חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (6 – 14 בספטמבר 2010)

ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס, ומזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון

ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס, ומזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון

ירי רקטות ופצצות מרגמה

ירי רקטות ופצצות מרגמה

ירי הרקטות במהלך 2010 בחתך חודשי

ירי הרקטות במהלך 2010 בחתך חודשי

אחמד אלג'עברי (אלביאן, 14 בספטמבר 2010)

אחמד אלג'עברי (אלביאן, 14 בספטמבר 2010)


ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס, ומזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון
ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, יו”ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס, ומזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון בעת השיחות בשארם אלשיח’ (ופא, 14 בספטמבר 2010)

עיקרי הדו"ח

 השבוע חלה עליה בהיקף ירי הרקטות מהרצועה לעבר הנגב המערבי. הרקטות נפלו בשטחים פתוחים. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. להערכתנו, הירי בוצע על ידי ארגוני טרור "סוררים", בניגוד למדיניות הירי המרוסנת של חמאס. בתגובה תקפו כלי טיס של חיל האוויר יעדי טרור ברצועה.

 ב-14 בספטמבר התקיימה ועידת פיסגה בשארם אלשיח’, בין ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו לבין יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס. השתתפו בפיסגה שרת החוץ האמריקאית ונשיא מצרים. הפסגה התקיימה ברקע מחלוקת מתוקשרת בין ישראל לפלסטינים סביב הבניה בהתנחלויות.

אירועים בולטים בשטח

רצועת עזה

ירי רקטות

 במהלך השבוע חלה עלייה בהיקף ירי הרקטות לעבר הנגב המערבי. סך הכל אותרו במהלך השבוע, (בו חל ראש השנה), תשע נפילות  רקטות בשטח ישראל. רוב הרקטות נפלו בשטחים פתוחים. לא היו נפגעים. ולא נגרם נזק. להלן פירוט:  

 • ב-7 בספ טמבר אותרו שתי נפילות רקטה אחת מהן באזור שדרות, לא היו נפגעים ולא נגרם  נזק.

 • ב-8 בספטמבר – אותרה נפילת רקטה סמוך לגן ילדים בקיבוץ במועצה האזורית שער הנגב. לא היו נפגעים.

 • ב-9 בספטמבר אותרו שתי נפילות רקטות בשטח פתוח במועצה האזורית שער הנגב לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. על אחת מהן לפחות לקח ארגון המכנה עצמו "תומכי הסונה בכנפות ירושלים" (פורום אלתדחי, 9 בספטמבר 2010).

 • ב-10 בספטמבר אותרה נפילה של רקטה בשטח פתוח במועצה אזורית שער הנגב, לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

 • ב-12 בספטמבר אותרו שתי נפילות רקטות בשטחי פתוח במועצה האזורית שער הנגב.

 • ב-13 בספטמבר נפלה רקטת קסאם בשטחים פתוחים במועצה אזורית שער הנגב, לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

 להערכתנו, הירי בוצע על ידי ארגוני טרור "סוררים" ולא על ידי חמאס, הממשיכה במדיניות הירי המרוסנת שלה מהרצועה.

ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הנגב המערבי 1

ירי רקטות ופצצות מרגמה

ירי הרקטות ב-2010 בחתך חודשי *

ירי הרקטות במהלך 2010 בחתך חודשי

* מדובר בנפילות שאותרו בשטח ישראל בלבד. כמות דומה של רקטות שנורות נופלת בשטח רצועת עזה. ** נכון ל- 14 בספטמבר 2010.

תקיפת חיל האוויר

 בתגובה לירי הרקטות תקפו כלי טיס של חיל האוויר ב-10 בספטמבר, יעדי טרור ברצועת עזה שכללו  מוקד פעילות טרור בצפון הרצועה  ומנהרה שנועדה להברחה בדרום רצועת עזה  (דובר צה"ל, 11 בספטמבר).

נמשכת המתיחות בין חמאס לג’האד האסלאמי בפלסטין

 נמשכת המתיחות בין חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין. במסגרת זו, ב-5 בספטמבר אירעו חילופי אש בין פעילים בזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי לבין כוחות בטחון הפנים של חמאס באזור ח’אן יונס, על רקע ניסיון של פעילי הג’האד האסלאמי לבצע ירי רקטות (אלעהד, 5 בספטמבר 2010).

