ארגון בשם “גדודי עבדאללה עזאם”, המזוהה עם אלקאעדה והג’האד העולמי ביצע, ככל הנראה, את הפיגוע נגד מיכלית הנפט היפנית במיצרי הורמוז.

רויטרס, 11 בספטמבר, 2009. צלם: חידר חוילה

רויטרס, 11 בספטמבר, 2009. צלם: חידר חוילה

רויטרס 29 ביולי 2010, צילום מצעב עמר

רויטרס 29 ביולי 2010, צילום מצעב עמר

יוסף אלעיירי (אלריאצ', 7 ביוני 2010 )

יוסף אלעיירי (אלריאצ', 7 ביוני 2010 )

תמונת המחבל המתאבד איוב אלטישאן

תמונת המחבל המתאבד איוב אלטישאן

גדודי עבדאללה עזאם

גדודי עבדאללה עזאם

צאלח אלקרעאוי

צאלח אלקרעאוי

ג'ראח בקורס טייס מעל שמי פלורידה (ויקיפדיה)

ג'ראח בקורס טייס מעל שמי פלורידה (ויקיפדיה)

הסריקות בבית בחולא (אלערביה, 28 באוקטובר)

הסריקות בבית בחולא (אלערביה, 28 באוקטובר)


רויטרס, 11 בספטמבר, 2009. צלם: חידר חוילה
חיילי הגדוד האיטלקי של יוניפי"ל בודקים את האתר ממנו שוגרו הרקטות לעבר ישראל סמוך לעיירה קלילה בדרום לבנון.
על הירי לקחו אחריות גדודי עבדאללה עזאם (רויטרס, 11 בספטמבר, 2009. צלם: חידר חוילה)

כללי

1. בליל –28-27 ביולי 2010 אירע פיצוץ בחלקה האחורי של מיכלית הנפט היפנית M. Star   בזמן שעגנה במיצרי הורמוז. הפיצוץ נגרם ככל הנראה מסירת נפץ עליה היה מחבל מתאבד שנצמדה אל המיכלית והתפוצצה בסמוך לה. המיכלית, שהייתה בדרכה לנמל שיבה ביפן, נשאה מעל שלושה מיליוני חביות נפט. אדם אחד נפצע באורח קל ונגרם נזק קל בלבד לדופן החיצונית של המיכלית.

רויטרס 29 ביולי 2010, צילום מצעב עמר
הספינה היפנית והנזק שנגרם לה
(רויטרס 29 ביולי 2010, צילום מצעב עמר)

2. ארגון גדודי עבדאללה עזאם,1 המזוהה עם אלקאעדה וארגוני הג'האד העולמי, קיבל אחריות על ביצוע הפיגוע (4 באוגוסט 2010). על פי הודעת הארגון ביצעה את הפיגוע שלוחת הארגון בחצי האי ערב המכנה עצמה "פלוגות יוסף אלעיירי". את הפיגוע ביצע  מחבל מתאבד בשם איוב אלטישאן, שנעזר בפעילים נוספים מהארגון. להודעה צורפה תמונה של המחבל, שבה הוא נראה לבוש בגלימה מסורתית לבנה ובכיסוי ראש כשהוא מצביע על צילום של המכלית במחשב נייד. 

3. לדברי ההודעה בוצע הפיגוע בשמו של עמר עבד אלרחמן, השיח' המצרי העיוור, אשר כלוא בארצות הברית בשל מעורבותו בפיגוע הראשון נגד מגדלי התאומים ב-1993. על פי ההודעה: "ההתקפה ביקשה להחליש את הסדר העולמי הכופר, שנדחף לתוך האדמות המוסלמיות ובוזז את משאביהן". עוד נאמר כי פרסום קבלת האחריות לפיגוע התעכב עד אשר "הגיבורים שלנו ישובו בשלום לבסיסם".2

4. יוסף אלעיירי [לפי גרסה נוספת: אלעיארי], שכינויו אלסיף אלבתאר (החרב החדה/החרב הקוטעת/החרב המפלחת), הינו סעודי יליד שנת 1973, שהיה אחד מהאידיאולוגים ומפקדי השטח הבכירים של ארגון אלקאעדה.3 אלעיירי, נהרג בסעודיה בשנת 2003, לאחר שנלחם באפגניסטן, צ'צ'ניה ובפיליפינים,4  ועל שמו נקראת שלוחת גדודי עבדאללה עזאם בחצי האי ערב.

