atlanticbird 2, השייך אף הוא לחברת התקשורת הצרפתית Eutelsat. טווח שידוריו דומה לזה של Atlanticbird 4, שבו עשתה שימוש חברת Noorsat2.

ערוץ הטלויזיה אלקדס של חמאס

14. ערוץ אלקדס החל לשדר ב-11 בנובמבר 2008. זהו ערוץ השידור הלוויני השני (לאחר ערוץ אלאקצא) של חמאס, המהווה נדבך נוסף במערכת התקשורתית הענפה של התנועה. הערוץ רשום בלונדון על שם אנשי עסקים ואנשי תקשורת ערביים ופלסטיניים. הערוץ מנסה להציג עצמו כמבטא עמדות כלל-פלסטיניות אולם הוא מהווה כלי תקשורת נוסף של חמאס.3

15. גם ערוץ אלקדס נעזר בשירותיה של חברת Eutelsat הצרפתית, המעבירה שידורי טלוויזיה ורדיו באמצעות לווין Atlantic Bird 4 . שידורי הלוויין מכסים את מדינות צפון אפריקה, המזרח התיכון, דרום ומרכז אירופה, חלקה הדרומי של רוסיה, הרפובליקות של מרכז אסיה , איראן, פקיסטאן, אפגניסטן וחלק מהודו.

רדיו נור של חזבאללה

16. רדיו נור הוא תחנת הרדיו של חזבאללה המשדרת בשפה הערבית מביירות שבלבנון. התחנה החלה בפעילותה ב-9 במאי 1988 בסיוע משמרות המהפכה האיראניים ושידוריה נמשכים עד היום. התחנה משדרת כחמש מהדורות חדשות ביום כמו כן מקדישה זמן שידור לתוכניות העוסקות בענייני דת בדגש על מושגי ההקרבה והלחימה נגד ישראל.

17.  להפצת שידוריו מסתייע רדיו נור בחברה ספרדית Hispasat העושה שימוש בלווין Hispasat 1c או 1D . המדובר בלוויין של איגוד  הספרדי, אשר הוקם כחברה ממשלתית ועדיין קשור חלקית לממשלת ספרד המחזיקה בכרבע ממניות החברה. חברת Eutelsat הצרפתית מחזיקה גם היא בכרבע ממניותיה של החברה הספרדית. שידורי הלוויין מכסים  את רוב אזור מערב אירופה ותורכיה, דרום אמריקה וחלקים נרחבים של ארצות הברית.

hispasat
לוגו החברה הספרדית

רדיו צות אלאקצא של חמאס

18. צות אלאקצא היא אחת מתחנות שידור הרדיו של חמאס ברצועת עזה והפופולארית ביותר. התחנה, המקומית באופייה, מופעלת ע"י ממשל חמאס ומשדרת בעיקר חדשות מקומיות.

19. גם תחנת הרדיו צות אלאקצא, עושה שימוש בשירותי חברת Eutelsat הצרפתית באמצעות לווין Atlanticbird 4 (ראו לעיל).

 


1 מסמך זה מכיל מידע המעדכן את לקט המידע שלנו מה-16 באוגוסט ומבטל את הלקט הקודם.

2 פרוט ראו לקט מידע מה-12 ביולי 2010: "ערוץ אלאקצא של חמאס עקף את האיסור הצרפתי על שידוריו באמצעות הסכם עם חברת לוויני התקשורת Gulfsat מכווית…".

3 ראו לקט : "אלקדס, ערוץ הטלוויזיה הלוויני השני של חמאס,  החל לשדר ב-11 בנובמבר. הערוץ מהווה נדבך נוסף ב"אימפריית התקשורת" של חמאס ההולכת ומתרחבת. נכונותה של חמאס להשקיע משאבים רבים בכלי התקשורת שלו, גם לנוכח מצוקה כספית, משקפת את החשיבות שהיא מייחסת למלחמה על התודעה" (13 בנובמבר 2008).

 

לראש העמוד