יהודה ושומרון

פעילות סיכול ומנע

 כוחות הביטחון הישראליים המשיכו בפעילות הסיכול והמנע במסגרתה נעצרו חשודים בפעילות טרור והוחרמו אמצעי לחימה.

 מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית הודיעו ב-7 בספטמבר, כי עצרו את מבצעי פיגועי הירי בבני נעים ובצומת רימונים ב-31 באוגוסט. לדבריהם היו אלה את הפיגוע ביצעו שתי חוליות המשתייכות לחמאס שמנו שלושה אנשים כל אחת. (הארץ,  8 בספטמבר 2010; YNET , 7 בספטמבר 2010).  

 במהלך ימי החג נמשכו מקרי יידוי האבנים ביהודה ושומרון. אזרח ישראלי נפצע באורח קל. במסגרת זאת יצוינו:

 • 13 בספטמבר – אבנים יודו לעבר כלי רכב ישראלי סמוך לראמאללה. אזרח נפגע באורח קל. בו ביום יודו אבנים לעבר אוטובוס ישראלי סמוך לבית לחם. לא היו נפגעים. כמו כן יודו אבנים לעבר כלי רכב ישראלי סמוך לקלקיליה. לא היו נפגעים (דובר צה"ל, 13 בספטמבר 2010).

 • 7 בספטמבר – אבנים יודו לעבר כוחות צה"ל באלערוב, סמוך לבית לחם. לא היו נפגעים (דובר צה"ל, 7 בספטמבר 2010).

התהליך המדיני

 בהמשך להשקת המו"מ הישיר בוושינגטון ב-14 בספטמבר התקיימה בשרם אלשיח’ ועידת פסגה נוספת בין ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו לבין יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס. בפסגה השתתפו נשיא מצרים מבראכ, שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון והשליח האמריקאי ג’ורג’ מיטשל.

 ברקע הפסגה מחלוקת מתוקשרת בין ישראל לפלסטינים סביב הבנייה בהתנחלויות. עמדת ישראל היא שהקפאת הבנייה ביהודה ושומרון אינה חלק מהמשא ומתן, אלא הייתה צעד חד-פעמי של ממשלת ישראל במטרה להפגין רצינות כוונותיה לגבי השלום ולסייע להניע את התהליך. עמדה זאת גורסת, כי נושא ההתנחלויות יידון במו"מ להסדר הקבע כחלק מנושאי הליבה. אבו מאזן מצידו הצהיר, כי הצד הפלסטיני דורש מישראל להמשיך את ההקפאה בהתנחלויות באיימו כי אם ישראל תחדש את הבנייה – הפלסטינים יפרשו מהמו"מ (ראיון אבו מאזן לאלאיאם, 6 בספטמבר). בראיון נוסף לעיתון אלקדס (6 בספטמבר) התבטא אבו מאזן כי אם יופעלו לחצים על הרשות לוותר על גבולות 1967, על הפליטים או על אחד מעקרונות היסוד הפלסטינים, אזי הוא "ייקח את התיק וילך".

 ראש הממשלה בנימין נתניהו, בפתח ישיבת ממשלה ב-12 בספטמבר הדגיש את חשיבות ההכרה במדינת ישראל כמדינת לאום של העם היהודי (שהצד הפלסטיני מתנגד לה). לדבריו: "הסכם שלום מושתת קודם כל על ההכרה בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. לדבריו הסכסוך בין ישראל לפלסטינאים, להבדיל מסכסוכים אחרים שנפתרו בהסכמי שלום אחרים, הוא על אותה פיסת ארץ. "אנחנו אומרים שהפתרון הוא בשתי מדינות לשני עמים". פירוש הדבר הוא שתי מדינות לאום. מדינת לאום יהודית ומדינת לאום פלסטינית. נתניהו הוסיף כי לצערו הוא עוד לא שומע מהפלסטינים את המשפט "שתי מדינות לשני עמים"… שהוא הבסיס האמיתי לקץ התביעות ממדינת ישראל ולסיום הסכסוך בין שני העמים. "בדיוק כפי שאנחנו מתבקשים להכיר במדינת הלאום הפלסטינית… כך אנחנו דורשים ומצפים מהפלסטינים להכיר במדינה יהודית, מדינת ישראל, כמדינת הלאום של העם היהודי. זהו הבסיס האמיתי לשלום" (אתר משרד ראש הממשלה, 12 בספטמבר 2010).