יוסף אלעיירי (אלריאצ', 7 ביוני 2010 )
יוסף אלעיירי (אלריאצ', 7 ביוני 2010 )

תמונת המחבל המתאבד איוב אלטישאן
תמונת המחבל המתאבד איוב אלטישאן
שהתפרסמה יחד עם קבלת האחריות (מקור: INTELCENTER )

5. הפיגוע נגד המיכלית הינו הראשון המבוצע על ידי שלוחת הארגון בחצי האי ערב. אולם אין זו הפעם הראשונה בה מבצע ארגון המזוהה עם אלקאעדה והג'האד העולמי פיגוע במתווה זה. ב-6 באוקטובר 2002 בוצע ניסיון פיגוע נגד המיכלית נפט הצרפתית לימבורג במפרץ עדן, סמוך לחופי תימן. הספינה עצרה במפרץ להטעין חביות נפט גולמי התנגשה בה ספינת מנוע קטנה והתפוצצה בספינה פרצה שריפה כתוצאה מהפיגוע נהרג אדם אחד ו- 12 בני אדם נפצעו. קודם לכן, באוקטובר 2000 בוצע פיגוע נגד המשחתת האמריקאית USS COLE  בעדן שבתימן כאשר ספינת תופת התנגשה בה. כתוצאה מפיגוע נהרגו 17 אנשי חיל הים מארה"ב.

גדודי עבדאללה עזאם

גדודי עבדאללה עזאם
לוגו הארגון

6. גדודי עבדאללה עזאם, שקיבלו אחריות על ניסיון הפיגוע בספינה, הינו ארגון המזוהה עם ארגוני הג'האד העולמי ואלקאעדה. בראש הארגון עומד צלאח אלקרעאוי, סעודי שנלחם נגד האמריקאים בפאלוג'ה שבעיראק, שם הכיר את אבו מצעב אלזרקאוי (עמד בראש שלוחת אלקאעדה בעיראק עד למותו ב-8 ביוני 2006 מהפצצת חיל האוויר האמריקאי). נג'ם אלברידאוי, בכיר בארגון, ציין כי הארגון כולל כמה התארגנויות ("פלוגות") הפרוסות במקומות שונים. לדבריו, כל התארגנות שכזו קרויה על שם פעיל אחר של ארגון אלקאעדה. אחת ההתארגנויות מכונה זיאד אלג'ראח והיא פועלת ממחנות הפליטים בלבנון (www.ceifit.com )5. התארגנות אחרת פועלת בחצי האי ערב ונקראת על שם יוסף אלעיירי.

7. בראיון לרשת אלג'זירה, אמר עבד אלאלאה אלשאא'ע, שהוצג כמומחה תימני לתנועות האסלאמיות, כי למרות שגורמים שכינו עצמם גדודי עבדאללה עזאם קיבלו אחריות על פעולות טרור גם לפני שנת 20096, רק ב-2009, הוקמו גדודי עבדאללה עזאם תחת פיקודו של הפעיל הסעודי צאלח אלקרעאוי.  עוד הוסיף כי רק החל מ-2009 ניתן להבחין בקשר ברור בין גדודי עבדאללה עזאם לצמרת ארגון אלקאעדה.7

 קווים לדמותו של צלאח אלקרעאוי  העומד בראש גדודי עבדאללה עזאם

צאלח אלקרעאוי
צאלח אלקרעאוי www.aawsat.cpm   5 באפריל 2010

8. שמו של צלאח בן עבדאללה בן צלאח אלקרעאוי, המכונה נג'ם אלח'יר, מוזכר במספר פורומים אסלאמיים כמפקד המבצעי של גדודי עבדאללה אלעזאם. בראיון שערך אלקרעאוי באפריל 2010 הוא הציג עצמו כמפקד השטח [אלקאא'ד אלמידאני] של גדודי עבדאללה עזאם. אלקרעאוי הוא יליד שנת  1982,  מוצאו מהעיר ברידה שבאזור אלקצים שבסעודיה, נשוי ואב לילדים. בין השנים 2005-2004 הוא נלחם נגד הכוחות האמריקאים בפלוג'ה שבעיראק שם גם הכיר את אבו מצעב אלזרקאוי.  דווח כי למרות גילו הצעיר הוא  בין 85 המבוקשים הבכירים של ארגון אלקאעדה בערב הסעודית.8

9. לדבריו בעת שהותו בעיראק הטיל עליו אלזרקאוי, את המשימה לפעול מטעמו מחוץ לעיראק. בהמשך יצא לסוריה, אך נעצר לזמן קצר והוסגר לסעודיה. כעבור זמן קצר במעצר בסעודיה, שוב שוחרר, ככל הידוע נע אלקרעאוי בתיעוד מזויף בין סעודיה, לבנון, סוריה, עיראק, האמירויות ונמצא כעת ככל הנראה במחנות האימונים של אלקאעדה באיראן.9  ככל הנראה הוא גם שהה או שוהה באפגניסטאן.