התבטאויות חמאס

 בכירי חמאס וכלי התקשורת המזוהים עימה המשיכו השבוע בהתקפות נגד ישראל והרשות הפלסטינית, על רקע פתיחת המו"מ הישיר ומעצרים נרחבים שערכו מנגנוני הביטחון של הרשות בקרב פעילי חמאס ביהודה ושומרון בעקבות פיגועי הירי של חמאס. הפרסומים בתקשורת אודות כוונת הכומר האמריקאי לשרוף ספרי קוראן ב-11 בספטמבר (כוונה שלא מומשה) נוצלו להסתה נגד ארה"ב.

 עיקרי הנושאים שעלו בהתבטאויות בכירי חמאס ובפרסומי חמאס:

 • המו"מ בין ישראל לרשות הפלסטינית נעדר לגיטימיות וחסר כל ערך ערבי או בינלאומי. שכן, לרשות הפלסטינית אין זכות לייצג או לשאת ולתת בשם העם הפלסטיני, ולפיכך כל תוצאה של המו"מ לא תחייב את הפלסטינים (צפא, 10 בספטמבר).

 • קריאה לגדודי עז אלדין אלקסאם ביהודה ושומרון לעמוד איתן מול ישראל ומנגנוני הביטחון של הרשות, ו"להקריב יותר מצידם, שכן הם חוד החנית של הג’האד וההתנגדות המהווים נשק לגיטימי יחיד להגנה על העם הפלסטיני ועל המולדת" (צפא, 10 בספטמבר). חמאס הגדירה את המעצרים כ"בגידה לאומית" (פלסטין-אינפו, 8 בספטמבר) והזהירה את מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית כי "הזרועות שהגיעו אל לב הכובש מסוגלות להגיע גם אליכם" (אלרסאלה נט, 8 בספטמבר).

 • שבחים לדרך הטרור: אחמד אלג’עברי, בכיר הזרוע הצבאית של חמאס פרסם באתר האינטרנט אלביאן איגרת לפעילי גדודי עז אלדין אלקסאם לרגל סוף חודש הרמצ’אן. אלג’עברי הגדיר את יציאת כוחות צה"ל מרצועת עזה כ"ניצחון חלקי" ומתח ביקורת על המו"מ בין הרשות לבין ישראל, באמרו כי "האויב ירכין ראשו רק בפני החרב והיריות ולא ינוס אלא באמצעות האש והלחימה". הוא שב והדגיש את דבקות גדודי אלקסאם בפלסטין כולה, מהים ועד לנהר ובירתה ירושלים – "אדמת האסלאם והרבאט לנצח נצחים עד ליום הדין" (אלביאן, אתר המזוהה עם חמאס, 14 בספטמבר 2010).

אחמד אלג'עברי (אלביאן, 14 בספטמבר 2010)
אחמד אלג’עברי (אלביאן, 14 בספטמבר 2010)

 • הסתה נגד ארה"ב: אסמאעיל הניה, ראש ממשל חמאס ברצועה, קבע בתפילת עיד אלפטר (החג המסיים את חודש הרמדאן), שהכומר האמריקאי משרת את סדר היום של המערב, הרוצה לפגוע במוסלמים ב"פלסטין" ומחוצה לה. הוא קרא לאללה "שיקרע לגזרים את מדיניותם וקיומם של אלו הרוצים לקרוע לגזרים את הקוראן" (ערוץ אלאקצא, 10 בספטמבר).