התארגנות גדודי עבדאללה עזאם  בלבנון

10. לגדודי עבדאללה עזאם תשתית טרור בלבנון הפועלת ממחנות הפליטים הפלסטינים, שבהם מצויות התארגנויות מקומיות המזהות עצמן עם אלקאעדה והג'האד העולמי. לדברי צלאח אלקרעאוי, ההתארגנות בלבנון נקראת "פלוגות זיאד אלג'ראח", שיעדן לפעול נגד ישראל משטח לבנון. הוא ציין גם כי אופי הפעילות בלבנון אינו מוגבל רק לירי רקטות לעבר ישראל וכי הארגון פועל לגוון את פעילותו ו"להפתיע את האויב" (פורום אלפלוג'ה, 4 באפריל 2010).

11. זיאד ג'ראח, שעל שמו נקראות "הפלוגות" בלבנון הינו לבנוני במוצאו ואחד מ-19 הטרוריסטים שביצעו את פיגועי 11 בספטמבר בארה"ב. ג'ראח חי מספר שנים בגרמניה, שם נישא לאישה ממוצא תורכי. מגרמניה עבר  לאפגניסטאן ומשם לארצות-הברית, כדי להשתתף בפיגועים.10

ג'ראח בקורס טייס מעל שמי פלורידה (ויקיפדיה)
ג'ראח בקורס טייס מעל שמי פלורידה (ויקיפדיה)

12. ביולי 2009 התפרסם סרטון מטעם הארגון בלבנון בו נראו העברות רקטות והצבתן לירי. ברקע הסרטון מושמעים דבריהם של אסאמה בן לאדן ואימן אלט'ואהרי הקורא לאנשי הג'האד בלבנון להתאחד על מנת לפעול "נגד היהודים" ונגד החלטה 1701 "במילים ובמעשים" (פורום אלפלוג'ה, 24 ביולי 2009).

13. בפועל, לקחו אחריות גדודי עבדאללה עזאם אחריות על כמה אירועי ירי רקטות לעבר ישראל מדרום לבנון:

א. ב-11 בספטמבר 2009, נורו שתים או שלוש רקטות 122 מ"מ מאזור העיירה קלילה, שבגזרה המערבית של דרום לבנון לעבר הגליל המערבי. הרקטות נפלו בשטחים פתוחים. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. בפורום אינטרנט המזוהה עם אלקאעדה פורסם (14 ספטמבר) כי גוף המתקרא גדודי עבדאללה עזאם, השלוחה בלבנון המכונה פלוגות זיאד אלג'ראח, לקחה על עצמה את האחריות לביצוע הירי (פורום אלפלוג'ה, 14 בספטמבר).

ב. ב-27 באוקטובר 2009 נורתה לעבר ישראל רקטה, ככל הנראה 107 מ"מ,  מאזור ואדי ג'מאל שליד הכפר השיעי חולא, בגזרה המרכזית של דרום לבנון. הנפילה זוהתה בשטח פתוח סמוך לאחד הישובים באצבע הגליל. לא היו נפגעים אולם הפיצוץ גרם לשריפה של צמחייה (דובר צה"ל, 27 באוקטובר).  בבוקר שלמחרת הירי, איתרו הכוחות הסורקים ארבע רקטות נוספות מוכנות לשיגור במיקום ממנו שוגרה הרקטה. הרקטות נמצאו בחצר בית הנמצא בתהליכי בנייה בפאתי העיירה חולא השייך לפיצל חג'אזי, ראש עיריית חולא (סוכנות הידיעות הלבנונית, 28 באוקטובר). בפורום הג'האד העולמי פורסמה נטילת אחריות להצבתן של חמש רקטות בסביבות כפר חולא (פורום פלוג'ה, 29 באוקטובר 2009).

הסריקות בבית בחולא (אלערביה, 28 באוקטובר)
הסריקות בבית בחולא (אלערביה, 28 באוקטובר)

14. בנובמבר 2009 דווח כי יתכן ושגרירות פקיסטאן בבירות והשגריר המוצב בה היוו יעד לביצוע פיגוע  על ידי גדודי עבדאללה עזאם פלוגות זיאד אלג'ראח   (דיילי סטאר, 19 בנובמבר 2009). אין בידנו הוכחה לכך.