 • סימנים לניצחון האומה הערבית והאסלאמית על ארה"ב והמערב: אסמאעיל הניה, ברך את "ההתנגדות העיראקית האמיצה", שהביסה את ארה"ב. הוא הוסיף שצבאות ותוכניות המערב מתמוטטים גם באפגניסטאן ובפלסטין והשתבח בתמורות שחלו בתורכיה, אפגניסטאן, איראן ואף בפלסטין. הניה חלק שבחים לעם התורכי ולהנהגתו על שהביאו ליציאתה של תורכיה מהברית האסטרטגית עם ישראל (ערוץ אלאקצא, 10 בספטמבר).

התפתחויות ברצועת עזה

המצב במעברים

 בשבוע האחרון עברו בין 82 ל-295 משאיות ביום לרצועת עזה. כמו כן, הועברו 80 טון ברזל והחלו הכנות להעברת 250 טון ציוד בניה עבור שדרוג מתקן טיהור השפכים בשכונת שיח’ עג’לין שברצועת עזה (אתר מתאם פעולות הממשלה בשטחים, 5-14 בספטמבר 2010; אתר דובר צה"ל 13 בספטמבר 2010)

תהליך האסלאמיזציה של רצועת עזה

 חמאס ממשיכה בתהליך האסלאמיזציה של רצועת עזה. במסגרת זו, נמסר כי לאחרונה אסרה התנועה על נשים לעשן נרגילות במקומות ציבוריים.  כמו כן, לאחרונה אוכפת משטרת חמאס איסור על עירוב בין המינים בבתי-קפה אינטרנט וזוגות ההולכים ברחוב נדרשים להציג אישור נישואין. צעירים הנחשדים בכך שהם הומוסקסואלים נחקרים ואף נכלאים. חמאס גם מקשה על השמעת מוזיקה מערבית ועריכת אירועים הכוללים אותה (AP , 19 ביולי 2010).

המשטים לרצועת עזה

משטים נוספים לרצועת עזה – עדכון תמונת מצב

נמשכים הדיווחים על יוזמות בינלאומיות לארגון משטים ושיירות סיוע נוספות לרצועת עזה. להלן עדכון תמונת מצב:

 • לבנון: יאסר קשלק, יו"ר תנועת פלסטין החופשית טען ספינת הנשים "מרים" צפויה לצאת לדרכה "ולא משנה כמה יחריפו הלחצים". הוא הודיע כי בכוונת הארגון להשיק ספינה נוספת – "מרים 2". כמו כן קרא למדינות ערב לסייע למימוש תכניתו לארגון שיירות יבשתיות שיגיעו לישראל בדרישה לממש את "זכות השיבה" (אלנשרה, 8 בספטמבר 2010).

 • "צי החירות 2": אמין אבו ראשד, חבר הקמפיין האירופי לשבירת המצור מעל עזה,  מסר כי הוקמו וועדות ברחבי אירופה לקראת יציאת המשט לדרכו. בהקשר זה הזכיר אבו ראשד את גרמניה, הולנד, שוויץ ובריטניה. הוא ציין, כי בכוונת מארגני המשט לכלול כמות גדולה של פוליטיקאים ודיפלומטים, ובנוסף משתתפים ממדינות כגון אוסטרליה, קנדה, ארצות הברית ודרום אמריקה. הוא גם טען כי הארגון פועל לצרף למשט נציגים מסוכנויות הידיעות הבין לאומיות המובילות (ערוץ אלאקצא, 7 בספטמבר 2010).

 • ארצות הברית: על פי התקשורת האיראנית, ארגון Free Palestine Movement הודיע כי גייס כספים במשך שנה על מנת לממן מטוס סיוע אשר יטוס לרצועת עזה באביב 2011 (PressTV , איראן, 7 בספטמבר 2010)2.


1 בסטטיסטיקה זו לא נכלל ירי פצצות מרגמה לעבר סיורי צה"ל בקרבת גדר הגבול, שנפלו בשטח רצועת עזה. 

2 להרחבה בנושא ראו לקט מרכז המידע בנושא הקואליציה האנטי-ישראלית, שחלק מגורמיה עמדו מאחורי המשט האחרון, שואבת עידוד מתוצאותיו ופועלת בחודשים האחרונים לקדם שורה של פרוייקטים חדשים, המיועדים להעמיד במבוכה את ישראל ולהעמיק את בידודה בעולם  מה-31 באוגוסט 2010.

לראש העמוד