דוגמא לפעולות טרור בירדן  לפני שנת 2009 עליהן לקחה אחריות התארגנות
הקרוייה על שם זה עבדאללה עזאם

15. בסדרת פיגועים משולבים ומתוזמנים שהתבצעו ב-9 נובמבר 2005 בשלושה בתי מלון בעמאן בירת בירדן נהרגו כ-67 בני אדם וכ-200 נפצעו ("סוכנות הידיעות הירדנית", 9 בנובמבר שלושת הפיגועים התקיימו בהפרש של דקות ספורות זה מזה. שניים מהם בוצעו ככל הנראה ע"י מחבלים מתאבדים ושלישי באמצעות מכונית תופת. גוף המתקרא "אלקאעדה בסוריה ובמצרים- גדודי החלל עבדאללה עזאם" קיבל אחריות לפיגוע.

16. בבוקר ה-19 באוגוסט 2005 נורו מעקבה שלושה טילי קטיושה לעבר מפרץ עקבה והעיר אילת אחד מהטילים נחת בסמוך לשדה התעופה באילת. שניים נוספים שכוונו לעבר כלי שיט אמריקאי במפרץ עקבה החטיאו את מטרתם. אחד מהטילים שהחטיא מטרתו הרג חייל ירדני ופצע חייל נוסף. גוף המתקרא "אלקאעדה בסוריה ובמצרים- גדודי החלל עבדאללה עזאם" נטל אחריות לפיגוע.


1 ד"ר עבדאללה יוסף עזאם, שעל שמו נקרא הארגון, הוא פלסטיני מהכפר סילת אלחארת'יה שבנפת ג'נין . בעת לימודיו במצרים הצטרף לאחים המוסלמים ופיתח אידיאולוגיה אסלאמית רדיקאלית, שאומצה על ידי אסאמה בן לאדן ואלקאעדה . עבדאללה עזאם מצא מותו בהתנקשות בפשוואר שבפקיסטאן ב-24 בנובמבר 1989. במוקד תפיסתו עומדת הקביעה שהג'האד (מלחמת הקודש) הינו חובה אישית אקטואלית וקונקרטית של כל מסלמי. עבדאללה עזאם, בשל מוצאו הפלסטיני, מהווה מודל לחיקוי ודמות נערצת בעיקר  אצל חמאס (שקראה על שמו מסגדים, רחובות ואף את האקדמיה הצבאית שלה ברצועה) .

2 http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/138/163.html ,
http://www.ceifit.com/?categoryId=23531&itemId=125602  ,
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/141/041.html ,
http://english.aljazeera.net/news/middleeast/2010/08/20108442348911286.html .

3 http://akifiamal.blogspot.com/2010/01/blog-post_7635.html .

4 http://www.al-akhbar.com/ar/node/47052 ,
http://www.jamestown.org/single/?no_cache=1&tx_ttnews%5Btt_news%5D=36002&tx_
ttnews%5BbackPid%5D=7&cHash=3ade289d4e
.

5 נג'ם אלבריאדי  הדגיש, כי פעילות הארגון לא מוגבלת לשטח לבנון בלבד ולירי רקטות אלא קיימים יעדים נוספים אליהם יגיעו הגדודים בקרוב כולל יעדים אמריקאים (פורום אלפלוג'ה, 4 באוגוסט 2010).

6 בעבר נעשה שימוש בשם גדודי עבדאללה עזאם עבור התארגנויות ופעילויות  טרור שונות.  כך למשל בראיון לעיתון אלשרק אלאוסט אמר מחמד צ'יף, בכיר גדודי עז אלדין אלקסאם כי הגדודים נקראו תחילה בשם "גדודי שיח' עבדאללה עזאם", אך בסופו של דבר בשנת 1991 בחרו את השם עז אלדין אלקסאם. בעיראק עשה שימוש ארגון טרור בשם גדודי מרד 1920, הפועל נגד כוחות ארצות-הברית ובנות בריתה, בשם "גדוד עבדאללה עזאם" כדי לציין את אחת מחוליות הטרור שלו.

7 http://www.aljazeera.net/NR/exeres/D6B8121A-0335-4CC8-98C3-36081E23E641.htm , באוגוסט 4 ,2010.

8 http://www.aawsat.com/details.asp?section=4&article=563849&issueno=11451 , באפריל 5, 2010.

9 http://www.3poli.net/explore/news/shownews.aspx?newid=105261 .

10 http://en.wikipedia.org/wiki/File:Ziad_Jarrah.jpg .

לראש העמוד